Rehber

Banyodaki Rahatsız Edici Koku Nasıl Giderilir? 

Banyodaki Rahatsız Edici Koku Nasıl Giderilir

Kokuların insanlar üzerindeki etkisi, olumlu yada olumsuz olması fark etmeksizin güçlüdür. Çünkü koku, beş duyudan biridir ve insanın ortamı duyumsamasında etkilidir. Bazı kokular iyi hissettirirken bazı kokular bulunulan ortamdan uzaklaşma isteği uyandırır. Kokunun dekorasyona ya da insanın mekanı algılayış biçimine olan etkileri üzerine çok sayıda akademik araştırma da yapılmıştır. Bu bağlamda ev ve ofislerde banyo – tuvalet kokusu mekan algısında önemli bir belirleyici olabiliyor.

Kapalı bir ortamda ortaya çıkan kötü kokuların en önemli kaynağı da banyo ve tuvaletler olarak ortaya çıkıyor. İşte bu yazımızda banyodaki rahatsız edici koku neden oluşur, sizin için ele alıyoruz. Bununla birlikte banyodaki rahatsız edici koku nasıl giderilir, püf noktalarını paylaşıyoruz.

Ortamdaki Rahatsız Edici Kokular 

Kapalı ortamlarda hava kalitesinin bozulmasına yol açan birçok faktör bulunuyor. Kötü kokular da bu faktörler arasında yer alıyor. İşte hava kalitesini bozan etkenler ve rahatsız edici kokular:

 • Küf ve rutubet kokusu
 • Sigara kokusu,
 • Yemek kokusu,
 • Temizlik malzemeleri ya da farklı kimyasallardan kaynaklanan kokular,
 • Banyo ve tuvaletlerden kaynaklanan kokular

Kapalı ortamlarda kötü kokuların yayılması kolaylaşıyor ve daha çok rahatsız ediyor. Bununla birlikte “Ortam kokusu sağlığa zararlı mı?” sorusu en fazla merak edilen sorular arasında yer alıyor. Özellikle alerji, astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında ortam kokusunun etkisi çok fazla. Ev gibi kapalı ortamlarda ise banyodaki rahatsız edici koku sağlığa zarar verdiği gibi yaşam alanının konforunu da olumsuz etkiliyor.

Banyodaki Kötü Kokuların Nedeni 

Banyodaki rahatsız edici koku farklı nedenlerden kaynaklanıyor. Bu durumda da kokunun kaynağını bulmak öncelikli hale geliyor. Banyodaki rahatsız edici koku ve insanlar üzerindeki etkileri, bu kokulara çözüm bulabilmek için dikkate alınıyor. Banyodaki kötü kokuların sebebi arasında 4 önemli etken aynı zamanda kötü kokuların yayılmasını hızlandırıyor. Siz de aşağıdaki etkenlere bağlı banyodan kaynaklanan kokuları ayırt edebilir ve hava temizleme yöntemlerini değerlendirebilirsiniz.

 • Banyo Alanının Büyüklüğü 

Banyo alanı ne kadar küçükse kokunun yoğunluğu artabiliyor. Küçük banyoların temizliği ve havalandırması kolay gibi görünüyor ancak rahatsız edici kokular açısından dezavantajlı. Çünkü banyolar nemin en fazla olduğu yerler arasında yer alıyor. Bu nemden kaynaklanan küf ve rutubet kokusu küçük banyolarda sınırlı kalamıyor. Banyo dışındaki ortamlarda da kolaylıkla hissediliyor.

 • Banyo Tesisatını Etkileyen Kanalizasyon Sorunları 

Kanalizasyondan kaynaklanan kokular banyodaki rahatsız edici koku sınıflamasında en sık rastlanan sorunlar arasında. Teknik arıza ve problemler ne kadar giderilse de yapısı gereği bazı banyolarda kötü kokuların yayılmasını önlemek zorlaşıyor.

 • Havalandırma Koşulları 

Bazı alanlarda banyolar, havalandırma koşulları açısından yetersiz kalabiliyor. Sadece ev değil hastane odaları, yatılı eğitim kurumları, öğrenci yurtları gibi yerlerin banyolarında insan sirkülasyonu daha fazla. Bu yüzden daha etkili havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyuluyor. Üstelik her banyo dışarıdan temiz hava sağlayacak pencere sistemlerine sahip değil. Bu yüzden de temiz hava için hava temizleyici kullanmak önemli bir alternatif olarak görülüyor.

 • Hijyen Koşulları 

Kapalı alanlarda virüs, bakteri, toz ve kötü kokuların yayılmasında hijyen yetersizliği etkili oluyor. Özellikle banyolarda görülen hijyen sorunu birçok hastalığın yayılmasında önemli bir faktör. Temizliğe özen gösterilmediğinde banyodaki rahatsız edici koku da zamanla kaçınılması zor bir hale geliyor.

Banyo ve tuvaletlerde gerekli temizliği sağlamak için güçlü temizlik malzemelerine ihtiyaç duyuluyor. Ancak bu amaçla kullanılan deterjanların kokusu da önemli bir kimyasal kirletici. Bu kimyasal kirleticilerin neden olduğu kirli hava, öncelikle insan sağlığını etkiliyor. Koku yoluyla havaya karışan kimyasallar akciğer üzerinde etkisini gösteriyor. Solunum yolu, kalp-damar rahatsızlıkları ve kanser türleri için kimyasal kirleticilere karşı mutlaka temiz hava sağlanması gerekiyor.

İç Ortam Hava Kalitesinde Banyo Kaynaklı Kokuların Etkileri 

İç ortam hava kalitesini etkileyen kokular, bulunulan yerde geçirilen sürenin kalitesini de oldukça fazla etkiliyor. Kokuların duygu durumuna ve beyin üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar arttıkça kokunun önemi daha fazla artıyor. Banyodaki kokuların etkilerini şu şekilde özetleyebiliriz:

 1. Nem ile ortaya çıkan küf ve rutubet kokusu solunum yollarını etkiliyor. Alerjinin ve astımın artışında etkili oluyor.
 2. Banyodaki rahatsız edici koku, burada saklanan kozmetik ürünlerin ve banyodaki malzemelerin bozulmasına neden oluyor.
 3. Banyonun bulunduğu yerde koku yayılarak diğer bölümlerin de ortam havasını kirletiyor.
 4. Sadece ev değil otel gibi farklı konaklama yerleri için banyodaki rahatsız edici koku, ziyaretçilerin memnuniyetsizliğine neden oluyor.

Banyodaki rahatsız edici koku insanlar üzerinde oldukça fazla olumsuz etki bırakıyor. Bunun yanı sıra insanların tercihlerini de etkiliyor. Rahatsız edici kokular ekonomik kayıpların yaşanmasına da neden olabiliyor.

Banyodaki Kötü Kokuları Gidermek İçin Neler Yapılabilir? 

Banyodaki rahatsız edici koku söz konusu olduğunda ilk akla gelen koku giderici spreyler oluyor. Son yıllarda kimyasal içerikli ve parfüm etkisi bulunan banyo koku giderici ürünlerin zararı vurgulanıyor. Üstelik bu ürünlerin kalıcı bir temiz hava sağlaması mümkün görünmüyor. Ambalajlarının da atık olarak çevreye zarar vermesi sürdürülebilirliği olumsuz etkiliyor. Bu yüzden banyodaki rahatsız edici koku için çözüm arayanlar bitkisel içeriğe sahip ürünlerden faydalanmaya çalışıyor. Bu yüzden insanlar üzerinde olumlu etki bırakan kokular üzerinde arayışlar sürüyor. Birçok yeni ürün bu şekilde ortaya çıkarıyor.

Banyonun güzel kokması için ne yapılmalı, merak edenler için limon ya da aromatik ürünlerin popüler olduğunu söylemek mümkün. Ancak asıl hava temizliği etkili, kalıcı ve sağlığa zararsız bir şekilde sağlandığında faydalı olabiliyor.

İhtiyaç duyulan hava kalitesi için hava temizleyici kullanmak en sağlıklı yöntemlerden biri. Çünkü hava temizleyiciler kötü kokuları tamamen ortadan kaldırarak solunan havayı temizliyor. Banyo için hava temizleme cihazı kullanmak da buradaki tüm rahatsız edici kokuları temizlemede en garantili yol olarak ön plana çıkıyor. Jonix, hava temizleme ürünlerinde kullandığı termal olmayan plazma teknolojisi ile önemli bir fark yaratıyor. Kullandığı iyonlaşma teknolojisi hem sağlık hem de maliyet açısından kullanıcıya avantaj sağlıyor.

Banyodaki Rahatsız Edici Koku İçin Hava Temizleyici Kullanmanın Önemi 

Hava temizleyiciler, havadaki virüs, toz, bakteri, sigara kokusu gibi kötü kokuları, kirliliğe sebep olan partikülleri temizleyen cihazlar olarak biliniyor. Sigara kokusu, küf kokusu, yemek kokusu, banyodaki rahatsız edici koku gibi ortam havasını bozan tüm kokuları kolaylıkla yok ediyor. Sağlığa zararlı olabilecek tüm organizmaları da ortadan kaldırıyor. Bu açıdan kapalı ortamlarda hava kalitesinin bozulmasını engelliyor. Sağlığın korunmasında hava temizleme cihazları önemli bir katkı sağlıyor.

Sağlıklı bir şekilde temiz hava solumak için hangi hava temizleme cihazı kullanılmalı, çok önemli. İşte Jonix, yenilikçi bir İtalyan şirketi olarak termal olmayan plazma teknolojisini kullanıyor. Çevreci ürünleriyle dikkat çekiyor. Ev, ofis, okul, hastane, güzellik salonu, otel ve restoranlar gibi kapalı ortamlarda kullanılabilecek geniş bir ürün yelpazesine sahip. Bu alanlarda hava temizleyici kullanmak hava kalitesini artırmada etkili.

Hava temizleyici kullanarak banyolardan kaynaklanan rahatsız edici kokuların önlenmesini de sağlayabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz ortama göre sitemizden Jonix hava temizleyicilerini ve Steel koleksiyonunu inceleyebilirsiniz. Çünkü bu seri küçük alanlar için yüksek hijyen garantisi veriyor. Kötü kokuları yok ediyor. Kolay kurulum ile konforlu bir hava temizliği sağlıyor.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/hava-kalitesini-dusuren-etkenler-ve-cozumleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.