Rehber

Evdeki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Evde Kötü Koku Nasıl Giderilir

Herkes, bulunduğu ortamın güzel kokmasını ister. Özellikle ev ve işyeri gibi çok vakit geçirilen alanların iyi kokması, geçirilen süreyi keyifli hale getiren unsurlardan biri. Ancak temizliğe ne kadar özen gösterilse de kimi zaman evde rahatsız edici kokulara maruz kalınabiliyor. Böyle durumlarda öncelikli olarak kokunun kaynağının belirlenmesi gerekiyor. Sorunun kaynağının tespit edilmesi ve iyileştirilmesi, sorunun kalıcı şekilde çözülmesini kolaylaştırıyor. Evdeki kötü koku nasıl giderilir sorusuna yönelik genel olarak doğal yöntemler öneriliyor. Ancak bununla birlikte koku giderici olarak parfümler, spreyler de kullanılıyor. Son dönemde ise gelişen teknoloji ile beraber hava temizleme cihazları da ön plana çıkıyor. Özellikle evdeki kötü koku nasıl giderilir merak edenler için, hava temizleyici kullanmak en pratik ve sağlıklı yol olarak gösteriliyor.

Evdeki kötü kokuların sağlıktaki olumsuz etkileri, hava temizleme cihazının tercih edilmesinde rol oynuyor. Bu yüzden yazımızda evdeki kötü kokulara karşı faydası olabilecek çözümleri sıralıyoruz. İşte evlerdeki muhtemel koku sorunları ve evdeki kötü koku nasıl giderilir sorusunun yanıtları…

Evdeki Kötü Kokular Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Nerede olursa olsun kötü kokulara maruz kalmak; hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatsızlık veriyor. Özellikle ev ortamındaki kötü kokular, yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkiliyor. Kokuların sağlık üzerinde de pek çok önemli etkisi bulunuyor. Evdeki kötü kokuların sağlık üzerindeki etkilerini şu şekilde listelemek mümkün:

 • Kötü kokulara karşı insan vücudu refleks geliştiriyor. Burun delikleri kısılarak nefes alma da yavaşlıyor. Bu durumun uzun sürmesi temiz hava ihtiyacını artırıyor.
 • Kötü kokunun psikolojik etkileri de bulunuyor. Sinirlilik ve yorgunluk halinde artış gözlemlenebiliyor.
 • Kötü kokular aynı zamanda ortamda zararlı bakteri ve mikropların da olduğunu gösteriyor. Bu da hastalıklara sebep olan önemli etkenler arasında yer alıyor.
 • Koku, beyne sinyaller gönderilmesini sağlayan önemli unsurlardan biri. Kötü kokular stresi artırırken, güzel kokuların rahatlatıcı bir etki yarattığı biliniyor. Konsantrasyonu etkilediği de vurgulanıyor.

Evdeki kötü kokular arasında yer alan; nem, rutubet, küf ve sigara dumanı kokuları, solunum yolu hastalıklarının oluşmasında etkili oluyor. Bununla birlikte yaşam kalitesini etkilediği gibi sosyal yaşantıyı da etkiliyor. Evdeki kötü nasıl giderilir, çözüm bulamayanlar çevresindekileri de uzaklaştırıyor. Bu durumda evdeki kötü kokuların sosyalleşmeyi de olumsuz etkilediğini söylemek mümkün. Evdeki kötü kokuların kaynağının bilinmesi ve ortadan kaldırılması tüm bu olumsuz etkileri engelliyor. Evdeki kötü koku nasıl giderilir sorusuna cevap verebilmek için evdeki kötü kokuların nedenlerinin anlaşılması büyük önem taşıyor.

Evdeki Koku Sorunları ve Nedenleri 

Birçok etken kötü kokulara sebep olabiliyor. Evde oluşan kötü ve ağır gelen kokuların evden ya da evde yapılan işlerden kaynaklanması söz konusu. İşte evde en sık rastlanan kötü koku sorunları ve nedenleri:

 • Nem ve rutubet
 • Küf
 • Mutfak kaynaklı kokular, yemek ya da bulaşık kokusu
 • Çöp kokusu
 • Sentetik kokular, deterjan vb. kimyasal ürünlerin karışması
 • Sigara kokusu
 • Tuvalet kokusu

Yukarıda sıralanan evdeki kötü kokunun nedenleri konusunda, doğru zamanda önlem alınmazsa etkisi daha uzun süren kokulara dönüşebiliyor. Evdeki kötü koku nasıl giderilir konusunda havalandırma yöntemi sıkça deneniyor. Ancak dışarıdan temiz hava sirkülasyonu sağlamaya çalışmak yeterli olmuyor. Çünkü evin bulunduğu konuma bağlı olarak dışarıdan gelen kokular, egzoz dumanı gibi havayı kirleten gazların kokuları evdeki hava kalitesini de bozuyor. Bu yüzden, evde sağlığa yan etkisi olmayan kalıcı koku giderici yöntemler bulunması gerekiyor.

Evdeki Kötü Kokuları Gideren Etkili Yöntemler 

Sorun evdeki kötü kokular olduğunda, öncelikli olarak doğal yollarla kokuyu gidermek tercih ediliyor. Evdeki kötü koku nasıl giderilir sorusunun yanıtı aranırken kullanılan her ürün, sağlığa uygun olmayabiliyor. Oda kokuları ya da farklı temizleyiciler kokuları giderse de kimyasal içerikleri sağlık sorunları için zemin hazırlıyor. Bunun yerine evde kötü kokuyu önlemenin yolları olarak bitkisel ürünler şu şekilde değerlendiriliyor:

 • Evdeki kötü ve ağır kokular için meyvelerden sıklıkla yararlanılıyor. Kaynayan suya portakal, elma ya da muz gibi meyvelerin kabukları katılarak aromatik kokular elde ediliyor.
 • Lavanta gibi güzel ve etkili kokan bitkiler ortamdaki kötü kokuları gidermek için kullanılıyor.
 • Lavabo gider kokuları için kahve telvesinden ya da karbonat ve limon tuzundan yararlanılıyor.
 • Evdeki kötü koku nasıl giderilir konusu ön planda olduğunda; sık, düzenli ve etkili temizlik yapılması büyük fayda sağlıyor.

Evdeki kötü kokuyu gideren maddeler geçici olarak ortam havasını değiştiriyor gibi görünüyor. Bununla birlikte kalıcı bir temizlik olmadığında ya da koku tamamen yok edilmediğinde bir süre sonra tekrar ortaya çıkıyor. Evdeki kötü koku nasıl giderilir, merak edenler için hava temizleme cihazları oldukça fazla öneriliyor.

Hava Temizleyiciler Evdeki Kötü Kokuları Giderebilir mi?

Hava temizleme cihazı kullanmanın en büyük avantajı solunum ile ilgili rahatsızlıkları önlüyor olması. Çünkü hava temizleme cihazları havadaki toz, kir, virüs ve tüm zararlı partikülleri yok ediyor. Özellikle kapalı alanlarda ortam havasını sağlıklı bir şekilde temizliyor. Bu konuda cihaz araştıranlar için de “Hava temizleyici sigara kokusunu alır mı?” sorusu çok fazla merak ediliyor. Hava temizleme cihazları sadece sigara dumanı değil, ortam havasını bozan tüm kötü kokuları ortadan kaldırıyor.

Evde kötü koku için hava temizleyici seçimi çok önemli. Çünkü iyi bir hava temizleme cihazının kötü kokuya neden olan uçucu organik bileşenleri etkili bir şekilde yok etmesi gerekiyor. Bu doğrultuda Jonix, sahip olduğu termal olmayan plazma (soğuk plazma) teknolojisi ile dikkat çekiyor. Bu teknolojinin temelinde yer alan iyonlaşma süreci kapalı alanlarda kesintisiz bir hava temizliği imkanı sağlıyor. Toz ve mikropların yok edilmesinin yanı sıra kötü kokuları da yok eden bu teknoloji hava kalitesini maksimum düzeyde artırıyor.

Genellikle hava temizleme cihazlarının insan kalabalığının fazla olduğu büyük alanlarda kullanılabileceği düşünülüyor. Halbuki evdeki kötü koku nasıl giderilir, bu konuda da Jonix ürünleri kolaylıkla kullanılabiliyor. Hava temizleme cihazlarında kullanılan bu NTP teknolojisi birçok avantaj sağlıyor. Kimyasal içermeyen, kalıntı bırakmayan kalıcı bir hava temizleme imkanı sunuyor.

Evdeki Kötü Kokulara Jonix Çözümleri 

Hava temizleme cihazı için karar verirken, tüm kötü kokulara karşı etkili olması önemli bir tercih sebebi. İşte hava temizleyici kullanmayı düşünenler için hava temizleyici hangi kötü kokuları yok ediyor sorusunun cevapları:

 • Sigara dumanı kokusu
 • Küf ve rutubet kokusu
 • Yemek kokusu
 • Evcil hayvanlardan kaynaklanan kokular
 • Dışarıdan eve sinen kokular
 • Temizlik malzemeleri, oda kokuları ya da spreylerden kaynaklanan kimyasal uçucu maddelerin kokuları

Jonix; yenilikçi bir tasarımla ürünlerini sunuyor. Ev ve daha birçok kapalı ortamda montaj ve bakım kolaylığı sağlıyor. Bu yüzden siz de evde kötü kokuyu önlemenin yolları arasında Jonix ürünlerini değerlendirebilirsiniz. Evinize uygun olan Jonix serisini tercih edebilirsiniz.

 • Jonix Steel serisi, ev ortamında ideal hijyen koşullarını sağlıyor. Cihaz küçük alanlarda kurulum kolaylığına sahip. Üstelik duvara ve tavana da monte edilebiliyor. Böylelikle kullandığı teknoloji ile kesintisiz temizlik sağlarken ihtiyacınız olan konforu da sağlıyor.
 • Jonix Inside serisi, klima kullanılan ortamlarda havalandırma sistemlerinde oluşan hava kirliliğini engelliyor. Havalandırma sisteminden kaynaklanan kirliliği ve kötü kokuları yok ediyor.
 • Jonix Up In serisi, birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Çalışma odası gibi küçük alanlarda da kullanıma uygun. Evde kullanılması durumunda duvara ya da tavana monte edilebiliyor oluşu esnek bir kullanım imkanı sağlıyor. Evde, havada bulunan kokuları hızlıca yok ediyor.

Evdeki kötü koku nasıl giderilir, bu konuda sorun yaşıyorsanız siz de hava temizleme cihazı kullanabilirsiniz. Böylelikle evinizde zaman zaman oluşabilecek kötü kokuları yok edebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/puro-kokusu-nasil-giderilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.