Rehber

Evin Havası Nasıl Dezenfekte Edilir?

jonix ofis hava temizleyici

Ev içindeki toksinleri uzaklaştırmak için evin tüm bölümlerini düzenli ve doğru şekilde havalandırmak, evde havayı temizleyen bazı bitkiler bulundurmak ve hava temizleyici cihazların gücünden faydalanmak gerekir. Eğer evin havası nasıl dezenfekte edilir diye merak ediyorsanız, yapmanız gereken dezenfeksiyon işlemi ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Evdeki Hava Nasıl Temizlenir?

Yüzeyler ve eşyalardaki mikroplardan kurtulmak konusunda tecrübeli olsanız da havadaki mikroplardan kurtulmak için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz de oldukça önemlidir. Evin havası nasıl dezenfekte edilir? gibi sorularınız varsa hiç endişelenmeyin! Evinizdeki havanın sağlıklı ve temiz olduğundan emin olarak günlük hayatınıza devam etmek için JONIX cihazlarına güvenebilirsiniz. Eğer bir JONIX’e sahip değilseniz, diğer yöntemler şu şekildedir..

1. Evinizi Sık Sık Havalandırmaya Özen Gösterin

Bu soru sorulduğunda akla gelen ilk ve en etkili cevabı elbette evi sık sık havalandırmaktır. Özellikle Koronavirüs salgınının tüm dünyada yaygınlaştığı bugünlerde, eviniz sizin en güvenli kaleniz olabilir. Bu yüzden devamlı vakit geçirdiğiniz evinizde her zamankinden daha kaliteli nefes almaya ihtiyaç duyarsınız. Evinizdeki havayı temizleyerek kalitesini artırmanın en kolay yolu ise gün içinde ara ara pencereleri açarak temiz havanın içeri girmesini sağlamaktır. Böylece evinizi günde birkaç defa havalandırarak bile ortamdaki zararlı hava partiküllerini yok edebilirsiniz. Tabi bu kolayca yapılabilen bir aksiyon gibi dursa da havaların soğuk olduğu günlerde sizi zora sokabilir. Ya da camlarınızı açmak da istemeyebilirsiniz. Bu tarzda durumlarda yaşadığınızda JONIX’in neden gerekli olduğunu anlıyorsunuz.  Konut Hava Temizleme konusunda bilgi sahibi olmak adına, JONIX’in konut içindeki yaşam şartlarını nasıl iyileştirdiğini ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz.

2. Temizlik Rutininize Uçucu Yağları Ekleyin

Evin havası nasıl dezenfekte edilir diye merak edenler için, uçucu yağlar son derece iyi bir alternatif olabilir. Antibakteriyel özelliği olan çay ağacı yağı gibi uçucu yağlar, ev yapımı doğal temizlik malzemelerine ilave edildiğinde hava kaynaklı bakterileri azaltıyor. Bu sayede evinizdeki hava kalitesini artırmaya yardımcı oluyor. Evinizdeki toz akarlarıyla savaşmak için okaliptüs, karanfil ve biberiye gibi uçucu yağları kullanabilirsiniz.

3. Hava Temizleyicilerin Gücünden Yararlanın

Daha önce kapalı alanda uzun süre bulunduysanız, bir süre sonra konuşulanlara odaklanamadığınızı hissetmişsinizdir. Bu duruma genellikle havadaki partiküllerin artışı neden olur. Özellikle de Koronavirüs sebebiyle evden çalışmanın daha da yaygınlaştığı bu günlerde, temiz hava alıp verimini kaybetmemek için hava temizleyicilerden yararlanabilirsiniz.

Ev havasını dezenfekte etmenin en etkili yollarının başında JONIX hava temizleme cihazlarını kullanmak gelir. JONIX’in ister Cube, ister Inside olsun size müthiş bir destek sağlar. Hem havadaki kimyasal kirleticileri hem de küf, bakteri lejyonella gibi biyolojik kirleticileri temizlerken, yeni oluşumların da önüne geçebilirsiniz. Cihazda bulunan kesintisiz temizleme özelliği sayesinde yaşam alanlarınızı en iyi şekilde dezenfekte edebilir, kendinizi ve sevdiklerinizi hastalıklardan koruyabilirsiniz.

4. Bitkilerle Hem Havayı Hem Enerjiyi Değiştirin

Hava temizleme cihazları kadar olmasa bile bazı bitkiler de ev havasının temizliği konusunda oldukça etkilidir. Birbirinden güzel görünümleriyle evinizi güzelleştiren bitkiler, evinizdeki havayı temizlemek ve kalitesini artırmak konusunda size yardımcı olabilir. Örneğin; kurdele bitkisinin havadaki formaldehit, karbon monoksit ve ksilen gibi zararlı etkenleri azalttığı bilinir. Siz de sevdiğiniz bu bitkileri hem evinizin dekorasyonuna farklı bir enerji katmak, hem de hava kalitesini artırmak için kullanabilirsiniz.

Koronavirüs’te Ev Nasıl Dezenfekte Edilmeli?

Dünyada hızla yaygınlaşan ve milyarlarca kişinin sağlığını tehdit eden Koronavirüs’ten korunma yollarından en önemlisi bildiğiniz gibi hijyendir. Zorunlu kalmadıkça evden çıkmamamız gereken bu hassas dönemde, kişisel temizliğin yanı sıra yaşam alanlarımızın hijyenine de önem vermemiz şart!

Peki, Koronavirüs’ten korunmak için evin havası nasıl dezenfekte edilir? İşte bu önemli sorunun cevapları:

1. Yatak Odası Dezenfeksiyonu

Pek çok zaman farkında olmasak da yatak odasında dolap kapakları, parkeler, nevresimler, kapı kolları, aynalar ve diğer birçok yüzeyle sürekli temas ediyoruz. Bu durum istemeden bile olsa virüs ve diğer zararlı organizmaların sürekli olarak yer değiştirmesi anlamını taşıyor. Yatak odası temizliğine her ne kadar dikkat etsek de özellikle bu dönemde hijyeni sürdürebilmek için sık sık ve doğru yöntemlerle temizlik yapılması gerekiyor.

Çay ağacı yağı, karbonat ve sirke gibi doğal antibakteriyel özelliği olan ürünler ile temizlik yaparak, yüzeylerde derinlemesine hijyen sağlayabilirsiniz. Bu ürünlerle yatak odasındaki eşyaları ayda bir defa derinlemesine temizleyebilir, kapı kolu gibi çok sık temas edilen bölümleri ise her gün silebilirsiniz. Diğer yandan her sabah yatakları havalandırabilir, nevresim ve çarşafları sık sık değiştirebilir, komodin ve şifonyerlerin üzerlerini çok fazla eşyayla doldurmadan virüsün ev ortamında yayılmasını önleyebilirsiniz.

2. Salon ve Oturma Odası Dezenfeksiyonu

Evin havası nasıl dezenfekte edilir? sorusunun en çok sorulduğu alanların başında, evde en fazla vakit geçirilen bölümler arasındaki salon ve oturma odası gelir. Bu odalarda genellikle elektronik eşyalar bulunduğundan, özellikle kumanda ve tuşların her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi çok önemlidir. Odaların aydınlatma sistemini açıp kapatan anahtar düğmeleri de her gün mutlaka temizlenmelidir. Ortamdaki havayı temizlemek için oda sık sık havalandırılmalıdır.

Ayrıca dışarıdan eve geldiğinizde salona ya da oturma odasına geçmeden önce kıyafetlerinizi değiştirmelisiniz. Bu sayede dış ortamdaki bakteri, mikrop ve virüslerin ev ortamına taşınma olasılığını en aza indirebilirsiniz.

3. Banyo ve Tuvalet Dezenfeksiyonu

Normal şartlarda da evinizin her zaman en temiz bölgesi olması gereken banyo ve tuvaletler, Koronavirüs döneminde daha fazla kullanıldığı için hijyen önlemlerini de artırmak gerekir. Bunun için doğal dezenfektanlar ile bu ortamlarda hijyeni sağlamalı, lavabolar ve bataryaları temizlemeli, küvet ve duşakabinleri dezenfekte etmeli ve kapı kollarını da günde birkaç defa temizlemelisiniz.

4. Mutfak Dezenfeksiyonu

Evin havası nasıl dezenfekte edilir? sorusunun en önemli olduğu alanlardan biri hiç şüphesiz mutfaktır. Mutfaklar, gıda ürünlerinin bulunduğu bölüm olduğundan temizlik ve hijyen her zaman ilk sırada gelmelidir. Evin diğer bölümlerinde olduğu gibi kapı kollarını, dolap kapaklarını, kumandaları, tuşları ve diğer yüzeyleri sık sık doğal dezenfektanlarla temizlemeli; özellikle de tezgahta hijyene çok dikkat etmelisiniz.

Görünen yüzeyler kadar kapalı yüzeylerin de sık sık dezenfekte edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Bu yüzden buzdolabının, mutfak dolaplarının ve çekmecelerin içini de hijyenik tutmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca gıdaları bol su ile yıkayıp temizlendikten sonra buzdolabına yerleştirmeniz, bu hassas dönemde son derece önemlidir.

5. Koridor ve Giriş Bölümü Dezenfeksiyonu

Evin en temiz ve hijyenik olması gereken bölümlerinden diğer ikisi, koridorlar ve giriş bölümüdür. Dışarıdan eve girdiğiniz ilk anda tüm bakteri, mikrop ve virüslerin yayılma ihtimalinin en yoğun olduğu bu bölümlerde, sık aralıklarla temizlik yapmanız çok önemlidir. Ayakkabıların yerleştirildiği dolap ve vestiyerin hijyeninden de emin olmanız gerekir. Ayrıca ev dışına açılan kapının mümkünse her kullanımdan sonra veya her gün olmak üzere temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Temizlik ve Hijyen için Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Evin havası nasıl dezenfekte edilir? konusunda akla ilk olarak doğal ürünlerle yapılan temizliklerin gelmesi bu dönemde çok daha önemlidir. Ev hijyenini sağlamak için çoğunlukla çamaşır suyu, yüzey temizleyici, bulaşık deterjanı gibi kimyasal temizlik ürünleri tercih edilir. Ancak evinizi dezenfekte etmek için kimyasal temizlik ürünlerini kullanmak, sık sık temizlik yapılan bu dönemde sağlığınız için risk oluşturabilir.

Daha kesin ve etkili bir sonuç isterseniz, Havam Temiz‘de yer alan Cube, Mate, Inside ürünleri ile evinizdeki havayı tüm mikroplardan arındırabilir, derinlemesine dezenfekte edilmiş temiz havanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda evin havası nasıl dezenfekte edilir konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://havamtemiz.com/hava-temizleme-ve-nem-cihazi-arasindaki-farklar/ linkinden ulaşabilirsiniz.