Rehber

Evde Rutubet Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Evde Rutubet Neden Olur Nasıl Önlenir?

Birçok insan yaşadığı alanda rutubet problemi ile karşılaşabiliyor. Rutubetli alanlar hem sağlık açısından tehdit oluştururken, görüntü ve koku olarak da rahatsız edici bir ortam yaratıyor. Bu sebeple evde rutubet neden olur ve nasıl giderilir sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında yerini alıyor. Birçok olumsuz sonuçlara neden olan rutubet, genellikle yalıtımı yetersiz olan alanlarda karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte farklı sebeplerin de rutubete neden olduğu görülüyor.

Odaların eşit derecede ısınmaması rutubet oluşumunun nedenlerinden biri. Bunun yanı sıra ev içine dahil edilen balkonlar da rutubetin kolaylıkla oluştuğu alanların başında geliyor. Farklı sebeplerden dolayı oluşan rutubet, aynı zamanda kötü kokuların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu durumda ilk olarak evde rutubet neden olur ve nasıl giderilir sorusunun yanıtını bulmak gerekli. Rutubetin hangi sebeple oluştuğunu tespit ettikten sonra sorunu tam anlamıyla çözüp, rutubet giderici ve hava temizleyici makineler kullanmak avantaj oluşturuyor. Jonix hava temizleme sistemleri ile hem rutubet oluşumunu engelliyor hem de temiz hava sağlıyor. Bu yazımızda evde rutubet neden olur ve rutubet nasıl önlenir sorularını yanıtlıyoruz.

Rutubetin En Çok Görüldüğü Alanlar

Rutubet farklı birçok alanda meydana gelebiliyor ve hemen önüne geçmek için tedbir alınmazsa büyük sorunlara neden olabiliyor. Rutubetin görüldüğü alanlar genellikle karanlık ve hava sirkülasyonunun az olduğu yerler.

Rutubet özellikle bodrum, zemin katlar ve banyoda sıklıkla görülürken, farklı alanlarda da nem oluşumundan kaynaklı rutubet ile karşılaşmak mümkün oluyor. İnsan sağlığına ve oluştuğu alana zarar veren rutubet, aynı zamanda mobilyalara da zarar verebiliyor. Bu durumla birlikte birçok insan rutubet neden olur ve nasıl giderilir sorusunu araştırıyor. Rutubet oluşumunun gerçekleştiği evlerde ilk olarak duvarlarda ıslaklık görülüyor. Bununla birlikte duvarlarda kabarmalar ve lekelenmeler ortaya çıkıyor.

Hem yaşam alanlarının hem de insan sağlığının zarar görmemesi için rutubet oluşumunu farklı yöntemlerle engellemek mümkün oluyor. Bu yöntemler sayesinde birçok insan rutubet nasıl giderilir sorusunun yanıtını bulabiliyor.

Rutubet Oluşumunun Belirtileri

Nemli alanlarda meydana gelen rutubet, duvarlarda küflenmeye sebep oluyor. Evde rutubet neden olur ve nasıl giderilir diye merak eden birçok insan, farklı sebepler ile karşılaşıyor. Rutubet oluşumu genellikle yalıtımı yetersiz olan yerlerde karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte havalandırmanın yetersiz olması da rutubet oluşumuna etki eden unsurlar arasında yerini alıyor. Ayrıca güneş almayan evlerde de rutubet oluşması oldukça yaygın. Özellikle banyo, mutfak ve tuvalet gibi alanların fazla nem barındırması, duvarlarda rutubet oluşturabiliyor.

Rutubet, bir evin içten içe çürümesine neden olduğu gibi duvarların, ev içinde bulunan eşyaların ve insan sağlığının ciddi anlamda zarar görmesine neden oluyor. Bu sebeple rutubet neden olur ve nasıl giderilir sorusunun yanıtı ile rutubet oluşumuna hemen müdahale etmek fayda sağlıyor. Bununla birlikte rutubet oluşumunun belirtileri nelerdir sorusunun yanıtını araştırmak gerekiyor.

Birçok insanın merak ettiği rutubet neden olur ve nasıl giderilir sorusu önem taşıyor. Hem yaşam alanlarının hem de insan sağlığının zarar görmemesi için rutubet belirtileri fark edildiği anda tedbir alınması avantaj oluşturuyor. Rutubet oluşumunun belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Evin duvarlarında siyah lekelenmelerin ortaya çıkması,
 • Küf kokusunun ortaya çıkması,
 • Pencerelerin sürekli nemlenmesi ve siyah lekelerin oluşması,
 • Ahşap alanlarda esneklik ortaya çıkması,
 • Duvar boyalarının kalkması,
 • Bazı tesisat sorunlarının rutubete neden olması,
 • Ev yalıtımının yetersiz olması.

Rutubetin İnsan Sağlığına Zararı

Rutubetin insan sağlığına zararı her yaştan bireyi doğrudan etkiliyor. İnsanların özellikle üst solunum yolu hastalıkları ile karşılaşmasına sebep olan rutubet, gözlerde de tahrişe sebep oluyor. Rutubet küf oluşturması ile alerjik insanlar için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu sebeple birçok insan nefes alıp vermekte zorluk yaşayabiliyor. Alerjisi olmayan kişilerin de risk altında olduğunu göz önünde bulundurarak çocukların ve bebeklerin rutubetli alanlardan uzaklaştırılması ekstra bir önem taşıyor.

Özellikle çocuklar ve bebekler daha hassas bir yapıda olduğu için daha korunaklı ve rutubetten uzak alanda yaşamaları gerekiyor. Aksi takdirde rutubet oluşumu farklı hastalıklara yol açabiliyor. Bu sebeple rutubet neden olur sorusunun yanıtını titizlikle araştırmak önemli. Nem, sıcaklık ve oksijen seviyeleri belirli bir oranda buluşunca ortaya rutubet ve küf çıkıyor.

İnsan sağlığına ciddi olarak zarar veren rutubet, bulunduğu ortamda ağır ve keskin bir koku oluşturuyor. Bununla birlikte yüksek rutubetli olan ortamlarda virüs ve bakterinin çoğalması kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple birçok insan rutubetli alana müdahale edebilmek için evde rutubet neden olur sorusunun yanıtını arıyor. Rutubet oluşumunun hem insan sağlığına hem de ev içine zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Rutubet, ofis veya ev içinde kötü ve keskin bir koku yaratarak temiz havayı engelliyor.
 • Rutubet, dolap veya depo gibi kapalı alanlarda bulunan ürünlerin küflenmesine ve çürümesine neden oluyor.
 • Gardıroplar içinde meydana gelen rutubet, bakteri ve güve oluşumuna zemin yaratıyor.
 • Rutubet, zamanla banyo ve mutfak dolaplarının çürümesine sebep oluyor.
 • Rutubet, havanın temiz kalmasını engelleyerek insanları kirli hava solumaya mecbur bırakıyor
 • Duvarlarda siyah lekelenmeler oluşturan rutubet, duvarın kabarmasına ve duvar boyasının soyulmasına sebep oluyor.

İnsanların sağlıklı ve rahat bir hayat sürebilmesi için rutubetsiz ve temiz havaya sahip alanlarda yaşaması gerekiyor. Bu sebeple nem oluşumunu minimum seviyeye indirmek avantaj oluşturuyor. Rutubetin oluşturduğu zararlardan korunmak için birçok farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemler ile insanlar rutubet neden olur sorusunu açıklığa kavuşturabiliyor.

Rutubet ve Rutubet Kokusu Nasıl Önlenir?

Evde rutubet neden olur ve nasıl giderilir sorusunun yanı sıra rutubet kokusu nasıl giderilir sorusu da merak ediliyor. Rutubet aynı zamanda nem anlamını taşıyor. Birçok farklı sebeple kapalı alanlarda nem oluşumu gerçekleşiyor. Kapalı alanlarda çamaşır asmak, yemek yapmak veya duş almak gibi durumlar nem oluşmasına sebep oluyor. Yalıtımı yetersiz olan alanlarda nem oluşumu ile karşılaşmak mümkün.

İnsanların yaşadığı evler her ne kadar yağmurdan veya kardan korunaklı görünse de duvarlar zamanla yağmur suyunu içine çekiyor ve ev içindeki ısı ile birleşerek nem oluşturuyor. Ortaya çıkan nem ile zamanla rutubet meydana geliyor. Rutubete sebebiyet veren nem oluşumunu engellemek için farklı yöntemler bulunuyor. Rutubet neden olur sorusuna çözüm olan yöntemler, insanların yaşam kalitesini artırıyor.

Çözüm olarak sunulan yöntemlerden biri; pencerelerin ve havalandırma sistemlerinin doğru kullanılması. Pencere kenarlarının düzgün bir şekilde silikonlanması, rutubet oluşumunu minimum seviyeye indiren unsurlar arasında yerini alıyor. Bununla birlikte ev yalıtımının iyi olması, rutubeti engelleyen diğer bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle insanların bulunduğu ortamlarda temiz hava oluşturan ve sürekliliğini koruyan Jonix hava temizleyicileri, termal olmayan plazma teknolojisi ile çalışarak hava kirleticilerini yok ediyor. Yaşlı, genç, çocuk veya hamilelerin bulunduğu alanlarda güvenle kullanılan Jonix hava temizleme modelleri, havanın kalitesini artırıyor ve havada herhangi bir kalıntı bırakmadan temizlik sağlıyor. Rutubet ve rutubet kokusu nasıl önlenir sorusuna çözüm sunan Jonix hava temizleyicileri, konforlu kullanım sunuyor.

Jonix, pratik ve güvenli kullanım sunan farklı model alternatifleri barındırıyor. Farklı alanlarda kullanıma uygun olan modeller, kullanıcı ihtiyaçlarına göre tercih edilebiliyor. Havamtemiz.com üzerinden ulaşabileceğiniz Jonix Inside; ev ve işyerleri için ideal kullanım sağlıyor. Jonix hava temizleyicileri; küf, virüs ve kötü koku oluşumunu soğuk plazma teknolojisi ile engelliyor. Jonix Mate koleksiyonu, Cube, Steel ve Jonix Up In modelleleri; havayı %100 filtreliyor. Tüm Jonix hava temizleme cihazları; bakteri, virüs ve küflerin %99 yok olmasını sağlıyor.

Rutubetsiz Alanda Yaşam

Rutubet neden olur ve rutubetten kurtulma yolları neler gibi sorular, cevabı en çok merak edilen sorular arasında. Çünkü rutubetsiz alanda yaşam insan sağlığı açısından oldukça önemli. Rutubetli alanlarda yaşayan birçok insanda üst solunum yolu rahatsızlıkları veya eklem ve kemik hastalıkları görülebiliyor.

Hassas yapıda olan solunum sistemi için büyük sorun teşkil eden rutubet, çocukların sağlıklı gelişimini de olumsuz etkiliyor. Evlerin nefes alabilen yapı malzemelerinden oluşması, burada en önemli konu. Böylelikle nem oranı dengelenmiş olup rutubet oluşumunun önüne geçilebiliyor. Ancak yeni teknoloji cihazlar da bu konuda etkili olabiliyor.

Rutubetli alanlarda hem ev içlerinde hem de insan sağlığında olumsuz etkiler görmek mümkün oluyor. Rutubet neden olur ve nasıl giderilir sorularının yanıtlarını araştırmak, insan sağlığı açısından sanıldığından önemli. Jonix ürünlerini inceleyerek yaşam alanlarında bakteri ve küf gibi etkenlerin sonuçlarından korunabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/cocugunuzun-sagligi-icin-hava-temizleyici-almanin-onemi/ linkinden ulaşabilirsiniz.