Rehber

Odun Dumanının Zararları

odun dumanının zararları

Odun dumanı, insan sağlığı için birçok zararlı madde içerebilir ve farklı çeşitteki sorunlara yol açabilir. Odun dumanı, hava kalitesini düşüren ve insan yaşamını özellikle de çocuk sağlığını tehdit eden bir yapıdadır. Odun dumanının yol açtığı bazı sorunlar:

 • Solunum sorunları: Odun dumanı hava kirliliğine neden olabilir ve astım, bronşit ve diğer solunum hastalıklarını tetikleyebilir.
 • Göz rahatsızlıkları: Odun dumanı gözlerde kızarıklık, ağrı, görme bozuklukları ve gözyaşı üretiminde artışa neden olabilir.
 • Ciltteki zararlar: Odun dumanı ciltte kuruluğa, kaşıntıya, kızarıklığa ve çatlamaya neden olabilir.
 • Kanserojen etkiler: Odun dumanı kanserojen maddeler içerebilir ve uzun dönemli maruz kalma, kanser riskini artırabilir.
 • Nörolojik etkiler: Odun dumanı nörolojik fonksiyonları bozabilir ve hafıza, uyku kalitesi, dikkat ve konsantrasyon sorunlarına neden olabilir.
 • Kalp-damar hastalıkları: Odun damanı kalp ve damar hastalıkları riskini artırabilir; ayrıca kalp atış hızını, tansiyonu ve kalp ritmini bozabilir.
 • Sağlık problemlerinin yanı sıra çevreye verdiği zararlar da vardır. Örneğin mobilyalara veya eşyalara zarar vererek renklerinde kararma, solma gibi etkiler ortaya çıkarır ya da bina duvarlarında kalıcı koku bırakır ve renk değişimi yaratır.

Bunun yanı sıra, çevreye yayılan duman daha fazla insana zarar verebilir. En az yakınında bulunan kadar uzaktaki insan da dumandan etkilenir; ayrıca evcil hayvanlar da dumandan etkilenen diğer canlılardır. Kısaca, odun dumanı zararları çok kapsamlıdır.

Bu nedenle, odun dumanına maruz kalmanın önüne geçilmesi ve hava kirliliği ile mücadelede öncelikli bir rol oynayan doğal kaynakların yerine alternatif enerji kaynakları kullanılması önerilir. Hava temizleyici cihazlar da bu konuda oldukça etkili araçlardır. Odun dumanı zararlarına maruz kalan bireyler için hava temizleyici cihaz kullanımı önerilebilir.

Kalbe Etkisi 

Odun dumanının zararları, kalp ve damar sağlığı için kötü sonuçlar doğurabilir. Özellikle şu tür kalp rahatsızlıklarının nedeni olabilir:

 • Kalp atış hızının artması: Odun dumanı, kalbin atış hızını arttırarak kalp ritmini bozabilir. Yüksek derecede odun dumanına maruz kalan bireylerde ve özellikle de bebeklerde kalp ritmi bozukluğuna sıklıkla rastlanır. Eğer devamlı bir maruz kalma söz konusu ise bu daha ileri derece kalp rahatsızlıkları doğabileceği anlamına gelir.
 • Tansiyon yükselmesi: Odun dumanının zararları arasındaki en belirgin zararlardan biri de tansiyona etkisidir. Odun dumanı, tansiyonu yükseltebilir ve kalp damar hastalıkları riskini artırabilir. Özellikle hiper tansiyonu olan bireylere dumanlı alanlarda bulunmamaları gerektiği önerilir.
 • Kalp ritmi bozuklukları: Odun dumanı kalp ritmini bozabilir ve aritmi, fibrilasyon gibi ciddi ritim bozukluklarına neden olabilir.
 • Oksidan stres: Odun dumanı oksidan stres oluşmasına neden olabilir; bu durum da kalbin daha hızlı çarpmasına hatta panik ataklara sebep olabilir.
 • Plak oluşumu: Odun dumanı, damarlarda plak oluşumunu tetikleyebilir ve kalp damar hastalıkları riskini artırabilir. Damarları tıkayarak vücudun rahatça nefes almasını da engeller.

Odun dumanı zararlarını azaltmak için hava temizleyici cihazlar ya da Jonix Steel kullanmak önemlidir. Jonix Steel, havadaki zararlı maddeleri temizleyerek daha verimli bir ortam yaratır. Hava kalitesini artırarak rahatça nefes almanızı sağlar. Jonix ürünler evde ve iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kreş gibi bahçeli bölgelerde veya odun dumanı olabilecek mekanlar olan köy evlerinde jonix ürünler kullanmak yararlı olabilir. İhtiyacınız olabilecek Jonix ürünlerimiz için Havamtemiz internet sitemize bakabilirsiniz.

Akciğerlere Zararları 

Odun dumanı zararları arasında akciğerlere etkisi söz konusudur.

 • Odun dumanı karbonmonoksit, kükürtdioksit veya formaldehit gibi zararlı maddeler içerebilir. Odun dumanı bu zararlı maddeleri akciğere gönderir. Bu maddeler akciğerleri tahriş edebilir ve solunum problemlerine neden olabilir.
 • Odun dumanı, solunum yollarını tahriş ederek solunum problemlerine neden olabilir. Örneğin; astım, bronşit veya akciğer kanseri gibi. Bu tür hastalıkları tetikleyebileceği gibi direkt olarak bu hastalıkların nedeni de olabilir.
 • Zamanla akciğer fonksiyonlarını bozar. Sürekli odun dumanına maruz kalma, akciğer fonksiyonlarını bozabilir ve zamanla solunum problemlerini artırabilir.
 • Oksidan stres: Odun dumanı, oksidan stres oluşmasına neden olabilir ve akciğer hasarına neden olabilir.

Odun Sobasının Çocuklara Zararları 

Odun sobası, evde veya iş yerinde ısınma için kullanılan bir ısı kaynağıdır. Odun sobası, yere konulan bir kazan gibi bir ısıtma ürünüdür ve odunların yakılmasıyla üretilen ısı ve dumanı evin veya iş yerinin içine verir.

Odun sobaları, alternatif enerji kaynakları arasında popülerdir ve doğal kaynakları kullanmak isteyenler tarafından tercih edilir; ancak odun sobaları havayı kirletici maddeler de üretebilir ve akciğer sağlığı açısından zararlı olabilir. Havayı kirletici maddelerin oluşmaması ve akciğer sağlığına zarar vermemesi için odun sobalarının kullanımı sırasında oda içerisindeki havayı temiz tutmak gerekir. Bu nedenlerle hava temizleyici cihazların kullanımı önerilmekteidr.

Odun dumanı zararlarından en çok çocuklar ve bebekler etkilenir. Odun sobası, çocukların sağlığı için zararlı olabilir. Aşağıdaki maddeler çocukların odun sobasından etkilenebileceği bazı nedenlerdir:

 • Solunum problemlerine neden olabilir: Odun sobasından çıkan duman, çocukların solunum yollarını tahriş ederek astım, bronşit veya akciğer kanseri gibi solunum problemlerine neden olabilir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir: Odun sobası, çocukların kalp ve damar sağlığını bozabilir ve kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir.
 • Odun dumanı oksidan stres oluşmasına neden olabilir ve çocukların göz, burun ve diğer organlarının sağlığını bozabilir.
 • Gelişme ve zihinsel işlevler: Odun dumanı, çocukların gelişme ve zihinsel işlevlerini bozabilir. Odun dumanı içerisindeki maddeler beyne ulaştığında beyin hasar görür.
 • Çocukları odun sobasından ve dumanından uzak tutmak gerekir. Çocukları odun dumanı zararlarından korumanın birkaç yolu vardır:

Doğru havalandırma ile odun sobasının etkisi azaltılabilir. Odun sobası kullanırken yeterli havalandırma yapılması gerekir, aksi halde odun dumanı evin içinde kalabilir ve çocuklara zarar verebilir. Yeterli havalandırma yaptığınızdan emin olamıyorsanız doğru bir hava temizleme cihazı edinebilirsiniz, bu sayede oda havasının temiz olup olmadığı konusunda şüpheye düşmeyeceksiniz. Bu yöntemler ile hava kalitesini artırarak çocukları odun dumanı zararlarından koruyabilir ve çocukların sağlığında gerileme yerine aksine ilerleme sağlanabilir.

Dumanlı Alanlarda Hava Temizleme İçin Yapılması Gerekenler 

Odun dumanı zararları ve yaratabileceği etkilerin ardından dumanlı havalarda nasıl bir temizlik yapılması gerektiği konuşulabilir.

Dumanlı alanlarda hava temizlemesi için şu adımlar takip edilebilir:

 • Havalandırma: Açık pencereler veya havalandırma sistemleri kullanarak alanı havalandırmak en basit yoludur. Tabi bu çok büyük alanlarda etkili olmayabilir. Daha çok küçük evlerde veya odalarda pencere tarzı yerlerden havalandırma yapmak mantıklıdır.
 • Filtreler: Hava temizleme cihazları veya jonix ürünler, duman maddelerini filtreleyebilir. Bu cihazların periyodik olarak değiştirilen filtreleri bulunabilir, bu filtrelere bakım yapılmalıdır. Çok büyük alanlarda bu tarz cihazlar oldukça işlevseldir. Ev ve iş yerlerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanı sıra fabrika veya depo gibi yerlerde de kullanım için uygundur.
 • Ozon: Ozon üreten cihazlar, havadaki duman maddelerini ortadan kaldırabilir; ancak ozonun zararlı etkileri olduğundan bu cihazların kullanımı öncesinde dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.
 • Aktif karbondioksit: Aktif karbondioksit hava temizleyicileri, havadaki duman maddelerini emebilir veya adsorbe edebilir.
 • Profesyonel temizlik hizmeti: Dumanlı bir alanda hava temizliği için profesyonel temizlik hizmeti de tercih edilebilir. Bu temizlik hizmetine hava temizleyici cihazlar genellikle eşlik eder.

Daha detaylı bilgi ve yüksek verimli hava temizleme ürünlerimiz için Havamtemiz internet sitemize göz atabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/hamilelik-doneminde-temiz-havanin-onemi/ linkinden ulaşabilirsiniz.