Rehber

OnGreening Sertifikası Nedir?

OnGreening Sertifikası Nedir?

Bugünün yaşamının sürdürülebilir olması, gelecek nesillerin devamlılığı için önemli. Her geçen gün farklı şekilde kurgulanan dünyanın geleceğine dair olumsuz senaryolar, bugün alacağımız kararlar ile değişebilir. Kullanılan ürünlerin çevre dostu olması, karbon ayak izinin küçültülmesi için atılan adımlar ve daha pek çok unsur, daha iyi bir gelecek için umut doğuruyor.

Özel sertifika çalışmaları da bunlar arasında yer alıyor. Sürdürülebilir bir gelecek için geliştirilen OnGreening sertifikası nedir ve neden önemlidir ekseninde önemli bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Sürdürülebilirlik ve OnGreening Sertifikası

Elektronik cihazlar, karbon ayak izinin büyümesine neden olan önemli faktörler arasında gösteriliyor. Bu nedenle elektronik cihaz seçimi yaparken de sürdürülebilir olmasına dikkat etmek önemli.

Örneğin hava temizleme cihazları arasından çevre dostu bir ürün seçmek isteyenler için sertifikalar yol gösteriyor. Bazı özel sertifikalar, cihazların ne ölçüde çevre dostu olduğu hakkında bilgi veriyor. OnGreening sertifikası da bunlardan biri.

Hava Temizleme Cihazlarında Sürdürülebilir Ürünler

Son yıllarda birçok sağlık sorununun kapalı ortam havasındaki kirlilik nedeni ile ortaya çıktığı biliniyor. Hava temizleme cihazları ise havadaki birçok kirletici ve zararlı maddeyi yok eden cihazlar olarak tanımlanıyor. Bu yüzden hava temizleyici kullanmak sağlıklı ve güvenli bir alternatif olarak görülüyor.

Hava temizleme cihazı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu merak edenler için önemli bir kriter de sertifikalar. OnGreening sertifikası bu önemli sertifikalardan biri olarak öne çıkıyor. Bu yazımızda OnGreening sertifikası ve bu sertifikaya sahip Jonix ürünleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kapalı Ortamlar İçin Hava Temizleme Cihazı Gerekli mi?

Kapalı alanlar, virüslerin yayılmasını kolaylaştıran ortamlar olarak biliniyor. Üstelik sigara dumanı, nem, bakteri, küf ya da kötü kokular ortam havasını daha sağlıksız hale getiren etkenler. Zamanın büyük bölümünü kapalı ortamlarda geçirenler için ortam havası oldukça fazla önemli. İç mekanlarda ortam havasını bozan kirleticiler birçok sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bununla birlikte kapalı alanda geçirilen süre arttıkça alan ne kadar büyük olursa olsun daha rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor.

Hava temizleme cihazlarının kapalı ortamlarda birçok olumlu etkisi bulunuyor. Özellikle 3 yerde yüksek hijyen koşulları ve hava temizleyici kullanmanın önemi daha çok artıyor.

  • Evlerde Hava Temizleyici Kullanmanın Önemi

Evlerdeki ortam havasını sağlıklı bir şekilde temizlemenin yollarından biri olarak hava temizleme cihazları öneriliyor. Hava temizleme cihazları toz, kir ve bakterileri yok ederken kötü kokuları da gideriyor. Özellikle evin konumuna bağlı olarak sık cam açılamadığı durumlarda ortam havasının temizlenmesi hava temizleyiciler ile mümkün olabiliyor. Evde evcil hayvan bakımı yapanlar için de hava temizleme cihazları büyük konfor sağlıyor. Evcil hayvanların derisi ve tüyünden kaynaklanan döküntüleri ayrıştırıyor. Alerjisi olanlar için hava temizleme cihazı kullanmak sağlıklı bir hava soluma imkanı tanıyor.

  • Eğitim Kurumlarında Kava Temizleyici Kullanmanın Önemi

Eğitim kurumlar; çocukların en fazla zaman geçirdiği yerler. Sınıf ortamının yapısı ve öğrenci sayısı gibi faktörler, iç ortam hava kalitesini oldukça fazla etkiliyor. Okullar havalandırma sistemlerinin yeterli olmadığı yerler arasında ilk sıralarda yer oluyor. Bu yüzde hava temizleyici kullanmak çocukların belli rahatsızlıklara yakalanmasını önlüyor. Çocukların alerji, astım, bronşit ve virüslere karşı daha hassas olduğu düşünülürse eğitim kurumlarında hava temizleyici kullanmak çocukları korumak için oldukça etkili bir yöntem.

  • Hastanelerde Hava Temizleyici Kullanmanın Önemi

İnsan kalabalığının sık görüldüğü ve ortam havasının önemli olduğu yerlerden biri de hastaneler. Klinik ve eczaneler gibi medikal ortamlarda ortam havasının temizliği(medikal hava temizleme) daha fazla hassasiyet gerektiriyor. Çünkü bu ortamlar çoğunlukla sağlık problemi olanlar için teşhis ve tedavi yeri olarak işlev görüyor. Bu ortamlarda hava kalitesinin düşük olması hem rahatsızlık verirken hem de bulaşıcı hastalıkların da yayılma riskini artırıyor. Bu yüzden hava temizleyici kullanmak hastanelerde en hijyenik ortam havasına ulaşmayı sağlıyor.

Hava temizleme cihazlarının kullanıldığı ortam kadar özellikleri de önem taşıyor. İnsan sağlığına duyarlı olması önemli. Bununla birlikte çevreye de duyarlı hava temizleme cihazları sürdürülebilir yaşama katkı sağlıyor. OnGreening sertifikası bunun bir göstergesi olarak değer taşıyor.

Hava Temizleyicilerde Sürdürülebilirlik

Dünya kaynaklarının tükenme riski son yıllarda endişe veren konulardan biri. Gelişen teknolojiyle beraber iklim krizinin geldiği nokta ise büyük bir tehdit unsuru. İnsanlardaki tüketim hızı, gelecek nesiller için neler yapılması gerektiğini sorgulatıyor. İşte burada “Sürdürülebilirlik nedir?” sorusu ön plana çıkıyor. Sürdürülebilirlik, nesillerin devamı için üretimin devamı anlamına geliyor.

İhtiyaç duyulduğunda çevre dostu ürünler kullanmak, bireysel olarak atılabilecek önemli adımlar arasında yer alıyor. Günlük hayatta kullanılan önemli cihazlardan biri olan hava temizleyiciler için de aynı hassasiyet söz konusu.

Sertifikalı hava temizleyiciler arasında yer alan Jonix sürdürülebilir yaşam için katkı sağlayan yenilikçi bir İtalyan şirketi olarak ürünlerini sunuyor. Jonix’in sahip olduğu önemli sertifikalardan biri olan OnGreening sertifikası yeşil bina standartlarını tek bir çatı altında topluyor. Bunu dünyada gerçekleştiren ilk web portalı olarak dikkat çekiyor.

OnGreening Sertifikası ve Sürdürülebilirlik İçin Önemi?

Yeşil Bina Platformu Ongreening, sürdürülebilir uygulama ve malzeme verilerini topluyor. Topladığı bu verileri sunan bağımsız bir dijital platform olarak tanınıyor. Bu platform daha yeşil bir dünyaya hizmet etmek isteyenler için dijital bir araç olmakla kalmıyor, sürdürülebilir odaklı ilkelerle çalışıyor.

OnGreening sertifikası ne işe yarar, merak edenler için yeşil binaları açıklamak gerekiyor. Yeşil binaların amaçları arasında şunlar yer alıyor:

  • Enerji tasarrufu sağlamak,
  • Yenilenebilir kaynaklara yönelmek,
  • Doğaya minimum oranda zarar verecek şekilde çalışmak.

Yeşil bina sertifikası ise bu amaçlara göre inşa edilen ya da yenilenen binalar için belge niteliğinde bir anlam kazanıyor.

OnGreening yeşil bina yapımını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bununla birlikte bunun herkes için erişilebilir olmasını hedefliyor. OnGreening 2014’ten bu yana faaliyet gösteriyor. Bu platforma 35,000 üzeri profesyonelin katıldığı belirtiliyor. Bu platforma dünyanın bilinen mimarlık ve mühendislik firmalarının da dahil olduğu vurgulanıyor.

OnGreening’in ProductMAP® hizmetinin sahip olduğu veri tabanı oldukça yenilikçi. Bu yüzden yeşil binalar için sunduğu kaynak da çok değerli. Bu veri tabanından yararlanmak, sürdürülebilirlik kriterlerini göz önünde bulundurarak seçim yapmak mümkün.

ProductMAP® hakkındaki bilgilere bakıldığında OnGreening tarafından geliştirildiği paylaşılıyor. Bu hizmet bulut tabanlı malzeme algoritması olarak açıklanıyor. Bu teknolojide kırk dörtten fazla yeşil bina derecelendirme sistemi kullanılıyor. 11.000’den fazla sürdürülebilirlik kriteri bulunuyor ve ürünler buna göre değerlendiriliyor. Özgün ve yenilikçi bir yaklaşıma sahip olmasıyla tanınıyor.

U.S. Green Building Council (Amerikan Yeşil Bina Konseyi) ve New York merkezli International WELL Building Institute tarafından onay almış olmasıyla önem kazanıyor. Çünkü bu kuruluşlar yeşil bina sektöründe dünya çapında önemli sayılan otoriteler olarak kabul görüyor. OnGreening sertifikası ve önemi de bu güçlü portaldan anlaşılıyor.

Çevre Dostu Bir Hava Temizleyici: Jonix

OnGreening sertifikası kapsamında Jonix, tavsiye edilen ürünleri ile ön plana çıkıyor. Termal olmayan plazma teknolojisi ile iç mekan havasını temizliyor. Bununla birlikte çevreye duyarlı ürünler sunuyor. Dijital platformlar arasında önemli bir yeri olan OnGreening sertifikası ile Jonix ürünlerinin özelliklerine vurgu yapılıyor:

Jonix Inside serisi; dağıtım kanallarının ve hava arıtma makinelerinin iç yüzeylerinde ve havada etkili bir temizlik sağlıyor. Kimyasal ve biyolojik kirleticilerin oluşmasını engelliyor. Jonix, montaj kolaylığı ile her ortam için uyum sağlayan bir tasarıma sahip.

Jonix Cube serisi, iç mekanlarda solunum yolu hastalıklarına karşı maksimum fayda sağlayacak koşullar ile sunuluyor. Ek filtreleme ihtiyacı yok, bu nedenle düşük bakım maliyeti ile dikkat çekiyor.

Jonix Mate serisi sürekli çalışma ve faaliyet gerektiren ortamlarda ihtiyaç duyulan temiz havayı sağlıyor.

Jonix ürünleri çevre dostu ve insan varlığına uyumlu olarak gösterilen ürünleriyle değer kazanıyor. Sahip olduğu OnGreening sertifikası ile ürünlerinin güvenilirliği konusunda fark yaratıyor.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/biosafe-sertifikasi-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.