Rehber

Pasif İçicilik Nedir ve Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

pasif içicilik nedir ve sağlığınızı nasıl etkiler

Sigara içmek sağlığı olumsuz anlamda oldukça etkiler. Birçok sağlık sorununun oluşmasına neden olan sigara kullanımı, her yıl binlerce insana zarar vermektedir. Sigara içmek kadar, sigara içilen ortamda bulunmak da sağlığı olumsuz anlamda etkiler. Sigara içilen ortamda bulunmak ve sigara havasını solumak pasif içicilik olarak adlandırılır. Bu anlamda pasif içiciliğin de birçok zararı bulunur.

Sigara içilen ortama sürekli maruz kalmak ve sigara havası solumak pasif içicilik olarak adlandırılır. Günümüzde birçok kişi sigara kullanmasa da mecburi nedenlerden dolayı pasif içici olmak durumunda kalır. Sigara içilen ortamlarda duran insanlar zamanla olumsuz anlamda etkilenmeye başlar. Bu durum da pasif içiciliğin başlamasına neden olur. Sigara kullanılmasa bile sigara kullanılan ortamlarda bulunmak, pek çok sağlık sorununun oluşmasına neden olabilir.

Pasif İçiciliğin Tehlikeleri

Sigara kullanmak sağlık açısından oldukça zararlı bir eylemdir ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Fakat, üstünde durulmayan bir diğer önemli konu da pasif içiciliktir. Birçok insan farkında olmadan pasif içicilik konumunda bulunur. Özellikle sigara kullanan ailelerdeki çocuklar ve sigara kullanmayan bireyler bu sınıfa girer. Uzun bir süre bu dumana maruz kalan kişiler solunum yolları açısından tehlike altındadır.

Sigara kullananlar kadar olmasa da sigaranın yarattığı tüm olumsuz durumlardan pasif içiciler de etkilenir. Zehirli gazları ve havayı soluyan bu tip kişiler birçok zararla karşı karşıya kalır. Solunum yolları zarar görmeye başlayan kişiler, ileriki zamanlarda daha büyük sağlıksal sorunlarla yüz yüze gelebilir.

Uzmanlar, sigara kullanmayan ama sigara kullanılan ortamlarda uzun süre boyunca bulunan kişileri uyarır. Bu anlamda birçok pasif içicilik zararları bulunur. Sigara kullanmayan kişilerin sigara kullanılan ortamlardan uzak durması gerekir.

Sigara dumanına maruz kalan kişilerin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı da bilinen bir gerçektir. Bu anlamda sigara kullanmayan kişilerin, sigara kullanılan ortamlardan uzaklaşması gerekir. Bu sayede sağlığı tehdit eden durumlardan kurtulma şansı artar. Pasif içicilik birçok insanın farkında olmadan bulunduğu bir durumdur. Öte yandan, sigara kullanan kişilerin de sigara kullanmayan kişilerin bulunduğu ortamlarda sigara kullanmaması önerilir.

Çocuklara ve Hamilelere Etkisi

Pasif içicilik sınıfında en çok yer alan kişiler çocuklar ve hamile kadınlardır. Birçok aile üyesi sigara kullandığından dolayı, küçük yaşlardan beri sigara dumanı solumaya mecbur kalan çocuklar ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Sigaranın neden olduğu tüm sağlık sorunları bu çocukları da olumsuz anlamda etkileyebilir.

Sigara dumanına maruz kalan çocukların gelişimleri sekteye uğrar. Aynı zamanda, ileriki zamanlarda sigaraya yatkınlıkları da normal insanlara göre daha fazla olabilir. Bu anlamda çocukların yanında sigara kullanmak çok zararlı bir durumdur.

Hamile kadınların da sigara kullanılan ortamlarda uzun süre kalması birçok tehlikeyi içerir. Özellikle, karınlarındaki çocukların gelişimini oldukça olumsuz anlamda etkileyen sigara dumanı, doğum yapacak kişiye de birçok farklı zarar verir. Bu anlamda hamile bireylerin kesinlikle sigara dumanına maruz kalmaması gerekir.

Pasif içicilik sınıfındaki gruplardan biri olan hamile kişilerin, sigara kullanılan ortamdan uzaklaşması gerekir. Hamile bireylerin sigara dumanına maruz kalması doğacak çocuğun doğum öncesinde ve sonrasında ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olur.

Bir diğer merak edilen soru da pasif içicilik bağımlılık yapar mı? Uzmanlar, sigara dumanına uzun süre boyunca maruz kalan kişilerin sigaraya daha yatkın bireyler olduğunu açıkladı. Özellikle, küçük yaştan itibaren sigara dumanına maruz kalan çocukların ileriki zamanlarda sigara kullanma alışkanlığının çok daha fazla olduğu verilerde yer alır. Bu bakımdan, sigara kullanılan ortamlardan çocukların uzaklaştırılması gerekir.

Sigara İçilen Ortamda Hava Kalitesi 

Uzun bir süre boyunca sigara kullanılan ortamlarda hava kalitesi zamanla düşmeye başlar ve bu hava bireylere sağlık açısından zarar vermeye başlar. Uzun süre boyunca sigara kullanılan ortamların gerekli temizliğinin ve bakımının yaptırılması gerekir. Sigara kullanmayan ama uzun zamanlar boyunca bu ortama ve bu havaya maruz kalan kişiler pasif içicilik sınıfında yer alır. Bu durum da ileriki zamanlarda birçok sağlık sorununun yaşanmasına neden olur.

Sigara dumanının yoğun olduğu evler, ofisler ve ortak yaşam alanları sağlıksız havayı biriktirmeye başlar. Bu tarz ortamlarda bulunan kişilerin uzun süre boyunca sağlıksız havayı soluması ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Sigaradan yayılan kötü havanın uzun süre boyunca ortamı kirletmesi sonucunda birçok farklı sağlık sorununa zemin hazırlanır. Bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ortamların temizlenmesi ve havalandırılması gerekir. Sigara kullanmayan kişilerin de bu ortamlarda uzun süre nefes alması pasif içicilik sınıfına dahil olmalarına neden olur.

Hava Kalitesini Artırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sigara dumanına maruz kalan ortamların çeşitli şekillerde temizlenmesi ve havanın yeniden düzenlenmesi gerekir. Bunun için birtakım yöntemler bulunur. Mekanların temizlenmesi pasif içicilik konusuna karşı alınan önlemler arasında yer alır. Markamıza ait olan Jonix temizleme cihazları sayesinde soluduğunuz havayı çok daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Temizlediğiniz havayı sigara dumanından ayırabilir ve çok daha sağlıklı nefeslere kavuşabilirsiniz. Bu anlamda sıklıkla tercih edilen Jonix temizleme cihazları, ortamlardaki sigara dumanına karşı büyük bir başarı gösterir. Sizler de bu cihazlar sayesinde çok daha temiz bir havayı solumaya başlayabilirsiniz.

Ofis hava temizleme işlemleri için de tercih edebileceğiniz temizleme cihazları, ortamın havasını tazeleme şansı sunar. Bu sayede ferah ortamda çalışma şansına kavuşabilirsiniz. Daha temiz ofislerde çalışarak çok daha verimli bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Markamıza ait olan hava temizleme cihazları oldukça pratik ve işlevseldir. Sunduğu temiz hava sayesinde daha pozitif bir çalışma ortamı sunan temizleme cihazları, pasif içicilik konusuna karşı da savaş açar. Bu sayede sigara kullanmayan kişiler pasif içici olmaktan kurtulabilir.

Konut hava temizleme işlemi için de tercih edebileceğiniz Jonix temizleme cihazları çocuklarınızın ve sevdiklerinizin sigara dumanından korunmasını sağlar. Bu sayede çocuklarınız ve sevdikleriniz sigaranın zararlarından korunarak çok daha sağlıklı nefesler alabilir. Pasif içicilik derdini düşünmeden gelişimlerine devam edebilir ve temiz hava soluyabilir.

Sizler de konutlarınızda hava temizleme cihazlarını tercih edebilir ve çok daha temiz ortamlara kavuşabilirsiniz. Evinize gelen misafirlerinize de temiz bir ortam sunabilir, evde oluşan kötü havadan da kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Uygun fiyatlarla bu cihazlardan faydalanabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/odun-dumaninin-zararlari/ linkinden ulaşabilirsiniz.