Rehber

Mağazada Hava Kalitesini İyileştirmek İçin Öneriler 

Mağazada Hava Kalitesini İyileştirmek İçin Öneriler

İnsanlar gün içerisinde pek çok farklı sebepten ötürü kapalı alanlar içerisinde bulunuyor. Bu kapalı alanlar; okul, hastane olabileceği gibi, ev, ofis veya alışveriş merkezleri de olabiliyor. Bu sebeple günün büyük bölümü ihtiyaçlar doğrultusunda seçilen kapalı alanlarda geçiriliyor denilebilir. Kişilerin bu kapalı alanlardaki konforu ise direkt olarak iç hava kalitesi ile bağdaştırılabiliyor.

Açık alanlarda, doğal şekillerde temiz havaya ulaşılabiliyorken kapalı alanlarda aynı şey mümkün olmuyor. Bu sebeple kapalı alanlarda farklı havalandırma sistemlerinden yararlanılıyor. Özellikle pek çok kişinin aynı anda vakit geçirdiği mağazalarda temiz havanın sağlanabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Mağazada hava kalitesini iyileştirmek için yapılan bu çalışmalar, kişilerin daha dinç ve sağlıklı bir şekilde alışveriş yapmasına olanak tanıyor.

Mağazada hava kalitesini iyileştirmek, pek çok açıdan büyük önem taşıyor. Çünkü günde yüzlerce veya binlerce kişinin vakit geçirdiği mağazalarda, iç hava kalitesini artırmak, kişilerin konforundan ziyade, toplum sağlığını doğrudan etkileyen bir unsur. Yazının devamını okuyarak, mağazada hava kalitesini iyileştirmek neden önemli veya bu yolda hangi yöntemler izlenmeli gibi sorularınıza kolaylıkla yanıt bulabilirsiniz.

Mağazada Hava Kalitesi Neden Önemli? 

Mağazada hava kalitesini iyileştirmek, sağlık açısından oldukça önemli. Covid-19’un yanı sıra, pek çok hastalık, bakteri veya virüs, hava yolu ile bulaşıyor. Hava yolu ile kişiden kişiye geçiş yapabilen bu bakteri ve virüsler, özellikle kapalı alanlarda bulaşıcılığını artırıyor. Yüzlerce veya binlerce kişi, gün içerisinde mağaza gibi kapalı alanlarda bulunuyor. Kişiler beğeni veya zevklerine bağlı olarak bir mağazada on dakika kalabileceği gibi, aynı mağazada saatlerini de geçirebiliyor. Mağazada hava kalitesini iyileştirmek, kişilerin geçirdiği bu değişken sürenin verimli hale gelmesini sağlıyor.

Kapalı bir alanda bulunan hasta kişinin, hastalığını bulaştırması, açık havaya göre daha kolay. Kişinin başkasını hasta etme ihtimalinin yanı sıra farklı riskler de söz konusu oluyor. O da hasta kişinin, farklı bir virüse maruz kalabilmesi durumu. Bu durum, kişinin sağlığının daha kötüye gitmesine sebebiyet verebiliyor. Fakat mağazada hava kalitesini iyileştirmek adına gerekli önlemler alındığında, kişinin hem hastalığının bulaşması hem de hastalığının kötüleşmesi ihtimali minimuma indirgenebiliyor.

Mağazada hava kalitesini iyileştirmek için yapılan çalışmalar aynı zamanda farklı avantajları da beraberinde getiriyor. Havasız ve boğuk ortamlar, kişilerin o mekanda fazla kalmak istememesine neden oluyor. Müşterilerin yanı sıra, mağazada çalışan kişiler, çok daha uzun süre boyunca kapalı ortamlarda kalıyor. Hava kalitesinin yeterli olmaması, kişilerin çalışma performanslarından, moral ve motivasyonlarına kadar doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Mağazada hava kalitesini iyileştirmek, hem orayı ziyaret eden kişiler, hem de çalışanlar için oldukça büyük önem taşıyor.

Mağazada Daha Kaliteli Bir Hava Sağlamak Mümkün Mü?

Mağazada hava kalitesini iyileştirmek, pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Doğru hava temizleme yöntemi kullanıldığında, kişilerin sağlığını korumak kolaylaşıyor. Bunun yanı sıra mağaza içerisinde geçirilen vakit de daha konforlu hale getirilebiliyor. Mağazaların havasını maksimum kaliteye ulaştırabilmek adına, hava temizleme cihazlarını tercih etmek gerekiyor. Örneğin Jonix, mağazalarda hava kalitesinin artırılabilmesi için tasarladığı cihazları kullanıcılara sunuyor. Jonix; “Termal Olmayan Plazma” teknolojisine sahip hava temizleme cihazları ile maksimum düzeyde hava temizliği yapılabilmesini mümkün kılıyor.

Jonix hava temizleme cihazları; havayı aktive ederek, Covid-19’da dahil olmak üzere, pek çok farklı virüs ve bakteriyi, parçalayabilen oksitler oluşturuyor. Bu da kişilerin, sağlık açısından endişe etmeden, ideal bir alışveriş deneyimi yaşamasını sağlıyor. Mağazada hava kalitesi iyileştirmek için kullanılabilen bu cihazların, farklı özellikleri de bulunuyor. Mağazalarda, kişiler kıyafetlerini değiştirirken veya mevcut hava koşulları sebebiyle terleyebiliyor. Terleme veya farklı etkenler, havada rahatsız edici kokuların oluşmasına neden olabiliyor.

Mağazalarda, küf gibi etkenlerin yarattığı kokuların yanı sıra, kötü olmasa dahi bir süre sonra rahatsız edebilen ağır kokular da meydana gelebiliyor. Jonix Termal Olmayan Plazma hava temizleme cihazları, tüm bu farklı özellikteki kokuların da mağaza içerisinde barınmasına engel oluyor. Jonix hava temizleme cihazlarından yararlanılarak, mağaza içerisindeki hava kesintisiz şekilde temizlenebiliyor. Böylelikle, kişiler kötü kokulara maruz kalmak zorunda kalmıyor.

Aynı zamanda, kişilerin mağaza içerisinde geçirdikleri süre boyunca sağlıklarının korunması da mümkün hale getiriliyor. Jonix hava temizleme cihazları ile kolaylıkla mağaza içerisinde daha kaliteli bir hava sağlanabiliyor. Bu sayede kişiler de daha sağlıklı ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabiliyor.

Mağazalarda Hava Kalitesi Artırmanın Yolları 

Mağazada hava kalitesini iyileştirmek için bazı adımların doğru şekilde tamamlanması gerekiyor. Mağazalarda ideal bir hava kalitesi sunmak için, aynı anda pek çok dinamiğin göz önünde bulundurulması, etkin bir çözüm sunabilmenin temelini oluşturuyor. Öncelikli olarak mağazada hava kalitesini iyileştirmek için, kapalı mekanın boyutlarının iyi şekilde değerlendirilmesi önemli. Aynı zamanda, kişilerin ürünleri görebilmesi için oluşturulan alanların boyutu, kişilerin kıyafet denemesi için ayrılan bölmelerin sayısı ve genişliği gibi konuların hepsi dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Bunların yanında, çok katlı mağazalarda bahsettiğimiz bölümlerin yanına, asansörler de ekleniyor. Alanlar genişledikçe ve farklı özelliklere sahip bölümlere ayrıldıkça, hava kalitesini maksimuma çıkartabilmek adına, etkin özellikler taşıyan ürünlerin seçilmesi gerekiyor.

Örneğin, kabin, asansör gibi, dar ve kapalı alanların etkili şekilde havalandırılabilmesi için özel cihazlar bulunuyor. Jonix Up In hava temizleme cihazı, soğuk plazma teknolojisi ile donatılıyor. Daha geniş alanların yanı sıra kapalı alanlarda hava kalitesini iyileştirmek için, Jonix Up In hava temizleme cihazı, ideal özellikler taşıyor. Mağazalarda yer alan kabin ve asansörlerin havalandırmasında kullanılan cihaz sesleri kişileri bir süre sonra olumsuz etkileyebiliyor. Bu da kişilerin mağazadan çabuk ayrılmasına neden olabiliyor.

Sessiz çalışma performansı ile dikkat çeken Jonix Up In hava temizleme cihazı, bu özelliğinin yanı sıra, tasarımı ile de dikkat çekiyor. Duvara dahi kolaylıkla asılabilen Jonix Up In hava temizleme cihazı sahip olduğu tasarım ve donanım özellikleri ile farklı ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Jonix Up In hava temizleme cihazı; fan hızı ve hava temizleme akışı özellikleri kumanda yardımıyla kolaylıkla ayarlanabiliyor. Jonix Up In, Jonix’in diğer hava temizleme cihazları ile birleştirilerek, geniş alanlara sahip mağazalarda dahi etkin bir hava kalitesi sağlanabiliyor.

Mağazada Hava Kalitesini Artırmanın Avantajları 

Mağazada hava kalitesini iyileştirmek, kişilerin sağlıklarının korunmasının yanı sıra, pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Mağazada sağlanan havanın kaliteli olması, hem çalışanlar hem de müşteriler için oldukça büyük önem taşıyor. İyi hava kalitesinin sağlanması ile çalışanların performansı artırılabiliyor. Çünkü temiz bir hava, kişilerin daha sağlıklı düşünebilmesini mümkün kılıyor. Aynı zamanda hava kalitesinin iyi olmasının motivasyon artırıcı bir yanı da bulunuyor.

Çalışanların odaklanmasını maksimum seviyeye çıkarabilen kaliteli hava, aynı zamanda müşterilerin de daha verimli vakit geçirebilmesini mümkün kılıyor. Mağazada hava kalitesini iyileştirmek, kişilere daha konforlu bir alan sağlanmasını mümkün kılıyor. Bu da kişilerin herhangi bir olumsuz etkiye maruz kalmadan mağaza içerisinde iyi vakit geçirmesini sağlıyor. Anlık geçirilen vaktin veriminin artırılması aynı zamanda kişilerin bir sonraki alışverişlerinde de aynı mağazayı tercih etme oranını da artırıcı rol oynuyor.

Mağazada hava kalitesini iyileştirmek için yapılan çalışmalarda, Jonix’in sunduğu hava temizleme cihazlarından yararlanarak, maksimum verim sağlayabilirsiniz. Bu sayede, hem mağaza çalışanları hem de mağazayı ziyaret eden kişileri için, daha konforlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için https://havamtemiz.com/magaza-hava-temizleme/ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/evdeki-kotu-koku-nasil-giderilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.