Rehber

Alışveriş Merkezlerinde Hava Temizleme Cihazı Kullanmanın Önemi

Alışveriş Merkezlerinde Hava Temizleme Cihazı Kullanmanın Önemi

Kapalı formda dizayn edilen alışveriş merkezleri, hem eğlenmek hem de ihtiyaçlarını satın almak isteyen kişilerin beklentilerini karşılıyor. Bu durum, alışveriş merkezlerinin gün içerisinde epey kalabalık olmasına neden oluyor. Kapalı alanlarda mevcut kişi sayısının artış göstermesi ise ortamdaki hava kalitesi dengesini bozan en önemli etken.

Özellikle alışveriş merkezlerinin en kalabalık olduğu saatler, temiz hava kalitesinin büyük oranda azaldığı saatler. “Peki, buralarda temiz hava solumak için alınabilecek önlemler neler?” sorusu sorulduğunda alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanmanın önemi dikkat çekiyor.

Alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanmanın önemi, yapılan araştırmalarla gözler önüne seriliyor. Hava temizleme cihazlarından yararlanılarak hem ziyaretçi hem de çalışanlara temiz hava sağlanabiliyor. Alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanımı, özellikle kapalı bölümler için büyük ve etkili bir çözüm. Detaylara bakalım.

Alışveriş Merkezlerinde Hava Temizleme Cihazı Neden Olmalı?

Gerekli önlemlerin alınmadığı koşullarda alışveriş merkezlerinde temiz havaya ulaşmak zor olabiliyor. Alışveriş merkezlerinde aynı anda vakit geçiren kişilerin sayısı yüzleri hatta binleri bulabiliyor. Açık alanları olan alışveriş merkezlerinde mağaza dışında temiz hava bulmak mümkünken kapalı alışveriş merkezleri için aynı şey söylenemiyor.

Bu koşullarda kapalı alışveriş merkezlerinde temiz hava sağlanabilmesi için hava temizleme cihazlarından yardım almak gerekiyor. “Kapalı alışveriş merkezlerindeki kaliteli hava, ancak hava temizleyiciler ile mümkündür,” denebilir. Alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanılarak hava kalite indeksi artırılabilir.

Hava kalite indeksi, havanın kalitesini ölçen bir sistemdir. Hava kalitesi ölçülürken 6 sınıftan yararlanılıyor. Hava kalite indeksinin belli bir seviye üstünde olduğu ortamların, mevcut hava kalitesinin düşük olduğu söylenebilir. Kaliteli, yani bir nevi temiz hava, özellikle sağlık açısından çok önemli.

Alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanmanın önemi sağlık açısından farklı şekillerde incelenebilir. Örneğin alışveriş merkezinde hasta bir insanın bulunduğunu düşünelim. Hava temizleme cihazı kullanılmayan ortamlarda o kişinin hastalığı daha hızlı şekilde yayılabiliyor. Çünkü hasta kişinin taşıdığı mikrop ve bakteriler, uzun süre boyunca havada asılı kalabiliyor. Bu da bu virüs ve bakterilerin kişilere bulaşma ihtimalini artırıyor.

Bu durum farklı bir açıdan da ele alınabilir. Kişilerin taşıdığı mikrop ve bakteriler, hasta olan bir kişiye de bulaşabilir. Hava temizleme cihazlarının olmaması, kişinin sağlığının daha kötü etkilenmesine yol açabilir. Alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanılarak bakteri ve virüs bulaşma riski minimum seviyeye indirilebilir.

Mikroplar, tabii ki yalnızca hava yolu ile yayılmıyor. Aynı zamanda bir yüzey üzerinde uzun süre boyunca varlığını sürdürebilen virüs, bakteri ve mikroplar bulunuyor. Alışveriş merkezlerinde pek çok mağaza ve bu alanlarda kişilerin beğenisine sunulan binlerce ürün mevcut.

Bu ürünlere ve ürünlerin bulundukları yüzeylere gün içerisinde pek çok kişi temas ediyor. Bu da sağlıksız bir ortamın oluşmasının ana nedenleri arasında kabul edilebilir. Bu durumda “Temiz hava, alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı ile mümkün olabilen bir durum,” demek yanlış olmaz.

Alışveriş Merkezlerinde Hava Kalitesi Neden Önemli?

Hava kalitesi, sağlık açısından olduğu kadar farklı konularda da önem taşıyor. Alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı sayesinde ideal hava kalitesi sağlamak tabii ki mümkün. Hava temizleme cihazları sayesinde kişilerin virüs kapma ihtimali minimuma indirgenebilir.

Ayrıca temiz hava kalitesi, kapalı alanlarda geçirilen vakti de daha verimli kılar. Bu sebeple alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanmak, çalışanlar için de avantaj sağlıyor. Kapalı alanlardaki hava kalitesi düştüğünde daha yoğun ve daha boğuk bir atmosfer ortaya çıkıyor.

Bu durum, kişilerin rahat nefes alışını engelleyebilir. Bunun yanı sıra hava kalitesinin düşük olması, kişilerin kendilerini yorgun hissetmelerine de neden olabilir. Bu hem çalışanları hem de alışveriş merkezini ziyaret eden kişileri etkileyebilir. Bu sebeple alışveriş merkezini ziyaret kişilerin mevcut ortamda geçireceği vakti de kısaltabilir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında kişilerin zinde ve mutlu olması, temiz hava kalitesi ile doğru orantılı demek yanlış olmaz.

Alışveriş Merkezlerinde Daha Temiz Bir Hava Mümkün mü?

Kapalı alanlarda hava kalitesini artırmak için farklı yöntemler kullanılıyor. Bunların arasında en verimli sonuçları ortaya çıkaran ise hava temizleme cihazları oluyor. Alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanarak iç hava kalitesi arttırılabilir. İç hava kalitesini artırmak ise hava temizliği ile mümkün, yani havanın, zararlı mikrop ve bakterilerden arındırılması ile.

Virüs ve bakteriler, onlara müdahale edilmediği sürece yapıştıkları alanlarda yaşamlarını sürdürebilir. Hava temizleme cihazları, yüzey ve hava temizliği sağlayarak virüs ve bakterilerin ortamda barınmalarına engel olur.

Hava temizleme cihazlarının boyutları ve özellikleri ise birbirinden farklılık gösteriyor. İhtiyaç duyulan bölümde doğru cihazı kullanarak hava kalitesi ideal seviyeye yükseltilebilir. Hatta alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanılarak hava kalite indeksi seviyesinin stabil tutulması da sağlanabilir.

Alışveriş Merkezlerinde Kaliteli Hava Sağlamak İçin

Alışveriş merkezleri onlarca farklı bölümden oluşuyor. Bu bölümler içerisinde mağazalar, yemek alanları ve dükkânlar olduğu gibi ortak tuvaletler, çocuk oyun alanları, koridorlar ve asansörler de bulunuyor.

Alışveriş merkezlerinde bahsi geçen tüm bu alanların hava kalitesinin arttırılması ancak doğru cihaz kullanımı ile mümkün. Hava temizleme cihazları farklı özellikler taşıyor. Bazıları daha geniş alanlarda kullanıma uygunken bazıları ise daha dar ve küçük alanlar için ideal. Şunu unutmamak gerekir ki geniş alanlarda kullanılacak hava temizleme cihazlarının etkisinin daha büyük olması şart.

Alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanılarak iç hava kalitesi maksimuma çıkarılabilir. Bunun başarılabilmesi için her yerin kendine özgü dinamiğinin göz önünde bulundurulması şart. Örneğin, alışveriş merkezlerinde soyunma kabinleri ile tuvaletler gibi pek çok kişinin kullandığı dar alanlar mevcut. Bu alanlardaki virüs ve bakterilerin bulaşması ise daha muhtemel. Jonix Up In ise kabin ve asansör gibi dar alanlarda maksimum performans sergiler. Soğuk plazma teknolojisine sahip olan Jonix Up In hava temizleme cihazı, dar alanların etkili şekilde havalandırılmasını sağlıyor.

Dar alanlardaki havalandırmanın büyük bir özenle yapılması gerekir. Aynı zamanda dar ve küçük alanlarda ufak sesler dahi insanı rahatsız edebildiği için cihazın gürültülü bir çalışma prensibine sahip olmaması da oldukça önemlidir. Jonix Up In, sessiz çalışması ile de avantaj sağlıyor.

Alışveriş merkezlerinde hava temizleme cihazı kullanımı yapılırken ihtiyaçların doğru belirlenmesi yeterli. Alışveriş merkezi gibi yüksek hijyen gerektiren alanlarda Jonix Mate serisi tercih edilebilir. Geniş kapalı mekânlar için özel olarak geliştirilen Jonix Mate hava temizleme cihazı, aralıksız çalıştırılabilir.

Düzenli ve sürekli hava temizliğinin yapılması gereken alanların başında alışveriş merkezleri geliyor. Alışveriş merkezleri, insan sirkülasyonunun en fazla olduğu yerler denebilir. Bu da hava kalitesinin stabil tutulması için sürekli çalışmayı gerektiriyor.

Jonix Mate, havayı ideal forma getirene kadar temizliyor. Ardından temizlenmiş havayı ortama veriyor. Hava temizliğinde kullanılabilen Jonix Mate, aynı zamanda yüzeylerin arındırılmasında da kulanılabilir. Jonix Mate koleksiyonu, virüs ve bakteri yayılımının da önüne geçebiliyor.

 

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/cocuk-gelisiminde-hava-temizleyicinin-onemi/ linkinden ulaşabilirsiniz.