Rehber

Temiz Havanın Sağlık İçin Önemi

Temiz Havanın Sağlık İçin Önemi

Temiz hava, uzun ve sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi. Çünkü solunan hava, insan sağlığını doğrudan etkileyen en önemli etmenlerden biri olarak gösteriliyor. Temiz havanın sağlık için önemi birçok yaşamsal fonksiyonu ilgilendiriyor. Özellikle küresel salgın döneminde kapalı ortamlarda geçen süre ve hastalığın seyri ile temiz havanın sağlık için önemi daha çok ortaya çıktı. 

Kapalı ortamlarda havanın temiz kalması için ise çaba gerektiriyor. Özellikle insan trafiğinin yoğun olduğu kapalı yerlerdeki kirli havada; virüslerin ve hastalıkların yayılması kolaylaşıyor. Bu konuda çözüm arayanlar için hava temizleyicilerin kullanım kolaylığı ve performansları dikkat çekiyor. Temiz hava için hava temizleme cihazlarının kullanımı da yaygınlaşıyor. En iyi hava temizleme cihazı arayışında; temiz havanın sağlık için önemi merkeze konumlanıyor. Bu yüzden yazımızda havanın temiz olmasını engelleyen etmenlere yer veriyoruz. Bunun yanı sıra temiz havanın sağlık için önemi ve hava temizleyicilerinin etkileri konusuna değiniyoruz.

Soluduğunuz Hava Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Ortam havasının kalitesi, insan sağlığını sanıldığından daha fazla etkiliyor. İnsan kalabalığının yoğun olduğu birçok yer var: Evler, okullar, resmi binalar, alışveriş merkezleri, spor salonları, eğlence yerleri ve taşıtlar bu yerler arasında. Kapalı ortamda solunan hava sağlığı olumsuz etkilemeye başladığında yaşam kalitesini de etkiliyor. 

Ortam havasını kirleten unsurlar arasında; küf, mantar, bakteri, uçucu kirleticiler, sigara dumanı ve tütsüler bulunabiliyor. Kapalı ortamda geçirilen süreye bağlı olarak, bu kirleticilerin etkisi daha da artıyor. Üstelik havadaki virüsler ve zararlı partiküller solunumu tehdit ediyor. Bu sürecin sonunda ise alerji, astım, bronşit ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar yaşanabiliyor. Hatta kansere neden olabilecek ortamlara zemin hazırlanmış oluyor. Temiz havanın sağlık için önemi, insan ömrünü azaltan hastalıkları önlemek için dikkat çekiyor. Sağlıklı nesiller için, yeni doğan bebeklerden, gelişme çağındaki çocuklara kadar bütün yaş gruplarının temiz havaya sahip olması şart! 

Hava kirliliği sadece ülke genelinde değil, dünya genelinde bir sorun. Hava kirliliğine neden olan etmenler her yerde farklı etki gösterebiliyor. Endüstriyel tesisler, ısınma amaçlı yakıt tüketimi ya da otomotiv ürünlerinin neden olduğu kirlilik temiz havayı azaltıyor. Çevreyi ve dış mekan havasını ilgilendiren bu etmenler sağlık için büyük tehdit. Temiz havanın sağlık için önemi oldukça fazla, dolayısı ile hem açık hem de kapalı alanlarda hassasiyet gösterilmesi gerekiyor.

Temiz Havanın Önemini Anlatan 5 Neden

Sağlıklı bir yaşam aynı zamanda kaliteli bir yaşamı da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte özellikle metropol şehirlerde hava kirliliğinin artması, sağlıklı yaşama şartlarını zorlaştırıyor. Temiz havanın sağlığa faydaları bilinse de ulaşılması güç hale gelebiliyor. Kronik rahatsızlıklardaki artış da bunun göstergesi. İşte temiz havanın sağlık için önemi 5 neden ile ortaya çıkıyor;

 1. Temiz hava, akciğerlerin doğal temizlenme refleksi için önemli. Akciğeriniz her nefes aldığında vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlıyor. 
 2. Temiz hava sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını da sağlıyor.
 3. Temiz hava enerji düzeyini ve zihinsel faaliyetleri olumlu etkiliyor.
 4. Alerji, astım gibi solunum yolu hastalıklarının, yaşam kalitesinin bozulmasını engelliyor.
 5. Uyku problemlerine neden olan önemli etmenlerden biri ortam havası. Temiz hava uyku kalitesi için büyük önem taşıyor.

Temiz havanın faydaları açısından kapalı ortamlarda hava kalitesinin iyileştirilmesi büyük önem taşıyor. Bulunulan ortamdaki kalabalık oranı, ortamda geçirilen süre temiz hava ile oldukça ilgili. Sosyal ortamlarda temiz hava ortamının bozulması, aynı ortamda bulunanların memnuniyetsizliğini de artırıyor. Temiz havanın sağlık için önemi kadar, sosyal ortamların sürekliliği de ortam havasına bağlı olarak değişiyor.

Hava Nasıl Temiz Olur?

Temiz hava için ilk önemli adım, havalandırma. Ortamda bulunan kirlenmiş havanın taze hava ile sirkülasyonu havalandırma olarak tanımlanıyor. Eğer havalandırmaya özen gösterilmezse kirli hava kapalı ortamda kalıyor. Bu durum rutubet ve küflenmeye de yol açıyor. Ortam havasının kirlenmesi çok kısa sürede ve kolayca gerçekleşebiliyor. Üstelik sigara dumanı gibi kirleticiler uzun bir süre ortamda kalabiliyor. İç ortam hava kalitesini etkileyen etmenler şu şekilde vurgulanıyor:

 • Karbon monoksit, 
 • Karbondioksit, kükürt dioksit, nitrojen oksitler,  
 • Asbest, kurşun, uçucu organik moleküller, 
 • Çeşitli mikroorganizma ve alerjenler
 • Nem oranı
 • Sigara dumanı
 • Buharlaşabilir organik bileşikler
 • Haşere ilaçları
 • Havada asılı kalan virüs ve bakteriler

Bütün bu etmenler önemli etkilere sahip. Yine de her ortam doğal hava akışını sağlayacak şekilde havalandırmaya uygun olmayabiliyor. Günlük hayatta hava kirleticiler hem iç hem de dış mekanlarda risk oluşturuyor. Hava nasıl temiz olur merak edenler, hızlı ve etkili bir çözüm arıyor. Temiz havanın sağlık için önemi düşünüldüğünde hava temizleme cihazları kapalı ortamlarda fark yaratıyor.

Sağlık İçin Hava Temizleme Cihazı Kullanmak Gerekir mi?

Kapalı ortam hava kirliliği, konutlarda ve endüstri dışı diğer kapalı yerlerde biyolojik, fiziksel ve kimyasal zararlı etkenlerin görülmesi olarak karşılık buluyor. Bu şekilde iç ortam hava kalitesi sağlığı olumsuz etkileyecek şekilde bozuluyor. Hava temizleyicilerini kullanarak ortam havasının temizlenmesi, bu kirliliğin etkilerini ortadan kaldırıyor. Cihazlar hakkında fikir sahibi olmadan önce hava temizleme cihazı kullanmanın faydaları oldukça fazla merak ediliyor:

 • Temiz hava ile vücudun ve beynin tüm fonksiyonlarının daha iyi gerçekleşmesi destekleniyor. 
 • Hava temizleyiciler havadaki kir, toz, bakteri ve virüsleri önlüyor. 
 • Ortamda bulunan kötü kokuları yok ediyor.
 • Hayvan tüyü ve derisinden dökülen tortuların ayrıştırılmasında da rol oynuyor. Evcil hayvanlardan kaynaklanan alerjide artış sağlık için de risk oluşturabiliyor. Bu nedenle hava temizleyiciler evcil hayvanı olanlar için de oldukça kullanışlı. Temiz havanın sağlık için önemi evcil hayvanlara karşı alerjisi olanlar açısından da vurgulanıyor.

Hava temizleyici kullanmak, her ortamda temiz hava solumak için gerekiyor. Kapalı ortamlarda uzun süre bulunmak zorunda kalanlar buna daha çok ihtiyaç duyuyor. 

Jonix ile Sağlığınız Emin Ellerde!

Temiz havanın sağlık için önemi, güvenilir hava temizleme cihazları kullanmayı zorunlu hale getiriyor. Çünkü yaşamın önemli bir kısmı kapalı ortamlarda geçiyor. İş, ev, eğitim nedeniyle farklı ortamlarda bulunmak gerektiğinde temiz hava solumak harcanan enerjiyi ve verimi etkiliyor. Bunun için İtalyan merkezli bir şirket olan Jonix, yüksek performansa sahip hava temizleme cihazları sunuyor. Kapalı alanlarda temiz hava solumak, Jonix’in soğuk termal teknolojisini kullanan ürünleriyle mümkün hale geliyor.

Jonix ürünleri, ortam havasını kirleten etkenleri ortadan kaldırırken kesintisiz temizleme özelliğiyle dikkat çekiyor. İşte temiz havanın sağlık için önemi konusunda hassasiyet gösteren Jonix ürünleri:

 • Jonix Inside ve Jonix Up ürünleri ev, kuaförler, makyaj salonları, bekleme salonları, derslikler için uygunken duvara monte edilebiliyor. 
 • Jonix Cube serisi, 85 metre kareye kadar alanlarda gelişmiş hava ve yüzey temizlik özelliğine sahip. Üstelik taşınabilir tasarımıyla büyük kolaylık sağlıyor. 
 • Jonix Mate ve Minimate serisi, hava filtreleme ve temizleme cihazı olarak doğa dostu ürünler arasında yer alıyor. Üstelik kimyasal madde kullanmadan ve kalıntı bırakmadan temiz hava sağlıyor. 

Temiz havanın sağlık için önemi konusuna ve çevre duyarlılığına sahip bir şirket olarak Jonix, kullanıcılarının ihtiyacına uygun ürünler sunuyor. Jonix’in tecrübe ve bilgisini aktardığı havalandırma cihazı alternatifleri ile ihtiyaç duyduğunuz alanlar için temiz havayı sürdürülebilir hale getirebilirsiniz. 

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/hastanelerde-hava-temizleyici-kullanmak-icin-5-sebep/ linkinden ulaşabilirsiniz.