Rehber

Çocuk Gelişiminde Hava Temizleyicinin Önemi

Çocuk Gelişiminde Hava Temizleyicinin Önemi

Çocuk gelişimi anne karnında başlayan ve doğumdan sonra ergenliğe kadar devam eden bir süreç. Hamilelik döneminde annenin soluduğu havanın temiz olması bebeğin gelişimi için önemli. Dünyaya geldikten sonraki süreçte de aynı hassasiyetin devam etmesi gerekiyor. Çünkü çocukluk döneminde hem genel gelişim hem de  organların gelişimi devam ediyor. Özellikle solunum yolu hastalıklarına karşı kapalı ortamlarda temiz hava solumak bu açıdan dikkat edilmesi gereken bir konu. Çocuk gelişiminde hava temizleyicinin önemi de burada daha iyi anlaşılıyor. Gelişen teknoloji ile beraber hava temizleme cihazları temiz hava ihtiyacına konforlu bir şekilde yanıt veriyor. İç ortam hava kalitesini temizleyen hava temizleme cihazları, çocukların bulunduğu ortamlar için de ideal. 

Çocuk Gelişiminde Ortamdaki Hava Kalitesinin Önemi

Bir ortamdaki canlıların sağlığını olumsuz etkileyen maddelerin solunan havada çok yüksek oranlara ulaşması, hava kirliliği olarak adlandırılır. Hava kirliliği, insan sağlığını tehdit eden bir etken. Özellikle çocukların gelişmekte olan bünyesi bu kirleticilere karşı daha hassas. Çocuklar için temiz havanın önemi farklı açılardan dikkate alınması gereken bir konu.

Yapılan araştırmalar, temiz havada büyüyen çocukların fiziksel ve zihinsel açıdan daha güçlü olduğunu gösteriyor. Ayrıca kötü hava, alerjen durumları da tetikliyor. Bu da çocuğun daha sık hasta olmasında etkili bir durum. 

Günümüzde çocuklar da yetişkinler gibi zamanının büyük bir kısmını kapalı ortamlarda geçiriyor. Öncelikle evde uzun zaman geçiren küçük çocuklar daha sonra yaş grubuna göre okul öncesi eğitim kurumları ve bazen de alışveriş merkezi gibi kapalı ortamların etkisine maruz kalıyor. Kapalı alanlar ise açık alanlara göre hava kalitesi konusunda dezavantajlı. Peki, kapalı ortamda havanın kirli olması neye bağlı?

Havayı Kirleten Etmenler 

 • Toz ve kir
 • Duman
 • Nem ve rutubet
 • Sigara kokusu ve diğer kötü kokular
 • Polen ve benzeri alerjenler
 • Temizlik malzemelerden kaynaklanan kimyasal kirleticiler.

Hava kirliliğinden en fazla olumsuz etkilenen kesim yaşlılar, hamileler ve çocuklar. Çünkü solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski, bu dönemlerde daha fazla. Çocuklarda solunum yollarının gelişme süreci yaşa bağlı değişiyor. Bu yüzden çocuk gelişiminde hava kalitesi her dönem için çok önemli. Eğer anne karnında ve bebeklikten itibaren hava kalitesine dikkat edilmezse solunum yollarıyla ilgili kalıcı rahatsızlar yaşanabiliyor. Çocuk gelişiminde hava temizleyicinin önemi böylelikle dikkat çekiyor. Hava temizleyiciler çocuğun ilerde sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyecek kadar etkili. 

Çocuklarda Solunum Sisteminin Gelişimi ve Sağlık Sorunları

Çocuklar iç mekan hava kalitesi konusunda daha hassas. Çünkü doğumda bebeklerin solunum kasları gelişmiş değil. 6 yaşına kadar da akciğer kasları yeterli olmuyor. Genel olarak çocukların göğüs solunumu 2-3 yaşında başlar. Tam gelişmesi 7 yaştır. Bununla birlikte çocuğun solunum sistemi 12 yaşına kadar büyümeye ve gelişmeye devam eder. Bu yüzden yaş dönemine göre solunum yolu rahatsızlıklarının seyri de değişebilir. Birçok mikroorganizma solunum sistemi enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu mikroorganizmaların en kolay yayıldığı yerler de kapalı ortamlar. Solunum yolu hastalıkları çocuk gelişiminde nasıl ilerliyor, sizin için inceledik:

 • 3 aydan küçük bebekler anneden gelen antikorlar sebebiyle solunum yolu rahatsızlıklarına karşı korunuyor.
 • 1-3 yaş ve 3-5 yaş viral enfeksiyonlar yaygın.
 • 5 yaşında sonra bakteri enfeksiyon oranı artıyor.

Çocuk gelişiminin her aşamasında iç ortam hava kalitesinin bozulması, solunum yolu hastalıklarının yaşanmasında etkili. Ortam havasının yeterli düzeyde havalandırılamaması durumunda en etkili çözüm hava temizleyici kullanmak. Bu yüzden çocuk gelişiminde hava temizleyicinin önemi daha da artıyor.

Kirli Havanın Çocuklar Üzerinde Görülen Etkileri

Çocuk gelişiminde hava temizleyicinin önemi, kirli havanın çocuklar üzerindeki etkisiz arttıkça uzmanlar tarafından da vurgulanıyor. Çünkü araştırmalar hava kirliliğinin çocuklara pek çok zararı olduğunu gösteriyor. Ölümcül hastalıklara yol açabildiği gibi yaşam kalitesini de düşürüyor. Ortam havasının kirliliği çocuklarda astım ve alerji görülme sıklığını artırıyor. Bağışıklık sistemi ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri çok fazla. Bununla birlikte bilişsel becerileri de etkiliyor. Kirli havanın çocuk gelişimine etkileri arasında beyin gelişimini de olumsuz etkilediği yönünde çalışmalar mevcut. Fiziksel etkilerinin yanı sıra kirli hava psikolojik olarak da etkiliyor. Ortamdaki temiz hava azaldıkça vücudun ihtiyaç duyduğu oksijen azalıyor. Yarattığı yorgunluk hissi çocukları oldukça fazla mutsuz ediyor. Belirtmek gerekiyor ki, çocuklar hava kirliliğinin etkilerine karşı yetişkinlere göre daha duyarlı. Özellikle küresel salgın dönemiyle beraber sağlık problemlerinin en çok etkili olduğu kesimlerden biri çocuklar. Kapalı ortamda kalmanın çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimleri açısından olumsuz etkileri oldukça fazla. Virüslerin bulaşma riskini azaltan hava temizleme cihazları ile çocuk gelişiminde hava temizleyicinin önemi ortaya çıkarıyor.

Okullardaki Hava Kirliliğinin Çocuk Gelişimine Etkileri

Kapalı ortamlardaki hava kalitesinin kaynakları, kullanılan eşyalar, bina malzemeleri ve kapalı alanda yapılan aktiviteler olabiliyor. Ayrıca dışarıdan binaya sızan kirleticilerde ortam havasını bozuyor. Aslında kapalı ortam havasının etkileri, dış ortamdaki hava kalitesinin etkilerinden daha büyük. Ancak bu durum, bazı rahatsızlıkların uzun vadede ortaya çıkması nedeniyle göz ardı edilebilir. 

Çocuk gelişiminde hava temizleyicinin önemi, okullarda daha çok anlaşılıyor. Okullar çocukların en fazla vakit geçirdiği ortamlar arasında. Okul öncesi dönemde kreş ve anaokulları oldukça yoğun öğrenci sayısına sahip. İlerleyen yaşlarda devam edilen eğitim kurumlarında kalabalık oldukça yoğun. Bu ortamlarda havanın temiz kalması zorlaşıyor. Okul ve binalardaki hava kalitesini bozan etkenleri gözden geçirelim:

 • Nem ve küf
 • Döşemeler ve malzemelerden yayılan uçucu organik kimyasal maddeler
 • Yetersiz havalandırma sistemi
 • Kullanılan yapı malzemesinin kalitesi 

Okuldaki hava kalitesi öğrenciler, eğitimciler ve tüm okul personeli için önemli. Eğitimcilerin hasta olmaması, çocukların eğitiminin aksamaması için de ortam havasının temizliği öncelik taşıyor. Çocuk gelişiminde hava temizleyicinin önemi ortamı paylaşan herkesi ilgilendiren bir konu haline geliyor.

Temiz Hava ile Çocuklarınızın Sağlığını Koruyun!

3 yaşından itibaren çocuklar eğitim hayatına başlıyor. Okul, okul yemekhanesi, okul spor salonları ve sağlık kuruluşları çocukların sık ziyaret ettiği ortamlar arasında. Bu kapalı ortamlardaki hava kalitesi düştükçe çocuklarda astım, alerji gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yüzden çocuk gelişiminde hava temizleyicinin önemi öncelikle eğitim kurumlarında dikkate alınmalı.

Çocukların bulunduğu ortamlarda cam açarak ya da klima gibi havalandırma sistemleri ile temiz hava sirkülasyonu sağlamaya çalışmak yeterli değil. Etkili ve kalıcı bir temiz hava için hava temizleme cihazları sağlıklı bir alternatif. Çocukların gelişiminde etkili olan temiz hava için hava temizleyici cihazlar kullanmak en etkili yöntem. 

Hava Temizleyici Kullanmanın Faydaları 

 • Toz ve kir, mikrop gibi maddeleri temizler.
 • Havadaki virüslerin ve hastalıkların yayılmasını önler. 
 • Küf ve nem kokularını giderir.
 • Sigara dumanı gibi zararlı maddelerden kaynaklanan kötü kokuları yok eder.
 • Pencere açıldığında dışardan gelen kirli havayı da temizleyerek solunan havanın kalitesini arttırır.
 • Evcil hayvanların tüy ve deri döküntülerinden kaynaklanan kirlenmeyi ortadan kaldırır. Uzmanların çocuk gelişiminde evcil hayvan bakımının faydalarını öne sürüyor. Alerji sebebiyle bunu gerçekleştiremeyen ebeveynler için hava temizleyiciler büyük kolaylık sağlıyor.

Çocuk gelişiminde hava temizleyicinin önemi çocuğun sağlıklı gelişimi için mutlaka üzerinde durulması gereken bir konu. Jonix hava temizleyici cihazlar da sahip oldukları teknoloji ile ihtiyaç duyulan temiz havayı sağlıyor. Termal olmayan plazma teknolojisi çocukların bulunduğu her ortama uygun. Kesintisiz çalışma özelliği, her yere uyum sağlayan tasarımları ortamdaki çocukların sayısına bakılmaksızın işlevsel. Ev, okul ya da farklı ortamlarda kullanmak için sitemizde Jonix Cube, Jonix Steel ya da Jonix Mate serilerini inceleyebilirsiniz.

 • Jonix Cube, ev, sınıf gibi küçük ortamlarda tercih edilen bir cihaz. Ürünün ergonomik yapısı da küçük olması dar alanlarda bile kullanım kolaylığı sağlıyor.
 • Steel Mate serisi ise büyük ortamlar için ideal bir ürün. Çocukların bulunduğu spor salonu, yemekhane ya da hastaneler için kullanışlı bir hava temizleyici seçeneği sunuyor.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/karbon-filtre-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.