Rehber

Hava Temizleyici Cihazların Bakımı Nasıl Olur?

Hava Temizleyici Cihazlarin Bakimi Nasil Olur

Gündelik hayatta zamanın büyük bir bölümü kapalı ortamlarda geçiyor. Ev, okul, ofis dışında hastaneler, restoran ve kafeler, tatil için konaklama yerleri en çok vakit geçirilen yerler arasında. Özellikle küresel salgın ile beraber en büyük sorunlardan biri de bu yerlerde ortam havasının kalitesini yüksek tutmak. Gelişen teknoloji ile beraber, hava temizleme cihazları ortam havasının temizliğinde etkisini gösteriyor. Ancak hava temizleme cihazlarının performansının düşmemesi için bakımı önemli. Bu açıdan hava temizleyici kullanmak isteyenler için bakımı kolay cihazlar öncelikli geliyor. Hava temizleme cihazı araştıranlar için yazımızda hava temizleyici cihazların bakımı nasıl olur, sorusunu cevaplıyoruz. Hava temizleme cihazlarının bakımına yönelik bilgilerin, cihazınızın verimi için faydalı olacağını düşünüyoruz.

Hava Temizleme Cihazı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Havada solunum yoluyla zarar verebilecek birçok zararlı organizma bulunuyor. Bu organizmaları yok edebilen cihazlar da hava temizleyici olarak biliniyor. Hava temizleyici nasıl çalışır, sorusunun cevabı cihazın sahip olduğu teknolojiye göre değişiyor. Temelde ise çalışma prensibi ortamda solunan havayı içine çekmesine dayanıyor. İyonlaşma teknolojisi ya da hepa filtre yardımıyla ortam havası temizleniyor. Temizlenen hava tekrar ortama bırakıldığında temiz hava sağlanmış oluyor. Hava temizleme cihazlarının bu çalışma prensibi hava temizleyici cihazların bakımı gerekliliğine dikkat çekiyor. Bakımı düzenli yapıldığında hava temizleme cihazlarının kapalı ortamdaki faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Ortamdaki bakterileri yok ediyor.
 • Havadaki virüslerin yayılmasını engelliyor.
 • Toz partiküllerini ortadan kaldırıyor.
 • Sigara dumanı ve diğer kimyasal kirleticilerin etkilerini ortadan kaldırıyor.
 • Küf, nem ve rutubet kaynaklı bozulan ortam havasını temizliyor.
 • Evcil hayvanların tüy ve deri döküntülerinde kaynaklanan tortuları temizliyor. Alerji nedeniyle evcil hayvan sahibi olamayanlar için de büyük avantaj sağlıyor.
 • Hava temizleyici ile ortam havasının temizlenmesi uyku kalitesini olumlu etkiliyor.

Ortam havasını bozan tüm bu etkenler sağlık için büyük tehdit oluşturuyor. Alerji, astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıkları, en sık rastlanan rahatsızlıklar arasında gösteriliyor. Ayrıca ortam havasının kirlenmesiyle baş ağrısı, yorgunluk yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Hava temizleyici kullanmak, solunan havayı temizlerken hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sağlığın korunmasında destek oluyor.

Hava Temizleyici Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Hava temizleyicileri, kapalı ortamlarda iç hava sirkülasyonu sağlayarak temiz hava sağlıyor. Tüm teknolojik ürünler gibi bakımına yönelik bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bir hava temizleyicinin bakımının zamanında yapılması 2 şekilde etkili oluyor:

 • Cihazın, hijyen koşullarını sağlamaya devam etmesini sağlıyor.
 • Hava temizleyicinin uzun ömürlü kullanılmasında bakımının yapılması büyük önem taşıyor.

Hava temizleme cihazının bakımı nasıl yapılır, merak edenler için hava temizleme cihazının türünün önemi vurgulanıyor. Hava temizleyici cihazların bakımı konusunda cihazın özelliğine göre düzenli ve doğru yapılması cihazın verimliliğini koruyor. Böylelikle kullanılan hava temizleme cihazı uzun süre yüksek hava kalitesi sağlamaya devam ediyor.

Hava Temizleme Cihazları ve Bakımının Önemi

Hava temizleme cihazları, insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde daha çok önem kazanıyor. Bir ortamda insan sirkülasyonunun fazla olması demek virüs ve mikropların daha kolay yayılabileceği anlamına geliyor. Çünkü kapalı ortamlarda hijyen koşullarının sağlanması çok daha zor. Bu yüzden hava temizleme cihazının verimi ne kadar yüksek olursa kalabalık ortamlarda havanın temizlenmesi de o kadar sağlıklı olabiliyor. Hava temizleyici cihazların bakımı da bu yüzden hassasiyet gerektiriyor.

Hava temizleme cihazı tercih ederken birçok kriterin dikkate alınması gerekiyor. Bu kriterler hava temizleyici cihazların bakımı üzerinde de etkili oluyor. İşte hava temizleyiciye karar verirken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Hava temizleme cihazının kullanılacağı ortamın büyüklüğü önem taşıyor. Cihaz tasarımının kullanılacak ortama uyması kullanım kolaylığı sağlıyor. Kolay taşınabilir olması bakımını da kolaylaştırıyor.
 • Filtreli hava temizleme cihazları tercih edilecek ise filtre özelliklerinin kontrol edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Filtreli hava temizleme cihazlarının bakım sıklığı ve kolaylığı hakkında fikir sahibi olmak önem taşıyor.
 • Hastane, restoran, otel gibi kalabalık oranı yüksek yerlerde hava temizleme cihazının maksimum hijyen sağlaması önemli. Verimliliğin düşmemesi için kalabalığa uygun, uzun süre hava temizleme özelliği olan cihazlar öncelikli tercih ediliyor. Özellikle kalabalık yerlerde hava temizleme cihazının bakımını hatırlamak ihmal edilebilir. Aslında hava temizleyici cihazların bakımı ne kadar pratik olursa kullanım kolaylığı da artıyor.

Hava Temizleyici Cihazların Bakımında Filtreli-Filtresiz Farkı

Çalışma şekline göre farklı hava temizleme cihazı türleri bulunuyor. Hava temizleyicileri ve özelliklerini aşağıdaki sınıflamaya göre değerlendirebilirsiniz.

 1. Elektrostatik filtreli hava temizleme cihazları
 2. Elektrostatik tortulu hava temizleme cihazları
 3. İyonik özellikli hava temizleme cihazları
 4. Mekanik filtreli hava temizleyiciler
 5. Ozonlu hava temizleyici
 6. Su filtreli hava temizleme cihazları

Filtreli hava temizleme cihazları arasında en sık rastlanan hepa filtreli cihazlar. Filtreli hava temizleyiciler, kullanılan ortama göre ayda bir temizlenmeyi gerektirebiliyor. Yıkanması uygun parçaları sabun kullanarak ılık suyla yıkamak mümkün. Yılda bir aksatmadan da yeni bir filtreyle değişim mutlaka öneriliyor.

Jonix hava temizleme cihazlarındaki NTP teknolojisi ise filtresiz hava temizleme sağlıyor. Bu teknolojinin temelinde termal olmayan plazma, bir iyonlaşma teknolojisi bulunuyor. Bu filtre temizliği gerektirmeyen hava temizleme cihazları, özellikle pratikliği ile dikkat çekiyor. Çünkü bu özellik tüm partikülleri yok ederken kötü kokuları da ortadan kaldırıyor. Klimalardaki yetersiz bakımdan kaynaklanan kirlilik de hava temizleme cihazları sayesinde yok ediliyor. Filtresiz hava temizleme cihazları arasında Jonix çevreci ilkelerle etkili bir şekilde hijyen sağlıyor. “Hava temizleyici cihazların bakımı nasıl kolay olur?”, sorusu Jonix serileri ile cevap buluyor.

Hava Temizleyicilerin Bakımı Kolay mı?

Kapalı ortamlarda öncelikle dışarıdan gelen temiz hava ile sirkülasyon yapılması sağlık için önemli. Ancak buna uygun, yeterli oksijeni sağlayan bir pencere yoksa havalandırma sistemleri de değerlendiriliyor. Bununla birlikte ortamın özelliğine göre hem sağlık açısından hem de bakım kolaylığı açısından havalandırma cihazları yetersiz kalıyor. Bu yüzden kapalı ortamlarda temiz hava solumak için en sağlıklı yol hava temizleyici kullanmak.

Hava temizleme cihazları araştırılırken bakımının nasıl olacağı endişe verici bir konu. Hava temizleme cihazı arayışında olanların cihaz bakımıyla ilgili en çok merak ettiği soru da “Hava temizleyicilerin bakımı kolay mı?” sorusu oluyor. Bu konuda değerlendirme yapabilmek için sitemizde Jonix Cube serisini inceleyebilirsiniz. İşte sizin için Jonix hava temizleyici cihazların bakımı ile ilgili adımları sıralıyoruz:

 1. Standart bakım

 • İyonlaştırıcıları sökün ve temizleyin,
 • Dış ağ temizliği için parçaları yıkayın ve kurutun.
 • Sıfırlama prosedürünü uygulayın.
 1. Olağanüstü bakım, cihazda sarı ışık ile gösteriliyor.

 • Jonix paketinde bulunan 2 iyonlaştırıcının biri ile eskisini değiştirin.
 • Sıfırlama prosedürünü uygulayın.

Hava temizleme cihazlarında zahmetli görünen bakım süreci Jonix ürünlerinde oldukça kolay. Üstelik video desteği ile kısa sürede hava temizleyici cihazların bakımı mümkün. Tasarımı ile her ortama uyum sağlayan, kolay kuruluma sahip bu cihazlar bakım aşamasında da avantaj sağlıyor. Çünkü Jonix hava temizleme cihazları, fazla bakım gerektirmeden kesintisiz hava temizliği sağlıyor. Sahip olduğu bakım kolaylığı ile havada ve yüzeylerde yüksek düzeyde performans göstermeye devam ediyor.

Hava temizleyici cihazların bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız https://www.youtube.com/watch?v=5yWqG7TM3jw&ab_channel=JonixT%C3%BCrkiye linkinden hazırladığımız videoya göz atabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/banyodaki-rahatsiz-edici-koku-nasil-giderilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.