Rehber

Otobüs Havalandırma İçin Öneriler

Otobüs Havalandırma İçin Öneriler

Otobüslerde Güvenli Hava Sahaları

Otobüs havalandırma makineleri arayışında güvenilir bir adres olarak tanınan Jonix ile ortamda ferah bir nefes alabilirsiniz. Otobüs gibi kapalı ortamlarda havanın gerçek anlamda temiz olması için Jonix marka hava temizleme cihazlarını güvenle tercih edebilirsiniz. Otobüse uygun hava temizleme cihazı ihtiyacına kaliteli, kullanışlı ve avantajlı bir biçimde çözüm üretebilirsiniz. Otobüs havalandırma sistemleri ile sağlıklı bir ortam atmosferi elde edebilirsiniz. 

Otobüslerde Havalandırma Konusu Önemli!

Otobüs havalandırması için öneriler ekseninde temiz bir hava arayışı önemli. Şehir içi ya da şehirlerarası otobüslerdeki havalandırma problemleri, geçmiş yıllardan beri tüm yolcuların ortak gündeminde yer alıyor. Çoğu zaman otobüslerde havalandırma sistemi yeterli olmayabiliyor. Yolcuların konforlu bir yolculuk yapabilmeleri adına otobüslerdeki iç hava kalitesi önemli oluyor. Covid 19 pandemisi ile havalandırma sorunları konforun da ötesinde sağlık açısından tehdit oluşturmaya başladı. Yolculuk sırasında yolcuların ve personel sağlığının olumsuz etkilenmemesi adına iyi bir havalandırma sistemi şart görünüyor. Peki toplu taşımada havalandırma nasıl olmalı ve güvenli bir seyahatin gereklilikleri neler? Otobüs havalandırması için neler yapılmalı?

Otobüslerde Havalandırmanın Önemi

2020 senesinde başlayan pandemi sebebi ile uzun bir dönem yoğun kısıtlamalara maruz kalındı. Daha sonra uygulamaya geçirilen kontrollü sosyal hayat ile günlük yaşam tekrar hareketlenmeye başladı. Kontrollü sosyal hayat; bir takım kuralları da beraberinde getirdi. Farklı alanlarda uyulması gereken bu kurallar, insan sağlığını doğrudan etkiliyor. Alışveriş merkezleri, restoranlar, toplu taşıma araçlar, okullar ve daha birçok yerde dikkat edilmesi gereken yeni kurallar belirlendi. 

Otobüsler ve diğer toplu taşıma araçları; pandemi döneminde insanların kullanmaya mecbur oldukları ama kullanırken de endişe ettikleri alanların başında geliyor. Özellikle büyük şehirlerdeki şehir içi toplu taşıma araçları, çok kalabalık insan gruplarının bir araya gelmesine sebep oluyor. Yakın temasa mecbur kalan insanlar için otobüsün havalandırmasının önemi büyük oluyor. Benzer bir durum şehirlerarası otobüslerde de yaşanıyor. Her ne kadar bireysel önlemler alınsa da uzun saatler aynı ortamda kapalı kalmak zorunda olan insanlar için otobüs havalandırmaları yine önem taşıyor. 

Otobüslerde Temiz Hava Mümkün Mü?

Toplu taşımada havalandırma sistemleri için yenilikçi teknolojinin uygulanmasına ihtiyaç var. Harran Üniversitesi Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi’nde toplu taşıma araçlarına dair bir simülasyon hazırlandı. Bu simülasyonda ön kapısı ve arka taraftaki üst 2 penceresi açık olan bir araç kullanıldı. 2 kişinin öksürmesi ya da hapşırması durumunda, virüsün nasıl dağıldığı incelendi. Simülasyonun ardından ortaya çıkan değerler sonucunda, virüsün yayılma hızlı dikkat çekiciydi. 

Virüs sadece hapşırık ve öksürükle değil konuşma sırasında dahi hızla yayılıyordu. Harran Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Zeynel Abidin Fıratoğlu konu ile ilgili olarak; “Toplu taşıma araçlarında virüsün bulaşma riskini azaltmanın tek yolu yenilikçi havalandırma sistemleri geliştirmektir.” açıklamasında bulundu. Burada da otobüs havalandırması için öneriler konusunda bu iş için geliştirilmiş cihazların önemi daha iyi anlaşılıyor. Fıratoğlu’nun bu açıklaması akıllara “Otobüslerde hava nasıl temizlenir?” sorusunu getiriyor. Çünkü otobüslerdeki mevcut sistemler sadece ısıtma ve soğutma yapıyor. Halbuki özellikle pandemi döneminde bu işlevlerin ötesinde, hava temizlemeye yarayan cihazlar gerekiyor. Yetersiz havalandırma cihazları, mevcut havayı temizlemediği gibi bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini arttırıyor. 

Sağlık İçin Otobüslerde Uyulması Gereken Kurallar

Birey ve toplum sağlığı adına kalabalık ortamlarda uyulması gereken bir takım kurallar bulunuyor. Havalandırma sorununun haricinde, bireylerin davranışları da virüsün yayılma hızında son derece etkili oluyor. Bu sebeple hem otobüs şoförlerinin hem de yolcuların kurallara azami ölçüde uymaları bekleniyor. Bu kurallardan bazılarını sizin için listeleyelim.

 • Otobüslere maskesiz yolcu alınmıyor. 
 • Her gün düzenli olarak yüzey temizliği yapılıyor. 
 • Tutunma yerleri gibi sık dokunulan alanların temizliğine ekstra özen gösteriliyor. 
 • Sefer aralarında otobüsün camları ve kapıları açık bırakılarak, havalandırılır. 
 • Klimalar dışarıdan hava alacak şekilde çalıştırılır. 
 • Otobüse biniş sırasında ateş ölçümü yapılır. 
 • Otobüse; inme, binme ve yolculuk sırasında sosyal mesafeye dikkat ediliyor. 
 • Ateş, öksürük ve halsizlik gibi belirtiler gösteren personel çalıştırılmıyor. 

Otobüslerde; bu ve bunun gibi daha pek çok kural bulunuyor. Tüm kurallara uygun davranıldığında dahi eğer bulunulan ortamın havası temiz değilse, bulaş hızla yayılmaya devam ediyor. Maske takılıyor olması virüsten hiç etkilenilmediği anlamına gelmiyor. Çok yakın mesafeler ve uzun süre aynı ortamda kapalı kalmak, virüs için uygun bir zemin oluşturuyor. Peki, otobüs havalandırma için öneriler neler olabilir? 

Daha kalıcı bir çözüm ve sağlıklı yolculuklar için otobüslerdeki havalandırmalar ile mikrobiyolojik ve kimyasal kirleticilerin etkili biçimde ortadan kaldırılması gerekiyor. 

Temiz Otobüs Havası İçin Ne Gerekiyor?

Kapalı ortamların hava kalitesinin arttırılması; hem sağlıklı hem de konforlu bir ortama imkan sağlanıyor. Okullar, konutlar ve taşıtlar kapalı alanlardan sadece birkaçı. Bu ortamlarda temiz hava sağlayarak, zararlı bileşenlerden ve bulaşanlardan sakınmak mümkün. Bu bağlamda otobüsteki hava kalitesi nasıl arttırılır sorusunun yanıtını aramak gerekiyor. Otobüs havasını temizlemek için yapılabilecekler önemli.

Otobüs Havalandırma İçin Öneriler

 • Otobüs havalandırma için öneriler ekseninde otobüslere yeni nesil hava temizleme sistemleri entegre etmek güçlü bir seçenek.
 • Uzun süreli kullanımda çocuk ya da yaşlılara olumsuz etkisi olmayan otobüs havalandırma sistemlerine yer verilebilir. 
 • Otobüs havalandırma için öneriler başlığı altında kalıntıs temizlik konusu öne çıkıyor. Kalıntısız ve sürekli temizliğin esas olduğu otobüs havalandırma cihazları kullanılabilir. 
 • Her ortamda kullanılmaya uygun olan havalandırma sistemleri otobüs havalandırma için öneriler  kapsamında önemli. Bu şekilde yolculuklar güvenli hale getirmek mümkün. 
 • Otobüs havalandırma için öneriler kapsamında hava temizleme cihazları en önemli oyuncular. Mikropların ve organik bileşiklerin yok edilmesine destek olan bir hava temizleme cihazında koku giderici özelliğin de bulunması, yolculukların konforunu üst seviyeye taşıyabilir. 

Etkili Otobüs Havalandırma İçin Öneriler

Otobüs havalandırma için öneriler konu başlığında akademik çalışmalar mutlaka dikkate alınmalı. Ayrıca etkili otobüs havalandırma çözümleri için kullanışlılık da dikkate alınmalı. Otobüs gibi kapalı alanlarda yetersiz havalandırmanın sonuçları olarak birçok olumsuz etki ortaya çıkıyor. Karbon monoksit ve azot dioksit gibi zararlı gazlara maruz kalınıyor. Yine havalandırma problemleri yüzünden ortamda yeterli nem olmuyor. Bu durumda bakterilerin yayılması kolaylaşıyor. Solunum sıkıntıları ortaya çıkıyor.

Otobüslerin temizliğinde kullanılan temizlik ürünleri, koltuk temizliğinde tercih edilen sentetik kimyasallar kişilerin sağlığını doğrudan etkiliyor. Otobüslerde daha iyi seyahat edebilmek adına tüm bu kirleticilerden tamamen kurtulmak gerekiyor. Otobüs havalandırma için öneriler arasında en iyi çözümün teknolojik bir havalandırma sistemi üzerinden sağlanabileceği düşünülüyor. İyi bir havalandırma cihazının özellikleri ise şu şekilde maddelenebilir.

 • Güvenli Performans

Otobüs havalandırma önerileri dikkate alındığında seçilecek havalandırma cihazının farklı sektörlerde test edilmiş ve sonuçları açısından güvenilir olması gerekiyor. 

 • Yüksek ve Sürdürülebilir Çalışma Gücü

Hava temizleme cihazının uzun süre kesintisiz performans ile çalışabiliyor olması önemli. Otobüslerde kullanılacak bir cihazın %99 oranında temiz bir ortam sunması bekleniyor. 

 • Kokular Üzerinde Etkili Güç

Otobüs havalandırma için öneriler ekseninde koku konusu da önemli bir detay. Otobüs gibi kapalı alanlarda bakterilerin yanı sıra koku oluşumu da sıkıntı yaratıyor. Kullanılacak hava temizleme cihazı ile havadaki kokular etkili şekilde yok edilmeli. 

 • Kimyasal bir madde kullanmaya gerek kalmadan hem yüzey hem de hava temizliği yapabilen ürünler, insan sağlığına katkı sağlıyor. 

Otobüste Temiz Hava İçin Jonix Hava Temizleme Cihazları

Dünya genelinde faaliyet gösteren Jonix; farklı ortamlara göre alternatif hava temizleme cihazları üretiyor. Termal olmayan plazma teknolojisi ile desteklenen Jonix  hava temizleme cihazları, sağlıklı ortamlar vaad ediyor. Kompakt tasarıma sahip JONIX UP IN güçlü bir performans sunuyor. Jonix cihazları; kullanıldığı ortamdaki  kimyasal kirletici ve uçucu organik bileşikleri hızlı ve etkili biçimde temizliyor.

Bu yazımızda otobüs havalandırma için öneriler konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://havamtemiz.com/sinif-anneligi-nedir-sinif-annesi-ne-is-yapar/ linkinden ulaşabilirsiniz.