Rehber

Temiz Havanın Günlük Yaşantınıza Etkileri

temiz havanın günlük yaşantısına etkileri

Ev, iş yerleri, paylaşılan sosyal ortamlar düşünüldüğünde kapalı ortamlarda geçirilen sürenin önemi anlaşılıyor. Özellikle metropol şehirlerde yaşayanlar günlük hayatının büyük bölümünü bu kapalı alanlarda geçiriyor. Kapalı alanlarda temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri burada ortaya çıkıyor. Kapalı alanlarda bakteri ve virüslerin yayılması kolaylaşıyor. Evlerde ve işyerlerindeki tozlu ortam; astım, alerji gibi rahatsızlıkları tetikliyor. Bazı yerlerde ise havalandırma yöntemleri yetersiz kalıyor.

Bu aşamada “Hava temizleyicileri işe yarıyor mu?” sorusu, özellikle kapalı ortamlarda temiz hava arayanların sorduğu bir soru. Kapalı ortamların oksijen kalitesi oldukça düşük. Üstelik yazın ve kışın kullanılan klima sistemi de ortam havasını olumsuz etkileyebiliyor. Peki iç ortam hava kalitesi nasıl sağlanır? Hava kalitesini artırmak söz konusu olduğunda; hava temizleyicilerinin ortam havasının temizlemede katkısı büyük!

Hava temizleme cihazlarının performanslarındaki başarı; hava temizleyici nerede kullanılır ya da hava temizleyiciler etkili mi gibi soruları akla getiriyor. Bu cihazlardan faydalanmak isteyenler, her ortam için uygun hava temizleme cihazlarına ulaşabilirler. Çünkü bulunulan ortamda temiz hava solumak, sağlığın korunması için önemli. Ayrıca temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri arasında ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamak da bulunuyor. Eğer ortam havası temiz değilse yorgunluk ve halsizlik başlıyor.

Kapalı ortamlarda temiz hava sağlamak için çok önemli. Bu sebeple kapalı ortamda hava kalitesi nasıl artırılır sorusu sıklıkla merak ediliyor. Temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri göz önünde bulundurulduğunda hava temizleyicilerinin işlevselliği ortaya çıkıyor.

Temiz Hava Neden Önemlidir?

“Temiz hava nedir?” sorusunun en basit cevabı yeterli oksijenin bulunduğu ortam olarak karşılık buluyor. Peki temiz hava neden önemlidir? Temiz havanın sağlık için başlıca önemlerini iki madde ile ifade etmek mümkün.

 • Temiz havanın akciğerler için önemi oldukça fazla. Temiz hava akciğerleri koruyor ve solunum yolu hastalıklarını önlüyor.
 • Temiz hava zinde tutuyor, zihinsel faaliyetleri aktif kılıyor.

Temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri denildiğinde ilk önce açık hava akla geliyor. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için öncelikli olarak açık alanda temiz hava almak çok etkili. Bununla birlikte her zaman açık alanlardan yararlanmak da mümkün olmuyor. Bu yüzden iç mekanlarda havanın temizlenmesini sağlayacak yöntemler gerekli görünüyor. Temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri, aslında solunum yolu hastalıklarını tetikleyen kirleticiler ortaya çıktığında anlaşılıyor. İç ortam hava kalitesini etkileyen faktörler olarak kirleticileri ortadan kaldırmanın en sağlıklı yolu hava temizleme cihazları kullanmak oluyor.

Ortam Havasını Kirletenler ve Etkileri

Ortam havasının kirlenmesine neden olan birçok etken bulunuyor. Ortam havasını etkileyen faktörler arasında; sigara dumanı, kötü kokular, deterjan gibi kimyasallardan kaynaklanan kirleticiler, bakteri, küf ve mantarlar öncelikli yer alıyor. Kapalı alanlarda havayı kirletebilecek tüm bu etkenler, temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri açısından olumsuz sonuçlara neden oluyor. Kirli havanın insan sağlığına etkileri özellikle vurgulanıyor:

 1. Solunum yolu hastalıklarına yol açıyor. Astım, alerji, KOAH ve kanser ortamdaki kirli havaya bağlı olarak ilerliyor.
 2. Kalp, cilt, göz ve sinir sistemi rahatsızlıkları meydana gelebiliyor.
 3. Kirli hava konsantrasyonu olumsuz etkiliyor.
 4. Sebep olduğu rahatsızlıklar sebebiyle uyku kalitesini bozuyor.

Ortam havasını kirleten etkenlerden en önemlisi sigara. Restoran ve kafelerde sigara dumanına maruz kalınıyor. Bu yüzden “Hava temizleyiciler sigara dumanını önler mi?” merak ediliyor. Hava temizleyiciler kötü kokuları yok eden bir hava temizleme yöntemi. Bu yüzden sigara, yemek veya başka kimyasallardan kaynaklanan tüm kötü kokuları yok ediyor.

Temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri içinde en önemlisi, vücuda temiz hava sağlıyor olması. Sigara dumanından arındırılmış hava, iyi bir temiz hava kaynağı. Kapalı ortam hava temizleyicileri sayesinde ilerde yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilebiliyor.

Sağlık İçin Temiz Hava

Sağlık için hava temizleyici gerekli mi sorusunun yanıtı da pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Bunun için hava temizleme cihazlarının faydaları neler kısaca listeleyelim.

 • Evdeki istenmeyen kokuları ortadan kaldırıyor.
 • Mikropları yok ediyor.
 • Hava yolu ile bulaşan hastalık riskini azaltıyor.
 • Küf ve mantar oluşumun önüne geçiyor.

Temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri hakkında bir örnek verelim; cadde üzerindeki evlerde yaşayanlar toza ve hava kirliliğine daha çok maruz kalıyor. Bu durumda evdeki ortam havasının temizliği için hava temizleyiciler daha çok önem kazanıyor. Bununla birlikte astım, bronşit gibi rahatsızlıkları olanlar; alerjiye yatkın kişiler, hamile ve küçük çocuğu olanlar için bulundukları her ortamda hava temizleyici olması avantaj sağlıyor.

Sağlıklı bir yaşam için uyku kalitesi önemle vurgulanıyor. Vücudun dinlenebilmesi, tüm organların fonksiyonlarını sorunsuz gerçekleştirmesi için yeterli uyku gerekiyor. Eğer ortam havası yeterince temiz değilse, kesintisiz bir uyku mümkün olmuyor. Temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri kaliteli bir uykudan sonra tekrar güne başladığınızda belli oluyor.

Temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri bakımından Jonix ürünleri her ortam için uygun hava temizleme imkanı sunuyor. Filtresiz hava temizleme cihazı alternatifleri ile pratik ve güvenli kullanımı destekliyor. Kolay kullanılan hava temizleme cihazı, sürdürülebilirlik açısından da önemli bulunuyor. Jonix hava temizleme cihazlarının kesintisiz temizlik yapabilme özelliği, ayrıcalıklı ve konforlu bir hava temizliğine imkan veriyor.

Yaşam Kalitesini Artıran Hava Temizleme Çözümleri

Teknolojinin gelişmesi ile yaşam kalitesini artıracak cihazlar ortaya çıkıyor. Temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri konusunda astım ve alerji sorunu yaşayanlar en fazla etkilenenler arasında. Yaşam kalitesi bu nedenle bozulanlar, “Hava temizleme cihazı alerjiye iyi gelir mi?” sorusunu sıklıkla soruyor. Hava temizleme cihazları, polen ve toz gibi alerjiyi tetikleyen parçacıkların olduğu iç mekanlardaki kirli havayı temizlemenin en iyi yolu olarak tercih ediliyor. Ayrıca evcil hayvanların derisi ve tüylerinden dökülen tortuları, küf sporlarını ve birçok zararlı maddeyi ortadan kaldırarak kapalı mekanlarda sağlıklı ortamın korunmasına yardımcı oluyorlar.

Jonix, termal olmayan plazma teknolojisi ile kapalı ortamlarda havayı sağlıklı bir şekilde temizliyor. Zararlı maddelerden arındırıyor. Temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri nasıl iyileşir, bunun için size en uygun Jonix ürününü belirleyebilirsiniz.

 1. Hava temizlemeye evlerinden başlamak isteyenler için Jonix Cube serisi uygun. Bu cihaz 85 m2’ye kadar alanlarda kalıntı bırakmadan kirleri yok ediyor. Herhangi bir yan etkisi yok. Ev dışında kuaförler, makyaj salonları, bekleme salonları, derslikler için uygun olduğunu söylemek mümkün.
 2. Hem evde, hem işyerinde temiz hava için Jonix Up In serisi öneriliyor. Kompakt tasarımı ve kesintisiz temizleme işlemi ile bu cihaz asansörler için tasarlanmış olsa da ofis, soyunma odası, kabin, giyinme odası, banyo, elbise odası, doktor ve veteriner bekleme odası gibi birçok yerde işlevselliğini koruyor. Kablolu olan Jonix Up In cihazları duvara ve tavana asılarak kullanılıyor.
 3. Klima kullanılan ortamların hava kalitesi çabuk bozulabiliyor. Jonix Inside serisi klima kullanılan ortamlarda temiz hava solumayı garanti ediyor. Soğuk plazma teknolojisi, boruların iç yüzeyi, hava ünitesi ve kontrollü mekanik havalandırma sistemlerinin hava toplama kutusunda bakteri, küf, virüs, kirletici ve koku oluşmasını engelliyor.

Jonix hava temizleme cihazı nerede kullanılır sorusunun yanıtı birçok alanı kapsıyor. Jonix hava temizleme cihazları; ofis hava temizleyici, konut hava temizleme, eğitim alanlarında hava temizleme, mağaza hava temizleme, medikal hava temizleme, gıda endüstrisinde hava temizleme ve daha pek çok alanda güvenli kullanım sağlıyor. Kullanım alanına uygun hava temizleme cihazını tercih ettiğinizde, temiz havanın günlük yaşantınıza etkileri de değişiyor. Jonix, insana ve çevreye saygılı, sürdürülebilir; güvenli ve sağlıklı sistemler kullanarak hava temizleme cihazları sunuyor.

Önceki yazımızı https://havamtemiz.com/isvicre-peynir-modeli-nedir/ linkinden okuyabilirsiniz.