Rehber

Asansör Havalandırması Nasıl Yapılmalıdır?

Asansör Havalandırması Nasıl Yapılmalıdır

Asansör havalandırması nasıl yapılmalı sorusuna güçlü teknoloji yanıtı için Jonix ürünleri öne çıkıyor. En çok tercih edilen asansör havalandırma cihazları üreticisi seçeneklerinden biri olan Jonix ile güvenle ortamda temiz hava elde edebilirsiniz. Asansör gibi küçük, kapalı ve toplu kullanıma açık alanlardaki havanın temizliğinin genel olarak toplum sağlığına olan etkisini önemseyen bir teknoloji desteği alabilirsiniz. Bakteri, küf, virüs gibi asansör havasındaki olumsuz etkenlere karşı etkili çözüm için Jonix uzmanlığına güvenebilirsiniz. Peki, asansör havasının temiz olması neden çok önemli ve asansör havalandırma sistemi kullanımında nelere dikkat etmeli? Asansör havalandırması nasıl yapılmalı?

Şehir hayatı içinde hem apartmanlarda hem de işyerlerinde asansörler sıklıkla kullanılıyor. Konforlu bir asansör kullanımı için bazı temel kriterlerin karşılanıyor olması gerekiyor. Bu kriterlerin başında asansör havalandırması geliyor. Büyük şehirlerdeki yüksek katlı apartmanlarda yüzlerce kişi yaşarken, iş merkezlerinde da çalışan popülasyonu yoğun oluyor. Bu alanlarda özellikle asansör havalandırması hakkında özel çalışmalar yapılması bekleniyor. Temiz ve güvenli asansör kullanımı için güçlü bir havalandırmanın yanı sıra bireysel olarak kurallara uyulması da önemli oluyor. O halde asansör havasını temizlemek için yapılması gerekenler neler ve asansör kullanımında uyulması gereken kurallar hangileri, yakından bakalım. Asansör havalandırması nasıl yapılmalı, öğrenelim.

Asansör Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde artan nüfus ile birlikte çok katlı apartmanlar, rezidanslar ve iş kuleleri hızla çoğalıyor. Dikey mimarinin artması ile doğru orantılı olarak asansörler de artıyor. Gündelik hayatın bir parçası haline gelmiş olsada asansör kullanımının da kuralları var. Asansör kullanımı sırasında bu kurallara ve çevresel koşullara dikkat edilmeli. Asansörler kullanıldığı alandaki kişi sayısına ve kullanım yoğunluğuna göre büyüklük açısından farklı tasarlanıyor. Asansör havalandırması nasıl yapılmalı sorusu da bu ortak kullanım düşünülünce önem kazanıyor. Küçük alanlarda hava temizliği çok zor olmasada etkili ve kesintisiz temiz hava sağlanması için özel havalandırma sistemlerinden yararlanılması gerekiyor.

Güvenli bir kullanım için; asansörlerdeki havanın temizlenmesinin yanı sıra yüzeylerin de aynı ölçüde temizlenmesi gerekiyor. Özellikle asansörlerde yer alan ve en çok temas edilen kat tuşlarının ve kapı kolunun temizliğine özen gösterilmeli.

Asansör Havalandırması Nasıl Yapılmalı?

Asansör havalandırması nasıl yapılmalı konusu da toplum sağlığı açısından çok önemli. Asansörler kapalı küçük alanlar. Duvar, tavan ve taban yapıları da nefes alan materyallerden üretilmiyor. Bu nedenle özel havalandırma teknolojilerine gereksinim var.

Pandemi Döneminde Asansör Kullanım Önerileri

Asansörlerin temizliği ve havalandırılması her zaman önemli ancak özellikle Covid 19 pandemisi ile asansör havalandırması nasıl olmalı sorusunun yanıtı önem kazandı. Kapalı alanlarda hava temizliği genel olarak pencerelerin ve kapıların açılması ile sağlanıyor. Ancak asansör gibi alanlarda bu yöntem mümkün olmuyor. Asansörün kapısı sık sık açılsa da bu içeriye temiz hava girmesi için yeterli olmuyor. Bu durumda teknoloji ile desteklenen güçlü havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyuluyor. Asansör havalandırma konusunu daha detaylı incelemeden önce asansör kullanımı sırasında uyulması gereken kuralları da listeleyelim.

  • Sosyal mesafeye uygulanamayacağı durumlarda asansöre binilmemelidir. Bu gibi durumlarda tek tek binmek de bir çözüm olarak değerlendirilebilir.
  • Kişilerin yüzleri birbirlerine dönük olmamalıdır.
  • Kabinin duvarlarına dönük durmak güvenli kullanımı desteklemektedir.
  • Asansör içinde maske kullanılmalıdır.
  • Asansör kullanımı sırasında herhangi bir yüzey ile temas edilmesi halinde eller 20 saniye boyunca sabun ile yıkanmalıdır.

Asansör havalandırması nasıl yapılmalı sorusunun yanıtı önemli. Asansör kullanımı sırasında yukarıda listelediğimiz maddeler bireysel tedbirler arasında yer alıyor. Ayrıca sağlıklı bir hava solumak ve asansörü nasıl havalandıracağınızı bilmek çok önemli. Minimum risk yüzdesi ile kullanmak için esas olan işlem asansör havalandırma sistemi kullanmaktır.

Asansörlerde Kullanılması Gereken Havalandırma Sistemi Özellikleri

Asansör havalandırma sistemlerinin özellikleri, hava kalitesini direkt etkiliyor. Özellikle kalabalık nüfusa sahip apartmanlar, iş merkezleri ve hastanelerde asansör havalandırmasının iyi olması bulaş riskini önemli ölçüde azaltıyor. Dolayısı ile bu alanlarda yer alan ve kapasitesi sosyal mesafe kurallarına uygun olarak belirlenen asansörlerde; bakteri, virüs ve kimyasal kalıntıların tamamen temizlenebilir olması gerekiyor. Büyük yerlerdeki asansörler yoğun bir insan trafiğine maruz kalıyor. İnsan sirkülasyonun getirisi olarak da hava kirliliği kolaylıkla artıyor.

Asansör havalandırması nasıl yapılmalı konusuna odaklandığımızda bu iş için geliştirilmiş cihazların önemi ortaya çıkıyor. Yoğun kirliliğin olduğu kapalı alanlarda güçlü tasarımlara yer verilmesi, maksimum temizlik performansı elde edilmesini sağlıyor. Etkili bir havalandırma sisteminde olması gereken özellikler ise şöyle;

  • Havalandırma Sisteminin Performansı

Gelişmiş teknoloji ve Ar-Ge çalışmaları ile desteklenen asasör havalandırma cihazları, ortamdaki kirleticilerin etkili şekilde temizlenmesini sağlıyor. Kalıntı bırakmadan, kesin temizlik elde ediliyor. Sessiz çalışan bu özel teknolojili cihazlar, asansör havalandırması nasıl yapılmalı konusunda özellikle öne çıkıyor.

  • Sessiz Havalandırma Sistemi

Asansör havalandırması nasıl yapılmalı, sorusunun yanıtları içinde sessizlik de önemli bir yer tutuyor. Asansörlerdeki havalandırma sistemlerinin güçlü bir şekilde çalışıyor olmalarının yanı sıra sessiz çalışıyor olmaları da önemli. Küçük alanlarda ses ön plana çıkıyor ve rahatsız edici olabiliyor. Bu sebeple özellikle asansörler için sessiz çalışan havalandırma sistemleri seçiliyor.

  • Havalandırma Sisteminin Tasarımı

Asansör havalandırma cihazlarının ayrıca her ortama uyum sağlayan, sade tasarımlar olması tercih ediliyor. Küçük alanlarda kullanılacak havalandırma sistemlerinin kompakt tasarımlara sahip olması; az yer kaplamasına ve görüntü kirliliğine sebebiyet vermemesine yarıyor. Uzaktan kumandası olan havalandırma sistemleri, kullanım kolaylığı sağlıyor.

  • Sağlığı Destekleyen Havalandırma Sistemi

Asansör havalandırma sisteminin performansı sayesinde solunan hava temizleniyor. Bu işlem sırasında cihazın sunduğu teknoloji ve tabi tutulduğu testler öne çıkıyor. Fizyolojik olarak test edilmiş ve her yaşta kişinin kullanımına uygun olan modeller dikkat çekiyor. Yan etki yaratmayan ve sağlıklı soluma vaad eden havalandırma cihazları, özellikle pandemi döneminde fark yaratıyor.

  • Asansörde Kokularda Etkili Olan Havalandırma Sistemi

Küçük ve kapalı alanların bir de koku faktörü bulunuyor. Asansör havalandırma cihazı alırken, kötü kokular üzerinde etkili olan bir model tercih etmek aynı anda iki sorunun birden ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Havalandırma Sistemi Neden Önemli

Küçük ya da büyük alanlarda havalandırma sistemi daima önemli oluyor. Asansörde temiz hava için havalandırma sistemi tercih ederken, kullanım alanına uygun bir modelin tercih edilmesi gerekiyor. Günümüzde insanlar kapalı alanlarda daha çok vakit geçiriyor. İnsanlar iş yerlerinde, çocuklar okullarda uzun saatler kalıyor. Bu sebeple ortama uygun olan kapasiteye sahip havalandırma sistemleri ile etkili bir temizlik yaratmak mümkün oluyor. Temiz hava sayesinde zihin daha açık, beden ise daha enerjik oluyor. Havalandırmanın ve temiz havanın böylesi önemli olduğu bir zamanda, doğru havalandırma sisteminin seçilmesi uzun süreli kullanıma da imkan veriyor. Havalandırma sisteminin; bebekler, yaşlılar, hamileler ya da farklı solunum rahatsızlıkları olan kişilerce de güvenle kullanılabilir olması gerekiyor.

2013 senesinde kurulan Jonix; ofis, konut, gıda endüstrisi, medikal alanlar, mağazalar, asansörler ve daha pek çok farklı alan için havalandırma sistemleri üretiyor. Marka, asansör havalandırması nasıl yapılmalı sorusuna odaklanan güçlü teknolojiler geliştiriyor. Son teknolojinin entegre edildiği güçlü tasarımlar sunan Jonix; sunduğu alternatifler ile temiz ve sağlıklı hava sağlıyor. Soğuk plazma teknolojisi ile donatılan JONIX UP IN; sunduğu konforlu kullanımın yanı sıra doğal, verimli ve sağlıklı bir ortam yaratıyor. Ofis, kabin, giyinme odası, banyo ve bekleme odası gibi küçük alanları kirleticilerden arındıran ve temiz hava sunan JONIX UP IN, tasarımı ile de beğeni topluyor.

Bu yazımızda asansör havalandırması nasıl yapılır konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://havamtemiz.com/otobus-havalandirma-icin-oneriler/ linkinden ulaşabilirsiniz.