Rehber

İç Mekan Hava Kalitesini Artırmak İçin 5 İpucu

İç Mekan Hava Kalitesini Artırmak İçin 5 İpucu

Hava, insanlar ve diğer canlılar için hayati bir öneme sahip. Fakat havadan maksimum verimi alabilmesi için, havanın temiz olması da kendisi kadar önem taşıyor. Solunan hava ne kadar temiz ise kişiler de kendilerini bir o kadar sağlıklı ve enerjik hisseder. Açık alanlardaki hava kalitesi kadar, iç mekan hava kalitesi de insan sağlığı ve psikolojisin üzerinde etkili oluyor. Toz, küf, polen gibi çeşitli unsurlar, iç mekan hava kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. İç mekan hava kalitesinin önemini göz önünde bulundurarak, daha verimli nefes alabilmek adına bazı gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekiyor.

İç mekan hava kalitesi, birçok açıdan büyük önem taşıyor. Çünkü ev, ofis veya hastaneler içerisinde, kişiler kalabalık gruplar halinde bulunabiliyor. Kişilerin bir araya geldiği iç mekanlar, kişilerin yanı sıra, taşınan virüs ve bakterilere de ev sahipliği yapıyor. İnsanların tüm bu olumsuz etkilerden korunabilmesi adına iç mekan hava kalitesini artırmak üzerine çalışmalar yapılabiliyor. Kişilerin yaşantısında büyük öneme sahip olan iç mekan hava kalitesini artırmak için, farklı yöntemler bulunuyor. Yazının devamını okuyarak; ‘’İç mekan hava kalitesini artırmak için neler yapılabilir?’’ ve ‘’İç mekan hava kalitesi neden önemlidir?’’ gibi sorulara detaylı şekilde yanıt bulabilirsiniz.

İç Mekan Hava Kalitesi Nedir?

İç mekan hava kalitesi, sağlık açısından büyük önem taşıyor. ‘’İç mekan hava kalitesi nedir?’’ sorusuna; iç mekanlarda kişilerin soludukları havanın ne kadar iyi olduğunu gösteren ölçüdür, şeklinde cevap verilebiliyor. İç mekan hava kalitesinin kötü olması durumunda, kişiler bu durumun yarattığı olumsuz etkilere maruz kalabiliyor. Çünkü iç mekan hava kalitesinin kötü olması, kişilerin hasta olmasına yol açabiliyor. Aynı zamanda, insanların çalışma alanındaki verimliliğini ve evdeki enerjisini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ancak iç mekan hava kalitesinin iyi olması ile insanlar sağlıklı bir yaşam alanına veya çalışma ortamına sahip olabiliyor.

ABD Çevre Koruma Dairesi yani EPA tarafından bu alanda pek çok çalışma yürütülüyor. Yapılan bu çalışmalar, iç mekan hava kirliliğinin önemli bir sorun olduğu sonucunu ortaya çıkarıyor. İç mekan hava kalitesi, ev, ofis, hastane, okul gibi pek çok farklı alanda önem kazanıyor. O sebeple iç mekan hava kalitesini artırmak, hem çalışma hem de yaşam alanları için gerçekleştirilmesi gereken önemli bir uygulama olarak görülüyor.

İç Mekan Hava Kalitesi Neden Önemli?

İç mekan hava kalitesi, sağlıklı şekilde yaşaması için önem taşıdığı gibi, verimli şekilde çalışılması için de oldukça gerekli. Alışveriş merkezleri, hastaneler, restoranlar, okullar, gün içerisinde onlarca ve yüzlerce insana ev sahipliği yapıyor. Gerekli önlemler alınmadığında, iç mekanlar, virüs ve bakterilerin bulaşması için uygun bir zemin oluşturabiliyor. Covid-19’un yanı sıra, hava yolu ile bulaşan birçok bakteri ve virüs bulunuyor. İç mekan kalitesinin kötü olduğu iç mekanlarda, bu bakteri ve virüslerin bulaşıcılığı da artıyor. Çünkü bazı virüs ve bakteriler, havada 50 saatten fazla süre asılı kalabiliyor. O sebeple iç mekan hava kalitesini artırmak için önlem alınmayan alanlarda, kişilerin hasta olma ihtimali çok daha yüksek oluyor.

İç mekan hava kalitesini artırmak için çalışmalar yaparak, hem ev halkının sağlığını koruyabilir hem de çalışma yerlerindeki kişilerin verimliliğini artırabilirsiniz. Çalışma alanlarındaki iç mekan hava kalitesinin kötü olması, kişilerin üretkenlik sorunu yaşamasına neden olabiliyor. Okullarda iç mekan hava kalitesinin kötü olması, öğrencilerin devamsızlık oranının artması ile sonuçlanabiliyor. Ev ortamında iç mekan hava kalitesinin kötü olması ise, kişilerin sağlık yönünden etkilenmesinin yanı sıra, ev içerisinde kendini stresli veya üzgün hissetmesine sebep olabiliyor.

Hava içerisinde barınan virüs ve bakterilerin yanı sıra, rengi ve kokusu olmayan gazlar da insan sağlığına zarar verebiliyor. Örneğin, iç mekanda yüksek miktarda karbondioksit gazının bulunması, oksijen seviyesinin hızla düşmesine neden oluyor. Bu da iç mekanlarda boğucu bir hava meydana getiriyor. İç mekan hava kalitesini artırmak için yapılan çalışmalar ile tüm bu etkilerden korunabiliyor.

İç mekan hava kalitesini artırmak, insanların huzurlu bir yaşam alanına sahip olabilmesi için de önemli. Çünkü toz, küf gibi hava kalitesini bozan unsurlar aynı zamanda kişilerin hastalanmasına veya sağlıksız bir ortamda yaşamasına neden olabiliyor. Yapılan çalışmalar, iç mekan hava kalitesinin, kişilerin verimliliğini doğrudan etkilendiğini gösteriyor. Ev içerisinde iç mekan hava kalitesinin yeterli olmaması, yapılacak ev işleri için kişilerin gerekli güç ve motivasyonu kendisinde bulamamasına neden oluyor. İç mekan hava kalitesini artırmak, kişilerin kendilerini daha mutlu hissetmesine yardımcı oluyor.

İç Mekan Hava Kalitesini Etkileyen Unsurlar

İç mekan hava kalitesini etkileyen pek çok unsur bulunuyor. İç mekandaki havanın kalitesi, havanın temizliği ile ölçülebiliyor. Hava içerisine karışan bakteri, virüs, toz ve küf gibi faktörler, hava kalitesinin hızlı şekilde düşmesine neden oluyor. Havada asılı kalan ağır kokular da hava kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. İnsanın sağlığı ve yaşantısında büyük rol oynayan iç mekan hava kalitesini etkileyen oldukça farklı unsurlar bulunuyor. İç mekan hava kalitesini artırmak için yapılacak çalışmaların verimliliği için, hava kalitesine etki eden faktörlerin iyi şekilde bilinmesi avantaj sağlıyor. ‘’ İç hava kalitesine etki eden faktörler nelerdir?’’ sorusunun cevabı aşağıdaki gibi listelenebilir;

  • İç Mekanlarda Sigara İçmek

Sigara dumanı, havada asılı kalabildiği gibi, eşyalar ve kıyafetler üzerine de yapışabiliyor. 4000’den fazla kimyasal bileşeni içerisinde barındıran sigara dumanı, iç hava kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

  • Toz

Toz ve gözle görülmeyen akarlar, iç mekanlarda hava kirliliğine neden oluyor. Tozlar uygun zemin bulduklarında hızlı bir şekilde yayılıyor ve insanların alerjik reaksiyon göstermesine neden olabiliyor.

  • Virüs ve Bakteriler

Virüs ve bakteriler uzun saatler boyunca havada asılı kalabiliyor. Hava kalitesini düşüren bakteri ve virüsler aynı zamanda kişileri sağlık açısından olumsuz etkiliyor.

İç Mekan Hava Kalitesini Artırmak İçin Neler Yapmalı?

İç mekan hava kalitesini artırmak için bazı adımların doğru şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. İç mekanda ideal hava kalitesine ulaşmak için, gerekli önlemlerin alınması ve doğru yöntemlerin uygulanması oldukça önemli. Peki insanın sağlığından psikolojisine kadar etkili olan iç mekan hava kalitesini artırmak için neler yapılabilir?

1. Alan Temizliği

İç mekan hava kalitesini artırmak için, öncelikli olarak alanın temiz tutulması gerekiyor. Böylelikle, oluşumu engellenemeyen toz ve küf gibi maddelerin yayılmasının önüne geçilebiliyor.

2. Hava Temizleme Teknolojisi

İç mekan hava kalitesini artırmak için, hava temizleme cihazlarından yardım alabilirsiniz. Jonix Inside’ın soğuk plazma teknolojisinden yararlanarak, iç mekanı hava kirleticilerden arındırabilirsiniz. Jonix Inside hava temizleme cihazı sayesinde, mikrobiyolojik kirliliklerden korunabilir ve kendinize ideal bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

3. Evcil Hayvan Bakımı

Eğer iç mekanlarda hayvan besliyorsanız, tüylerini düzenli olarak tarayabilirsiniz. Böylelikle tüylerin bağımsız şekilde havada uçuşmasına veya eşyalar üzerine yapışmasına engel olabilirsiniz.

4. Klima Filtreleri

İç mekanlarda yer alan cihazların filtrelerini düzenli olarak kontrol ederek, değiştirebilirsiniz. Böylelikle içerideki hava sirkülasyonunun temiz olduğuna emin olabilirsiniz.

5. Nemi Azaltmak

Evinizdeki nem seviyesini belli bir aralıkta tutabilirsiniz. Nemli ortamlar, insan sağlığına olumsuz etkileri bulanan, bakteri, virüs ve küf gibi maddelerin yayılmasını hızlandırır.

İç mekan hava kalitesini artırmak için, Jonix Air hava temizleme cihazlarından yararlanabilirsiniz. Jonix teknolojisi ile ideal hava kalitesine ulaşabilirsiniz. Ayrıca kötü ya da kalitesiz hava nedeniyle oluşabilecek sağlık problemlerinin de önüne geçebilirsiniz. Jonix’in sunduğu geniş ürün yelpazesi içerisinden, ihtiyaçlarınızı doğru şekilde karşılayacak ürünü kolaylıkla bulabilir ve online sipariş verebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/cop-kokusu-nasil-giderilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.