Rehber

Puro Kokusu Nasıl Giderilir?

Puro Kokusu Nasıl Giderilir?

Puro kullanmak sağlık için olumsuz etkiler doğursa da pek çok kişinin vazgeçilmez keyifleri arasında yer alıyor. Puro ve benzeri tütün ürünlerinin kullanımı, 2008 tarihinden beri kapalı alanlarda yasak. Yapılan bu sınırlama etkili gibi görünse de puro kullanımı ev ve ofis gibi özel alanlarda devam ediyor.

Özellikle küresel salgın döneminde, kapalı alanlarda geçen uzun saatlerle birlikte puro ve benzeri ürünlerinin kullanımının da artığı gözlemleniyor. Sigara, nargile ve puro gibi tütün mamullerini kullanmanın en belirgin etkisi de dumanı ve kokusu…

Puronun kokusu, diğer tütün ürünlerine göre daha kalıcı olması ile dikkat çekiyor. Sigara kullanımının azaldığı ortamlarda dahil puro kullanımın giderek yaygınlaşması söz konusu..

Bu yüzden puro kokusu nasıl giderilir, oldukça fazla merak ediliyor. Kapalı alanlarda bu ürünlerin kokusuna maruz kalmak da birçok sağlık problemini beraberinde getiriyor.

Bu yüzden yazımızda “puro kokusu nasıl giderilir?”, sorusunu yanıtlıyoruz. Puro kullanmayı seviyor ama kokusu her daim evinizde olsun istemiyorsanız ya da puro kullanılan ortamlarda rahatsız oluyorsanız, bu yazı tam size göre demektir.

Puro ve Sigara Aynı Şey Mi?

Sigara içme alışkanlığını bırakmak ya da azaltmak isteyenler için puro ve sigara arasındaki fark merak edilen konular arasında yer alıyor. Puro da sigara gibi tütün ürünleri grubunda yer alıyor. Bu ortak özellikleri ikisi de aynı kategoride ürünlermiş izlenimi veriyor. Ancak aslında ikisi birbirinden oldukça farklı.

Sigara kıyılmış tütünlerin ince bir kağıda sarılması ile hazırlanıyor. Filtreli ya da filtresiz olabiliyor. Puronun hammaddesi olan tütün de parçalanmış ya da yaprak durumundaki haliyle sarılıyor. Bununla birlikte ikisinin kullanım şekli de farklı.

Ayrıca ikisinde de nikotin bulunuyor; ancak puronun daha etkili olabileceği belirtiliyor. Puro kokusu nasıldır, merak edenler için daha ağır bir kokuya sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu açıdan sigara ve puro arasında farka bakılırsa kokularının ağırlığı ve kalıcılığı değişebiliyor.

Sigara ve puro karşılaştırıldığında ortak nokta şu ki, ikisi de insan sağlığı için tehdit oluşturuyor. Özellikle kapalı alanlarda ortam havasının daha çok bozulmasına yol açıyor. Puro kokusu nasıl giderilir sorusuna yönelik cevaplar, özellikle iç mekanlarda çözüm bulabilmek adına büyük önem taşıyor.

Puro Kullanma Alışkanlığının Sebepleri

Tütün ürünlerinin bağımlılık yaptığı biliniyor. Puro da bu ürünler arasında. Her ne kadar sigara kadar sık içilmediği söylense de vücuda etkileri aynı hatta daha fazla olabiliyor. Peki kokusunu ortadan kaldırmak zor olduğu halde neden sigara yerine puro içmek tercih ediliyor?

  • Puronun yavaş ve daha az sıklıkla içilmesi sigara kadar zarar vermediğini düşündürüyor.
  • Sigara kullanımını azaltmak isteyenler için puro bir aşama olarak görünüyor.
  • Yavaş içimi ve aromalı kokusu keyif amacına yönelik puro kullanımını artırıyor.

Puronun fark edilen özelliklerinden biri kokusunun geniş bir alana yayılabilmesi. Puro dumanından kaynaklanan kokuların temizlenmesi oldukça fazla zaman alıyor. Açık havada kullanılsa bile içilen yere yakın her yerde uzun süre hissediliyor. Kapalı alanlarda bu koku daha rahatsız edici hale gelebiliyor. Puro kokusu nasıl giderilir sorununa yönelik hava temizleyiciler öne plana çıkıyor. Puro içme alışkanlığı olanlar en iyi hava temizleme cihazı seçiminde hassasiyet gösteriyor.

Puro Dumanı ve Sağlığa Zararları

Puro dumanı ortam havasını kirletirken, bir yandan da insan sağlığına zarar veriyor. Puro da diğer tüm tütün ürünleri gibi öncelikle solunum yollarını etkiliyor.

Puroda kullanılan tütün, topraktan gelen bazı ağır metalleri de barındırıyor. Böylelikle akciğer rahatsızlıkları, kalp damar hastalıkları puro dumanı ile yaşanabilecek önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. İşte puro ve puro dumanının sağlığa zararları:

  • Puro dumanı solunum yolu hastalıklarına sebep olarak solunum yetmezliği riskini artırıyor.
  • Sigara gibi alerji ve astım rahatsızlıkların daha sık yaşanmasına neden oluyor.
  • Kalp krizi ve akciğer kanseri riskini artırıyor.

Puroyu düzenli kullanmaya başlayanlarda bir süre sonra şu etkiler gözlemleniyor:

  • Kalp çarpıntısı
  • Solunum düzensizliği
  • Artan yorgunluk hissi

Puro sadece içenler üzerinde etkili olmuyor. Puro tüketilen ortamda pasif içici konumundaki herkes risk altında. Kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler ve çocuklar öncelikli risk grubunda yer alıyor.

Bu şekilde kapalı alanlarda puro dumanı ve kokusuna maruz kalanlar bütün olumsuz etkileriyle de karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle de puro kokusu nasıl giderilir, sorusuna yönelik tüm alınabilecek tedbirler pasif içiciler için daha fazla önem kazanıyor.

Puro Kullanmanın Kapalı Alanlarda Etkisi

Puro kullanma alışkanlığı genellikle sosyal ortamlarda ve açık havada sürdürülüyor. Bununla birlikte kokusu uzun bir süre kişinin giysileri üzerinde kalıcı hale geliyor.

Puro, balkonlarda ya da cam açık şekilde evde kullanıldığında dahi kokusu sinebiliyor. Üstelik evin doğal hava akımı ile havalandırılması yeterli olmuyor. Eğer bulunan ortamda yeterli pencere yoksa havalandırma yöntemi de işe yaramıyor.

Puro kokusu nasıl giderilir sorusuna yönelik havalandırmanın yanı sıra oda parfümleri kullanılması da akla ilk gelen yöntemler arasında bulunuyor.

Ancak bu yöntemler zamanla ortam havasının daha çok bozulmasına neden oluyor. Çünkü kullanılan oda kokuları birçok kimyasal içeriyor.

Bu kimyasal maddeler daha çok havaya karışıyor. Sonuçta insan kalabalığının fazla olduğu kapalı alanlarda solunan hava sağlıksız bir hale geliyor. Ortam havasının kirli olması da önemli sağlık sorunlarına yol açıyor. Bozulan hava kalitesi yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor.

Kapalı alanlarda havanın temizlenmesi için en sağlıklı yöntem hava temizleme cihazı kullanmak. Bu alanda da Jonix, sahip olduğu termal olmayan plazma (soğuk plazma) teknolojisi ile puro kokusuna karşı etkisini gösteriyor.

Tütün Kokularına Karşı Hava Temizleyici Kullanmanın Önemi

Kapalı alanlardaki temiz havanın önemi hakkındaki farkındalık ve gelişen teknoloji ile beraber günlük hayatta hava temizleyici kullanım oranı arttı.

Çünkü hava temizleme cihazları en üst düzeyde hijyen ve temiz hava soluma imkanı sağlıyor. Havada bulunan zararlı bileşenler, kimyasal kirleticiler, küf, nem, rutubet gibi etkenler hava temizleyicileri ile yok ediliyor.

“Hava temizleme cihazı koku giderir mi?” sorusu en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Belirtmek gerekir ki hava temizleyicilerin faydaları arasında bulunan kötü kokuları yok etme özelliği, önemli bir tercih sebebi.

Hava temizleme cihazları sigara ve puro gibi sağlığa zararlı ürünlerin dumanını önlüyor. Yol açtıkları kötü kokuları da yok ediyor. Jonix hava temizleyicileri de kimyasal bir kalıntı bırakmadan ortam havasını temizliyor. Puro kokusu nasıl giderilir, bu konuda araştırma yapanlar için Jonix, sağlıklı çözüm önerileri sunuyor.

Jonix ürünlerinin araştırma, tasarım ve üretim faaliyetleri İtalya’da gerçekleşiyor. Bununla birlikte Jonix, kapalı ortamın özellikleri ve ihtiyacına göre uyumlu, yenilikçi ve güvenilir tasarımlar sunuyor.

Tütün ürünlerinin sık kullanıldığı kapalı alanların başında evler, oteller, restoran ve kafeler geliyor. Bu ortamlar arasında seçim yaparken ortamdaki temiz hava kalitesi öncelikli tercih sebebi oluyor.

Özellikle rahatsız edici kokuların olması konforu oldukça fazla etkiliyor. Kötü kokuların oluşmasındaki etkenlerden biri olarak puro kokusu nasıl giderilir, iyi bir hava temizleyici kullanarak gerçekleşiyor.

Jonix ürünleri arasında yer alan Cube serisi ev ve profesyonel ortamlar için ihtiyaç duyulan temiz havayı soluma imkanı sağlıyor. Siz de bulunduğunuz ortamda puro kokusu nasıl giderilir, çözüm arıyorsanız Jonix ürünlerini inceleyebilir ve seçim yapabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/kirli-havanin-cilde-etkileri/ linkinden ulaşabilirsiniz.