Rehber

Kirli Havanın Cilde Etkileri

Kirli Havanın Cilde Etkileri

Hava kirliliği, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve birçok ciddi sağlık sorununa yol açan etmenler arasında yer alıyor. Özellikle son yıllarda artan cilt problemleri kirli havanın cilde etkileri konusunu gündeme getiriyor.

Kirli havanın en çok yoğunlaştığı ortamlar kapalı alanlar. Günlük hayatın büyük bir bölümü ev, okul, hastane, ofis, restoran ya da kafe gibi kapalı alanlarda geçiyor. Bu durumda hava kirliliğine karşı cildi korumanın yolları arasında, hava temizleme cihazları büyük fayda sağlıyor. 

Sağlıklı ve zinde bir görünüş için cildin sağlıklı olması büyük önem taşıyor. Bu etkilerin iyi bilinmesi ve önlemler alınması, sağlıklı bir cilde sahip olmayı kolaylaştırıyor. İşte bu yüzden; merak edenler için kirli havanın cilde etkileri ve korunma yollarına ait önemli bilgileri paylaşıyoruz.

Hava Kirliliği Nedir?

Sağlığa zararlı maddelerin ve kirleticilerin artışıyla hava kirliliği oluşuyor. Havayı kirleten etmenler arasında sigara dumanı, ısınmak için kullanılan yakıtlar, taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazı ilk sıralarda yer alıyor. Bununla birlikte hızlı kentleşme ile gelen inşaat tozları, sanayi bölgelerinde fabrika bacalarından havaya karışan gazlar da hava kirliliğini artırıyor. Kirli havayı solumak sadece akciğerlere etki etmiyor, kirli havanın cilde etkileri de bulunuyor.

Kapalı alanlarda da ortam havasını etkileyen birçok unsur mevcut. İşte bu ortamlarda hava kirliliğine sebep olan etkenler:

 • Sigara dumanı
 • Nem
 • Deterjan ve benzeri ürünlerden kaynaklanan uçucu kimyasallar
 • Nem, küf ve bakteriler
 • Virüsler

Hem açık hem de kapalı alanlarda bulunan havada yer alan cilde zararlı maddeler etkilerini kısa ve uzun vadelerde gösteriyor.

Kirli Havanın İnsan Sağlığı ve Çevre Üzerindeki Etkileri

Kirli havanın etkileri hem insan sağlığı için hem de çevre için çok büyük. İnsan sağlığı için olumsuz etkileri olan hava kirliliği, çevreye de zarar vererek gelecek nesilleri tehlikeye atıyor. 

Kirli havanın çevreye zararları arasında 2 önemli etkisi görülüyor:

 1. Kirli hava mimari yapıları etkiliyor. Sanatsal değer taşıyan yapılar hava kirliliği sebebiyle tahrip olabiliyor.
 2. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesini engelliyor. Hatta bitkiler üzerinde öldürücü etkisi bulunabiliyor.

Peki kirli hava insan sağlığını nasıl etkiliyor?

Kirli havanın içerisinde bulunan kimyasal bileşenler insan vücudunda serbest radikaller üretiyor. Serbest radikallerin özelliği ise hücrelerin yapısını ve DNA’yı bozması olarak açıklanıyor. İşte bu bozulma bağışıklık sistemine zarar veriyor. Birçok hastalığın oluşmasına neden oluyor. Solunum yolu hastalıklarının başında hava kirliliği geliyor. Kirli havanın olduğu ortamlarda akciğer kanserine ya da kalp damar hastalıklarına yakalanma riski artıyor. Bununla birlikte kirli havanın cilde etkileri de sağlığı tehdit ediyor. Son yıllarda erken yaşlanma bu bozulmanın sonuçlarından biri olarak dikkat çekiyor. 

Cilt Sağlığı ve Kirli Hava Arasındaki İlişki

Cilde zarar veren etkenler arasında ultraviyole ışınlar ve güneş ışınları bilinen en yaygın nedenler. Bununla birlikte kirli havanın cilde etkileri de ön plana çıkıyor. Yaşın ilerlemesiyle beraber görülen yaşlanma etkilerine çözüm aranırken, hava kirliliği bu etkilerin daha erken dönemlerde başlamasına neden oluyor. Hava kirliliği cildin yaşlanmasını hızlandırıyor. İşte kirli havanın cilde etkileri:

 • Cildin nem kaybetmesine ve buna bağlı olarak esnekliğini kaybetmesine sebep oluyor.
 • Kirli hava nedeniyle cilt ihtiyacı olan oksijeni karşılayamıyor. Cilt görünümde matlaşma ve deride sarkma yaşanıyor.
 • Cilt hücrelerinde yenilenme süresini uzatıyor.
 • Sivilce, egzama gibi cilt hastalıklarına neden oluyor. Cilt alerjilerini tetikliyor.
 • Kirli havanın cilde etkileri arasında kanser riski de bulunuyor. Cilt kanseri hava kirliliğine bağlı artış gösteren rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

Hava Kirliliğinden Cildinizi Korumanın Yolları

Hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde cildi korumak zorlaşabiliyor. Bu yüzden metropol şehirlerde yaşayanlar hava kirliliğine daha çok maruz kalıyor. Çünkü daha fazla araç kullanılıyor. Yakıt tüketimi daha fazla ve sanayileşme oranı çok yüksek. Bu da hava kirliliğini ve etkilerini daha çok arttırıyor. Cilt sağlığına verilen önemin ön plana çıkmasıyla cildi hava kirliliğinden korumanın yolları sağlık uzmanları tarafından vurgulanıyor:

 • Cildi temiz tutmak öncelik verilen öneriler arasında. Ortamda bulunan ve cilde zarar veren küçük partiküllerin birikmesini önlemek için cildin düzenli yıkanması öneriliyor. Cildi ılık su ve uygun bir temizleyici ile yıkamak gerekiyor.
 • Yeterli su tüketmek cilt görünümü için önem taşıyor. Çünkü günde 1,5-2 LT su içmek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor. 
 • Güneş ışınları, cilde zarar veren etkenler arasında öncelikli yer alıyor. Bu yüzden güneş kremi kullanmak, güneş ışınlarının zararlı etkilerini önlüyor.
 • A, C ve E vitamini içeren sağlıklı ürünler cilt için dış etkenlere karşı bir koruyucu rolü taşıyor. Bu yüzden bu vitaminleri içeren cilt bakım ürünleri kullanmak etkili oluyor. 
 • Beslenme şekline dikkat ederek yeterli vitaminleri almak cildin kolajen üretimini arttırıyor. Bu da yaşlanmanın gecikmesi için oldukça fazla önem taşıyor.

Özellikle kapalı alanlarda ortam havasının kirliliği daha çok artıyor. Bu yüzden iç mekanlarda ortam havasının temizlenmesi çok önemli. Hava temizleme cihazı kullanmanın faydaları arasında kapalı ortamdaki kirli havayı sağlıklı bir şekilde temizlemesi bulunuyor. Hem solunan havayı hem de cilde temas eden havayı temizliyor.

Hava temizleme cihazları kirli havada bulunan bileşenleri temizliyor. Toz, kir, kötü koku, virüs gibi havada asılı kalabilen birçok kirleticiyi ortadan kaldırıyor. Yenilikçi bir İtalyan şirketi olan Jonix, hava temizleme cihazlarındaki termal olmayan plazma (NTP) teknolojisi sayesinde bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriyor. 

Temiz Hava ile Cildiniz Daha Geç Yaşlanıyor

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler arasında hava kirliliğinin etkilerine karşı önlem almak büyük önem taşıyor. Çünkü kirli havanın etkisinde kalan bir cilt oksijensiz kalıyor, nemini kaybediyor. Kirli havanın cilde etkileri ile birlikte yaşlanmanın getirdiği değişimler de ekleniyor. Böylelikle cildin yaşlanması daha da hızlanıyor. Temiz havanın cilt için önemi burada ortaya çıkıyor. Cildin nefes alabilmesi ortamdaki havanın temizliğine bağlı, bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kirli havanın cilde etkileri konusunda kapalı ortamlarda önlem almak için hava temizleyici kullanmak büyük fayda sağlıyor. Jonix hava temizleme cihazlarını birçok kapalı alanda kullanmak mümkün:

 • Ofis
 • Konut
 • Eğitim kurumları
 • Mağazalar
 • Sanat galerisi
 • Gıda endüstrisi
 • Güzellik merkezi ve kuaför salonları
 • Medikal alanlar, hastane ve klinikler
 • Veteriner klinikleri
 • Otel, kafe ve restoran

İnsan kalabalığının olduğu tüm iç mekanların yanı sıra üretim yapılan ya da hizmet sunulan her yer hava kirliliğine neden olabiliyor. Kirli havanın cilde etkileri hava temizleyicilerin işlevi sayesinde en aza indirilebiliyor. Jonix ürünleri arasında farklı büyüklükteki alanlar için farklı özelliklere sahip hava temizleme cihazları bulunuyor. 

Jonix Cube serisi 85 m2 ve 45 m2 ye kadar kapalı ortamlarda havanın temizlenmesi için ideal. Bu seri aralıksız fonksiyona sahip. Yan etki olmadan ve herhangi bir kalıntı bırakmadan hijyen sağlıyor. Kirli havanın cilde etkileri iç mekanlarda etkisiz hale getiriliyor.

Jonix Mate ve Minimate serisi çevre dostu hava temizleyicisi olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Hava kirliliğini önlemek için en etkili yöntemlerden biri sürdürülebilirliğe katkı sağlamak. Bu yüzden Jonix, ürettiği hava temizleyiciler ile çevreye duyarlı sistemler tasarlıyor ve geliştiriyor. 

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/ongreening-sertifikasi-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.