Rehber

Çocuğunuzun Sağlığı İçin Hava Temizleyici Almanın Önemi

Çocuğunuzun Sağlığı İçin Hava Temizleyici Almanın Önemi

Çocukların sağlığıyla ilgili endişelenen yetişkinlerin en çok sorduğu sorulardan biri “Çocuk sağlığını etkileyen faktörler neler?” şeklinde. Anne sağlığı, aile sağlığı, sosyoekonomik durum, çevre ve sosyal destek, çocuk sağlığını etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Anne sağlığının, çocuk sağlığının temel bir belirleyicisi olduğu belirtiliyor.

Aslında bütün bu faktörler çocuğun yaşadığı ortamla ilişkili kabul ediliyor. Çocuğun sağlığı, bir hastalık sebebiyle risk altına girdiğinde, onun hangi ortamlarda bulunduğu önem kazanıyor. Bazı sağlık sorunları var ki çocukların bulundukları ortamın hava kalitesine bağlı olarak gelişiyor. Hava kalitesi denildiğinde de çocuklar için temiz bir hava nasıl sağlanır, merak ediliyor. Çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi aslında doğduğu andan itibaren kendini gösteriyor.

“Ortam hava kalitesi çocukları nasıl etkiler?” sorusuna yanıt olarak hava kalitesi, çocuk sağlığını doğrudan etkileyen faktörler arasında ilk sıralarda gösteriliyor. Bu yüzden özellikle iç mekanlarda hava kalitesinden kaynaklanabilecek olumsuz etkileri minimal düzeye indirebilecek önlemler almak gerekiyor. Çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi hakkında yapılan araştırmalar, bu önlemlerin ne kadar gerekli olduğunu gösteriliyor.

Kirli havanın olduğu ortam çocukları nasıl etkiliyor ve bu çocuklar en çok hangi hastalıklara yakalanıyor? Bununla ilgili bilgileri paylaşırken; ortam havasının temiz olmasının etkilerini ve çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi konusunu mercek altına alıyoruz.

Bebekler ve Çocuklar İçin Temiz Hava!

Hamile, çocuk ve bebeklerin yaşadığı evlerde sağlıklı bir hava sirkülasyonu olması son derece önemli. Bu gruba giren bireylerin bağışıklık sistemleri daha düşük oluyor. Bu yüzden hava içerisinde yer alan alerjen ve zararlı partiküllere karşı oldukça hassaslar. Bu durum sık sık hasta olmalarında etkili olabiliyor.

Sağlıklı bir hava solumak için dışarıdan temiz hava almak gerekiyor ya da kapalı alanların yeterli havalandırılması öneriliyor. Peki havalandırmak için uygun olmayan ortamlarda hava temizleme mümkün mü? İşte bu soru çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi konusu ile karşılık buluyor. Çünkü iç mekan hava kirleticilerini azaltmanın en iyi yollarından biri, bebek ve çocuk odalarına hava temizleyicileri yerleştirmek oluyor.

Çocuk Odaları İçin Hava Temizleyici Gerekli mi?

Çocukları için hava temizleyici konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler; “Çocuk odalarında hava temizleyici ne işe yarar?” sorusunu merak ediyor. Hava temizleme cihazlarının; ortamda bulunan toz, kir, duman ve mikrop gibi zararlı bileşenleri yok ederek, temiz hava sağlayan teknolojik cihazlar olduğunu söylemek mümkün. Hava temizleyici kullanmanın faydaları arasında en önemli nokta, solunum yolu ile ilgili problemler yaşayanlar ve alerjik hastalıkları bulunanlar için sunduğu temizlik olarak gösteriliyor. Bu konu çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi açısından da dikkat çekiyor.

Hava temizleyici kullanmanın faydaları nedir?

5 önemli konuyla yanıt buluyor:

 1. Virüs ve bakterileri yok ediyor.
 2. Toz partiküllerini temizliyor.
 3. Nemli ortamların havasını temizleyerek küf, mantar ve rutubet oluşumunu engelliyor.
 4. Birçok nedenden kaynaklanabilen kötü kokuları ortadan kaldırıyor.
 5. Evcil hayvan besleyenler için hayvanların tüy ve derilerinden gelen döküntülerin sebep olduğu kirlenmeyi engelliyor.

“Çocuklar için hava temizleyici gerekli mi?” sorusu özellikle alerjik bünyeye sahip çocuklar için daha çok merak ediliyor. Yanında sigara içilen çocuklarda öksürük, balgam çıkarma, burun tıkanıklığı gibi belirtiler çok daha sık görülüyor. Sigara dumanı gibi zararlı bileşenlerin bulunduğu kokular başka bir odada içilse de çocuk odasına sızabiliyor.

Aslında çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi burada ortaya çıkıyor. Çünkü çocuklar zayıf bağışıklık sistemine sahip oldukları için alerji ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına kolay yakalanabiliyorlar. Hava temizleme cihazları da havayı temizleyerek çocukların rahat nefes almasını kolaylaştırıyor.

Okul Ortamında Temiz Hava Mümkün mü?

Çocukların maruz kaldığı hava kirliliği konusunda iç ortam hava kirliliği nedir sorusunun cevaplanması gerekiyor. Konutlarda ve endüstri dışı diğer kapalı yapılarda iç ortam havasında; insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen pek çok gaz çeşidi bulunuyor. Karbon monoksit, karbon dioksit, kükürt dioksit, nitrojen oksitler, formaldehit, sigara dumanı, radon, asbest ve kurşun bunlardan sadece birkaçı.

Ayrıca; uçucu organik moleküller, çeşitli mikroorganizma ve alerjenler gibi biyolojik, fiziksel ve kimyasal zararlı etkenlerin görülmesi, kapalı ortam hava kirliliği olarak tanımlanıyor. İç ortam hava kirliliğin çocuklar üzerindeki etkisi nedir sorusu daha çok okullarda tartışılıyor. Çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi, okullardaki ortam havasının çocukları nasıl etkilediği ile ilişkilendiriliyor.

Çocuklar, üç yaşını doldurduktan sonra günün büyük bir bölümünü okulda, sınıf ortamında, yemekhane ve spor salonu gibi yerlerdeki havayı soluyarak geçiriyor. Soludukları havada hastalık ve enfeksiyon taşıyan virüs ve bakteri gibi patojenler bulunuyor.

Binalarda kullanılan malzeme, boya, mobilya ve temizlik malzemelerinden havaya yayılan uçucu kirleticiler de ortam havasının bozulmasına neden oluyor. Bu kirleticiler çoğunlukla yaşlanan altyapı ve yetersiz bakım nedeniyle oluşabiliyor. Bununla birlikte yeni veya tadilattan geçmiş binalarda da bu sonuçları görmek mümkün.

Eğitim kurumlarındaki kalitesiz havanın öğrenciler ve personel üzerinde etkisinin çok büyük olduğu anlaşılıyor. Çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi konusunda da etkili olan kalitesiz havanın getirdiği sonuçların bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Covid-19 benzeri hava kaynaklı hastalıkların yayılımının artırıyor.
 • Astımın etkilerini kötüleştiriyor.
 • Baş ağrısı, yorgunluk, bulantı ve ciltte döküntü oluşmasına neden oluyor.
 • Ayrıca kalitesiz hava öğrenmeyi zorlaştırıyor ve davranışsal bozuklukları da artırıyor.

Çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi doğrultusunda eğitim verilen kurumlar öncelik verilmesi gereken yerler arasında öneriliyor. Okul öncesi yaş grubundaki çocuklar için anaokulları örnek verilebilir. Çocukların maruz kaldığı uygunsuz iç ortam hava kalitesinin etkileri hafif rahatsızlık veren belirtilerle başlayıp, ciddi ve sürekli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına kadar uzanabiliyor. Alerjiler, astım, solunum yolu enfeksiyonları çocuklarda sık görülen hastalıklar olarak biliniyor. Çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi bu hastalıkların önlenmesi açısından paylaşılıyor.

Temiz Hava ile Çocuklar Sağlıklı Büyüyor

Aslında hava temizleyici kullanmanın faydaları sadece bebek ve çocuklarla sınırlı kalmıyor. Hava temizleme cihazı kullanmak herkesin sağlığı için önemli. Ortam havasının temiz olduğu yerlerde büyüyen çocuklar, daha az hasta olma riskine sahip. Böylelikle büyüdüklerinde sağlık açısından yaşam kaliteleri de daha olumlu etkileniyor. Çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi, onun sağlıklı büyümesi ve sağlıklı bir yetişkin olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir konu oluyor.

Çocukların bulunduğu ortamlarda iç hava kalitesinin artırılması için Jonix ürünleri, yenilikçi yaklaşımla üretilen termal olmayan plazma teknolojisi kullanarak havayı temizliyor. Herhangi bir kalıntı ya da kimyasal atık bırakmadan çocukların güvenli bir şekilde havayı solumalarını sağlıyor.

Çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi vurgulanırken, 2 farklı Jonix ürünü bunun için destek oluyor:

 • Jonix Cube, küçük boyutları ve hareket kabiliyetine sahip. Bu yüzden sınıf içinde kullanıma uygun bulunuyor.
 • Jonix Steel ve Jonix Mate serileri spor salonu, koridor, kafeterya gibi büyük alanlarda hava temizleme için fayda sağlıyor.

Çocuğunuzun sağlığı için hava temizleyici almanın önemi, öğrenci, öğretmen ve tüm okul personelinin hastalık nedeniyle devamsızlığını azaltmak için de anlaşılıyor. Çocuklarınızın soluduğu hava, Jonix hava temizleyici ürünleri ile sağlıklı ve konforlu bir şekilde temizleniyor.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/sigara-dumanina-karsi-alinabilecek-onlemler/ linkinden ulaşabilirsiniz.