Rehber

Ses Stüdyolarında Hava Temizleme Cihazı Nasıl Seçilir?

Ses Stüdyolarında Hava Temizleme Cihazı Nasıl Seçilir?

Ses stüdyoları; vokal çalışmalarının, enstrüman ya da ses kayıtlarının oluşturulduğu özel bir alandır. Stüdyo ortamının durumu, yapılan kayıtların kaliteli olması için çok önemlidir.

İşlevsel bir ses stüdyosu için birçok önemli ekipmana ihtiyaç duyulur. Bilgisayar, mikrofon, ses kartı, mikrofon standı ve kayıt cihazı, ihtiyaç duyulan ekipmanların arasında sayılabilir. Bununla birlikte gerektiğinde saatler geçirilen bu ortamlardaki havanın temizliği, hava temizleme cihazları ile sağlanabilir. Gelin, bu cihazları birlikte inceleyelim.

Neden Ses Stüdyolarında Hava Temizleme Cihazına İhtiyaç Duyulur?

Ses stüdyolarında kaliteli bir kayıt yapabilmek için öncelikle odanın dışarıdan gelen sesleri çok iyi engelleyebiliyor olması gerekir. Ses yalıtımı için oda içinde oda oluşturma ve çoklu duvar katmanı inşa etmenin yanı sıra çift kapı ya da çift camlı pencereler takmak, stüdyolarda uygulanabilir yöntemlerdendir.

Kayıt esnasında dışarıdan gelen sesleri engellemek için hava sirkülasyonu sağlayacak pencereler kullanılmaz. Ayrıca stüdyoda dışarıya açılan bir pencere yoksa zamanla havalandırma problemleri ortaya çıkar. Bu nedenle bu ortamlarda ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biri de hava temizleme cihazıdır.

Stüdyolar için havalandırma ve klima sistemleri değerlendirildiğinde hava temizleme cihazlarının daha avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Öncelikle ortam havasını temizlemede bu cihazların avantajlarının neler olduğunu inceleyelim:

  • Virüs ve bakterileri ortadan kaldırır.
  • Küf ve rutubet sorunlarını engeller.
  • Sigara dumanı gibi kötü kokuların ve ortamdaki zararlı gazların etkilerini yok eder.
  • Ortam havasının neden olduğu solunum yolu hastalıklarının önlenmesinde etkilidir.
  • Daha zinde ve iyi bir ruh hali için gerekli olan temiz havayı sağlar.

Hava temizleme cihazlarının her ortamda faydasını görmek mümkündür. Bununla birlikte ses stüdyolarında da bu cihazları kullanmak, ortamda bulunan herkesi etkilediği gibi kayıt kalitesini de etkilemektedir.

Çalışanların Sağlığı

Bir ses stüdyosunda sadece kayıt yapan kişi değil, daha büyük bir ekip bulunur. Kaydın niteliğine göre enstrüman çalanlar, kayıt cihazını kullananlar ve seslendirme yapanlar işin önemli bir parçasıdır. Bazen uzun saatler boyunca mikrofon başında kapalı bir alanda çalışmak gerekebilir. Bu açıdan ses stüdyolarında hava temizleyici cihazları kullanmak tüm çalışanların sağlığını etkilemektedir.

Eğer dışarıda bir stüdyo kullanıyorsanız bunun maddi olarak da bir maliyeti olmaktadır. Bu nedenle kısa sürede en verimli kaydı yapabilmek için sağlıklı bir çalışma ortamının sağlanması gerekir.

Ortam havasının temiz olmadığı bir alanda kayıt yapmaya çalışmak, çalışanların sağlık durumunu etkiler. Bu da hem planlanan çalışmalarının zamanında gerçekleştirilememesine hem de kişilerin hastalanmasına neden olur. Bundan kaçınmak için stüdyolarda hava temizleme cihazı kullanarak hem kişilerin sağlığını koruyabilir hem de verimli bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz.

Toz ve Partikül Kontrolü

Kapalı alanlarda ortam havasını kirleten ve solunum yolunu etkileyen en önemli unsurlar arasında toz ve partiküller bulunur. Üstelik ortamda bulunan tozlar düzenli temizlenmezse sağlık için oldukça zararlı hâle gelir.

Temiz havaya sahip olmayan bir ortamda kayıt yapmaya çalışmak da oldukça zordur. Örneğin seslendirme ya da vokal kaydı esnasında kişinin nefes kontrolünü sağlaması zorlaşır. Tüm bu etkiler göz önüne alındığında hava temizleme cihazı kullanmak, toz ve partikül kontrolü için en etkili araçlardan biridir. Böylece toz, bakteri ve kokular sorunsuz bir şekilde giderilerek temiz bir havaya kavuşulur.

Ses Stüdyoları İçin Hava Temizleme Cihazı Seçerken Dikkate Alınması Gerekenler

Günümüzde birçok kapalı alan için hava temizleme cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Ev, ofis, okul, hastane, restoran, konaklama merkezleri ya da kafeler, hava temizleyicilerinin sıklıkla kullanıldığı yerler arasındadır. Ancak bu cihazları alırken kullanılan ortamın özellikleri ve kapasitesi dikkate alınmalıdır. Peki, ses stüdyolarında hava temizleme cihazı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Kayıt stüdyoları; ses yalıtımı olan, dışarıdan hava sirkülasyonu sağlanmayan ve uzun saatler insanların çalışması gereken alanlar arasındadır. Bu nedenle hava sağlığı ve temizliği açısından bazı özelliklere sahip olması gerekir. Biz de Jonix ile ses kayıt stüdyolarında kullanıma uygun hava temizleme cihazlarını sizin için sunuyoruz.

Jonix hava temizleyicilerindeki NTP teknolojisiyle stüdyolardaki en iyi ses kaydını sağlayabilir ve sağlınızı kolayca koruyabilirsiniz. Aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurarak kendiniz ve çevrenizdekiler için en doğru cihaza ulaşabilirsiniz.

Termal Olmayan Plazma (NTP) Özelliği

Termal olmayan plazma (NTP) teknolojisi birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle hava temizleyici kullanımının artmasıyla bunun ne olduğu daha çok merak edilmektedir. Termal olmayan plazma teknolojisi, aynı zamanda “soğuk plazma” olarak da bilinmektedir.

Bu teknolojinin temelinde bir iyonlaşma süreci bulunur. Elektrik yüklü parçacıklardan meydana gelen iyonlaşmış gaz olan plazmada birbirine çarpışan gazlar oksitleyici türler oluşturur. Jonix NTP ile aktive edilen havadaki “uyarılmış” moleküller, ortam havasını bozan kirleticilere saldırır ve onları yok eder. Böylelikle mikroorganizmaların yapısı ve işlevini bozarak onları etkisiz hâle getirir. Stüdyolar için hava temizleme cihazı seçerken NTP teknolojisinin olması, kapalı ortamdaki havanın etkili bir şekilde dönüştürülmesini sağlar.

Ses stüdyoları gibi çok büyük olmayan alanlar için Jonix Steel serisi oldukça idealdir. Yüksek hijyen sağlar ve ek filtreleme gerektirmez. Ayrıca işletme ve bakım maliyeti oldukça düşüktür. Tasarımı esnek olmasının yanı sıra farklı kurulum seçeneklerine de uygundur. Bu nedenle ses stüdyosunda rahatlıkla kullanılabilir. Sitemiz üzerinden Jonix Steel serisini inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sessiz Çalışma

Ses kayıt stüdyolarının en önemli özelliği, ses yalıtımının olmasıdır. Ses kaydının kalitesi için ortamda farklı seslerin olmaması ve dışarıdan ses almaması çok önemlidir. Dolayısıyla bu ortamlarda kullanılan hava temizleyicilerinde sessiz çalışma özelliği olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Jonix Mate ve Minimate cihazlarımız kompakt, esnek ve sessiz çalışma özellikleri ile dikkat çeker.

Enerji Verimliliği

Ses stüdyoları için hava temizleme cihazı alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir etken de enerji tüketimi ve verimliliktir. Kullanılan ortamın özelliklerine uygun cihazı tercih etmek, bu iki konu için atılacak adımlardan biridir. Böylece daha düşük maliyetle ortam havasının en iyi şekilde temizlenmesi sağlanır. Bu nedenle siz de sürdürülebilir bir dünya için ileri teknolojiyi kullanan ve insan sağlığına önem veren Jonix deneyiminden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz bilgileri dikkate alarak ses stüdyolarında kullanacağınız en ideal hava temizleme cihazlarına Havam Temiz kalitesi ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/hava-kirliliginin-ruh-sagligi-uzerindeki-etkileri/ linkinden ulaşabilirsiniz.