Rehber

UV Hava Temizleyiciler ile NTP Temizleyicilerin Karşılaştırılması

UV Hava Temizleyiciler ile NTP Temizleyicilerin Karşılaştırılması

Küresel salgın sebebiyle kapalı ortamlarda geçirilen sürenin uzaması ve hava kirliliğin artışının etkileri gibi sorunlar ortam havasının kalitesiyle ilgili birçok soruyu akla getiriyor. Kapalı alanlarda sağlıklı nefes alabilmek için hava temizleyici kullanmak önem kazanıyor. Hava temizleme cihazlarında kullanılan teknoloji de sağlıklı bir hava solumak için dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Hava temizleme cihazlarının özellikleri, şu şekilde sıralanıyor:

 • HEPA filtre özelliği
 • UV filtre özelliği
 • NTP teknolojisi

En iyi hava temizleme cihazı için karar vermeye çalışırken hangi özelliklere dikkat edilmesi gerektiği de merak edilen sorular arasında bulunuyor. Dolayısı ile bu yazımızda seçim yapmakta zorlananlar için UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerinin karşılaştırılması konusuna yer veriyoruz. 

İç Ortam Hava Kalitesini Artırma Yöntemlerinde Teknoloji

Kapalı alanlarda yeterli havalandırmanın yapılmaması; küf, mantar, bakteri, toz, nem gibi birçok etmenin zararlı etkilerinin artmasına sebep oluyor. Bununla birlikte havadaki virüslerin bulaşma riski kapalı ortamlarda daha da artıyor. Kapalı ortamlarda sağlığa zararlı maddelerin solunması ile iç ortam hava kalitesinin etkileri riskli bir hale gelebiliyor. İç ortam hava kalitesini etkileyen faktörler ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. İşte ortam havasının kirliliği ile ortaya çıkan rahatsızlıklar:

 • Kapalı alanlarda ortam havası en çok solunum yolu hastalıklarını tetikliyor. Astım, alerji, bronşit bu rahatsızlıkların başında geliyor.
 • Havadaki virüslerin birbiriyle temas halindeki insanlar arasında bulaştırıcılığını artırıyor.
 • Ortam havasının temiz olmadığı ortamlar uyku kalitesini etkiliyor. 
 • Temiz hava solumanın mümkün olmadığı ortamlarda yeterli oksijen de alınamıyor. Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

Kapalı alanlarda iç ortam hava kalitesini artırmanın en sağlıklı ve güvenilir yolu hava temizleyici kullanmak olarak görülüyor. Çünkü hava temizleme cihazları havadaki zararlı partikülleri yok ediyor. Bunu yaparken hijyenik ve kalıcı bir hava temizliği sağlıyor. Solunan havanın kalitesi kullanılan hava temizleme cihazları ile daha da artırılıyor.

Hava kalitesinin insan sağlığı üzerindeki iyileştirici etkisi kullandığı teknoloji ile de ilişkili. UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması ile Jonix ürünlerinde NTP teknolojisinin ile fark yarattığı vurgulanıyor. 

UV Hava Temizleyicilerinin Özellikleri

Hava temizleme cihazı araştıranlar için “UV hava temizleyici nasıl çalışır?” sorusu merak edilen sorulardan biri.  Çünkü bazı hava temizleyicileri, iyonlaştırıcılara dayanan filtreleme sistemi kullanıyor. Bazıları da ultraviyole (UV) ışık üzerine dayanan filtreleme sistemleri ile işlev görüyor. UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması yaparken UV temizleyiciler için önemli birkaç özelliğini belirtmek gerekiyor:

 • Ultraviyole ışıklar bakterileri etkisiz hale getirmeyi sağlıyor. 
 • Ultraviyole hava temizleme cihazları UV lambaları kullanarak zararlı mikroorganizmaları öldürüyor. Bununla beraber bakteri ve virüsleri de yok ediyor. 
 • UV ışığı ile mikroorganizmadaki DNA değişiyor. Hücre ölümü bu şekilde gerçekleşmiş oluyor. 
 • Hangi ışınlar ile yapıldığını merak edenler için UVA ışınlarının yanı sıra UVB ve UVC ışınlarının kullanıldığını söylemek mümkün. 
 • Aslında ultraviyole ışık çözümleri kullanarak yapılan hava temizleme işlemleri çok tercih edilmiyor. Sebebi de ağır kanserojen etkisi taşıyor olması. 

HEPA filtre özelliklerinin UV hava temizleyici olanlara göre zararsız olduğu belirtiliyor. HEPA filtre nedir? sorusu, yüksek verimli partikül yakalayıcı filtreler olarak karşılık buluyor. HEPA filtreler, çok küçük parçacıkları filtreleme kapasitesi ile işlev görüyor. HEPA filtreler sadece hava temizleme cihazlarında kullanılmıyor. Klima ve süpürgelerde de oldukça yaygın. Bununla birlikte HEPA filtreleme sisteminin de yeterli olmadığı, 0.3 mikron altındaki partikülleri temizlemede etkisiz olduğu belirtiliyor.

Jonix, hava temizleme yöntemlerinde yenilikçi bir İtalyan şirketi olarak NTP teknolojisini kullanıcılara sunuyor. Bu doğrultuda UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması özellikle kullanım alanına göre hava temizleme cihazı tercih edecekler için oldukça fazla önem taşıyor.

NTP Teknolojisi ile Hava Temizlemenin Konforu 

Hava temizleme cihazları için en çok kullanılan yöntemler HEPA filtre ve ultraviyole uygulamaları iken NTP teknolojisi yarattığı verimlilikle daha çok ön plana çıkıyor. UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması sonucunda NTP teknolojisinin hava temizleme yöntemleri arasında yarattığı konfor ortaya çıkıyor. 

NTP teknolojisi, termal olan plazma yani soğuk plazma teknolojisi olarak açıklanıyor. NTP teknolojisi ileri seviye bir oksidasyon işlemi ile ortam havasını temizliyor. Toz, küf, bakteri gibi kirleticileri ve rahatsızlık veren kötü kokuları temizlerken kimyasal bir kalıntı bırakmıyor. Aslında bir iyonlaşma teknolojisi olan NTP, özellikle filtresiz hava temizleyici kullanmak isteyenler için öncelikli olarak tercih ediliyor. NTP teknolojisi kullanılan hava temizleme cihazlarının avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Havalandırmanın yeterli olmadığı alanlarda etkili temiz hava sağlıyor.
 • Havalandırma sistemlerinin verimliliği rutin bir bakımı gerektirirken NTP teknolojisi kesintisiz, kaliteli hava solumak mümkün oluyor.
 • NTP teknolojisi tüm kapalı alanlarda kullanılabilen bir sistem olarak işlev görüyor.
 • Yüksek hijyen gerektiren ortam ve yüzeylerde bile maksimum temizlik sağlıyor.

UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması ile hava temizleyiciler arasında kolaylıkla değerlendirme yapabilirsiniz. Bununla birlikte ihtiyacınız olan hava temizleme cihazını kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

Hangi Hava Temizleyiciyi Tercih Etmeli?

İş nedeniyle ofis ortamları, eğitim için okullar, sosyal aktivitelerin sağlandığı birçok salon ve merkezler kapalı alanlardan sadece bazıları. Zamanın büyük bir bölümünün bu kapalı alanlarda geçirildiği düşünülürse hava temizleme cihazının kalitesi oldukça fazla önem taşıyor. Hava temizleme cihazı alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de özellikleri. Bu yüzden UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması bu cihazlardaki farkın anlaşılmasında çok etkili. İşte merak edenler için UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması aşağıda sıralanıyor. 

 • UV ışınları sadece ulaşabildiği yerleri temizleyebiliyor. NTP temizleyicileri ise konumlandığı her alanda ortam havasını etkili bir şekilde temizleyebiliyor. UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması konusunda NTP teknolojisi etki ettiği alan açısından büyük avantaj sağlıyor.
 • UV ışınlarının küf sporları üzerindeki etkisinin az olduğu belirtiliyor. NTP teknolojisinde ise küf, bakteri, nem kaynaklı ortam havasını bozan tüm etmenler yok ediliyor. 
 • UV ışınlarının insan sağlığına zararlı olduğu belirtiliyor. Özellikle ozon üreten UV hava temizleme cihazları çok tehlikeli olarak değerlendiriliyor. NTP teknolojisi ise kimyasal olmayan, sağlığa zararsız bir hava temizleme imkanı sunuyor. UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması insan sağlığına etki eden faktörlerin ön plana çıkmasını sağlıyor.

Jonix ürünleri gelişmiş bir teknoloji ve maksimum hijyen sunuyor. NTP teknolojisi kullanarak havayı ve yüzeyleri sağlıklı bir şekilde temizliyor. Kötü kokuları gideriyor. Üstelik sürdürülebilir bir teknoloji ile çok geniş bir kullanım alanında fayda sağlıyor. 

Jonix hava temizleme cihazlarının tümü NTP teknolojisi ile verimliliğini gösteriyor. Kullanım alanı ve ihtiyaca göre oldukça fazla ürün seçeneği bulunuyor:

 • Jonix Cube, pratik taşınabilir özelliğe sahip. Kalıntı ve yan etki bırakmadan ortam havasını temizliyor.
 • Jonix Steel küçük alanlarda etkili hijyen sağlıyor. Kimyasal kullanmadan her türlü virüs, bakteri ve alerjenleri yok ediyor.
 • Jonix Up serisi yoğun insan trafiğinin olduğu yerde temiz hava sağlıyor. Asansör ve ofis gibi alanlar için bu seri ideal görülüyor.

UV hava temizleyiciler ile NTP temizleyicilerin karşılaştırılması aslında gelişen teknolojinin ihtiyaçlara nasıl cevap verdiğini gösteriyor. Değişen çalışma koşulları ve salgın dönemiyle birlikte kapalı alanlarda NTP teknolojisi daha fazla güven veriyor. Jonix ürünleri her ortamda temiz hava solumayı sağlamak üzere en yeni teknolojileri sunuyor. 

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/kimyasal-maddelere-maruz-kalmanin-zararlari-ve-cozumleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.