Rehber

Hava Temizleme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hava Temizleme Cihazi İçin Gerekenler

Hava temizleme cihazı, son dönemlerde ön plana çıkan ürün gruplarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Bilindiği üzere iç mekan temizliği, birçok hastalığın önlenmesi noktasında önemlidir. Bu nedenle özellikle astım hastalarının, yaşantılarını sürdürürken bulundukları ortamın havasının temiz olmasına özen göstermesi gerekir. Hijyenik bir ortam, sağlıklı ve huzurlu bir yaşantı sürdürülmesini de olanaklı hale getirecektir.

Hava temizleme cihazlarının temel mantığı, ortamda bulunan kötü havanın, teknolojik olanaklardan faydalanarak temizlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede ortamda bulunan ve kişilerin temiz hava almasını engelleyen toz, partikül olmak üzere pek çok zararlı unsur bu cihazlarla giderilmektedir. Nemli ve küflü bir ortamda meydana gelebilecek hastalıklar düşünüldüğünde hava temizleme cihazlarının ne kadar önemli olduğu bir kere daha anlaşılmaktadır. Peki ama hava temizleme cihazı tam olarak nedir ve hangi özelliklere sahiptir? Kirli havanın bulunduğu bir ortamda gerçekten bu cihazlara ihtiyaç var mıdır?

Hava Temizleme Cihazı Nedir?

Bilindiği üzere kişisel ve çevresel hijyen, kişilerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmesi için çok önemlidir. Oldukça fazla zaman geçirilen ortamlarda havanın temiz olması, birçok kişinin pozitif bir şekilde hayatını sürdürmesini de olanaklı hale getirir. Bu nedenle bilhassa son dönemlerde hava temizleme cihazı olarak bilinen cihazlara olan ilgide bir artış meydana gelmektedir. Özellikle sirkülasyonun yoğun olarak yaşandığı ev, okul, hastane gibi ortamlardaki havanın düzenli aralıklarla temizleniyor olması, sağlıklı bir yaşantı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Kötü koku ve alerjik unsurların temizlenmesi, özellikle astım hastalarının daha rahat ve konforlu bir yaşantı sürmesini sağlar. Hava temizleme cihazları da temelde kötü havanın temiz havayla değiştirilmesini sağlar. Bu cihazlar, kapalı alanlardaki havanın sterilize edilmesini sağlar. Kişilerin havadan bulaşan patojenlere karşı korunmasını mümkün kılar. Sahip olduğu özellikler, bilhassa son dönemlerde bu tür cihazlara ilginin artmasını sağlamaktadır.

Hava Temizleme Cihazlarının Kullanım Amaçları

Hava temizleme cihazı kullanım amaçları oldukça fazladır. Temelde temiz ve hijyenik bir havanın oluşmasını sağlayan bu cihazların sahip olduğu özelliklerden bazılarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Ortamda bulunan kokuların hepsini temizler.
 • Kişilere havadan bulaşabilen patojenlere karşı korur.
 • Kapalı alanlardaki hava ve yüzeylerin sterilize edilmesini sağlar.
 • Konaklama alanlarında bakterilerin oluşmasını engeller.
 • Odaların sterilize olmasını sağlar.
 • Kafe, restoran gibi alanlarda organik kokuların giderilmesine yardımcı olur.
 • Gıda hazırlama esnasında oluşan kokuları giderir.
 • Mutfak ve catering alanlarında mantar ve bakterileri yok ederek ortamın sterilize olmasını sağlar.
 • Gıdaların raf ömrünün uzamasına destek olur.
 • Eğitim kurumlarında hastalıklar nedeniyle meydana gelen devamsızlıkları önler.
 • Öğrenme ve konsantrasyonun olumlu bir şekilde etkiler.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, hava temizleme cihazlarının özellikleri olarak bilinmektedir. Ayrıca bu özellikler, neden bu tür cihazlara ihtiyaç duyulduğu konusunun da açıklığa kavuşmasını sağlar. Sahip olduğu teknolojik altyapı ile pek çok farklı alanda kullanılan bu cihazların, hava temizleme konusunda çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Hava Temizleme Cihazı Kullanım Alanları

Hava temizleme cihazlarının kullanım alanları, sahip olduğu avantajlar nedeniyle bir hayli geniştir. Bu kapsamda cihazların kullanıldığı alanları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Anaokulu, okul, üniversitesi gibi eğitim kurumlarında ortamda bulunan havanın temizlenmesi için kullanılır. Bu sayede öğrencilerin derslere adapte olması kolaylaşır.
 • Alışverişin yoğun bir şekilde yapıldığı mağazalarda alandaki havanın hijyenik bir yapıya kavuşması için tercih edilir. Hava ve yüzeylerden gelebilecek bulaş riskinin minimuma indirilmesini sağlar. Ayrıca ortamda oluşan kokuları temizleyerek sağlıklı bir alışveriş imkânı sunar.
 • Hastane, klinik ve rehabilitasyon merkezlerinde 24 saat boyunca havanın temizlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra bakteri, virüs, voc ve toz ile kokuyu yok ederek hijyenik bir ortam sunar. Hastalıkların bulaşmasını engelleyerek kişilerin konforlu bir şekilde ortamda bulunmasını olanaklı hale getirir.
 • Atık merkezlerinde kullanılan hava temizleme cihazları bakterilerin çoğalmasını engeller.

Hava Temizleme Cihazlarının Faydaları Nelerdir?

Teknolojik imkanlardan yararlanılarak üretilen ve ortamdaki havanın kısa sürede temizlenmesini sağlayan hava temizleyici cihazlar, birçok farklı modeli ile ön planda yer almaktadır. Sahip olduğu avantajlar, cihazların kapalı alanlarda kullanımını sağlamakta ve kişilerin çok daha sağlıklı bir yaşantı içerisinde olmasını olanaklı hale getirmektedir. Bilindiği üzere kapalı alanlar, hızlı bir şekilde kirlenmeye müsaittir. Havanın temizlenmemesi, ortamda bulunan kişilerin havada bulunan partikül, toz gibi unsurlardan etkilenmesine neden olabilir.

Son teknolojik hava temizleme cihazları, bir ortamdaki havanın 24 saat boyunca nitelikli yapısı ile temizlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra özellikle hastane, klinik gibi hijyenik olması gereken alanlarda bakteri üremesini engeller. Sadece havanın temizlenmesini sağlamaz, aynı zamanda kapalı alanlardaki yüzeylerin de toz, kir, partikülden temizlenmesini olanaklı hale getirir. Fakat hava temizleme cihazları alınmadan önce bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar, sistematik bir şekilde çalışan ürünlere ulaşılmasını sağlar. Kaliteli cihazlar, havanın sorunsuz bir şekilde ve kısa sürede temizlenmesini olanaklı kıldığı için bu hususlara dikkat etmenizi öneririz.

Hava Temizleme Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havanın profesyonel bir şekilde temizlenmesini sağlayan hava temizleme cihazı satın alımından önce dikkat etmeniz gereken hususları genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cihazı hangi ortamda ve hangi amaçla kullanacaksınız? Bu soru, hangi ürünün alınacağına karar verilmesi noktasında oldukça önemlidir. Her ne kadar hava temizleme cihazlarının her biri aynı amaç doğrultusunda faaliyet gösterse de cihazların bazı özellikleri ortama göre değişiklik gösterebilir. Filtreleme özelliği, otomatik algılama ve otomatik çalıştırma gibi özellikler, kullanılacak ortama göre farklılaşabilir.
 • Seçeceğiniz ürünlerde filtreli ve filtresiz ürünler ile karşılaşabilirsiniz. Piyasada genellikle HEPA filtreli ürünler karşımıza çıkmakla birlikte, Türkiye’ye JONIX ile birlikte gelen NTP teknolojisine sahip hava temizleme cihazları da bulunmaktadır. Filtre temizliği ihtiyacı olmaması ve COVID 19’u engelleme başarısı sayesinde bu tipteki hava cihazları tercih edilmesini önerilmektedir.
 • Filtreleri değiştirilebilen cihazlar, çok daha sağlıklı bir kullanım açısında önemli. Genellikle en az yılda bir defa olacak şekilde filtre değiştirme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
 • Düşük gürültü emisyonu, kullanıcıların herhangi bir rahatsızlık duymamasını sağlar.

Yukarıdaki hususların her biri, hava temizleyicilerin satın alınması sırasında dikkat edilmesi gereken hususları ifade etmektedir.

Hangi Hava Temizleyici?

JONIX, NTP teknolojisine sahip COVID 19’u engelleyen bir hava temizleyicidir. Bu yönüyle diğer hava temizleme cihazlarından farkını ortaya koymaktadır. Tavsiye edilen hava temizleme cihazı kapsamında gaz olarak havanın kullanılması çok önemlidir. Bu tür cihazların çalışma prensipleri sayesinde termal olmayan plazmayla birlikte ileri bir oksidasyon işlemi gerçekleştirilmektedir.

Jonix, temelde NTP teknolojisini kullanmakta ve tasarlanan ürünlerin her birinde bu teknoloji bir özellik olarak yer almaktadır. Sahip olunan teknoloji, havanın kısa süre içerisinde temizlenmesini ve bu sayede kötü hava ile kokudan kurtulmayı olanaklı hale getirmektedir. Jonix tarafından tasarlanan ve üretilen ürünler; Cube serisi, Mate & Minimate serisi, Steel serisi, Inside serisi, Jonix Up In-Asansör şeklinde karşımıza çıkmakta olup bu serilerde yer alan ürünlerin her biri profesyonel bir temizlik sunmaktadır.

Bir önceki yazımıza şu linkten ulaşabilirsiniz: https://havamtemiz.com/ntp-teknolojisi-koronavirus/