Rehber

Şaraphanede Hava Temizleyici Kullanmak İçin 5 Sebep

Şarap, üzümün fermente edilmesiyle elde edilen alkollü bir içecek olarak biliniyor. Şaraphane de şarabın yapıldığı yer ya da şarabın içildiği yer olarak şarabın gelişmesinde rol alıyor. Şaraphanede hava temizleyici kullanmak şarabın bulunduğu ortamın havasını olumsuz şartlardan koruyor. 

Şarap yapımında, şarabın temas ettiği her şey temiz ve mikroorganizmalardan arındırılmış olmalı. Gerekli temizlik koşulları olmadığında şaraplarda istenmeyen koku, istenmeyen tatlar hatta şarap hastalıkları oluşabiliyor. Şaraphanede hava temizleyici kullanmak, şaraphanelerdeki hijyen koşullarını bozan tüm etkenlerin önlenmesinde etkili oluyor. 

İyi şarap yapımı nasıl olur, bunun için mahsenlerdeki iklim koşullarının şaraba uygun olması, fermantasyon sürecinde en iyi koşulların sağlanması ve şarabın meşe fıçılarında gelişmeye bırakılması gerekiyor. Bu aşamalar süresince şaraphanede hava temizleyici kullanmak, iyi şarabı da beraberinde getiriyor.

Gelişen teknolojiyle beraber hava temizleyicileri hijyen ve ferahlığı ortama taşıyor. Hava temizleyici sadece ev ve işyerleri için gerekmiyor. Bu yüzden şaraphanede hava temizleyici kullanmak için 5 sebep nedir, yazımızda paylaşıyoruz.

Şarap Nasıl Saklanır?

Şarap severler ve şarap koleksiyonerleri; şarabın saklama koşullarına oldukça önem veriyor. Şarabın en ideal şekilde yıllanması ve içilmesi için saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Bu durum şarap nasıl saklanır sorusunu doğuruyor. “Şarap nasıl saklanmalıdır?” diye sorulduğunda önemli püf noktaları sıralamak mümkün:

 • Şarabın saklandığı sıcaklı sabit olması sağlıklı yıllanması için önemli. “Şarabın sıcaklığı ne kadar olmalı?” sorusu en uygun sıcaklığı 15-20 C olması gerektiği şeklinde cevap buluyor. Şarabın türüne göre ihtiyaç duyulan sıcaklığın değişebileceği belirtiliyor.
 • Şarap yatık saklandığında mantarının kuruması engelleniyor ve böylelikle oksijen almıyor.
 • Şarap yapımında en önemli saklama koşullarından biri nem dengesi oluyor. İdeal nem oranının sağlanması gerekiyor.
 • Işık şarabın gelişmesini olumsuz etkiliyor. Şarabın ideal saklama ortamında güçlü ışık olmaması öneriliyor.
 • Şarap sık sık sarsıntı olabilecek yerlerde saklandığında, sarsıntı şarabın yapısını bozabiliyor.
 • Şarap kokulardan çabuk etkilenen bir içki olduğu için kokusuz ortamda saklanması önem taşıyor.
 • Şarap açıldıktan sonra kalanı saklanacaksa buzdolabında uygun şekilde saklanması öneriliyor, uzun süre bekletilmemesi gerektiği vurgulanıyor.

Şaraphanede hava temizleyici kullanmak şarabı saklama koşullarında iyileştirme sağlıyor. Kötü koku, küf, nem gibi şarabı bozabilecek etkenleri ortadan kaldırıyor olması, hava temizleyicilerinin faydalarından biri olarak bu cihazların tercih edilmesine neden oluyor.

Şaraphanede Hava Temizleyici Kullanmak Gerekli mi?

Hava temizleyicilerinin en çok kullanıldığı yerler; ofis, ev, eğitim kurumları, güzellik salonları, konaklama yerleri, restoran, alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamların bulunduğu yerler oluyor. Peki şaraphanede hava temizleyici kullanmak gerekli mi?

Gıda üretiminin yapıldığı, depolandığı ve saklandığı yerlerin hijyeni çok önem taşıyor. Eğer temizliğe özen gösterilmezse zamanla küf, bakteri ve zararlı patojenler yayılıyor. Bu yüzden hava temizleyicinin kullanıldığı yerler arasında gıda ürünlerinin sunulduğu yerlerin öncelikli olduğu görünüyor. Hava temizleyici kullanmak, her türlü gıdanın üretim ve satış aşamasında havadan bulaşmayı engellemek için etkili oluyor. Böylelikle ürünlerin raf ömrü uzuyor. 

Şaraphanelerde şarapların farklı sürelerde bekletildiği düşünüldüğünde şaraphanede hava temizleyici kullanmak sağlıklı bir şekilde şarap sunabilmek için gerekiyor.

Şarabın üretildiği ve saklandığı ortamın havası çok önemli. Ortamda oluşabilecek kokular şarabı olumsuz etkiliyor. Nemin çok düşük olması mantarın kurumasına yol açarken, yüksek olması da mantarın çürümesine yol açabiliyor. Bu şekilde şaraphanede havanın kirlenmesiyle oluşabilecek kötü koku, bakteri, küf, uygun olmayan nem oranı gibi etkenlerle şarap bozuluyor. Bundan dolayı havanın temizlenmesi ve nemin dengelenmesi için şaraphanede hava temizleyici kullanmak gerekiyor.

Hava Temizleme Cihazları ve Şarap

Şaraphaneler hem şarabın saklandığı yer olarak hem de insanlara sunulduğu yer olarak gıda endüstrisinde yer buluyor. Bulunan yerde havanın ortamı kaliteliyse ürünler de sağlıklı sunuluyor. Ziyaret eden kişiler hijyenik bir ortamda bulunuyor. Bu yüzden şaraphanede hava temizleyici kullanmak fazlasıyla öneriliyor. 

Hava temizleyici çeşitleri arasında istenen her mekana uygun hava temizleyiciyi seçmek mümkün. Şaraphanede hava temizleyici olarak koku giderici özellikte olanların kullanılması gerektiği ön plana çıkıyor. Jonix hava temizleyicileri arasında Jonix Steel; küçük alanlarda özellikle yüksek hijyene ihtiyaç duyan her ortamda biyolojik ve kimyasal kirleticileri ve kokuları tümüyle yok ediyor. Jonix Steel yenilikçi teknolojisi sayesinde ek filtreleme gerektirmeyen bir iyonlaşma kaynağı sağlıyor. Bu sayede işletme ve bakım maliyetleri çok düşük hatta yok denecek kadar az oluyor. Bu cihaz hava ve yüzeylerde en yüksek hijyeni sağlayarak vücut sağlığı için de ideal koşulları sağlıyor.

Jonix Steel havada uçan bakterilerle mücadele ederek yayılmasını önlüyor, bu sayede insanlara ve üretim süreçlerine bulaşma riskini azaltıyor. Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda şaraphanede hava temizleyici kullanmak yaygınlaşıyor.

Hava Temizleyicilerinde NTP Teknolojisi ve Şaraphaneler

NTP, non thermal plazma (termal olmayan plazma) teknolojisi olarak da biliniyor. Kapalı alanlarda kirli hava ve tozları temizliyor. Ortamda yer alan küf ve kokuyu temizleyebilen bu sistem, hava temizleme cihazlarında oldukça fazla kullanılıyor. 

“Hava temizleme cihazları gerçekten işe yarıyor mu?” merak edilen sorulardan biri. Kullandığı teknoloji ile hava temizleyicileri, bulunulan ortamın havasını kısa sürede sağlıklı bir şekilde temizliyor. Astım, alerji ya da farklı kronik hastalığı bulunan, doğal havalandırma imkanı bulunmayan yerlerde uzun süre kalanlar için hava temizleyiciler rahat nefes almayı sağlıyor. Hava temizleme cihazları sağlık için oldukça faydalı bulunuyor.

Hava temizleme cihazları en çok kapalı ortamlarda tercih ediliyor. Kapalı ve kalabalık ortamlar, virüs ve bakterilerin yayılması için uygun ortamlar olduğu için buralarda havanın temizlenmesi için hava temizleyicilerden yararlanılıyor.

Kötü kokuları gidermede kullanılabildiği için NTP sistemi; mutfak, restoran gibi yerlerde tercih ediliyor. Bu yüzden şaraphanede hava temizleyici kullanmak isteyenler için bu sistemi kullanan Jonix hava temizleyicileri, iyi bir çözüm oluyor.

Şaraphanede Neden Jonix Hava Temizleyicileri Kullanılmalı?

Jonix, termal olmayan plazma (soğuk plazma) teknolojisi kullanarak kapalı ortamların havasını temizleyen cihazlar üreten bir İtalyan şirketi. Araştırma, tasarım ve faaliyetlerinin tamamı İtalya’da gerçekleşiyor. 

Jonix, termal olmayan plazma teknolojisi ile herkese sağlıklı bir hava sunuyor. Hava temizleme cihazları; kompakt tasarımlarıyla her ortama kolayca uyum sağlıyor. Kullanım alanına göre Jonix hava temizleyicilerinin özellikleri de değişiyor.

Şarap üretimi yapılan şaraphaneler; şarabın depolanması ve insanlara sunumu açısından titizlikle takip edilmesi gereken bir ortam. Pratik şekilde hava temizleyen cihazların, şaraphanelerde kullanılması bu yüzden tercih ediliyor.

Şaraphanede hava temizleyici kullanmak için 5 sebebi aşağıdaki gibi özetlemek mümkün:

 1. Şarabın kokusuz ortamda saklanması öneriliyor. Jonix hava temizleyicileri ile hava temizleniyor ve kokuların yayılması engelleniyor.
 2. Şarap için ideal nem oranının %75 olduğu belirtiliyor. İdeal nem dengesinin korunması için şaraphanede hava temizleyici kullanmak etkili oluyor.
 3. Şaraphanede hava temizleyicisi kullanmak, gıda endüstrisinin gerektirdiği şartları sağlamayı kolaylaştırıyor.
 4. Şarap üretildiği ve saklandığı yer bakımından dikkat isteyen ürünlerden biri. NTP teknolojisi ile Jonix bunu çok çeşitli ürünleriyle konforlu bir şekilde sağlıyor.
 5. Hava temizleyicileri ile şaraphanelerde yüksek hijyen ve şarap saklama koşulları standartlarına ulaşılıyor.

Jonix hava temizleyicileri, son teknolojiye uygun ve kullanışlı modelleriyle şaraphanede hava temizleyicisi kullanmak isteyenlerin işini kolaylaştırıyor. Jonix hava temizleyicileri, mahzenden tadıma kadar geçen süreçte, şarabın sağlıklı gelişmesine olanak tanıyor.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/havadaki-viruslere-karsi-onlemler/ linkinden ulaşabilirsiniz.