Rehber

Güzellik Salonlarında Hava Kalitesini İyileştirmenin 5 Yolu

Güzellik Salonlarında Hava Kalitesini İyileştirmenin 5 Yolu

Güzellik salonları, çok uzun süredir kadınların hayatında. Saç, cilt ya da tırnak bakımı için sıklıkla gidilen güzellik salonları, genel özelliklerine ve hizmet kalitelerine göre tercih ediliyor. Ancak 2020 senesinin Mart ayından beri yaşanan pandemi sebebi ile genel kriterlerin yanı sıra güzellik salonlarının havalandırma ve hijyen özellikleri de oldukça önem kazandı. Bu bağlamda güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin yolları hızla tespit edilmeye başlandı. Salonların kendi belirledikleri standartların yanı sıra Sağlık Bakanlığı’nın da belirlediği güzellik salonlarında sağlık ve hijyen standartları bulunuyor. Peki güzellik salonlarında hava kalitesi nasıl iyileştirilir ve olması gereken standartlar nedir? Güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu ile bu konuyu açıklayalım…

Güzellik Merkezlerinde Hijyenin Önemi

Güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu başlığı altında bu sektörün toplum sağlığı açısından önemine vurgu yapmak gerek. Güzellik merkezlerinde çalışan profesyoneller gün boyu onlarca insanla karşılaşıyor. Bunun yanı sıra oldukça yakın mesafede çalışıyorlar. Bu çalışma alanları çoğu zaman olukça küçük oluyor. Dolayısı ile hem gelen hem de çalışan kişilerin sağlığı için hijyen kurallarına uyulması önemli. Bir yerin “hijyenik” olarak tanımlanabilmesi için zararlı mikroorganizmalardan arındırılmış olması gerekiyor. Güzellik salonları ya da merkezlerinde hijyen değerlendirmesi yapılırken; salonun hijyenine, kullanılan aletlerin hijyenine ve personelin kişisel hijyenine bakılıyor. 

Üç alandaki hijyen yeterli seviyede karşılanmaz ise ortaya sağlık açısından istenmeyen durumların çıkması mümkün oluyor. Hem personel hem de müşteri sağlığı için kişisel hijyen önemliyken, ekipman hijyeni de özellikle müşterileri ilgilendiriyor. Aksi halde bazı zararlı bakteriler, kişilere bulaşabilir. Bir güzellik salonunda ekipman hijyeninin yanı sıra yüzey hijyeni, hava temizliği, görüntü de kaliteyi ve dolayısı ile tercihi belirleyen faktörler arasında yer alıyor. Özellikle pandemi döneminde güzellik merkezlerinde uyulması gereken kurallar bulunuyor.

Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Hijyen Önlemleri 

Pandemi kapsamında, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge çerçevesinde güzellik salonlarında uygulanması gereken pek çok kural bulunuyor. Bunların yanı sıra güzellik merkezlerinde alınması gereken önlemler, hijyen ve teknik önlemleri kapsıyor. Güzellik salonlarındaki hijyen önlemleri bilmek önemli.  Güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu ekseninde aşağıdakileri dikkate almak gerek!

 1. Salonun farklı alanlarında ve ulaşılabilir noktalarda dezenfektan istasyonları bulundurulmalı.
 2. Ortak kullanım alanlarının hijyeni sağlanmalı ve bu alanlara uyulması gereken edilmesi gereken kurallar sergilenmeli.
 3. Tuvalet ve diğer sık kullanılan alanlar, saatte bir olmak üzere dezenfekte edilmeli.
 4. Mesai bitiminde tüm kullanım alanları dezenfekte edilmeli ve hijyenik hale getirilmeli.
 5. Havalandırma sistemlerinin seçimi konusunda dikkatli olunmalı. Maksimum performans alınabilecek cihazlar tercih edilerek, düzenli bakımları yapılmalı.
 6. Havadaki ve yüzeylerdeki bakteri ve virüslerin yok edilmesi için gereken önlemler alınmalı. 
 7. Salon içinde hem müşteriler hem de personel arasındaki sosyal mesafe kurallarına riayet edilmeli.
 8. Kendini hasta hisseden ya da yüksek ateşi olan kişiler, COVID-19 belirtileri göstermeleri halinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olmalı.
 9. Salon içinde oluşabilecek kalabalığın önüne geçilmesi adına, randevu ile müşteri kabul edilmeli.
 10. Yiyecek, içecek, dergi ve gazete gibi ikramlar pandemi süresince yapılmamalı.

İç Mekan Hava Kalitesi Neden Önemlidir?

Güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu içinde elbette iç mekan havalandırmasına değinmek gerek. Hava kirliliğinin arttığı günümüz dünyasında, temiz hava için yeşillik açık alanlara ya da ormanlara gitmek gerekiyor. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde bu her zaman mümkün olmuyor. Ayrıca insanlar farklı sebeplerle günlerinin büyük bir kısmını kapalı alanlarda geçiriyorlar. Dolayısı ile iş yerleri, okullar ve evler söz konusu olduğunda iç mekan hava kalitesinin önemi de daha belirgin hale geliyor. 

Oksijen insan vücudunun olmazsa olmazları arasında. Oksijen seviyesinin azalması, hem psikolojik hem de fizyolojik problemlere neden oluyor. Kapalı bir alanda havasız kalırsanız, bir süre sonra baş ağrısı başlar ve bunu halsizlik izler. İç mekanların hava kalitesi istenilen seviyede değilse, günlük performans düşer ve uzun vadede sağlık sorunlarında artış görülmeye başlar. Bunun önüne geçebilmek adına iç mekanların havalandırılması konusunda hassas davranmak gerekiyor. Güzellik merkezleri de hava kalitesinin önemli olduğu alanlar arasında bulunuyor. Güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu nedir, birlikte bakalım. 

Hava Temizleme Cihazları

Güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu dediğimizde hava temizleme cihazları önem kazanıyor. Güzellik salonu gibi kapalı alanlarda hijyen sağlamanın en konforlu ve kesin yollarından birisi hava temizleme cihazı kullanmak. İtalya merkezli Jonix; termal olmayan plazma teknolojisini kullanarak, kapalı alanları kirleticilerden ve zararlı maddelerden temizliyor. Toplum sağlığı konusunda sorumlu davranan Jonix, çözüm odaklı ve sürdürülebilir havalandırma sistemi alternatifleri sunuyor. Bu alternatifler arasından Jonix Cube ve Jonix Steel hem işyeri hem de ev için uygunluk göstererek, sağlıklı bir ortam sağlıyor. 

Jonix Cube serisi; 35 ile 85 metrekarelik alanlar için ideal kullanım sunuyor. Cube’da kullanılan termal olmayan plazma teknolojisi; bakteri, virüs, koku ve havadaki kimyasal parçacıkları parçalayarak yok ediyor. Güzellik merkezlerindeki tüm odalarda ve ortak alanlarda pratik şekilde kullanılabilen havalandırma cihazı, kesintisiz performansı ile sürekli bir temizlik vadediyor. Hava ve yüzey temizliğini maksimum seviyede gerçekleştiren Jonix Cube, bakteri, virüs ve tozlardan kurtulmanın en konforlu yollarından. Cube serisi, hava yolu ile bulaşan hastalıkları önleme konusunda yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, astım hastaları gibi solunum sorunları ile başa çıkmaya çalışan kişilere de uygun ortamı sağlıyor. 

Jonix Cube serisi temizleme cihazı, temizleme işlemini yaparken kalıntı bırakmıyor. Sessiz çalışan hava temizleme cihazı, kullanıldığı alandaki insan sayısına göre 3 farklı kademede çalıştırılabilir. Az yer kaplayan ve kompakt bir tasarıma sahip olan cihaz, kolay taşınabilir olması ile de cazip hale geliyor. Klima ve ısıtıcı herhangi bir cihazın çalıştığı ortamlarda dahi kullanılabilen Cube, her ortamda yüksek performans sağlıyor. 

Jonix Steel de markanın sunduğu bir diğer hava temizleme cihazı. Yüksek hijyen gerektiren alanlar için ideal olan Jonix Steel, tüm kirleticileri kalıcı olarak yok ediyor. Çalışmaya başlamasının ardından geçen kısa süre içinde kirleticileri yok etmeye başlayan cihaz, yeni kirleticilerin yayılmasının da önüne geçiyor. Steel serisinde de soğuk plazma teknolojisine yer veriliyor. Bakteri, virüs, koku ve diğer kirleticilerin tamamen ortadan kalkması için güvenli kullanım sunuyor. Cube serisinden farklı olarak Jonix Steel, monte edilerek kullanılıyor. Duvara ya da tavana monte edilebilen cihaz, şık tasarımı ve sessiz çalışma performansı ile beğeni topluyor. Jonix Steel farklı büyüklükteki alanların kullanımına uygun olarak, farklı boyutlarda tasarlanıyor. 

 • Havalandırma cihazlarının haricinde güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu arasında, doğal havalandırma da fayda sağlıyor. Doğal havalandırma yöntemi, güzellik salonlarında kullanılıyor. Ancak salonlarda penceresi olmayan alanlar da bulunuyor. Mevsimlere göre doğan havalandırma yöntemi, her zaman verimli şekilde kullanılamayabilir. 
 • Güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu nedir bakarken, olumsuz etkilerden de kaçınmak gerekiyor. Hava kalitesini düşüren etkenlerden yani kapalı alanda sigara içilmesi, ağır oda spreyleri ve haşere ilaçları gibi faktörlerden uzak durmak önemli oluyor. 
 • Güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu arasında nem kontrolü de oldukça önemli. Nem; küf, zararlı bakteri ve virüslerin oluşması için ideal ortamı yaratıyor. Dolayısı ile doğru hava temizleme cihazları ile nem oranının dengede tutulması gerekiyor. 
 • Güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu dendiğinde klimaların da unutulmaması gerekiyor. Çünkü bakımı zamanında yapılmayan klimalar, insan sağlığı için tehdit oluşturuyor. Filtre değişimi ve rutin kontrollerinin zamanında yapılması halinde, klimalar güvenli biçimde kullanılabiliyor. 

Güzellik merkezinde hava temizleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://havamtemiz.com/guzellik-merkezi-hava-temizleme/ linkini inceleyebilirsiniz.

Özetle;  güzellik salonlarında hava kalitesini iyileştirmenin 5 yolu başlığı ile toplumsal sağlığın korunması için yapılabileceklerin altını çizmek istedik. Çokça kullanılan güzellik salonlarında temiz hava solumak ve sağlıkla hizmet almak önemli. 

Bu yazımızda Güzellik Salonlarında Hava Kalitesini İyileştirmenin 5 Yolu hakkında bilgi verdik. Bir önceki yazımıza https://havamtemiz.com/astim-hastalari-icin-uygun-hava-sartlari/ linkinden ulaşabilirsiniz.