Rehber

Hava Temizleme Cihazı ve Klima Arasındaki Fark

Hava Temizleme Cihazı ve Klima Arasındaki Fark

Kapalı ortamlarda havada asılı kalan ve insan sağlığına zararı olan partikülleri yok eden cihazlar, hava temizleme cihazları olarak tanımlanır. Klimalar ise ortamın ısısını azaltmak için soğutma çevrimi kullanan cihazlardır. Ortamda fazla olan nemi alır ve taze havaya çevirir. Günümüz teknolojisi hava temizleme özelliğini klimalarla birleştirse de, hava temizleme cihazı ve klima arasındaki fark nedir, tespit etmek mümkündür. Sizin için hava temizleme cihazı ve klimaların arasındaki benzerlik ve farkları paylaşıyoruz. Detayları yazımızda okuyabilirsiniz.

Hava Temizleme Cihazları Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kapalı alanlarda geçirilen sürenin artışıyla hava temizleyicilere duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Çünkü başta solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalık kapalı ortamlarda solunan kirli havadan kaynaklanır. Ortam havasını temizlemek ve gerekli hijyeni sağlamak için hava temizleyici kullanılan alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

Eğitim Kurumları

Üç yaşını tamamlayan çocukların büyük bir çoğunluğu okulda çok uzun saatler geçiriyor. Sınıf ortamının yanı sıra okul yemekhaneleri ve spor salonları da en fazla öğrenci yoğunluğu olan yerler arasında gösterilebilir. Bu ortamlarda çocuklar arasında virüs ve enfeksiyonların yayılması kolaylaşır. Bununla birlikte okul binaları, her yıl düzenli badana ve tadilat işlemi gördüğünden kimyasal kirleticilerin de yayılması söz konusudur. Bu yüzden çocukların sağlığı için zararsız bir hava temizleyici kullanmak ve maksimum hijyen çok önemlidir.

Jonix Cube, Mate ve Steel serileri okul gibi ortamlarda etkili bir şekilde hava temizliği sağlar. Eğitim kurumlarında hava temizleme cihazı ve klima arasındaki fark belirgin şekilde ortaya çıkar.

Hastaneler, Klinikler ve Veteriner Klinikleri

Hastaneler, klinikler ve veteriner klinikleri sağlık hizmetinin verildiği kuruluşlar olarak insan trafiğinin yoğun olduğu yerler arasındadır. Özellikle teşhis ve tedavi için gelen hastalar arasında havadaki virüslere maruz kalma riski çok yüksektir. Bu yüzden geniş alana sahip kalabalık bu ortamlarda hava temizleyici kullanmak çok etkilidir. Jonix ürünlerinin özellikle Covid virüsü üzerinde %99,9 etkili olduğu vurgulanmaktadır.

Konutlar

Yaşadığımız evler temizliğine en fazla güvenilen yerler arasında olsa da birçok kirleticiye maruz kalır. Zamanla küf, rutubet ve nem, sigara dumanı, yemek kokusu ve deterjan gibi etkenler ortam havasının kirlenmesine yol açar. Ayrıca işlek caddeler üzerinde bulunan konutlar dışarının kirli havasının etkisi altındadır. Bu yüzden evlerde de ortam havasının temizliği önemlidir.

Jonix ürünlerinde kullanılan NTP teknolojisi kesintisiz temizlik sağlar ve konutlarda cam açma ihtiyacı hissettirmez. Hava temizleme cihazı ve klima arasındaki fark açısından bakıldığında, klima olan evlerde yine de temiz hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyulur.

Alışveriş Merkezi ve Mağazalar

İnsanların vakit geçirdiği kapalı ortamlar arasında AVM ve mağazalar oldukça fazla yer tutuyor. Özellikle metropol şehirlerde sosyalleşme ortamları arasında da AVM’lerin tercih edildiğini gözlemleyebiliriz. Çocuklar için kapalı oyun parkları, alışveriş için süper market ve mağazalar, alışveriş merkezlerini çok cazip hale getiriyor. Halbuki bu ortamda virüs ve bakterilerin bulaşma riski çok yüksektir. Kirleticilere maruz kalmak kolaydır. Bu yüzden uzun süre ve hızlı hava temizleme olanağı sağlayan hava temizleyiciler sağlıklı bir alışveriş ortamı için idealdir.

Güzellik Merkezi ve Kuaförler

Güzellik merkezleri insanların yaşam kalitesi üzerinde rol oynayan, kişisel bakım ile kendilerini iyi hissettiren yerler arasındadır. Ancak güzellik merkezlerinde kullanılan boya malzemelerinin içeriğindeki kimyasallar havaya karışarak ciddi alerjik belirtilere yol açabilir. Jonix hava temizleyici kullanılan alanlarda ise alerjik reaksiyonların yaşanması engellenir.

Otel, Kafe ve Restoranlar

İnsanların kaliteli zaman geçirmek için en çok tercih ettiği yerler arasında oteller, kafe ve restoranlar bulunur. Belli dönemlerde tatil sezonunun etkisiyle konaklama yerlerinde insanların daha çok bir araya geldiği görülür. Ortam havasının kalitesi, o ortamda geçirilen sürenin de kalitesini etkiler. Örnek vermek gerekirse bu ortamlarda yemek kokusu en rahatsız edici unsurlardandır. Jonix hava temizleyicileri kokuyu giderir. Bunu yaparken hem gelen misafirlerin hem de çalışan personelin sağlığı için etkili bir hava temizliği sunar.

Sanat Galerisi, Müze ve Konser Salonları

Sanat galerisi, müze ve kapalı konser salonları havalandırmanın en zor olduğu kapalı alanlar arasındadır. Hava temizleme cihazı ve klima arasındaki fark açısından bakıldığında bu alanlarda klima tercih edilse de koku giderme ve solunan havayı temizleme yetersizdir. Jonix hava temizleme cihazlarının hem zeminde hem de havada etkili temizliği gelen ziyaretçilerin konforlu bir şekilde vakit geçirmesini sağlar.

Gıda Endüstrisi

Gıda ürünlerinin satıldığı yerler hijyen açısından çok önemlidir. Hava temizleyicileri gıdaların bozulmasına yol açabilecek küf, nem gibi koşulların önüne geçer. Kokuların birbirine karışmasını engeller.

Hava temizleyici kullanmanın en önemli avantajlarından biri de tüm bu ortamlarda sağladığı temiz havanın personel üzerindeki etkisidir. Gelen konukların temiz hava solumasını sağlarken personelin de sağlığını koruyarak iş gücü kaybını engeller.

Klimalar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Klimaların kullanımı oldukça yaygındır. Evler, okullar, işyerleri, hastaneler gibi hava temizleme cihazlarının kullanıldığı tüm ortamlarda klimanın da kullanılabildiğini görebilirsiniz. Bu yüzden hava temizleme cihazı ve klima arasındaki fark nedir, merak edebilirsiniz.

Klima kullanılan alanlarda maksimum verimi sağlamak için bazı kriterlere dikkat etmek önemlidir. Doğru klima seçimi ile beraber klimanın nasıl kullanıldığı da büyük önem taşır. Aşağıda sıraladığımız ipuçları klima kullanmayı tercih edenler için faydalı olabilir.

  • Klimanın periyodik bakımı ve temizliği çok önemlidir.
  • Klima kullanırken oda sıcaklığında ve doğru derecede kullanmak gerekir.
  • Klimalarda nem alma modunun tercih edilmesi önerilmektedir.
  • Klima seçiminde çevre dostu ve maksimum tasarruf sağlayan ürünlerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Doğru şekilde kullanılmayan klimaların hastalıklara sebep olabileceği özellikle vurgulanmaktadır. Hava temizleme cihazı ve klima arasındaki fark açısından dikkat çeken en önemli unsurlardan biri de sağlık üzerindeki etkileridir.

Hava Temizleme Cihazı ve Klima Arasındaki Farklar

Yeni nesil teknolojiler ile üretilen klimaların hava temizleme özelliği olduğu belirtilse de hava temizleme cihazları kadar etkili olup olmadığı tartışılan bir konudur. Bulunduğu kapalı ortamlar için hava temizleme cihazı ve klima arasındaki fark merak edilen konulardan biridir. Peki bu iki cihaz arasındaki fark nedir?

  • En önemli farklardan biri solunan havayı kurutma etkisidir. Klimaların zamanla ortam havasını kuruttuğu görülür. Bunun da rahatsız edici etkileri vardır. Hava temizleyiciler havayı kurutmada temizlik yapar.
  • Klimanın kullanım amacı ortam ısısını düzenlemektir. Hava temizleyiciler ise ortamdaki tüm kirleticileri yok ederek solunan havanın temizlenmesi için kullanılır. Klimalar, Covid 19 virüsü gibi virüsler üzerinde etkili değildir. Hava temizleyiciler havada asılı kalan virüsleri yok edebilir.
  • Klimalar filtre sistemi ile çalışır. Ancak Jonix ürünlerinde hava temizleme cihazları filtresiz hava temizleme imkanı sunar.
  • Klimaların dış ortamda bulunması gereken hava üniteleri bulunur. Hava temizleyiciler daha ergonomik ve kompakt bir tasarımla yer tasarrufu sağlar.

Jonix ürünlerinde kullanılan NTP teknolojisi ise hava temizleme cihazı ve klima arasındaki fark bakımından en önemli etkiyi sunar. Çünkü günümüz teknolojisinde klimaların havayı temizleme ve koku giderme özelliği vurgulansa da yetersizdir. Özellikle ev tipi klimalar kullanılırken temiz hava yine dışardan sağlanmaktadır. Hava temizleyici kullanırken buna ihtiyaç yoktur.

Klima ve Hava Temizleme Cihazı Arasındaki Benzerlikler

Hava temizleme cihazı ve klima arasındaki fark olduğu gibi bu iki cihazın benzer özelliklerini de görebilirsiniz. Hem hava temizleme cihazı hem de klima, kapalı ortamlarda her mevsim kullanılabilir. Özellikle iyonlaşma teknolojisi kullanan, temiz havayı tekrar bulunduğu ortama dağıtan klimalar ön planda yer alır. Çünkü hem ortam ısısını temizlerken havayı temizleme özelliği bu ürünleri cazip kılar. Bununla birlikte gelişen teknoloji ile beraber iki ürün de sessiz çalışma özelliğine sahiptir.

Bazı açılardan çalışma prensibi benziyor gibi görünse de hava temizleme cihazlarının hava temizliği konusunda işlevi daha fazladır. Siz de Jonix hava temizleme cihazlarında bulunan kalıcı, kalıntısız hava temizliği deneyimini yaşayabilirsiniz. Üstelik Jonix ürünleri tercih ederek çevreye duyarlı bir hava temizleyici kullanabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/veteriner-kliniklerinde-hava-temizleme-cihazi-nasil-secilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.