Rehber

Okullarda Hava Kalitesini Artırmanın Yöntemleri

Okullarda Hava Kalitesini Artırmanın Yöntemleri

Uzun zamandır ara verilen okullar Eylül itibariyle açıldı. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz nihayet eğitime geri dönüyor. Covid-19’un hala gündemimiz olması sebebiyle en çok merak edilen konulardan biri de okullarda hava kalitesini artırmak. Hava temizliği konusunda en iyi desteği garanti eden Jonix, tüm sene boyunca öğrencilere destek olmak için sınıflarda yerini alıyor.. Evet, hem gençler hem de öğretmenler için, okulda temiz bir hava artık mümkün olmakta..

Birçok okul, belli alanlara Jonix hava temizleyici cihazlar yerleştirdi. Isernia’da, ISIS “Majorana-Fascitelli” enstitüsü, klasik ve bilimsel lise komplekslerindeki 43 derslik, koridor ve spor salonunun tamamına Jonix hava temizleme cihazlarından koydu. Öğretmen ve öğrenciler olmak üzere, her gün yaklaşık 1000 kişinin soluduğu hava virüs ve bakterileri tamamen temizliyor.

Jonix cihazlar; mobilyalar, yapı malzemeleri ve dışarıdan gelen uçucu kirleticileri parçalayarak ortamı sürekli olarak dezenfekte eder. Bu müdahale sayesinde okul ortamı sadece daha güvenli değil, aynı zamanda son derece sağlıklı bir ortam sunmaktadır.

Pazarlama ve satış direktörümüz şöyle açıklıyor: “Çok miktarda uçucu, organik bileşik (VOC) ve mikroorganizma (bakteri, virüs ve küf) havada dolaşıyor. Bu kirleticilerin kapalı ortamlarda birikmelerini önlemek, orada bulunanların güvenliğini sağlamak için artık her zamankinden daha önemli.”

Okullarda hava kalitesini artırma konusu sık sık gündemimizde. Koronavirüsle beraber herkesin farkındalığı arttı. Jonix’in yıllardır üzerinde durduğu “Sağlık, soluduğumuz havadan gelir!” düşüncesi artık daha da ön plana çıktı.

Aslında, her gün bir yetişkin ortalama olarak 11.000 ila 12.000 litre hava soluyarak vücuduna oksijene ek olarak daha az yararlı ve genellikle çok zararlı birçok maddeye maruz kalmaktayız.

Okul binaları gibi genellikle yetersiz havalandırılan kapalı ve yoğun nüfuslu ortamlar, bireylerin esenliği için temel sağlık standartlarını her zaman garanti etmez. ISIS “Majorana-Fascitelli” enstitüsünün ileri görüşlü bir seçim yapmasının en büyük sebebi de budur. Jonix cihazlar ile kendinizi mevcut salgından korumakla kalmayıp uzun vadede sağlığınıza katkı sağlamış olursunuz.

Hasta Bina Sendromu Nedir?

Bulunduğunuz binada temizliğin optimum bir seviyede olmaması bir zaman sonra sağlığınıza etki edebilir. Hasta bina sendromlarına özellikle plaza tipi, birçok insanın bir arada bulunduğu yerlerde rastlanılır. Bu hastalığın en yaygın belirtileri: öksürük, boğaz ve gözlerde tahriş, hapşırma ve baş dönmesi olarak sıralanabilir.

Hasta bina sendromuna okul ortamlarında rastlanma ihtimali yüksektir. Bunu engellemenin en önemli yollarından bir tanesi ortamdaki temizliğe dikkat etmektir. Bu temizlik kirli yüzeylerin ve ortamların temizlenmesi olabileceği gibi, aynı zamanda soluduğunuz havanın temizlenmesidir.

Okullarda Hava Kalitesini Artırma: Jonix’i Okullarınıza Nasıl Getirebilirsiniz? 

ISIS “Majorana-Fascitelli” enstitüsü, müdürü aracılığıyla eğitim bakanlığından bir fon talep ederek okulun birçok alanına Jonix Hava temizleyici koydurmuştu. Bunun yanı sıra, okul aile birlikleri ve veli girişimleri oldukça önemli. Atılacak ilk adım, okul müdürüne veya yetkili makamlara bir sanitasyon proje örneği sunmaktır. Cihazların etkinliğini ve güvenliğini garanti altına almak için onlara belgelerinizi sunabilirsiniz. İhtiyaç duyacağınız tüm gerekli rapor ve belgeleri sağlamak için Jonix olarak biz buradayız. Okullarda hava kalitesini artırma amacıyla Jonix’i okullarımıza nasıl getirebiliriz? sorusu bize sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi. Daha fazla bilgi edinmek için bizlere sosyal medya ve havamtemiz.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Çocuklarınıza Nefesin Önemini Anlatmak

Mindful nefes alma aktivitelerini çocuğunuzla beraber deneyimleyerek onun sağlığına katkıda bulunabilirsiniz. Okullarda hava kalitesi artırma amacıyla Jonix’i çocuklarınızla tanıştırdınız, sınıflarda artık temiz hava solunuyor. Önemli bir diğer konu ise, çocuklarınızda nefes farkındalığı kavramını oluşturabilmektir. Küçük yaştan bu farkındalığı oluşturmak, daha iyi ve sağlıklı bir gelecek için oldukça önemlidir.

Nefesin nimetleri saymakla bitmez. İyi bir nefes, sağlığımıza iyi gelmekle kalmaz hayatımızın her alanında bizi besler. Sinirli bir anınızda aldığınız nefes ile rahatlarsınız. Yorgunken, derin nefes sizi kendinize getirir. Bu alışkanlığı çocukluktan itibaren edindiğinizi düşünün bir de. Çocuğunuzun yıllar içerisinde rutin haline getireceği nefes farkındalık egzersizleri onun sağlığına, öz farkındalığına ve sosyal ilişkilerine çok iyi gelecektir. Korku ve endişeli duygularla başa çıkmak çok daha kolay olacaktır.

Nefes egzersizleri, bebeklerin dinamik bir aktiviteden statik bir aktiviteye geçmesine yardımcı olur. Bu egzersizleri her zaman temiz ve iyi havalandırmış bir odada yapmalısınız. Jonix Cube, odalarınızı ve ortamlarınızı temizler.

Çocuklarınızla Uygulayabileceğiniz Nefes Egzersizleri

Okullarda hava kalitesini artırma konusunun yanı sıra, çocuklarınıza nefes egzersizleri konusunda rehberlik etmek hem bağınızı kuvvetlendirecek hem de sağlığınıza iyi gelecektir. Yatmadan önce veya hareketli bir oyundan sonra küçüklerinizin bile durup rahatlamasına yardımcı olacak basit ama kullanışlı bir egzersiz sunuyoruz. Biz size anlatacağız, siz de çocuklarınıza anlatacaksınız. Tabii, yetişkin olarak yapmak isterseniz de harika olur!

Nefes Egzersizi İçin Uygulama:

 • Sessiz bir yerde oturun veya uzanın.
 • Yatmadan veya öğleden sonra kestirmeden önce, bu egzersizi çocuğun zaten uyuduğu yerde yapmak daha iyidir, çünkü bu arada uykuya dalabilir (ve sorun değil! İstediğimiz de bu!).
 • Parmaklarınızı hareket ettirin, biraz uzatın, 3 veya 4 kez açıp kapatın.
 • Şimdi bir elinizi yumruk haline getirin ve ardından parmaklarınızı uzatarak açın.
 • Şimdi nefesi şu şekilde ekleyin: Her bir parmağınızı kaparken nefes alın ve açarken nefes verin. 5 parmak için de bu şekilde devam edin.
 • 5 kez tekrarlayın, ardından ellerinizi değiştirin ve aynısını her zaman çok yavaş olmak üzere 5 kez daha yapın.

İstikrar İçin Bir Egzersiz: Bir Dağ Ol

Okullarda hava kalitesini artırmak için belli başlı şeyleri yaptınız. Peki bunun haricinde nefes konusunda çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz? Nefes egzersizlerini uygulamaya devam edin.

 • Bacaklarınız biraz ayrı olacak şekilde ayağa kalkın.
 • Dengenizi sağladığınıza emin olun.
 • Burnunuzdan nefes alın ve kollarınızı başınızın üzerine kaldırın.
 • Ellerinizi avuç içinize kapatın. 5 parmağınızı birleştirin.
 • En yüksek dağ olacakmış gibi yukarı doğru gerin. Kollarınızı düz tutun.
 • Yavaşça nefes almaya devam ederek ayaklarınızı kök olarak hayal edin, güçlü, sağlam ve uzunsunuz.
 • Şimdi burnunuzdan nefes verin ve ellerinizi bir arada tutarak yukarıya doğru uzattığınız kollarınızı göğüs hizasına indirin.
 • Nefes alırken, atılmak üzere olan bir ok gibi kollarınızı öne doğru uzatın. Rahatlayın.
 • Kollarınızı kalçalarınıza getirerek pozisyonu yavaşça çözün.
 • Bunu 5 kez tekrarlayın.

Bu yazımızda sizlere okullarda hava kalitesini artırma yöntemlerinden ve çocuklarınızla yapabileceğiniz nefes egzersizlerinden bahsettik. Bir önceki yazımıza https://havamtemiz.com/iyi-calisma-kosullari-icin-ofis-havasi-temizligi/ linkinden ulaşabilirsiniz.