Rehber

Hayvan Alerjisi İçin Alabileceğiniz Önlemler

JONİX: Hayvan Alerjisi İçin Alabileceğiniz Önlemler

Hayvanlar, dostlarımız olarak hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle evcil hayvan bakımı zordur; ancak büyük keyif verir. Bununla birlikte evcil hayvanlar başta olmak üzere hayvan alerjisi sık rastlanan bir durumdur. Hayvan alerjisine bağlı olarak gelişen reaksiyonlar rahatsız edici bir hale gelebilir. Bu yüzden hayvan alerjisi için alınabilecek birkaç önlem hayvanlarla zaman geçirmeyi kolaylaştırır. Alerjinin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Kapalı alanlarda en çok rahatsız eden alerji türü, evcil hayvan alerjisidir. Kedi ve köpek ilk akla gelen hayvanlar olsa da birçok hayvan için alerjik reaksiyon görülebilir. Günümüzde hayvan alerjilerini en aza indirmek için ortam havasının temizlenmesi büyük önem taşıyor. Özellikle iç ortam hava kalitesini arttıran hava temizleyiciler oldukça fazla tercih ediliyor. Bu yazımızda hayvan alerjisi ve alınabilecek önlemleri inceledik. Hayvan severler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bilgileri paylaşıyoruz.

Hayvan Alerjisi Nedir?

Hayvan alerjisi nedir, merak edenler için şu şekilde açıklayabiliriz. Bir hayvanın deri, kürk ya da tükürüğü ile temas edildiğinde ortaya çıkan reaksiyon, hayvan alerjisi olarak tanımlanıyor. Kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlara karşı yaşanan hayvan alerjisi en sık rastlanan alerji türüdür. Hayvan alerjisi, önlem alınmadığında çok fazla rahatsız edici belirti gösterir. Bu da solunum yolu başta olmak üzere birçok ciddi rahatsızlığı tetikleyebilir. Bununla birlikte maruz kalınan hayvan sayısı ve birlikte geçirilen süre, alerjinin şiddetini de etkiler. Bunun sonucunda gündelik hayatın akışı bozulabilir ve yaşam kalitesi olumsuz etkilenir.

“Hayvan alerjisi nasıl anlaşılır?” konusunda kesin bir kanıya varmadan önce, öncelikle yapılması gereken alerji testidir. Bu alerji testi cilt üzerine uygulanıyor. Böylelikle hayvan alerjisi için dermatoloji biriminde test yaptırarak sonuca ulaşabilir ve evcil hayvanlarınız için en doğru önlemleri alabilirsiniz.

Hayvan alerjisinin neden meydana geldiği de merak edilen konular arasında yer alıyor. Hayvan alerjisi gibi birçok alerjik hastalık genetik yatkınlığa bağlı görünüyor. Ancak bazı alerji türleri ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Hayvan alerjisi insan ömrü süresince tamamen iyileşme göstermez. Bununla birlikte alerji semptomlarını önleyen tedbirler alınabilir. Tıbbi ilaç ve yöntemler kullanılabilir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile hava temizleme cihazlarının da hayvan alerjisine karşı etkili olduğu görülüyor.

Hayvan Alerjisi Belirtileri

Hayvan alerjisi ile meydana gelen reaksiyonlar, insan vücudunda birçok belirtiyi de beraberinde getiriyor. Eğer evcil hayvanlarınızla bir araya geldiğinizde aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız hayvan alerjisi ile ilgili önlemler almanız gerekebilir. Bununla birlikte alerjik reaksiyonlar sadece hayvanlara temas ederek ortaya çıkmaz. Tozlarla birlikte havaya karışan alerjenler, hava yoluyla rahatsız edebilir. İşte en sık görülen hayvan alerjisi belirtileri:

  • Hapşırma, burun akıntısı ya da tıkanıklık,
  • Gözlerde kaşıntı, yanma ve kızarıklık,
  • Solunum yolu rahatsızlıkları, nefes darlığı ve öksürük,
  • Cilt üzerinde görülen reaksiyonlar, kaşıntı, deride kızarıklık veya kabarıklık,

Evcil hayvan alerjisi sonucunda alerjik astım, alerjik nezle ve göz alerjisi sıklıkla görülür. “Hayvan alerjisi ne zaman ortaya çıkar?” sorusuna, kişiye göre değiştiği cevabını vermek mümkün. Ancak çoğu zaman evcil hayvanın bulunduğu ortamda kısa bir süre kalmak da belirtilerin ortaya çıkmasında etkili oluyor.

Evcil Hayvan Alerjisi İçin Yapılması Gerekenler

Evcil hayvan severler ve hayvan sahipleri için alerji, en büyük sorunlardan biridir. Hayvan alerjisine sahip olduğunu bilmeyip bunu evcil hayvan sahibi olduktan sonra öğrenenler de bulunuyor. Bu yüzden hayvan alerjisi için gerekli tedbirleri almak büyük önem taşıyor. Evde ve evcil hayvanların bulunduğu diğer kapalı alanlarda önlem almak, alerji için oldukça etkilidir. Siz de hayvan alerjisi ile ilgili uzmanların sunduğu önerilerden faydalanabilirsiniz:

  1. Evcil hayvan ile ilgili test yaptırmak öncelikli olmalıdır. Ekolojik pet spreyleri ve şampuanları alerjinin etkisini azaltabilir.
  2. Hayvanla temas edildikten sonra yüze ve göze dokunulmamalıdır. Ellerin sabunlu su ile yıkanması gerekir.
  3. Evcil hayvan tüylerinin halıda ya da koltuklarda kalması alerji riskini arttırır. Bu yüzden düzenli aralıklarla sık süpürmek etkili olabilir. Halı, döşeme gibi tüy tutan mobilyaların antialerjik olanlarını tercih etmek de faydalı olabilir.
  4. Doktor görüşü alınarak alerji aşısı yapılabilir.
  5. Evcil hayvanların deri döküntüleri ve havada asılı kalan alerjik partiküllere karşı hava temizleyici kullanmak en etkili çözümlerden biridir. Hem evcil hayvanınızın hem de sizin bulunduğunuz ortamda ortam havası konforlu bir şekilde temizlenir.

Hayvan Alerjisine Karşı Hava Temizleyici Kullanmanın Önemi

Kapalı alanlarda ortamdaki toz, kir, bakteri, kötü kokuları ve alerjen partikülleri yok ederek havayı temizleyen cihazlar, hava temizleyici olarak tanımlanıyor. Özellikle günümüzde teknolojinin geldiği nokta hava temizleme cihazlarına da yansıyor. İç ortam hava kalitesini iyileştirmede hava temizleyicilerin rolü çok büyük. Hava temizleme cihazları, hayvanların bulunduğu ortamda sağlıklı bir şekilde havayı temizliyor. Alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını engelliyor.

Hayvanların bulunduğu kapalı ortamlar, sadece evlerle sınırlı değildir. Veteriner klinikleri hayvanların bulunduğu önemli ortamlardan biridir. Evcil hayvanlarını getiren hayvanseverlerin yanı sıra veteriner hekimlerin ve diğer çalışanların sağlığı da büyük önem taşır. Veteriner hekimlerin ve çalışanların hayvanlarla geçirdiği süre hayvan alerjisi belirtilerinin tetiklenmesinde oldukça etkilidir. Bu yüzden, bu ortamlarda iç ortam hava kalitesi hava temizleme cihazları ile iyileştiriliyor.

Hava temizleyici kullanmak her ortam için pratik ve sağlıklı bir yöntemdir. Bu doğrultuda Jonix, kullandığı teknoloji ile hayvan alerjisine karşı da temiz bir hava sağlıyor. Termal olmayan plazma teknolojisi ile Jonix havadaki alerjen partikülleri yok ediyor. Böylelikle evcil hayvanlardan kaynaklanan alerjenleri solumanızı da engelliyor. Kalıntısız hava temizliği ile size ve hayvan dostlarınıza zarar vermiyor. Siz de sitemizden Jonix hava temizleyici ürünlerini inceleyebilirsiniz. Yaşadığınız ortama ve hayvanlarınıza uygun hava temizleme cihazını tercih edebilirsiniz.

Hayvan Dostlarınız İçin En İyi Hava Temizleyici Nedir?

Hayvan alerjisi kadar önemli bir konu da hayvanların sağlığını korumaktır. Birçok zararlı mikroorganizma, koku ve kirleticiler hayvan sağlığına da zarar verir. Özellikle veteriner klinikleri, bu kirleticilerin yoğun olduğu yerler arasındadır. Bu yüzden veteriner kliniklerinde hava temizleyici kullanmak insanların ve hayvanların sağlığını korumak için büyük önem taşıyor.

Veteriner kliniklerinde bekleme alanları insan sirkülasyonunun da çok olduğu yerlerdir. Bu yüzden bozulan iç ortam havası, çalışanlar kadar ziyaretçiler için de rahatsız edici olabilir. Hava temizleyici kullanmak alerji etkilerini ve hasta olma riskini azaltıyor. Bu da çalışanlar açısından iş gücü kaybını önleyen bir etken olarak hava temizleyicilerin önemini artırıyor.

Jonix termal olmayan plazma teknolojisi ile üretilen hava temizleyicilerin en önemli özelliği, kesintisiz çalışması ve kimyasal kalıntı bırakmamasıdır. Jonix hava temizleyicileri, havanın uzun süre iyonize moleküllerle beslenmesini sağlıyor. Böylelikle veteriner ortamında kirleticilerin yaşaması olanaksız hale geliyor.

Jonix hava temizleme cihazları arasında hayvandan hayvana enfeksiyon bulaşmasını engelleyen, kokuları gideren Steel serisi dikkat çekiyor. Veteriner bekleme odaları için de ideal olan Jonix Steel ürününü, sitemizden inceleyebilirsiniz. Böylelikle hayvan alerjisine karşı önlem alabilir ve hayvan dostlarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/ozon-hava-temizleyici-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.