Rehber

Hava Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar?

Hava Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar

Kapalı alanlarda hava, kısa bir süre içinde kirlenmektedir ve havanın uygun şekillerde doğru yöntemler ile temizlenmesi gerekmektedir. Hava temizleme cihazları, temelde temizleme işlemlerini, sahip olduğu teknoloji üzerinden yapmakta ve bu sayede ortamda bulunan kişilerin çok daha temiz havayı soluması sağlanmaktadır. Peki ama hava temizleme cihazları nedir ve neden önemlidir?

Hava Temizleme Cihazı Neden Önemlidir?

Sahip olduğu teknoloji ile havada bulunan toz, partikül, küf, bakteri, uçucu organik bileşik ve virüsleri temizleyen ve ortamın hijyenik bir yapıya ulaşmasını sağlayan hava temizleme cihazları, farklı alanlarda tercih edilmektedir. Başta otel, hastane, veteriner, güzellik salonu, gıda satan ve sunan mekanlar olmak üzere birçok alanda kullanılan cihazlar, temiz ve steril bir ortama ulaşılmasını sağlamaktadır.

Bu tür cihazların özellikle kapalı alanlarda kullanılması önemlidir çünkü bir ortamdaki havanın kalitesi, kişilerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürüp sürdürememelerini etkilemektedir. Birçok farklı alanda, kötü kokular ortama hâkim olmakta ve bu durum, kişilerin rahatsız olmasına neden olmaktadır. Hava temizleme cihazı ne işe yarar sorusu kapsamında bu cihazların, ortamda bulunan kötü kokuları gidermekte olduğunu söylemek mümkündür.

Hava Temizleme Cihazı Faydalı Mı?

Havanın kısa sürede pek çok unsurdan arındırılmasını mümkün kılan hava temizleme cihazlarının faydalarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • NTP teknolojisine sahip olan cihazlar, ortamı virüs ve bakterilerden arındırır.
 • Ortamda yer alan yüzeylerde profesyonel bir temizlik sağlanır.
 • Kötü kokular kısa süre içerisinde giderilir.
 • Uçucu organik bileşenlerin temizliği sistematik bir şekilde yapılır.
 • Hava kalitesini arttıran moleküllerin temizlenmesi sağlanır.
 • Cihazlardaki filtreler, mikronda partikülleri rahatlıkla tutar.

Havanın etkili bir şekilde temizlenmesini sağlayan hava temizleme cihazları, faydalı ve kullanımı kolay bir üründür. Bu nedenle kapalı alanlarda kullanımında özellikle son dönemlerde yaygınlık meydana gelmiştir.

Hava Temizleme Cihazı Nerede Kullanılır?

Temelde kapalı alanlarda kullanılan ve havanın sirküle edilmesini sağlayan hava temizleme cihazları, hava kalitesinin yükseltilmesi gerekli alanlarda rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Hava temizleme cihazı ne işe yarar sorusu kapsamında, cihazın kullanılabildiği alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Resepsiyon
 • Konaklama
 • Kafe, restoran ve sosyal alan
 • Mutfak
 • Gıda satan ve sunmakta olan alanlar
 • Anaokulu, üniversite gibi eğitim kurumları
 • Klinik, hastane ve rehabilitasyon merkezleri
 • Alışveriş mekanları
 • Gıda hazırlık yerleri
 • Araştırma merkezleri, laboratuvar
 • Atık merkezleri
 • Atölye ve fabrikalar
 • Üretim çiftlikleri
 • Güzellik salonu ve kuaförler
 • Veterinerler

Bu alanların her biri, kişilerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmeleri için temiz bir havaya sahip olma durumundadır. Aksi halde ortamda bulunan kişilerde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Otel ve Konaklama Mekanlar

Otel ve konaklama mekanları, bilindiği üzere sık sık misafir ağırlar. Bu durum, ortamdaki havanın sürekli temizlenmesini zorunlu hale getirmektedir. Hava temizleme cihazları, otel ve konaklama mekanlarında şu etkileri sağlar:

 • Bakterilerin çoğalması engellenir.
 • 24 saat boyunca kapalı alanlardaki hava ve yüzeyler temizlenir.
 • Odalar sterilize edilir ve odadaki kötü kokular giderilir.

NTP teknolojisiyle bu cihazların ortamdaki kötü havayı kısa sürede ve etkili bir şekilde temizler.

Restoran, Kafe Gibi Kapalı Alanlar

Restoran, kafe gibi alanlar, hijyenik bir ortamın sağlanması gereken yerler olarak bilinir. Bu alanlar yemek hazırlanması sırasında çeşitli kokular meydana gelebilir. Hava temizleme cihazları, ortamda yer alan kokuların giderilmesini sağlar. Ayrıca 24 saat boyunca ortamda hava ve yüzeylerin temizlenmesini olanaklı hale getirir. Organik kokular giderilir ve müşterilerin çok daha temiz bir ortamda bulunmaları sağlanır.

Gıda Satan ve Sunan Mekanlar

Gıda satan ve sunan mekanların düzenli aralıklarla temizlenmesi çok önemlidir. Bu temizlenme hem ortamda bulunan eşyaların kirden arındırılmasıdır hem de havanın kötü kokular ve bakterilerden temizlenmesidir.

Hava temizleme cihazı ne işe yarar sorusu kapsamında, gıda satan ve sunan mekanların çok daha hijyenik bir görünüme ulaşması şeklinde bir cevap verilebilmektedir. Ortamda bulunan organik kokuların her biri, cihazın filtreleme sistemi ve teknolojik altyapısıyla giderilmektedir. Bunun yanı sıra bakterilerin çoğalması önlenir ve gıdalar korunur.

Anaokul, Üniversite Gibi Eğitim Kurumları

Eğitim kurumlarının hijyenik olması, eğitimlerini sürdürmekte olan öğrencilerin hava yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmasını sağlar. Bu nedenle özellikle bu tarz kurumların bakteri, virüs ve pek çok partikülden arındırılması gerekir. NTP teknolojisiyle hava temizleme cihazları, öğrencilerin konsantrasyonlarının artmasını sağlar.

Hastane-Klinik-Rehabilitasyon Merkezleri

Hastane, klinik ve rehabilitasyon merkezleri; insanların sağlıklarını tehdit edebilecek virüs, partikül ve toza maruz kalmaktadır. Bu alanlar, insan yoğunluğuna sahip olduğu için kalabalık etkisi ile ortamın kirlenmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle hijyenik olmayan bir ortam, kişilerin sağlıklarının olumsuz bir şekilde etkilenmelerine neden olabilmektedir.

Hava temizleme cihazları bu alanlardaki havayı temizleyerek hijyenik ortam koşulları sunmaktadır. Bunun yanı sıra hastalıkların bulaşması engellenmekte ve daha sağlıklı ve hijyenik bir şekilde tedavi olma imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda hava temizleyici cihazlar; virüs, voc, toz, koku ve bakterileri yok edilerek, 24 saat boyunca alandaki hava sistematik bir şekilde temizler.

Araştırma Merkezleri ve Laboratuvar

Hijyenik bir ortama gereksinim duyulan alanlardan bir diğeri de araştırma merkezleri ve laboratuvarlar olarak bilinmektedir. Bu cihazların araştırma merkezleri ve laboratuvar alanlarında hijyenik bir ortam sağladığını söyleyebiliriz. Virüs, bakteri, mantar, toz ve voclar kısa sürede yok edilir. Hastalık bulaşması engellenir ve hava dolaşımı profesyonel bir şekilde sterilize edilir.

Atık Merkezleri

Hava temizleme cihazlarına ihtiyaç duyulan alanlardan bir diğeri de atık merkezleridir. Bu alanlarda cihazlarla birlikte bakterilerin çoğalması önlenir ve kimyasal, organik kokular giderilir.

Fabrika ve Atölyeler

Bu alanlarda cihazlar sayesinde havalandırma sistemleri temizlenir ve organik ile kimyasal kokuların hepsi giderilir. Aynı zamanda yüzeylerden doğabilecek bulaşma riskleri minimuma indirilir.

Üretim Çiftlikleri

Üretim çiftliklerinde bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. 24 saat boyunca alandaki hava ve yüzey sistematik olarak temizlenir.

Güzellik Salonu ve Kuaförler

Kimyasal maddeler nedeniyle görülen hastalıklar hava temizleme cihazlarıyla minimuma indirilir. Mantar, bakteri ve virüslerin oluşması engellenir. Bunun yanı sıra organik kokularla birlikte kimyasal kokular da giderilir.

Veteriner

Hava temizleme cihazlarının kullanıldığı alanlardan bir diğeri de veterinerlerdir. Bu alanlarda hayvanlar ve hayvan sahiplerinin özellikle Covid 19 etkisine karşı korunduğunu söylemek olanaklıdır.

Jonix, üniversite laboratuvarlarınca incelenen ve onaylı belge ve sertifikalar, mükemmellik sertifikası ve çevre sağlık sertifikası alan ürünleriyle müşterilerine en kaliteli cihazları sunmaktadır. NTP teknolojisine sahip olan ürünler, aynı zamanda mükemmel bir filtreleme sistemini bünyesinde bulundurmaktadır.

Jonix tarafından sunulan ürünler; Mate & Minimate serisi, Cube serisi, Steel serisi, Jonix Up In-Asansör, Inside serisi; kapalı alanların kısa sürede temiz havaya ulaşmasını sağlar. Böylelikle kirli hava giderilir ve temiz hava ortamdaki kişilerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürmesini sağlar. Havam Temiz‘de yer alan hava temizleme cihazı içerisinden size uygun olan modeli tercih ederek bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza şu linkten ulaşabilirsiniz: https://havamtemiz.com/ntp-teknolojisi-nedir/