Rehber

Hava Temizleme Cihazına Sahip Olmanın Avantajları

Hava Temizleme Cihazına Sahip Olmanın Avantajları

Teknoloji ilerledikçe; kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak ürünler, kullanıcı beğenisine sunuluyor. Hava temizleme cihazları da hayatı kolaylaştıran ürünlerin listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Hava temizleme makinesi sayesinde, kişiler havanın temizlenmiş halini soluyabiliyor. Hava kapalı alanlarda oldukça hızlı şekilde kirlenebiliyor.

Hava temizleme cihazı modelleri, havanın oluşan bu kirlerden arındırılmasını ve kişilerin daha temiz bir havayı solumasını mümkün kılıyor. Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları uzun bir listeyi oluşturuyor. Çünkü hava, insanların en temel ihtiyacı. Bu temel ihtiyaç karşılanırken, kirli havanın solunması bazı hastalıkları da beraberinde getirebiliyor. Böyle bir durumda temiz hava için yapılması gerekenler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak, lüzumlu önlemlerin alınmasını kolaylaştırıyor. 

Hava Temizleme Cihazı İle Neler Mümkün?

Hava temizleme cihazı özellikleri, ürünün modeline ve tasarımına bağlı değişkenlik gösteriyor. Hava kirliliğinin önüne geçilmesi veya azaltılması için kullanılan hava temizleme cihazları pek çok faydayı da beraberinde getiriyor. Bu faydaları daha iyi tanımlayabilmek için öncelikli olarak hava kirliliği nedir sorusuna yanıt vermek gerekiyor.

Hava kirliliğine neden olan unsurlar oldukça değişkenlik gösteriyor. Temel olarak incelenecek olursa hava kirliliği, havadaki yabancı maddelerin normalin üzerine çıkması olarak tanımlanıyor. Hava kirliliğinin canlı vücuduna pek çok olumsuz etkisi bulunuyor. Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları arasında, bu olumsuz tesirlerden minimum düzeyde etkilenilmesi yer alıyor. Hava temizleme cihazları solunum yolu hastalıklarını önlemeye yardımcı olabiliyor. Aynı görevi alerji atakları söz konusu olduğu zaman da sağlayabiliyor.

Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları içerisinde, solunum yolu rahatsızlıkları yaşayan kişilerin daha verimli havayla buluşmasını sağlamak da bulunuyor. Hem hasta kişilerin verimli havaya ulaşmasında hem de hava kirliliği sebebiyle oluşabilecek hastalıkların önüne geçilmesinde hava temizleme cihazları önemli bir rol oynuyor.  Hava kirliliği nedenleri arasında, sanayileşmenin de büyük etkisi bulunuyor. Daha detaylandırmak gerekirse, hava kirliliğine neden olan unsurlar şu şekilde listelenebiliyor.

 • Kalitesiz yakıt kullanımı
 • Egzoz gazları
 • Trafikten kaynaklanan hava kirliliği
 • Doğaya zararlı kozmetik kullanımı
 • Fabrika bacalarından çıkan kimyasal gazlar
 • Ağaçların kesimi

Kısacası; trafik, sanayileşme, endüstri, ulaşım ve ısınmak için kullanılan yöntemler hava kirliliğinin başlıca nedenlerini oluşturuyor. Açık havada, farklı etkenler ile kirlenen havadan uzak kalmak mümkün değil.  Fakat hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları değerlendirilerek, kapalı ortamlarda bu kirli havadan kişiler kendisini koruyabiliyor. Hava temizleme cihazları kullanılarak, hava kirliliğini azaltmak mümkün mü? Birkaç madde ile inceleyelim.

 1. Hava temizleme cihazları kullanılarak, hava küften arındırılabiliyor. 
 2. Alerjiye yatkın olan bağışıklık sistemin daha zayıf olduğu, yaşlılık ve çocukluk evrelerindeki kişilerin nefes alımını kolaylaştırıyor. 
 3. Havadaki virüs ve bakterileri temizliyor. 
 4. Havanın mikrobik kirleticilerden kurtulmasına imkan tanıyor.

Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları ile vücuda giren kaliteli oksijen seviyesi artırılabiliyor. Bu da vücut fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor.  

Hava Temizleme Cihazları Nerelerde Kullanılır? 

Hava temizleme cihazları nerede kullanılır sorusu özellikle bu hava temizleyiciler ile ilk kez tanışacak kişiler tarafından merak ediliyor. Hava temizleme cihazlarının geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Fakat hepsinin ortak özelliği kapalı alanlarda kullanılması oluyor.

İtalya merkezli Jonix; ürettiği hava temizleme cihazları ile kişilerin farklı ortamlarda daha verimli havaya ulaşmasına olanak tanıyor. Hava temizleme cihazları, farklı ortamlarda etkin bir performans sergileyebilmesi için özel olarak tasarlanıyor. Hava sirkülasyonu sağlayan hava temizleme cihazları, sahip olduğu özel teknolojiler sayesinde bulunduğu ortamın hava kalitesini arttırıyor. Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları arasında, cihazların geniş kullanım alanına sahip olması öne çıkıyor. Hava temizleme cihazının kullanıldığı alanlar şu şekilde listelenebilir;

 • Resepsiyon
 • Konaklama
 • Kafe, restoran ve sosyal alan
 • Mutfak
 • Gıda satan ve sunmakta olan alanlar
 • Anaokulu, üniversite gibi eğitim kurumları
 • Klinik, hastane ve rehabilitasyon merkezleri
 • Alışveriş mekanları
 • Gıda hazırlık yerleri
 • Araştırma merkezleri, laboratuvar
 • Atık merkezleri
 • Atölye ve fabrikalar
 • Üretim çiftlikleri
 • Güzellik salonu ve kuaförler
 • Veterinerler

Hava temizleme cihazlarının bu alanlarda kullanılma sebebi, insan sirkülasyonunun listelenen yerlerde fazlalık göstermesi. Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları sayesinde, kişilerin istemsizce beraberinde getirdiği mikrop ve bakterilerden minimum düzeyde etkileniliyor. Aynı zamanda mekanın konumu sebebiyle sahip olunan hava kirliliği de hava temizleme cihazları ile temizlenebiliyor.

Hava temizleme cihazları, kişilerin kapalı ortamlarda daha verimli havaya ulaşmasını ve kendisini daha dinç hissetmesini mümkün kılıyor. Restoran ve kafeler pek çok kişinin uğrak noktaları arasında. Birçok insan gün içerisinde bu alanlarda vakit geçirip ayrılıyor. O sebeple restoran ve kafelerde alınması gereken hijyen önlemleri önemli oluyor. Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları değerlendirilerek bu alanlarda oluşan yemek kokularından da restoran ve kafeler arındırılabiliyor. 

Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları arasında eğitim alanlarında da rahatlıkla kullanılabilmesi bulunuyor. Temiz hava, vücudun fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesine yardımcı oluyor. Bu kişilerin derslerine daha rahat odaklanmasını da sağlıyor. Restoran, kafe, eğitim kurumları, araştırma merkezleri, otel gibi geniş alanlara sahip mekanlarda, Jonix Mate serisi kullanılabiliyor.

Jonix Mate serisi kullanıldığı alanlarda yüksek hijyen sağlıyor. Gün boyu solunan havanın ve temas edilen yüzeylerin temizlenmesini mümkün kılan Jonix Mate serisi, sahip olduğu teknoloji sayesinde, Covid-19 virüsünü dahi yok edebiliyor. Covid 19 gibi, hava veya temas yoluyla bulaşan hastalıklarda, hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları gözler önüne seriliyor. 

Mutfak, ev veya kişisel ofis gibi küçük alanlar için Jonix Cube serisi öne çıkıyor. Cube; hem minimal tasarımı hem de özellikleri sayesinde sıklıkla tercih edilebiliyor. Kompakt tasarımı ile her ortama uyum sağlayabilen Jonix Cube, vücuda giren oksijen seviyesini artırıyor. Aynı zamanda, havanın, küf, bakteri ve mikrop gibi unsurlardan arınmasını sağlıyor. Mutfakta kullanılarak, havayı kirletici kokuların, eve yayılmasının önüne geçiyor. Böylelikle ev ve profesyonel alanlarda, her daim temiz hava solunmasını mümkün kılıyor. 

Hava kirliliğine maruz kalınan alanlardan birkaçını da, asansör, giyinme kabinleri gibi dar alanlar oluşturuyor. Bu alanların küçük olması kişilerin doğrudan bakteri, virüs ve hava kirletici kokular ile yüz yüze gelmesini sağlıyor. Jonix Up In, bu küçük alanlardaki havanın etkili şekilde temizlenmesi için özel olarak tasarlanıyor. Bazı alanlarda çalışmak için sessiz bir ortam şart oluyor. Bu ortamlarda olabilecek sesler kişilerin dikkatlerinin dağılmasına sebebiyet verebiliyor. Jonix Up In, sessiz çalışma performansı sayesinde, kişilerin ilgileri dağılmadan daha temiz havaya sahip ortamlarda çalışmasına yardımcı oluyor. 

Hava Temizleme Cihazı Faydaları

Hava temizleme cihazı faydaları arasında kişilerin hava kirliliği sebebiyle oluşabilecek rahatsızlıklardan korunmasına yardımcı olması dikkat çekiyor. Astım veya akciğer hastalığı gibi rahatsızlıklar, hava içerisinde bulunan zararlı maddelerden kaynaklanıyor. Bu maddelere genellikle istemeden maruz kalınıyor. Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları ile hava kirliliğinin neden olduğu rahatsızlıkların önüne geçilebiliyor. Havanın kısa süre içerisinde birçok kötü ve zararlı maddeden arındırılması hava temizleme cihazları ile mümkün.

Hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları sayesinde, hava kirliliğinin yarattığı hastalıklardan korunmanın yanı sıra, kaliteli hava solunması ile vücut fonksiyonları  iyileşebiliyor. Rahat nefes almak ve solunan havanın kaliteli olması kişilerin rahatlamasına ve daha rahat odaklanmasına da yardımcı oluyor. Faydaları ile pek çok olumlu etkiyi de beraberinde getiren hava temizleme cihazına sahip olmanın avantajları sayesinde vücuttaki oksijen seviyesi artıyor ve kişilerin beraberinde taşıdığı mikrobik kirleticilere karşı etkin bir koruma sağlanabiliyor. 

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/tozlu-ortam-temizligi/ linkinden ulaşabilirsiniz.