Rehber

Spor Salonunda Hava Temizleyici Olması İçin 5 Sebep 

Spor Salonunda Hava Temizleyici Olması İçin 5 Sebep 

Sanayileşme, şehirlerin kalabalıklaşması, yapılaşmalarda tercih edilen cihaz ve makineler, yarattıkları hava kirliliği ile insan hayatını tehdit ediyor. Açık alanlarda hava kirliliği epey yüksek oranda. Fakat bu oranı aşan bir durum var ki o da kapalı alanlardaki hava kirliliği. Kapalı alanlardaki kirlilik, gözle görülemediği için çoğu zaman fark edilememekte. Oysa iç hava kalitesinin düşük olması, insan üzerinde pek çok olumsuz etki bırakıyor. 

İnsanların bulunduğu kapalı ortamların sayısı gün geçtikçe artıyor. AVM, okul, ofis, iş yeri, hastane, eczane, restoran gibi kapalı alanlar, günde yüzlerce hatta binlerce insanı ağırlıyor. Sağlıklı yaşamı amaçlayan bir o kadar kişi de spor salonlarına gidiyor. Spor salonunun iç hava kalitesinin yüksek olması oldukça önemli. Çünkü yapılan spordan alınan verim dahi ideal hava kalitesi ile ilişkili. Spor salonunda hava temizleyici olması, üyelerin temiz ve ferah bir hava solumasını sağlıyor. Bu durum, hem kişilerin hastalıklardan korunmalarını hem de daha verimli şekilde egzersiz yapmalarını mümkün kılıyor. Yaşam kalitesini artıran hava temizleyiciler, spor salonlarında mutlaka olması gereken ekipmanlardan. 

Egzersiz yapan bireylerin kalp atış hızlarında artış görülür. Bu artış da kişilerin daha hızlı nefes alıp vermelerine neden olur. Spor salonunda hava temizleyici olmaması durumunda ise ortamdaki karbondioksit miktarı artar ve kişiler ihtiyaç duydukları düzeyde oksijen alamazlar. Bu hem egzersiz yapan kişilerde yorgunluğa hem de ağrılara yol açar. Bu yazımızda, “Spor salonunda hava temizleyici olması neden önemli?’’ ve “Spor salonunda hava temizleyici kullanmanın avantajları neler?’’ gibi soruları yanıtladık.

Spor Salonlarında Hava Kalitesi Ne Kadar İyi?

Spor salonları, kapasitelerine bağlı olarak, bir günde yüzlerce hatta binlerce kişiyi ağırlıyor. Spor dallarının çeşitliliği, kullanılan ekipmanların sayısını da artırıyor. Bir diğer deyişle, spor salonunda ortak kullanıma açık birçok farklı eşya ve ekipman mevcut. Havlu gibi kişisel ürünler şahsa özel olsa da ağırlık topları, plakalar ve matlar, ortak kullanılan eşyalar arasında. Spor salonlarındaki tüm bu ekipmanların düzenli ve derinlemesine temizlendiğini göz önünde bulundurulalım. 

Yukarıdaki durumlar dışında spor salonlarında en az iki bölüm bulunuyor. Butik bir spor salonu olsa dahi yönetmelik gereği kişilere soyunma odası ile lavabo temin edilmesi gerekiyor. Spor salonunun antrenman kısmı dışındaki diğer alanlarda da ortak kullanılan pek çok eşya ve mobilya mevcut.

Ortak kullanımın getirdiği bazı etkiler var. Örneğin, dar ve kapalı alanlar, insanların hastalık kapma riskinin en yüksek olduğu yerler. Bir kişinin hasta veya taşıyıcı olma ihtimali, onlarca kişinin hastalanmasına neden olabilir. Mikrop ve bakteriler hem havada hem de yüzeylerde uzun saatler yaşamını sürdürebilir. Bu bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda hasta bir bireyin kullandığı matı sağlıklı bir bireyin kullanmasının veya hasta bir bireyin hapşırması sonucu havada asılı kalan mikropların sağlıklı kişi tarafından solunmasının oldukça mümkün olduğu görülür. 

Yapılan araştırmalar, hava kirletici toz ve karbondioksit oranlarının spor salonlarında yüksek olduğunu gösteriyor. Havada kirletici partiküllerin olması hava kalitesini bozuyor. Bu hava kirleticilerin solunması, özellikle egzersiz yapılırken risk oluşturuyor. Yapılan egzersizin yoğunluğu nefes alış veriş hızını da doğrudan etkiliyor. Hızlı nefes almak veya ağızdan nefes almaya başlamak, solunan karbondioksit oranını da artırıyor. Nefesin ağızdan alınmaya başlanması, hava kirleticilerin direkt olarak akciğere inmesine neden oluyor. 

Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda hava temizleyici kullanılmayan spor salonlarının hava kalitesinin düşük olduğu söylenebilir. Spor salonunda hava temizleyici kullanılarak hem hava kirleticiler minimum seviyeye indirgenebilir hem de kişilere daha konforlu bir ortamda spor yapma şansı sunulabilir. 

Spor Salonlarında Hava Kalitesinin Önemi

Kapalı alanlardaki iç hava kalitesi hem birey hem de toplum sağlığı için çok önemli. Çünkü açık alanlardaki hava kirliliği, toz bulutu ve duman salınımı gibi yollarla göze çarpıyor. Fakat iç mekânlar, yani kapalı alanlar için durum öyle değil. Spor salonu gibi kapalı alanlarda hava kirletici birçok farklı bakteri, virüs ve mikrop olsa da hissedilmiyor. Gözle görülmeyen bu hava kirleticiler, kişileri pek çok açıdan olumsuz etkiliyor. 

Yetişkin bir bireyin bir günde soluduğu ortalama hava miktarı 11 litredir. Solunan havanın büyük bir bölümü ise kapalı alanlarda solunur. Bunun yanı sıra spor salonlarında yapılan egzersizler de solunan hava miktarını artırır. Dolayısıyla spor salonunda hava temizleyici olmaması, iç hava kalitesinin düşmesine neden olur. Hava kalitesinin düşük olduğu bir alanda spor yapmak aşağıdaki etkileri meydana getirir:

  • Solunan karbondioksit miktarı artar,
  • Kişilerde baş ağrısı oluşabilir,
  • Yorgunluk hissi artabilir,
  • Yapılan egzersizlere düşük hava kalitesi de eklenince kişilerde mide bulantısı veya kusma görülebilir,
  • Havada asılı kalan hava kirleticiler, kişilerin hastalanmalarına neden olabilir.

Spor salonunda hava temizleyici kullanmak yalnızca üyeler için değil, çalışanlar için de önemlidir. Spor salonunda görev yapan çalışanlar ve antrenörler, gün içerisinde onlarca insanla ilgilenir. Antrenör ve eğitmenler grup veya özel dersler verirken çalışanlar da işleyişi ve hijyeni sağlarlar. Bu sebeple maksimum çalışma performansı sağlamak ve memnuniyeti artırmak için spor salonunda hava temizleyici kullanmak oldukça önemli. Çünkü hava kalitesinin yüksek olması, kişilerin kendilerini daha zinde hissetmesine olanak tanır. Aynı zamanda kişilerin daha geç yorulmalarına ve bulundukları ortamdan keyif almalarına da yardımcı olur.

Spor Salonlarında Hava Temizleyici Olması İçin 5 Önemli Neden?

Spor salonlarında hava temizleyici tercih ederek pek çok avantaj sağlanabilir. Fakat bu noktada, doğru cihazın seçilmesi de önem taşıyor. Çünkü hava temizleyiciler farklı tasarım ve özelliklere sahip. 

İç hava kalitesinin ideal seviyede tutulması için bazı beklentileri karşılayacak cihazlardan yararlanılmalı. Örneğin, spor salonunda yer alan soyunma odaları veya tuvaletleri ele alalım. Bu alanlar için sessiz çalışma performansı sergileyecek ve virüs ile bakteri oluşumunu engelleyecek bir cihaz gereklidir. Jonix Up In hava temizleme cihazı, soyuma kabini ve tuvalet gibi kullanan kişi sayısının yüksek olduğu yerlerde etkin bir performans sergiler. Kompakt ve minimal tasarımı sayesinde küçük alanlarla tam uyum gösterirken hava kirleticileri de minimum seviyeye indirebilir. 

Büyük ve genel kullanıma açık olan egzersiz alanlarında ise hem hava hem de yüzey temizliği sağlayabilen ürünler tercih edilebilir. Örneğin, Jonix Mate serisi ile hem havada asılı kalan hem de yüzeylere bulaşan hava kirleticileri yok edebilirsiniz. Jonix Mate serisinde yer alan biyosit etkisi, hava kirleticileri %99 oranında yok eder. Aynı zamanda havayı temizleyerek kişilere daha konforlu ve sağlıklı bir ortam sunar. 

Spor salonunda hava temizleyici kullanılarak daha pek çok olumlu etkiden yararlanılabilir. İşte spor salonunda hava temizleyici olması için 5 önemli sebep:

Rahatsız Edici Kokuları Giderir

Spor salonunda egzersiz yaparken fazla efor sarf ediliyor. Antrenmanlar kişilerin terlemelerine yol açıyor. Kapalı alanlarda ter gibi kötü kokular çok daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Önlem alınmazsa bu kokular iç mekâna sinebiliyor. Kapalı alanlarda maruz kalınan kötü koku, kişilerin ortama daha ön yargılı olmalarına ve kendilerini o ortamda huzursuz hissetmelerine yol açıyor. Spor salonunda hava temizleyici kullanılmazsa kokunun iç mekâna sinmesi de oldukça muhtemel. Tüm bu istenmeyen durumlara maruz kalmamak için siz de hava temizleyici kullanarak hem kötü kokuları yok edebilir hem de yayılmasının önüne geçebilirsiniz. 

Ortamı Tozlardan Arındırır

Toz partikülleri, özellikle solunum yolu rahatsızlığı yaşayan kişiler için risk oluşturuyor. Spor salonunda kullanılan ekipman ve mobilyaların çoğu toz tutma özelliğine sahip. Bu durum, eşyaların kullanımı sırasında toz partiküllerinin havaya yayılmasına neden oluyor. Havaya karışan tozlar da hava yolu ile kişiler tarafından solunuyor. Spor salonunda hava temizleyici kullanarak toz problemine etkili bir çözüm oluşturabilirsiniz. 

Küf ve Rutubete Son

Kapalı alanlarda küf ve rutubet oluşumu gerçekleşebilir. Özellikle de havalandırma sıkıntısı olan iç mekânlarda küf oluşumu, nem kaynaklı da meydana gelebilir. Fazla nemden doğan rutubet ve küf, oldukça yoğun bir koku oluşumuna sebep olabilir. Kokunun yanı sıra küf ve rutubet, solunum yolu rahatsızlıklarına da kapı aralayabilir. Spor salonunda hava temizleyici kullanılarak nem seviyesi kolaylıkla dengelenebilir. 

Kendinizi İyi Hissedin

Hava kalitesinin ideal seviyede olması, sağlık açısından büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra ruh hâlini de doğrudan etkiliyor. Oksijen seviyesinin azalması, enerji düşüklüğüne neden oluyor. Normalde yapılan bir egzersiz, iç hava kalitesinin düşük olduğu ortamlarda epey zorlayıcı olabilir. Çünkü hava kalitesinin düşmesi ile yorgunluk belirtisi de ortaya çıkıyor. Daha verimli antrenmanlar için spor salonunda hava temizleyici olması gerekir. Bu sayede oksijen seviyesi kolaylıkla artırılabilir. 

Virüs ve Bakterilere Elveda

Hava yolu ile bulaşan salgın hastalıklar, kapalı alanlarda daha büyük risk oluşturuyor. Spor salonu gibi kapalı alanlarda virüs ve bakteri yayılımını engellemek için hava temizleyiciler kullanılabiliyor. Hava temizleme cihazları sayesinde hava kirleticilerden arınmış temiz bir havaya ulaşabilir ve bu havanın sirkülasyonunu tüm gün sağlayabilirsiniz. 

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/alisveris-merkezlerinde-hava-temizleme-cihazi-kullanmanin-onemi/ linkinden ulaşabilirsiniz.