Rehber

Hava Temizleme Filtresi Nedir?

Hava Temizleme Filtresi Nedir?

Hava temizleme filtresi, hava temizleme cihazlarında bulunan ve havadaki kirleticileri ortadan kaldıran bir parçadır. Hava temizleme filtresi çeşitleri, filtrelerin özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Hava temizleme filtreleri ve cihazlarının kullanılmasında ortak amaç, ortam havasını kirleten etkenleri ortadan kaldırmaktır. Bu yüzden hava temizleme cihazları incelenirken hava temizleme filtresinin özelliklerinin incelenmesi büyük önem taşır.

Günümüzde hava temizleme cihazları, ilerleyen teknolojiye bağlı olarak geliştirilmektedir. Birçok kapalı alanda hava temizleme cihazlarının kullanılmasına öncelik verilmektedir. Bu nedenle hava temizleme filtresi kullananlar, yeni teknoloji ile üretilen cihazlar arasındaki farkı merak edebilir. Yazımızda hava temizleme filtresi hakkındaki önemli bilgilere yer veriyoruz. Böylelikle hava kalitesi üzerinde etkisi olan hava temizleme filtreleri ve hava temizleme cihazlarını değerlendirebilir, ihtiyacınıza uygun hava temizleme cihazını belirleyebilirsiniz.

Hava Temizleyicilerde Kullanılan Hava Temizleme Filtreleri

Hava temizleme cihazlarına bakıldığında özelliklerine göre farklı hava temizleme filtresi türleri bulunduğunu görebiliriz. Hava temizleyici tercih ederken “Hava temizleme cihazlarında hangi filtre kullanılır?”, araştırılması gereken konulardan biridir. UV filtre, karbon filtre ve HEPA filtre kullanılan hava temizleme cihazlarına rastlamak mümkündür. Bunlar arasında HEPA filtrenin sık kullanıldığını görebilirsiniz. Hava temizleme filtresi çeşitleri aynı zamanda filtrelerin her birinin farklı işlev ve özellikte olduğunu gösterir.

UV filtresi bulunan cihazlar, kirleticileri UV lambaları ile etkisiz hale getirir. UV ışığı mikroorganizmayı yok eder. Bazı hava temizleme cihazlarında UV filtre ve HEPA filtresinin birlikte kullanıldığını görebilirsiniz. Bununla birlikte UV filtrenin de dezavantajları vardır. UV ışının filtresiz kullanılmaması gerekir.

Karbon filtreli hava temizleyiciler, kötü koku ve zararlı gazlar için etkili olabilir. Karbon filtreli hava temizleme ağırlıklı olarak sigara dumanı ve benzeri kokuların giderilmesi için faydalıdır. Karbon filtreli cihazlar için en büyük dezavantaj, aktif karbon filtrelerinin birçok organik bileşiği yok ederken bütün partiküller için etkili olamamasıdır. Örneğin polen gibi partiküller için etkili değildir. Yüksek kalitede bir hava temizliği beklentisini karşılamak mümkün olmayabilir. Ayrıca karbon hava filtrelerinin değişimi zorunlu olduğunda, değişim maliyetli olabilir.

HEPA filtre, hava temizleme için en çok kullanılan filtreler arasında yer alır. HEPA filtreleri yüksek verimli partikül yakalayıcı olarak bilinir. Havadaki küçük partikülleri yakalama kapasitesi olan bir filtredir. Ancak belirtmek gerekir ki 0,3 mikrondan daha küçük partikülleri yakalayamaz. Bu da ortamdaki hava kirliliğinin tam anlamıyla temizlenmesine engel olabilir.

Hava Temizleme Filtresi Nasıl Temizlenir?

Hava temizleme cihazlarında kullanılan filtrelerle ilgili en büyük zorluğun filtrelerin değişimi ve temizliği olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü zamanında bakımı yapılmayan hava temizleme filtresi için performansın düşmesi kaçınılmazdır. Hava temizleme cihazlarının bazılarında bulunan HEPA filtre, yıkanabilir. Ancak koku giderme filtresi değiştirmeyi gerektirir.

Hava temizleme filtresi temizliği için önemli konulardan biri değişim zamanını iyi takip etmektir. Bazı filtreler için senede bir değişim yeterli olurken aylık bazda takip gerektiren hava temizleme filtreleri olabilir. Filtrelerin değişim zamanı yaklaştıkça temizleme özelliği azalabilir. Hava temizleme cihazlarında en sağlıklı ve pratik olan için karar verirken filtresi ve kullandığı teknoloji çok önemlidir.

Hava temizleme filtresinin zamanında temizlenmemesi ya da değiştirilmemesi durumunda birtakım zararlar görülebilir. Hava temizleme filtresinin kirli olması aynı zamanda hava temizleme cihazının kullanım ömrünü olumsuz etkiler. Üstelik ortam havasını yeterli düzeyde temizleyemez. Bu da solunum yolu hastalıklarına neden olan birçok etkenin ortaya çıkmasına neden olur.

Hava Temizleyici Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hava temizleme cihazı konusunda araştırma yapanlar için “Hava temizleme cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?”, merak edilen sorular arasında yer alıyor. Özellikle belirtmek gerekir ki hava temizleyici seçerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri ihtiyacınıza uygun filtre seçimidir.

Bununla birlikte hava temizleme cihazlarının birçok kapalı ortamda kullanıldığını düşünürsek alınacak cihaz, kesintisiz kullanımda bile sağlığa zararsız olmalıdır. Eğer ortam havasını temizlemek için eski tip hava temizleme filtresi kullanıyorsanız hava temizleme cihazları ve özelliklerini tekrar gözden geçirebilirsiniz. Hava temizleme cihazı alırken dikkat edilmesi gereken faktörler nedir, sizin için paylaşıyoruz:

 • Hava temizleme cihazının nerede ve hangi amaçla kullanılacağı önemlidir. Kullanım alanının büyüklüğüne göre cihaz seçilmelidir. Hava temizleyicinin ne için kullanılacağı filtre tercihi için önemlidir.
 • Hava temizleme cihazlarında filtreli ve filtresiz seçenekler bulunuyor. Ancak filtre temizliği gerektirmeyen ürünler kullanım kolaylığına sahiptir.
 • Filtreli hava temizleme cihazlarının filtre değişimi önemlidir. Bu yüzden filtreli cihaz seçerken, filtre değişimine uygun cihazlar dikkate alınmalıdır.
 • Kapalı ortamlarda önemli bir kriter de gürültüdür. Hava temizleme cihazı ne kadar düşük emisyona sahipse gürültünün verdiği rahatsızlık o kadar azalacaktır.

Hava temizleyici alırken kullanılan teknolojiyi incelemeniz, uzun vadede alacağınız verimi etkiler. Jonix ürünlerinin sahip olduğu NTP teknolojisi, hava filtresi temizliği gerektirmez. Tüm kirleticilere karşı etkilidir. Özellikle küresel salgın döneminde Covid-19 virüsünü %99,9 oranında önleme etkisi ile ön plandadır. Böylelikle diğer hava temizleme filtrelerine kıyasla sağlık için daha avantajlı olduğunu göstermektedir.

Hava Temizleyici Kullanmanın Faydaları

Hava temizleme filtreleri ve cihazları konusunda araştırma yapanlar, hava temizleyicilerin gerçekten işe yarayıp yaramadığını sorgulayabilir. Bu açıdan hava temizleme cihazlarının birçok avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Hava temizleme cihazlarının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Havadaki bakteri ve virüsleri yok eder.
 • Toz partiküllerini temizler.
 • Rutubet, küf ve nem kaynaklı kokuları engeller.
 • Sigara dumanını ve kokusunu temizler.
 • Havadaki kimyasal kirleticilerin etkilerini ortadan kaldırır.
 • Alerji, astım gibi solunum yolları hastalıklarına yol açabilecek kirleticileri engeller.
 • Evcil hayvan alerjisine karşı ortam havasını iyileştirir.

Yukarıda sıralanan faydaların eksiksiz gerçekleşmesi için hava temizleyicinin niteliği büyük önem taşır. Bu yüzden eski tip hava temizleme filtresi kullanıyorsanız NTP (termal olmayan plazma) teknolojisini kullanan Jonix ürünlerini inceleyebilirsiniz.

NTP Teknolojisi ve Hava Temizleme Filtreleri Arasındaki Fark

Kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artmasıyla hava temizleme cihazlarının önemi daha da artmış durumdadır. Evler dışında okullar, hastaneler, konaklama merkezleri, restoran ve kafeler, ofisler insan trafiğinin çok yoğun olduğu yerler arasındadır. İş ya da sosyal ortam fark etmeksizin temiz hava solumak, ortamda geçirilen sürenin kalitesini etkiler.

Jonix ürünlerine kullanılan NTP teknolojisi, ileri bir oksidasyon yöntemi olarak kullanılır. Elektrik yüklü parçacıklardan oluşan plazma, iyonlaşmış bir gazdır. Oda sıcaklığında meydana gelen soğuk plazma tüm ortamlarda iç hava kalitesini iyileştirir.

Jonix, filtresiz hava temizleme cihazları bakımından alternatif ürünlere sahiptir. Bu özelliği kullanım kolaylığı sağlar. Bununla birlikte Jonix ürünlerinde kullanılan NTP teknolojisi hem hava hem de yüzey temizliğine katkı sağlar. Toz, küf, nem, bakteri, virüs ve kötü kokulara karşı tam bir hijyen elde etmek mümkündür. Tek bir cihaz tüm kirleticiler üzerinde etkilidir. Jonix hava temizleme cihazları kalıntı bırakmadan çok yönlü bir temizlik sağlar.

Jonix hava temizleme cihazı, kontrollü mekanik hava sistemlerine yönelik hava toplama kutusunda biriken kirleticileri temizler. Hava dağıtım kanalı ve iç yüzeyleri için kesintisiz bir temizlik sağlar. Klima kullanılan ortamlarda havalandırma sisteminden kaynaklanan kirliliği de temizler. Ortamdaki havanın etkili bir biçimde temizlenmesi için Jonix Inside ürününü inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/hayvan-alerjisi-icin-alabileceginiz-onlemler/ linkinden ulaşabilirsiniz.