Rehber

BioSafe Sertifikası Nedir?

BioSafe Sertifikası Nedir?

Birçok insan, farklı sebeplerle kapalı alanlarda oldukça fazla zaman geçiriyor. Dolayısı ile de bu süre içerisinde kullanılan hava temizleme yöntemlerinin ne kadar sağlıklı ve güvenli olduğu merak ediliyor. Bu çerçevede insan sağlığına ve çevreye duyarlı kuruluşların hava temizleyicileri üzerindeki analizleri dikkat çekiyor. Yapılan analizler sonucunda sahip olunan sertifikalar, o ortamın havasının temizliği için önemli bir gösterge kabul ediliyor. BioSafe Sertifikası; kapalı alanlardaki hava ortamının ne kadar sağlıklı olduğunu analiz eden ve onaylayan bir Çevre Sağlığı Sertifikası olarak öne çıkıyor. 

BioSafe Sertifikası için birçok önemli testte başarılı olmak gerekiyor. Bu testlerin zorluk derecesini aşabilen hava temizleme cihazları kullanıcılar tarafından daha güvenli bulunuyor. Çünkü kapalı alanlardaki hava kalitesi insan sağlığı için çok önemli. İşte bu yüzden yazımızda BioSafe Sertifikası ve bu sertifikanın hava temizleme cihazları için önemine yer ver veriyoruz.

Kapalı Ortam Havasının İnsan Üzerindeki Etkileri

Gün içerisinde değişen fiziksel durum ve ruh hali aslında bulunulan ortamla oldukça ilişkili. Temiz hava ortamının sağlanamadığı her yer, sağlık için bir risk oluşturuyor. Kapalı ortamda hava kalitesini bozabilen birçok unsur mevcut. Bunlardan bazılarına kapalı alanlarda daha sık rastlamak mümkün. İç ortam hava kalitesini etkileyen faktörler şu şekilde sıralanıyor:

 • Nem oranı
 • Sigara dumanı
 • Haşere ilaçları
 • Uçucu organik bileşenler
 • Havadan kaynaklanan alerjenler
 • Isıtma ve soğutma sistemleri
 • Küf, mantar ve bakteriler
 • Kapalı alanın büyüklüğü ve insan trafiği

Kapalı alanlarda havanın kirli olması solunum yollarını olumsuz etkileyebiliyor. Astım ve alerji en sık görülen solunum yolu rahatsızlıkları olarak biliniyor. Bununla beraber baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk yaşanıyor. Ortam havasının kirlenmesi ile başlayan uyku sorunları da insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşabiliyor. Üstelik ortam havasının bozulması havadaki virüslerin yayılmasını daha da kolaylaştırıyor. Bu yüzden büyüklüğüne bakılmaksızın kapalı alanlarda temiz hava sağlamak için sağlıklı, hızlı ve güvenilir çözümler aranıyor. Kapalı ortam havasının insan üzerindeki etkileri hava temizleme cihazları ile azaltılıyor. Bu bağlamda kullanılan hava temizleme cihazlarının başarısı da değerlendiriliyor. BioSafe Sertifikası; kapalı bir ortamın ne kadar sağlıklı olduğuna dair sunulan güvencelerden biri olarak öne çıkıyor. 

Ortam Havasını Kirleten Etkenlerle Mücadele

Günlük hayatta zamanın büyük bir bölümü kapalı alanlarda geçiyor. Okullar, ofis ortamı, hastaneler, kafe ve restoranlar, evler, güzellik salonu ve kuaförler bu alanlardan bazıları. Bu ortamlarda havayı temizlemenin ilk yolu dışarıdan gelen havayı kullanarak havalandırma oluyor. Ancak bu şekilde havalandırmanın yeterli olmadığı yerler de söz konusu. Bazı kapalı alanlarda pencerelerin havalandırma için uygun olmadığı görülüyor. Böyle ortamlarda hava temizleme cihazları daha konforlu ve hijyenik temizleme imkanı sunuyor. Hava temizleyiciler kirli havada bulunan zararlı bileşenleri ortadan kaldırıyor. Sağlıklı bir şekilde hava sirkülasyonunu sağlıyor. Bu yüzden hava temizleme cihazı kullanmanın faydaları oldukça fazla vurgulanıyor. İşte hava temizleyicilerinin insan sağlığı için sağladığı avantajlar:

 • Toz, sigara dumanı ve kötü kokuları yok ediyor.
 • Havadaki virüslerin bulaşmasını engelliyor.
 • Evcil hayvanlardan kaynaklanan tüy ve deri döküntülerinin etkilerini azaltıyor. Özellikle alerjisi olanlar için hava temizleyici kullanmak evcil hayvan bakımını da kolaylaştırıyor.
 • Küf ve rutubet sorununa karşı etkili olan hava temizleme cihazları, ortam havasını maksimum hijyen koşullarında sağlıklı bir şekilde temizliyor. 

Bununla birlikte hava temizleme cihazlarının kullanıldığı ortamların test edilmesi de büyük önem taşıyor. Çünkü havada bulunan partiküller insan sağlığına en çok zarar veren kirleticiler arasında yer alıyor. Bu doğrultuda bulunulan ortamdaki havanın ne kadar temiz olduğu ancak bilimsel yöntem ve testlerle analiz edilebilirse anlaşılabiliyor. Hava temizleme cihazlarının dünya standartlarında kabul görmüş sertifikalara sahip olması güvenilirliğini artırıyor. BioSafe Sertifikası da kapalı ortamdaki havanın temiz olduğuna dair bir onay içeriyor. Hava temizleyicilerinin kalitesini garanti eden bir Çevre Sağlık Sertifikası olarak büyük önem taşıyor.

Hava Temizleme Cihazlarının Sertifikalı Olmasının Önemi

En iyi hava temizleme cihazı araştırması yaparken, ürünlerin sahip olduğu sertifikalar önemli bir etki yaratıyor. Çünkü sertifika protokollerine uyum sağlayan hava temizleme cihazları, aynı zamanda en sağlıklı cihazlar olarak kabul ediliyor. Hava temizleme cihazlarının sertifikalı olmasının önemi kapalı ortamda zamanını geçiren her yaş grubundan insan tarafından merak ediliyor. Doğru hava temizleme cihazını seçmek için de bu sertifikalar önemli bir kriter olarak görülüyor. BioSafe Sertifikası gibi başarısı yüksek testler ve sertifikalar, hava temizleme cihazı almak isteyenlerin seçiminde yol gösteriyor. Hava temizleme cihazı tercih ederken, BioSafe Sertifikası olan ürünler de kapalı ortamlar için en mükemmel hava kalitesini garanti ediyor.

BioSafe Sertifikası kapsamlı ve zor testler sonucu sahip olunan bir sertifika. Bu açıdan kapalı alanlardaki ortamın nasıl iyileştirilebileceğine dair sunduğu bilimsel sonuçlarla, fayda sağlıyor.

BioSafe Protokolleri ve Jonix

BioSafe; 2013’ten beri faaliyet gösteriyor. Hava kirleticilerinin etkileri üzerine saha analizleri yapıyor. Jonix ürünleri de BioSafe protokolüne göre test edilen ürünler arasında yer alıyor. Bu protokoller kirletici maddeleri azaltmada etkili olduğunu doğrulayan ve belgelendiren patentli BioSafe protokolleri olarak işlev görüyor. BioSafe Sertifikası, bu testler sonucu Jonix ürünlerine layık görülürken bu ürünlerin başarı gösterdiği testler şu şekilde belirtiliyor:

 • Jonix ürünlerinin UNI EN 16000 ile emisyon potansiyellerini doğrulayabilen deney odalarında test edildiği paylaşılıyor.
 • UNI EN 14412 ile Jonix ürünlerinin kullanıldığı kapalı alanlarda numuneler alınarak test uygulandığı belirtiliyor. Bu test kullanılan ürünlerin ortamdaki havayı ne ölçüde temizlediğini tespit etmek amacı taşıyor.

Jonix hava temizleme cihazlarına BioSafe Sertifikası kazandıran özelliklerden biri bu ürünlerin sahip olduğu NTP (Termal olmayan plazma-soğuk plazma) teknolojisi. Bu teknoloji bir iyonlaşma yöntemi olarak işlev görüyor. Kapalı ortamları zararlı maddelerden etkili bir şekilde arındırıyor. Üstelik Jonix ürünleri kullanım alanına göre çok fazla seçeneğe sahip. Siz de istediğiniz özellikteki Jonix hava temizleyicisini tercih edebilir ve soluduğunuz havayı iyileştirebilirsiniz:

 • Jonix Cube serisi; 45 m2 ya da 85 m2 kadar her türlü kapalı ortam için öneriliyor. Evler, kuaförler, bekleme salonları ve derslikler bu hava temizleme cihazları için oldukça uygun.
 • Jonix Steel serisi; yüksek hijyen gerektiren ortamlarda avantaj sağlıyor. Üstelik esnek olması ve farklı kurulum seçeneklerinin olması bu cihazları daha kullanışlı hale getiriyor.
 • Jonix Up In serisi; jonix ürünleri içinde sessizlik gerektiren ofis ortamları ve küçük alanlar için ideal kullanım sunuyor.
 • Jonix Inside serisi; klima kullanılan ortamlardaki havalandırma sisteminde oluşan hava kirliliğini önlüyor. 
 • Mate ve Minimate serileri; hava filtreleme ve temizleme cihazları olarak ön plana çıkıyor. Ortamdaki kirleticileri yok ediyor. Yüksek hijyen sağlayan bu cihazlar, her ortamda rahatlıkla kullanılabilecek kadar az bir yer kaplıyor.

BioSafe Sertifikası Jonix hava temizleyicileri için oldukça fazla önem taşıyor. Çünkü BioSafe, patentli analiz protokolünü kullanıyor. Bu protokolün aracılığı ile Jonix hava temizleme ürünlerinin kullanıldığı ortamları BioSafe Sertifikası ile belgelendirme rolünü üstleniyor. Böylelikle Jonix, sahip olduğu teknoloji ile girdiği testlerden başarıyla geçmiş ve sertifikalarıyla güvenilirliğini ispatlamış bir İtalyan şirketi olarak ön plana çıkıyor. 

Daha fazlası için https://havamtemiz.com/wp-content/uploads/2022/01/Jonix-Test-ve-Sertifikalar.pdf sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/uv-hava-temizleyiciler-ile-ntp-temizleyicilerin-karsilastirilmasi/ linkinden ulaşabilirsiniz.