Rehber

Ev Havasını Temizleyen Aletler Nelerdir?

Ev Havasını Temizleyen Aletler Nelerdir?

Nemli ve küflü bir evde yaşayanlarda astım riskinin yüzde 40 oranında arttığını daha önce duymuş muydunuz? Üstelik bu ortamdaki hava, kimi zaman dışarıdaki havadan beş kat daha fazla bile kirli olabiliyor. Bu durumdan korunmak için ev havasını temizleyen aletler kullanmak ve böylece kendiniz ve sevdikleriniz için daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmanız gerekiyor.

Virüs kaynaklı hastalıklara yol açan nedenler arasında ilk sırada; polen, küf, bakteri, virüs, evcil hayvan tüyü, toz akarları, sigara dumanı ve yemek kokuları gibi havadaki kimyasallar yer alıyor. Aynı zamanda virüslerin pek çoğu da hava yoluyla bulaşabiliyor. Bu durum, özellikle şehirlerde yaşayanlar ve solunum yolu hastalıkları olanlar için ev havasını temizleyen aletler kullanmayı zorunlu hale getiriyor. Eğer hava temizleme cihazı hakkında bilgi ve tavsiyelere ihtiyacınız varsa, yazımızın devamından detaylara ulaşabilirsiniz.

Hava Temizleme Cihazı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Havada bulunan tozlar, akciğerin derinliklerine inerek soluma kapasitesinde azalmaya ve damar tıkanıklığına yol açabiliyor. Özellikle de hayatımızın yüzde 90 gibi çok büyük bir bölümünü evlerimizde geçirdiğimiz düşünüldüğünde, ev havasını temizleyen aletler kullanmanın önemi çok daha iyi şekilde anlaşılabiliyor.

Özellikle astım, koah ve bronşit benzeri solunum yolu rahatsızlıkları olan kişilerin, hamilelerin, bebeklerin ve çocukların yaşadığı evlerde; sağlıklı hava sirkülasyonunu sağlayarak hastalıklara yol açan partiküllerden korunmak için ev havasını temizleyen aletler kullanılması hayati önem taşıyor. Ev ve diğer profesyonel ortamlarda havayı ve yüzeyleri sürekli temizleyerek kokuları yok eden JONIX Cube, yarattığı temiz hava hissiyle evlerinize sağlık katıyor! JONIX Cube, yenilikçi teknolojisi ile ek filtrelemeye gerek kalmadan, NTP teknolojisi ile bir iyonlaşma kaynağı olarak görev yapıyor. Bu sayede havada virüs, bakteri ya da mantar üremesi gibi durumlar gerçekleşmiyor.

Hava Temizleme Cihazları Nelerdir?

Özellikle kış aylarında ısınma ihtiyacının ortaya çıkması, evlerde ve tüm kapalı alanlarda hava kirliliğini beraberinde getiriyor. Kullanılan ısıtıcı sistemlerin atmosfer havasını kirletmesi ve kapalı ortamların yeterli oranda havalandırılmaması yüzünden, ciddi bir hava kirliliği oluşuyor. Bu durum aynı zamanda havadaki karbondioksit miktarının artmasına da yol açıyor.

Farklı ortamlar ve farklı tipteki partiküller için özel olarak üretilen ev havasını temizleyen aletler, havadaki kirliliği azaltıyor. Bu aletlerin filtreleme seviyeleri ise cihazların türüne, markasına ve modeline göre farklılık gösteriyor. Hava temizleyici cihazlar, çalışma prensibine göre farklı türlerde üretiliyor.

Bunlar;

 • Elektrostatik Filtreli
 • Elektrostatik Tortulaştırıcı,
 • İyonik,
 • Mekanik Filtreli,
 • Ozonlu,
 • Su Filtreli
 • Termal Olmayan Plazma olarak 6 çeşide ayrılıyor.

Ortamın hacmine ve ihtiyaca uygun ev havasını temizleyen aletler ile daha sağlıklı ve kaliteli bir ortam havası sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda salgın hastalıkların bulaşmasını ve alerjik reaksiyonları önleyerek, daha huzurlu bir yaşam alanına kavuşabilirsiniz.

Nem Alma Cihazı Havayı Temizler Mi?

Hava temizleyici ve nem giderici özellikteki ev havasını temizleyen aletler, ortamdaki alerjenleri en aza indirerek alerji ve astım sorunu olanlar için hayatı oldukça kolaylaştırır. Nem alma cihazları ise havadaki nemi emer ve böylece ortamın nemini azaltır. Bu sayede küf ve nemde üreyen mikroplar ölür. Nem alma cihazlarının; mekanik / soğutucu, klima, adsorpsiyon / kurutucu, elektronik ve iyonik membran farklı türleri bulunur.

Nem alma cihazlarının birincil görevi, havadan kaynaklı oluşan aşırı nemi ortadan kaldırmak ve odanın nem seviyesinin düşmesini sağlamaktır. Bu cihaz, havayı temizlemez ya da filtrelemez. Bunun yerine nemli bir ortamda oluşan küf ve toz akarları gibi alerjenlerin giderilmesine yardımcı olur.

Hava Temizleyici Toz Alır Mı?

Astım, nefes almayı güçleştiren ve göğüs sıkışmasına yol açan bir rahatsızlıktır. Evdeki toz akarları ve küf, astım hastalığını daha da kötüleştirebilir. Hava temizleyici cihazlar, havadaki tozu çıkararak astım semptomlarını azaltır. Bu sayede astımın ilerlemesi engellenebilir. Hava temizleme cihazları, havada bulunan partikülleri filtreleyerek çalışır ve tozun önceden çıkmasını engeller. Bu durum, özellikle astım rahatsızlığı olanlar için çok önemlidir ve solunum sağlığını korumak için birebirdir.

Ev havasını temizleyen aletler, evcil hayvan tüyleri, toz ve kir gibi unsurlar ile ortamda oluşabilecek kötü kokuları temizlemek için farklı özelliklerde üretilir. Hava temizleyici cihazların değişken ölçülerde üretilmiş modelleri mevcuttur. Hava temizleyiciler arasında spor salonları, hastaneler ve fabrikalar gibi geniş alanlarda kullanıma uygun olan profesyonel özelliklerde ürün alternatifleri de bulmak mümkündür. Bu cihazlar ortamın havasını değiştirirken, havada birikmiş olan mikrop ve bakteri gibi zararlı virüslerin oluşmasını da engeller. Üst seviyede teknik detaylara sahip olan modeller, tüy, toz ve kir gibi etkenlerin temizlenmesine de yardımcı olur.

Oda Hava Temizleyici İşe Yarıyor Mu?

Ev havasını temizleyen aletler, havadaki küfleri ortadan kaldırıyor. Solunum yolu rahatsızlıklarını ve alerji ataklarını engelleme, alerjiye yatkınlıkları fazla olan yaşlılar ve çocukların nefes almalarını kolaylaştırma gibi etkileriyle bilinen bu cihazların, saymakla bitmeyen pek çok faydası bulunuyor. Hava temizleme cihazlarının başlıca faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hayvan tüyü ve derisi üzerinden dökülen tortuların zararlı etkilerini azaltmak,
 • Bağışıklıkları zayıf olduğundan alerjiye yatkın olan yaşlı ve çocuklar için nefes almayı kolaylaştırmak,
 • İnşaat alanlarına yakın olunmasından dolayı oluşan kirletici maddeleri temizlemek,
 • Yağ ve ter kokusu gibi rahatsız edici kokuları yok etmek,
 • Mikropları öldürmek ve
 • Havadaki duman partikülleri ile zararlı gazları yok etmek

Ev havasını temizleyen aletler arasında etkileri ile ön plana çıkan Mate koleksiyonu ve Minimate, dünyanın en çevre dostu hava temizleme cihazları olarak tanımlanabilir. İnsanların bulunduğu her ortamda sürekli temizlik için birebir olan Jonix hava temizleyici cihazlar, aynı zamanda hızlı bir ortam temizliği için de idealdir. Bu temizleyiciler, havayı tamamen filtreler ve temizlenmiş havayı ortama iletir. Bu sayede merkezi klima sistemlerinin enerji tüketim maliyetlerinde de düşüş görülür.

Hava Temizleme Cihazı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev havasını temizleyen aletler, işlevlerine göre farklı türlerde satışa sunulur. Dolayısıyla “Hava temizleme cihazı seçerken nelere dikkat edilmeli” sorusuna yanıt bulabilmek için hava temizleyici cihaz çeşitlerine hakim olmanız gerekir. Hangi hava temizleme cihazını alacağınıza karar verirken genellikle fiyata öncelik verilir. Halbuki hava temizleme cihazı sağlığı önemli ölçüde etkilediğinden, ilk ve en önemli kriter cihazın işlevi olmalıdır. Buna ek olarak;

 • Eğer hava temizleme cihazı solunum yolu rahatsızlarının tetiklenmesini engellemek için almayı planlıyorsanız, filtresi olmayan dolayısıyla mikrop barındırma ihtimali bulunmayan cihazları tercih edebilirsiniz. Bu türdeki cihazların en başında JONIX gelmektedir.
 • Hava temizleme cihazı seçerken mutlaka kullanacağınız alanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Cihazı nereye yerleştireceğiniz konusunda karar vermekte zorlanıyorsanız, tekerlekli ya da kulplu modelleri tercih edebilirsiniz.
 • Evinize ya da sağlık ihtiyaçlarınıza özgü kirleticileri filtreleyebilen iyi bir hava temizleme cihazını satın alabilirsiniz.
 • Eğer evinizde evcil hayvanınız varsa veya sigara kullanıyorsanız, bu kirleticilerle mücadele eden modelleri seçebilirsiniz.
 • Hava temizleme cihazlarını kıyaslarken, cihazın belirli kirleticileri ne kadar etkili bir şekilde filtrelediğini gösteren CADR derecelendirmelerini de karşılaştırabilirsiniz.
 • Ürün özelliklerinde desibel cinsinden listelenmiş olan gürültü seviyelerini de mutlaka incelemelisiniz.

Bir önceki yazımıza https://havamtemiz.com/ev-havasini-temizleyen-bitkiler-hangileri/ linkinden ulaşabilirsiniz.