Rehber

Pandemi Öncesi ve Sonrası Hava Temizleme Cihazı Kullanımı

Pandemi Öncesi ve Sonrası Hava Temizleme Cihazı Kullanımı

Covid 19 küresel salgının, gündelik hayatın akışını birçok yönden değiştirdiğini söyleyebiliriz. Pandemi ile beraber gündeme gelen en önemli konulardan biri virüsten korunma yollarıdır. Yapılan çalışmalar virüsün daha çok havayoluyla bulaştığını gösteriyor. Bunun için kapalı ortamlarda iç ortam hava kalitesi her zamankinden daha önemlidir. Bu yüzden hava kalitesini artırmak için hava temizleyici kullanmak, tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor.

Bu yazımızda hava temizleme cihazının pandemi dönemindeki etkilerini ve önemini araştırdık. Pandemi öncesi ve sonrası hava temizleme cihazı kullanımı oranında dikkat çekici bir artış gözlemlenmektedir. Peki, pandemide bulaşıcı hastalıklara karşı hava temizleyici kullanmak neden çok önemli?

Pandemi Döneminin Etkileri

Birçok ülke pandeminin sosyolojik, psikolojik ve ekonomik etkilerini yaşıyor. Ortaya çıkan salgın ve salgına bağlı sorunlar insanları etkiliyor. İzolasyon sürecinin sosyal hayatı da etkilemesi DE kaygıları artırıyor. Pandemi döneminin etkileri ile ilgili birçok akademik araştırma görebilirsiniz. Pandeminin en sık görülen etkilerini şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Aniden ortaya çıkan küresel salgın, hissettirdiği belirsizlik ile kaygıyı artırmıştır.
  • Sosyal ilişkilerin sınırlanması zihinsel, fiziksel ve psikolojik sağlığı olumsuz etkilemiştir.
  • İzolasyon sürecinde internet ve sosyal medya ile daha çok vakit geçirildiği ve bu durumun olumsuz sonuçları gözlemlenmiştir.
  • Virüse yakalanma ve ölüm kaygısının artışının yanı sıra iş gücü kaybı, ekonomik olarak da bireylerin yıpranmasına neden olmuştur.
  • İzolasyon sürecinde hareket kısıtlılığı ve yanlış beslenme düzeni insan sağlığını olumsuz etkilemiştir.

Pandemi dönemi ile beraber yaşam şeklinin, tutum ve davranışların çoğunlukla değiştiği araştırmalarda bulgulanmıştır. Bununla birlikte gündelik hayat devam etmeye başladığında tekrar virüse yakalanmamak için alınabilecek önlemler araştırılmaktadır.

Hijyen koşullarının sağlanması, öncelikli önlemler arasındadır. Özellikle kapalı ortamlar için solunan havadaki hijyeni sağlamak virüsün yayılmaması açısından önemlidir. Salgın sonrası ortaya çıkan etkiler de birçok önlem almayı gerektiriyor. Pandemi öncesi ve sonrası hava temizleme cihazı kullanımı konusundaki değişim bunun bir göstergesi diyebiliriz.

İç Ortam Hava Kalitesinin Covid 19 İçin Önemi

Pandemi öncesi ve sonrası hava temizleme cihazı kullanımı etkisini arttırdıkça, kapalı ortamlarda uzun süre vakit geçirmek daha kolaylaşır. Çünkü iç ortam hava kalitesini etkileyen birçok etmen bulunuyor. Toz, rutubet, küf, sigara dumanı ve bunun gibi kirleticiler havadaki virüslerin de daha çok tutunmasında etkilidir.

Ortam havası ne kadar kirli ise virüslerin yayılma riski artıyor. Havadaki kirlilik, Covid-19 belirtilerinin daha rahatsız edici hissedilmesinde önemli bir etkendir. Covid 19 virüsünün bulaşması ve iyileşme süreci önemli ölçüde iç ortam hava kalitesine bağlıdır. Çünkü iç ortam hava kalitesinin insan sağlığı üzerinde birçok önemli etkisi bulunuyor:

  • Ortam havasının bozulduğu alanlarda, solunum yolu rahatsızlıklarının görülme riski daha fazladır. Astım, alerji gibi hastalıklar hem tehlikeli hem de yaşam kalitesi üzerinde etkisi büyüktür.
  • Kirli hava, kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasında rol oynuyor.
  • İç ortam hava kalitesinden en fazla etkilenen kesim yaşlılar ve gelişme çağındaki çocuklardır. Bu yüzden ortam havasının temiz olması büyük önem taşıyor.
  • İç ortam hava kalitesi bozuldukça uykusuzluk, yorgunluk gibi fiziksel semptomlar görülebilir.

Kapalı alanlarda hava temizleyici kullanmak insan sağlığına zararlı olan partikülleri yok ederken virüslerin yayılmasını da engelller. Bu yüzden pandemi öncesi ve sonrası hava temizleme cihazı kullanımı, kapalı ortamlarda özellikle büyük fayda sağlar.

İnsan kalabalığının en çok görüldüğü yerlerde virüslerin bulaşma riski daha fazladır. Evler dışında okullar, hastaneler, restoran ve kafeler, güzellik salonu, konaklama yerleri gibi alanlarda virüsler kolay yayılabilir. İnsan trafiğinin yoğun olduğu bu yerlerde hava temizliğini sağlamak oldukça zordur. Pandemi öncesinde ve sonrasında hava temizleme cihazı kullanımı kıyaslandığında, bu cihazların daha işlevsel hale geldiği bir gerçektir.

Pandemi Öncesi ve Sonrası Hava Temizleme Yöntemleri

Hava temizleme cihazları, pandemi öncesi hava temizleme yöntemleri arasında yer alsa da, bunun yerine alternatif yöntemler de kullanılabiliyordu. Hava sirkülasyonu sağlayan havalandırma sistemleri buna örnek gösterilebilir. Ayrıca uygun olan ortamlarda dışardan gelen hava ile ortamı havalandırmak sık kullanılan yöntemler arasında sıralanabilir. Pandemi dönemiyle beraber virüslerin yok edilmesi daha çok ön plana çıkmıştır. Bu yüzden pandemi sonrası hava temizleme yöntemleri olarak hava temizleme cihazı kullanımı, daha güvenilir bir önlem olarak tercih ediliyor. Hava temizleme cihazları, evlerden başlayarak birçok kapalı alanda kullanıma uygundur.

Pandemi öncesi ve sonrası hava temizleme cihazı kullanımı söz konusu olduğunda hangi hava temizleme cihazının virüsler üzerinde etkili olduğu merak ediliyor. Gelişen teknoloji ile beraber bu cihazlar insan sağlığına zararsızdır. Üstelik virüsleri %99,9 oranında yok etme potansiyeline sahip. Jonix, termal olmayan plazma teknolojisi ile bu teknolojiyi kullanıcılarına sunuyor.

Virüslere Karşı Hava Temizleme Cihazı Kullanmanın Önemi

Hava temizleme cihazları; ortamdaki kir, toz, alerjen gibi kirleticileri yok ederek solunan havayı temizliyor. Zararlı partikülleri ve havadaki virüsleri yok eden hava temizleyicileri aslında birçok hastalığın önlenmesinde etkilidir. Pandemi döneminde ise bunun öneminin daha çok ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Çünkü virüse yakalanmamak için çaba sarf etmek önemlidir. Hastalığa yakalananlar için de iyileşme süreci ve sonrası özen gerektiriyor.

Pandemi öncesi ve sonrası hava temizleme cihazı kullanımı sık sık karşılaştırılıyor. Daha önce kötü kokulara ve tozlara karşı etkisi ile tercih edilen cihazlar pandemi ile birlikte farklı amaçlara da hizmet etmeye başladı. Uzmanların açıklamaları havalandırmanın virüs ve bakterileri önlemede etkisinin büyük olduğu yönündedir. Havalandırılmayan ortamlarda hava,hava temizleme cihazları sayesinde kolaylıkla temizleniyor.

Pandemi döneminde en iyi hava temizleme cihazı arayanlar için önerilen Jonix, oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Üstelik ürünlerinin Covid-19 virüsünü parçalama özelliği de bulunmaktadır. Bunun için sitemizden Jonix Up In ürününü inceleyebilirsiniz. Soğuk plazma teknolojisi ile Covid-19 dahil tüm virüs ve kirleticileri yok edebilir. Özellikle asansör gibi kullanım alanı yoğun yerler için idealdir. Ayrıca ofis, giyinme kabini, banyo, bekleme odası ya da veteriner bekleme odası için de uygundur. Jonix ürünleri arasında kullanmak istediğiniz kapalı alana uygun hava temizleme cihazını bulabilirsiniz. Kompakt tasarımı sayesinde her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Jonix ile sağlıklı ve güvenli bir hava soluyabilirsiniz.

Pandemi Döneminde Hava Temizleme Cihazları İşe Yarıyor mu?

İzolasyon süreci sona erdiğinde çalışanlar ofise, öğrenciler okula, herkes tekrar çalışma hayatına dönüyor. Ancak pandemi dönemi düşünüldüğünde tedbir alarak süreci devam ettirmek önemli. Covid-19’a karşı önlem alınırken “Pandemi döneminde hava temizleme cihazları işe yarıyor mu?” merak edilen sorulardan biridir. Hava temizleme cihazlarının teknolojisi pandemi döneminde hava temizleme cihazlarının önemini gösteriyor. Pandemi öncesi ve sonrası hava temizleme cihazı kullanımı sağlığı korumak için ön plana çıkıyor.

Jonix hava temizleme cihazlarındaki NTP teknolojisi, bir iyonlaşma teknolojisi sistemidir. Bu teknoloji, ileri bir oksidasyon yöntemi olarak tanımlanıyor. Kapalı ortamlarda kesintisiz ve kalıntı bırakmadan temizlik sağlıyor. NTP teknolojisi diğer havalandırma sistemlerine kıyasla daha etkili ve güvenilirdir. Hem kirli havada hem yüzeyde maksimum hijyen istiyorsanız Jonix ürünlerini değerlendirebilirsiniz. Pandemi öncesi ve sonrası hava temizleme cihazı kullanımı konusunda Jonix, temiz bir hava sunarak daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmeniz için destek oluyor.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/iyonizer-hava-temizleyici-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.