Rehber

Kabin Havalandırması Nasıl Yapılmalı?

Kabin Havalandırması Nasıl Yapılmalı?

Günlük tempo içinde birçok farklı yerde vakit geçiriliyor. Kontrolün sizde olduğu ev haricindeki yerlerin hijyen koşulları, özellikle de pandemi sebebi ile önemli oluyor. Kimi zaman alışveriş merkezlerine, kimi zaman marketlere gitmek gerekiyor. Bu yazımızda sizlere kabin havalandırması nasıl yapılmalı hakkında bilgi vereceğiz.

Doğru havalandırılmış mekanlar sağlık açısından çok daha az riskli! AVM’lerdeki kabin havalandırma sistemleri son dönemde gerekli görülen şartlar sebebi ile güncellendi. Ancak küçük mekanlardaki havalandırma koşulları, kişilerin inisiyatifine kalıyor. Bu noktada asansör ve kabin gibi küçük alanların havalandırmasına ekstra özen göstermek gerekiyor. Teknolojik hava temizleme cihazları ile en küçük ve havasız alanların dahi havalandırılması mümkün! Peki kabin havalandırması nasıl yapılmalı ve kabin kullanımı sırasında nelere dikkat edilmeli?

Penceresiz Alanların Havalandırılması 

Havalandırma sistemlerinin genel amaçları; bulunulan ortamdaki atmosferik koşulların iyileştirilmesi olarak özetlenebilir. Bu yüzden birçok alanda etkin hijyen için havalandırma sistemlerinden yararlanılıyor. Mikrop, toz, duman ve diğer kirleticilerin ortamdan uzaklaştırılması için hava temizleme cihazları tercih ediliyor. Yeni nesil hava temizleme cihazları ile kaliteli hava solumak mümkün! 

Şehir hayatının bir parçası olarak, günlük yaşantının büyük bir kısmı kapalı alanlarda geçiyor. Bu yüzden kapalı alanların düzenli olarak havalandırılması sağlık açısından oldukça önemli. Özellikle kış aylarında öksürük ya da hapşırık ile ortama binlerce damlacık yayılabiliyor. Bu damlacıklardan kaynaklı olarak hastalıklar daha kolay bulaşıyor.

Penceresi olan mekanların havalandırması, penceresi olmayan yerlere nispeten çok daha kolay gerçekleştiriliyor. Penceresiz yerlerin havalandırılması için ise teknolojiden yararlanılabiliyor. Küçük mekan ve kabin havalandırması nasıl yapılmalı gibi sorulara, hava temizleyicileri yanıt oluyor. Penceresi olmayan alanların doğal yollarla havalandırılması genel olarak mümkün olmuyor. Mağazaların içine konumlandırılabilecek hava temizleme cihazları ile hem mikroplar yok edilebilir hem de oksijen sağlanır. 

Küçük ve Kapalı Alanlarda Nasıl Bir Havalandırma Sistemi Tercih Edilmeli

Kapalı alanların havasız kalması, birçok hastalığa zemin hazırladığı gibi uzun vadeli olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Buna paralel olarak, mekanların düzenli ve doğru biçimde havalandırılması zihinsel ve bedensel fonksiyonların desteklenmesini sağlıyor. Kapalı alanlar, özel tasarlanmış havalandırma cihazları ile kirleticilerden kurtarılabiliyor. 

Hem görsel olarak mekana uyumlu hem de sessiz hava temizleme cihazları tercih ederek, konforlu bir kullanım sağlanabiliyor. Kapalı alanlarda standart bir hava kalitesi oluşturabilmek için sürekli çalışabilen hava temizleme cihazlarına ihtiyaç duyuluyor. Kabin havalandırması nasıl yapılmalı diye merak eden kullanıcılar için pratik ve verimli bir çözüm alternatifi mevcut. 

Jonix Up In hava temizleme cihazı kompakt tasarımı ile her mekana uyum sağlayabiliyor. Güçlü performansı ile kesintisiz çalışabilen bu cihaz; küçük ofisler, kabin ve giyinme odaları gibi alanlar için ideal! Bu alanların ortak özelliği, yoğun bir insan trafiğine maruz kalmaları. Küçük alanların çok insan tarafından ortak kullanılıyor olması, hızlı şekilde kirliliğe sebep oluyor. Jonix Up In, güçlü tasarımı ile yoğun kirliliğin üstesinden gelebiliyor. Kabin havalandırması nasıl yapılmalı konusunun önemli bir basamağı da sessiz çalışma özelliği. Çünkü özellikle küçük alanlarda, sesli çalışan bir cihaz rahatsızlık yaratabiliyor. Jonix Up In, sessiz çalışıyor olması ile de tercih ediliyor. 

Jonix Up In’de soğuk plazma teknolojisi kullanılıyor. Termal olmayan plazma teknolojisi olarak da isimlendirilen NTP; hem mikrobiyolojik hem de kimyasal kirleticilere karşı etkili temizlik sağlıyor. NTP teknolojisi sayesinde herhangi bir kalıntı kalmadan hijyen elde ediliyor. Kalıntı bırakmadan temizlik yapabilmesi açısından da öne çıkan Jonix Up In, oluşturduğu oksitleyici türlerle kirleticileri yok ediyor. NTP; kabin havalandırması nasıl yapılmalı sorusunun da kilit yanıtları arasında yer alıyor.

Kabin havalandırması nasıl yapılmalı sorusunda, estetik kaygı da problem oluşturuyor. Küçük alanlarda kullanılacak cihazın tasarımı önemli oluyor. Jonix Up In hava temizleme cihazının tasarımı sayesinde, kullanıldığı alanda dikkat çekmiyor. Bu yüzden kabin, banyo ya da bekleme odalarında rahatlıkla kullanılabiliyor. Duvara ya da tavana asılabilen modeller yer açısından avantaj sağlıyor. 

Pandemi Döneminde Kabin Havalandırması

Kabin havalandırması nasıl yapılmalı sorusu özellikle pandemi sebebiyle, en merak edilen sorular arasında öne çıkıyor. Özellikle pandemiden dolayı, kabin gibi ortak kullanım alanlarında ekstra önlemlerin alınması gerekiyor. Kabin kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listeleniyor;

 • Soyunma/giyinme kabinlerinde dezenfektan bulundurulmalı,
 • Kabin içinde 10 dakikadan uzun süreler kalınmamalı,
 • Her kullanım sonrasında kabin havalandırılmalı,
 • Kullanılmayan kabinlerin perdesi kapatılmamalı ve havalandırma işlemi bu süre boyunca da devam etmeli,
 • Deneme kabini ikiden fazla ise arada bir kabin boş bırakılarak kullanılmalı,
 • Kabinde denenecek kıyafetler üzerine ultraviyole ışın uygulanmamalı. (Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi ışın kullanımını insan sağlığına zararlı buluyor.)

Hava Temizleme Cihazlarının Avantajları

Hava kirliliği tüm dünyayı yakından ilgilendiren önemli bir sorun. Kirliliğin etkileri hem günümüzü hem geleceği etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 4.2 milyon insan, hava kirliliğine bağlı sebeplerden ötürü hayatını kaybediyor. Hava kirliliği ölüm yaşının düşmesine sebep olduğu gibi günlük hayat standartlarının da düşmesini sağlıyor. Özellikle büyük şehirlerdeki hava kirliliği sebebi ile doğal hava almak da her zaman istenilen etkiyi yaratmıyor. 

Temiz hava ihtiyacı herkesi etkiliyor ancak hasta, bebek ve yaşlılar üzerindeki etkisi daha fazla. Bu grup insanlar, dışarıdan çok kapalı alanlarda vakit geçirdikleri için verimli bir şekilde oksijen almaları ve zararlı hava partiküllerinden korunmaları bir gereklilik halini alıyor. Özellikle alışveriş sırasında kısa süreli de olsa kabin gibi ortak kullanım alanlarını kullanmak zorunda kalan kişiler için etkili çözümler bulmak gerekiyor.

Mevcut durum akla; kabin havalandırması nasıl yapılmalı ki kimse olumsuz etkilenmesin sorusunu getiriyor. Hava temizleme cihazları bu noktada dikkat çekiyor ve kurtarıcı oluyor. Kapalı alanlarda güvenle kullanılabilen hava temizleyicilerinin avantajları arasında birçok faktör var. İşte; doktor bekleme odası, giyinme odası, banyo ya da kabin havalandırması nasıl yapılmalı sorusunun yanıtı olan hava temizleme cihazlarının avantajları!

 • Hava temizleme cihazları sağlıklı bir kullanıma imkan veriyor,
 • Toz, bakteri ve virüslerden %99 oranında kurtulma olanağı sunuluyor, 
 • Kısa süre içinde yüksek performans elde edilebiliyor,
 • Havadaki kirleticilerin yanı sıra kokulardan da kurtulmak mümkün oluyor,
 • Kalıntı bırakmadan yapılan filtreleme ve temizlik işlemleri sayesinde, zararlı kimyasalların kullanımına ihtiyaç kalmıyor. 

İdeal Kabin Nasıl Olmalı?

Kabin havalandırması nasıl yapılmalı sorusunu yanıtladık. O halde giyinme kabinlerinde olması gereken diğer özelliklere de değinelim. Markaların, mağazaların ya da butik dükkânların deneme odaları oluyor. Kıyafet almadan önce karar vermek adında, insanlar bu odalarda beğendikleri kıyafetleri deniyorlar. Kabin de denen deneme odalarının konforlu olabilmesi için bazı kriterler bulunuyor. 

 • Temizlik: Kabinin havadar, temiz ve hijyenik olması gerekiyor.
 • Kabin Sayısı: Mağazanın büyüklüğe göre yeterli sayıda kabin olmalı. 
 • Aydınlatma: Kabin aydınlatması, denemesi yapılan kıyafetin nasıl göründüğünü doğru olarak yansıtmalı.
 • Genişlik: Kabinlerin geniş olması, deneme yapmayı kolaylaştırıyor. Kabinde askıların asılabileceği alanın yeterli olması da rahat deneme yapmak için önemli oluyor.  

Doğru havalandırılan ve kullanışlı olan bir kabin, kullanım açısından konfor sunuyor. Kabin havalandırması nasıl yapılmalı ekseninde uygun hava temizleme cihazı çok önemli. 

Bu yazımızda Kabin Havalandırması Nasıl Yapılmalı konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://havamtemiz.com/jonix-cube-ile-jonix-steel-karsilastirilmasi/ linkinden ulaşabilirsiniz.