Rehber

Restoranda Hava Temizleyici Kullanmak İçin 5 Sebep

Restoranda Hava Temizleyici Kullanmak İçin 5 Sebep

Restoranlar, sosyalleşmek için tercih edilen en popüler alanlardan biri. İş yemekleri, aile toplantıları ya da arkadaşlarla kaliteli vakit geçirme amacıyla genellikle restoranlar tercih ediliyor. Restoranlardaki buluşmalar, küresel salgın döneminde askıya alınmıştı. Bu sürecin sonunda ise restoran buluşmaları kaldığı yerden devam ediyor. Yaşanan salgın sonrasında restoranlardaki iç ortam hava kalitesinin önemi de arttı. Kapalı alan hava temizliği için restoranda hava temizleyici kullanmak etkili bir çözüm yolu olarak ön plana çıkıyor.

Restoranların iç ortam hava kalitesi, kalabalığın yoğunluğu ve insan sirkülasyonundan etkileniyor. Restoranlarda ortam havasını kirletebilecek birçok etmen bulunuyor. Bu yüzden yazımızda restoranda hava temizleyici kullanmanın önemi konusuna değiniyoruz. Bununla birlikte restoranda hava temizleyici kullanmak için sizinle 5 sebep paylaşıyoruz. Hava temizleyiciler restoran seçiminde nasıl etkili oluyor, siz de yazımızda okuyarak değerlendirebilirsiniz.

Restoranda İç Ortam Havasını Kirleten Etmenler

Kapalı alanlarda hava kalitesi daha hızlı bozuluyor. Çünkü temiz hava sirkülasyonu olmadığında ortamda bulunan birçok kirleticinin de etkisi artıyor. Kapalı alanlarda kirli hava, insan sağlığını daha fazla olumsuz etkiliyor. Restoranda ve insanların sıklıkla vakit geçirdiği kapalı alanlarda iç ortam havasını kirleten etmenler şu şekilde belirtiliyor:

● Nem oranı
● Rutubet
● Sigara dumanı
● Temizlik için kullanılan malzemelerin kimyasal içeriği
● İhtiyaç duyulduğunda kullanılan haşere ilaçları
● Restoranda mutfaktan kaynaklanan yemek kokuları

Nem, sadece restoranlarda değil tüm kapalı alanlarda hava kalitesini bozan önemli bir etken. Çünkü nemin yol açtığı kuruluk, özellikle havadaki virüs ve mikropların daha hızlı yayılmasını kolaylaştırıyor. Nemli alanlarda mantar oluşumu da yaygınlaşıyor. Mantarların en önemli etkisi havaya yaydıkları sporlar. Havadaki sporlar, solunum rahatsızlıklarının oluşmasına da zemin hazırlıyor.

Kapalı alanlarda izin verilmese de yakın alanlarda kullanılan sigaranın kokusu, iç mekanlara kolaylıkla etki edebiliyor. Üstelik sigara dumanının kokusu da uzun saatler etkisini sürdüren etmenler arasında. Sigara kullanmayanlar restoran seçimi yaparken özellikle sigara dumanından arındırılmış yerleri ön planda tutabiliyorlar.

Restoranlarda kötü kokuların oluşmasına neden olan en önemli unsurlardan biri de yemek kokuları. Yemek kokuları ve onun yanı sıra rahatsız edebilecek diğer tüm kokuları, hava temizleme cihazları ile yok etmek mümkün. Restoranda hava temizleyici kullanmak restoranda oluşan tüm kötü kokulara karşı kalıcı bir çözüm getiriyor.

Restoranlar ve Hava Kalitesinin Önemi

Restoranlarda yenen yemek, içecek ve tüketilen gıdaların temizliği öncelik taşıyor. Bununla birlikte iç ortam hava kalitesi alanı paylaşan insanlar için konforun da göstergesi oluyor. Restoran tercihi yaparken ortam havasının kalitesi, karar vermede büyük rol oynuyor. Çünkü insanlar yiyeceği yemeği düşünürken aynı zamanda yemeği yediği alanın atmosferini de önemsiyor. Ancak restoranlarda bazı uygulamalara dikkat edilmemesi hava kalitesinin bozulmasında oldukça fazla etkili oluyor. İşte restoranlarda hava kalitesinin düşmesinin nedenleri:

● Yeterli iç havalandırmanın yapılmaması
● Dış hava sirkülasyonunun sağlanamaması
● Ekonomik olması için ve enerji tasarrufu için sistemlerin gerektiğinde çalıştırılmaması

Aslında hava kalitesini yükseltmenin en ekonomik ve sağlıklı yolu restoranda hava temizleyici kullanmak. Çünkü restoranlarda insan sirkülasyonunun çok fazla olduğu görünüyor. Havalandırma sistemlerinin yetersizliği durumunda, hastalıkların bulaşması kolaylaşıyor. İnsanların keyifli vakit geçirmek için geldiği restoranlarda hava kalitesi aynı zamanda sağlıklarını etkiliyor. Çünkü restoranlarda maruz kalınan kirli havanın insan vücuduna birçok etkisi görünüyor.

Baş ağrısı, yorgunluk, gözlerde kuruluk ve yanma, konsantrasyon bozukluğu ve yorgunluk iç ortam hava kalitesine bağlı olarak gelişebiliyor. Keyifli ve sağlıklı bir yemek için restorana giderken bu rahatsızlıkların riskini taşıyor olmak için hiçbir müşteri üzerinde olumlu etki yaratmıyor.

Küresel salgın dönemiyle beraber kapalı alanlardaki hava kalitesi artık daha önemli. Bununla beraber restoran gibi kapalı alanı olan yerlerde maske takılmadığı durumlarda havanın temiz olması daha büyük önem taşıyor. Restoranda hava temizleyici kullanmak maskesiz ortamlarda sağlığı korumaya devam etmek için önemli bir rol oynuyor.

Restoran ve Kafelerde Hava Temizleme Cihazlarına Rağbet Artıyor

Modern yaşam, sosyalleşmeyi de es geçmiyor. Bu çağda sosyalleşme dendiğinde ise restoran ve kafeler en fazla vakit geçirilen yerler arasında bulunuyor. Restoranları ziyaret eden müşterilerin kendilerini rahat hissetmeleri de ortam havasının kalitesiyle oldukça ilişkili görünüyor. Müşterilere temiz hava sunabilmek, verilen hizmetin önemli bir parçası haline geldi. Bu yüzden restoranda hava temizleyici kullanmak artık işletmelerce büyük rağbet görüyor. Çünkü gıda endüstrisinde önemli yeri olan restoranlar iyi hava kalitesine sahip ise rekabette de öne geçiyor.
İşte restoranda hava temizleyici kullanmak için 5 sebep:

1. Ortamdaki küf, mantar, toz, kir ve kötü kokuları ortadan kaldırıyor. Hava ve yüzeylerin kesintisiz şekilde temiz olmasını sağlıyor.
2. Restorandaki temiz hava sadece müşterileri etkilemiyor. Restoranda hava temizleyici kullanmak çalışanların da sağlığını koruyor. Böylelikle işe devamlılığı sağlıyor. Hastalık sebebiyle personel eksikliğinin önüne geçiyor.
3. Astım ve alerjisi nedeniyle özellikle temiz havaya daha çok ihtiyaç duyanlar için temiz hava sağlıyor. Sağlık problemi olanların bile rahat bir şekilde yemek yemesini sağlıyor.
4. Restoranda hava temizleyici kullanmak, diğer restoranlarla olan rekabet ortamında restoranı ön plana çıkarıyor. Temiz havaya sahip temiz restoran daha çok tercih ediliyor.
5. Evcil hayvan kabul eden restoranlarda hava temizleme cihazları, bu hayvanlardan kaynaklanan tüy, koku gibi etkileri yok ediyor. Diğer müşterilerin evcil hayvanlardan etkilenmemesini sağlıyor.

Hava temizleyici seçerken bu 5 sebep için etkili bir hava temizleme cihazı olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bu yüzden Jonix hava temizleme cihazları, yenilikçi ve her yere uyum sağlayan tasarımlarıyla istenen temiz havayı garanti ediyor.

Restoranlar İçin En İyi Hava Temizleyici Hangisi

Solunan havanın temiz olduğundan emin olmak için doğru hava temizleyici kullanmak gerekiyor. En iyi hava temizleme cihazı restoranın büyüklüğü ne kadar olursa olsun etkili bir hava temizleme ile fark yaratıyor. Bu amaçla Jonix hava temizleme cihazlarının kullandığı termal olmayan plazma teknolojisi, restoran ortamında havadaki tüm kirletici bileşenleri parçalıyor. Her an temiz ve güvenli hava sağlanabiliyor.

Restoranlarda hava temizleyici kullanmak hem müşteriler için hem de restoran çalışanları için önemli. Bu yüzden hava temizleme cihazının tasarımı ve kolay kurulumu, sorunsuz kullanılmasını etkiliyor. Jonix hava temizleyicileri herhangi bir alana kolaylıkla kurulabiliyor. Aynı zamanda havalandırma cihazına da kurulabilen hava temizleyiciler kirleticileri %99,9 oranında yok edebiliyor.

Jonix hava temizleme cihazlarının ön plana çıktığı bir diğer konu da herhangi bir yan etkisinin olmaması. Bununla birlikte kimyasal kalıntı bırakmadan gün boyu temassız, kesintisiz hava temizliğini sağlayabiliyor. Restoranlarda geçirilen uzun saatler düşünüldüğünde solunan havanın temizliği o restoran için güven verici bir unsur haline geliyor.

Yeme-içme sektörünün dahil olduğu Horeca alanlarının her birinde hava temizleme cihazlarının yarattığı temizlik ve konfor dikkat çekici bir konuma geliyor. Jonix ürünleri arasındaki 3 seri restoranlardaki temiz hava beklentisini maksimum seviyede karşılıyor:

● Jonix Cube serisi hem ev hem de restoran gibi profesyonel ortamlarda kullanılabiliyor. Ek filtrelemeye gerek kalmıyor. Kullandığı NTP (termal olmayan plazma) teknolojisi ile virüs, bakteri ya da mantar üremesi gerçekleşmiyor. Bu da uzun süre temiz hava olan bir ortamda oturmayı sağlıyor. Bakım masrafının az olması da restoran gibi işletmeler büyük önem taşıyor.
Jonix Mate ve Minimate cihazları toz ve kirleticilerin tamamen yok edilmesini sağlıyor. Sağlık için zararlı hiçbir kalıntı ya da kimyasal madde bırakmıyor. Bu serinin restoranda hava temizleyici kullanmak isteyenler için önemli avantajları bulunuyor. Sessiz, ekonomik ve az yer kaplıyor.
Jonix Steel serisi özellikle küçük alanlarda etkili olabilen bir hava temizleme cihazı. Restoran gibi yüksek hijyenin önemli olduğu yerlerde alanın büyüklüğü ne kadar olursa olsun kolaylıkla monte edilebiliyor.

Jonix ürünlerinin dikkat çeken bir özelliği de çevre dostu olması. Özellikle sürdürülebilir yaşam daha ön planda ve restoranların buna katkı sağlaması bekleniyor. Bu yüzden restoranlarda Jonix hava temizleme cihazlarını tercih etmek, kaliteli ortam havasını sağlarken çevreyi de koruyor.

Daha fazla bilgi almak için https://havamtemiz.com/restoran-hava-temizleme/ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/magazada-hava-kalitesini-iyilestirmek-icin-oneriler/ linkinden ulaşabilirsiniz.