Rehber

Harvard Profesörlerinden Covid 19 İçin Tavsiyeler

Harvard Profesörlerinden Covid 19 İçin Tavsiyeler

Bulaşıcı bir hastalık olan Covid 19, bir ülkeden başlayarak, zaman içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Covid 19’un tüm dünyayı etkisi altına alması, dünya çapında alınan büyük önlemleri de beraberinde getirdi. Oldukça salgın bir hastalık olan Covid 19’un hayati risk yaratması, alınan önlemlerin sıkı hale getirilmesine neden oldu.

Covid 19’dan korunmak için yapılması ve uyulması gerekilen bazı önemli konular bulunuyor. Covid 19 için tavsiyeler, insanların, bu salgın hastalığa yakalanmaması için uzman kişiler tarafından özel olarak hazırlanıyor. Covid 19 hastalığı, temas ve hava yoluyla yayılıyor. Bu da Covid 19 döneminde alınabilecek en önemli tedbirler arasında havalandırmanın öneminin vurgulanmasına neden oluyor.

Covid 19 için tavsiyeler paylaşılırken, alınan yiyeceklerin dahi bir süre havalandırılması gerektiği konusuna vurgu yapılıyor. Bu yazımızda sizin için, Covid 19’u mercek altına aldık. Harvard profesörlerinden Covid 19 için tavsiyeler, Covid 19 için alınması gereken önlemler ve detayları yazımızda sizleri bekliyor. 

Covid 19 Nedir?

Covid 19 nedir sorusuna yanıt olarak kısaca, hayvan ve insanların rahatsızlanmasına neden olan, bir virüs çeşidi denebilir. İnsanlarda hayati risk yaratması, “Koronavirüs” olarak da bilinen Covid 19’u, oldukça önemli bir yere taşıyor. Covid 19, salgın hastalıklar arasında yer alıyor. Temas veya hava yoluyla kişiden kişiye geçebilen Covid 19, kişileri farklı boyutlarda etkileyebiliyor. O sebeple Covid 19’un bilinen pek çok farklı semptomu bulunuyor. Covid 19 semptomları, yaygın ve seyrek olmak üzere iki gruba ayrılıyor. 

Koronavirüs belirtileri salgının başından beri virüsün geçirdiği mutasyon sebebi ile değişiklik gösterse de hala belli başlı olanları var. Bu virüsün en belirgin ve yaygın semptomları arasında, tat ve koku kaybı, ateş ve öksürük bulunuyor. Covid 19 salgın hastalığının bazı semptomlarının, grip ile benzerlik göstermesi, hastalığın kişiler tarafından hızlı şekilde anlaşılmasına da engel olabiliyor. Bu sebeple kişilerin, kendilerini ve çevresindekileri koruması için gerekli önlemler alması önemli oluyor.

Covid 19 için tavsiyeler, hem hastalık sırasında hem de kişilerin kendisini hastalıktan koruyabilmesi adına geniş bir çerçeve oluşturuyor. Ayrıca salgın hastalığın, geniş bir risk grubu oluşturması, bu tavsiyelere uyulmasını zorunlu kılıyor. 

Covid 19 Nasıl Bulaşıyor?

Covid 19 nasıl bulaşıyor sorusu sağlıkçılara en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Covid 19 bulaşma yolları hakkında bilgi sahibi olarak, hastalıktan korunmak mümkün. Damlacık yolu, koronovirüsün en etkili bulaşma yollarının başında geliyor. Bu tanımı şöyle açıklamak da mümkün; Covid 19, öksürük veya aksırık sırasında, kişilerin virüslerini hava yoluyla başkasına bulaştırabildiği bir hastalık. Damlacıklar bir yüzeye yayılmış ise ve kişi bu yüzey ile direkt temasta bulunursa yine hastalığın bulaşma olasılığı bulunuyor. 

Damlacıkların geniş kitleleri etkilemesindeki bir diğer sebep, havada asılı kalabiliyor olmaları. Çünkü kapalı alanların havalandırılmaması sonucunda havada asılı olan damlacıklar yer değiştiriyor ve farklı birçok kişiyi enfekte edebiliyor.

Covid 19 İçin Alınabilecek Önlemler

Covid 19, kişileri farklı şekilde etkileyebilen bir salgın hastalık. Bu da corona virüs hakkında pek çok sorunun ve endişenin oluşmasına sebep oluyor. Örneğin koronavirüs hızlı bulaşıyor mu, koronavirüs pozitif olan bir kişi karantinada ne kadar kalmalı soruları oldukça merak ediliyor.

Ayrıca koronavirüs vaka sayısı, koronavirüs varyantları, hangi koronavirüs aşısı daha etkili gibi başlıklar da halk tarafından sıklıkla araştırılıyor. Hastalığın bu kadar hızlı yayılabilmesi kişilerde bir endişe yaratıyor. Fakat doğru önlemler ile bu salgın hastalığa yakalanma veya hastalığı bulaştırma ihtimali minimuma indirilebiliyor. Covid 19 için tavsiyeler kısaca şu şekilde listelenebilir; 

 • Tokalaşma, el sıkışma gibi temaslardan kaçınılması
 • Öksürme ve hapşırma sırasında ağzın kapatılması
 • Ellerin gün içerisinde sık sık yıkanması
 • Yaşanılan alanın temizliği
 • Evin düzenli olarak havalandırılması
 • Kişiler ile sosyal mesafenin korunması 
 • Sosyal mesafenin sağlanamadığı alanlarda maske kullanımı

Tokalaşma gibi kişilerin birbiri ile temas ettiği durumlar, kişilerin risk altına girmesine sebep olabiliyor. Bazı kişiler hastalığın semptomlarını göstermeyebiliyor. Taşıyıcı olarak adlandırılan kişiler, bu durumdan kendileri dahi haberdar olmadığı için, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Covid 19 için tavsiyeler arasında yer alan maddeler, hem hastalığın bulaşma hem de kişilerin hastalanma riskini azaltabiliyor. 

Evde hasta biri var ise izolasyonunun doğru şekilde sağlanması oldukça önemli. Harvard profesörleri; virüsün, kıyafetler üzerinden yayılma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Covid 19 için tavsiyeler arasında dikkat çeken bir diğer konu ise, kapalı ortamların havalandırılması oluyor. Covid 19 hava yoluyla bulaşabilen bir hastalık olduğu için, düzenli havalandırma, hastalığa yakalanma riskini düşürüyor.

Corona virüs, farklı şartlarda uzun süre varlığını sürdürebiliyor. Bu da kapı kollarında, lavabolarda, halılarda, sehpalarda, bu virüsün yaşama ihtimalini arttırıyor. Yaşanılan alanın düzenli olarak havalandırılıp, dezenfekte edilmesi Covid 19 için tavsiyeler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Farklı mekanlarda bu durumun sağlanması zor olabileceği için, ellerin düzenli temizlenmesi ile virüsün bulaşma riski azaltılabiliyor. 

Kapalı Ortamda Covid 19 Riskine Karşı Ne Yapılabilir? 

Covid 19 gibi, hava ile bulaşma özelliği taşıyan hastalıklar için kapalı alanlar en riski ortamları oluşturuyor. Bu da kapalı alanda korona bulaşır mı sorusuna yanıt oluyor. Çünkü virüsler havada asılı kalabiliyor. Kapalı alanlar doğru şekilde havalandırmadığı takdirde, havadaki virüsler kişilere kolaylıkla bulaşabiliyor. Covid 19 için tavsiyeler arasında bu  riski azaltmak adına maske kullanımı yer alıyor. Fakat daha büyük çaptaki önlemler, bulaşma riskini minimum düzeye indirebiliyor. Covid 19 riskinin yüksek olduğu kapalı alanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Kafe, restoran ve sosyal alan
 • Ev
 • Anaokulu, üniversite gibi eğitim kurumları
 • Klinik, hastane ve rehabilitasyon merkezleri
 • Alışveriş mekanları
 • Atölye ve fabrikalar
 • Güzellik salonu ve kuaförler
 • Spor Salonları
 • Sinemalar
 • Asansörler

Kapalı ortamda korona tedbirleri için hava temizleme cihazları oldukça fonksiyonel oluyor. Yeni nesil havalandırma sistemleri ile koronavirüse karşı önlem almak mümkün. İtalya merkezli Jonix, farklı alanların ideal şekilde havalandırılabilmesi için, çeşitli özelliklerle desteklenen havalandırma sistemlerini kullanıcılara sunuyor. Jonix ürettiği havalandırma sistemlerinde, kendine ait ve özel bir teknoloji kullanıyor. Jonix termal olmayan plazma teknolojisi ile ürünlerini donatarak maksimum verim sağlamayı hedefliyor. 

Jonix Cube serisi, dayanıklı yapısı ve kompakt tasarımı ile dikkat çekiyor. Jonix Cube, soğuk plazma teknolojisinden yararlanarak, bulunduğu ortamdaki havanın temizlenmesini sağlıyor. Hava temizliğinin oldukça önemli olduğu Covid 19 için, farklı ortamlarda kullanılabilen Jonix havalandırma ürünleri, oldukça avantaj sağlıyor. Havanın düzenli olarak temizlenmesini sağlayan Jonix Cube tasarımı sayesinde, ihtiyaç duyulan alanda rahatlıkla konumlandırılabiliyor. 

Covid 19 için tavsiyeler verilirken, büyük alanların dahi virüsün bulaşması için uygun bir zemin hazırlayabildiğinin üzerine basılıyor. Bu da geniş alanların havalandırmasının nasıl doğru şekilde yapılabileceği sorusunun merak edilmesine sebep oluyor. Hava temizleme cihazı olan Jonix Steel tam olarak bu evrede oluşan ihtiyacı karşılamak için özel olarak tasarlanıyor.

Farklı kurulum seçenekleri ile dikkat çeken Jonix Steel havalandırma sistemi, mekanın dizaynına bağlı olarak istendiği gibi monte edilebiliyor. Bu sayede farklı ortamlarda rahatlıkla kullanılabilen Jonix Steel, yapısal özellikleri ile de öne çıkıyor. Paslanmaz çelikten üretilmesi, havalandırma sisteminin uzun ömürlü kullanımını da beraberinde getiriyor. Sağladığı maksimum performans sayesinde, ameliyathane gibi hijyenin en yüksek seviyede olması gereken yerlerde dahi gönül rahatlığı ile tercih edilebiliyor. 

Dar ve küçük alanlarda corona virüsten korunmak oldukça zor olabiliyor. Covid 19 için tavsiyeler paylaşılırken, bu alanların en büyük riski grupları içerisinde bulunduğu da belirtiliyor. Asansör gibi alanlarda dahi maksimum hava temizliği sağlayabilmesi Jonix ürünlerinin güvenilirliğini arttırıyor. Verilen Covid 19 için tavsiyeler  arasında en önemli maddeyi, ev ortamının doğru havalandırılması oluşturuyor. Evde bir kişinin hasta olması, yetersiz önlemler sonucunda, tüm ev halkının hastalanmasına neden olabiliyor.

Jonix Inside modüler bir tasarıma sahip. Farklı boyutlardaki odalarda etkin performans segileyebilmesi için özel olarak tasarlanan Jonix Inside, farklı şekillerde monte edilebiliyor. Jonix havalandırma ürünleri Covid 19’da dahil olmak üzere, havanın pek çok virüs, bakteri, mikrop ve küften arınmasını mümkün kılıyor. Jonix ürettiği farklı ürünler ile, tüm alanlarda kirden arındırılmış temiz havanın solunmasına imkan tanıyor. 

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/hava-temizleme-cihazina-sahip-olmanin-avantajlari/ linkinden ulaşabilirsiniz.