Rehber

Masaj Salonlarında Bulunması Gereken Ekipmanlar

Günümüzde rahatlamak ve stresi ortadan kaldırmak için yaptırılan masaj aslında en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Yumuşak dokuların manipülasyonu olarak tanımlanan masaj belli tekniklerle vücuda uygulanır. Amacı vücudun rahatlatılması, ağrıların giderilmesidir.

Masaj türleri amacına göre değişir. Terapi amaçlı, tıbbi amaçlı, spor sonrası rahatlama ya da kasların güçlenmesi için yaptırılabilir. Özellikle kendine vakit ayırmak ve günlük hayatın koşuşturmacasında dinlenmek için masaj salonları tercih edilen yerler arasındadır. Bir masaj salonunda konforu ve memnuniyeti etkileyen en önemli kriter, masajı yapan uzman kişidir. Sağlık açısından masaj yapan kişinin lisanslı ve işinde uzman olması öncelikli tercih sebebidir.

Bununla birlikte masaj salonlarında bulunması gereken ekipmanlar da oldukça önemlidir. Tam bir masajın 30-45 dakika sürdüğü düşünülürse masaj salonunun ortam hava kalitesi de yapılan hizmetin kalitesini etkiler. Peki bir masaj salonunda neler bulunmalı? Hep beraber inceleyelim.

Masaj Ürünleri

Masaj tekniklerine bakıldığında eller, dirsekler ve ön kollar kullanılır. Bununla birlikte masaj bir cihazla da yapılabilir. Masaj aletleri kullanım alanına göre farklı çeşitlerde bulunur. Omuz, sırt, boyun, bel bölgesi için gerekli ürünler masaj salonlarında bulunması gereken ekipmanlar arasında yer alabilir.

Vücut Bakım Ürünleri

Bu konuda ilk akla gelen kozmetik ürünler olabilir. Masaj salonlarında bulunması gereken ekipmanlar arasında en önemli ürünlerden biri masaj yağı ve diğer kozmetik ürünlerdir. Bu ürünlerin içeriği ve kalitesi çok önemlidir. Yüz ve vücut için ayrı masaj ürünleri kullanılabilir.

Masaj Yatakları

Bir masajın konforlu olabilmesi ve fayda sağlayabilmesi için masaj yatakları büyük önem taşır. Sağlık merkezlerinde masaj sedyesi olarak da adlandırıldığını duyabilirsiniz. Çok sert ya da çok yumuşak masalar iyi bir masaj için ideal olmayabilir. Masaj yatağı masaj salonlarında bulanabileceği gibi ev için portatif modelleri de mevcuttur.

Ürünleri Depolamak İçin Yeterli Dolap ve Raf

Masaj salonları sirkülasyonun fazla olduğu yerler arasındadır. Bu yüzden yedek masaj ürünleri depolamak gerekir. Ayrıca hijyen için havlu, terlik gibi malzemeler kişiye özel olmalıdır. Tüm bu malzemeler de masaj salonlarında bulunması gereken ekipmanlar arasında yer alır. Bu malzemeleri saklamak için yeterli dolap ve raf mutlaka temin edilmelidir. Ayrıca elbise askısı, paravan gibi eşyalara da ihtiyaç duyulabilir. Masaj yağlarını koymak için sehpa da masaj odasında kullanılabilir.

Hava Temizleme Cihazı

Bir masaj salonunda kullanılan alanın yeterli büyüklükte olması önemlidir. Bununla birlikte tezgah, lavabo gibi detaylar alanın daha da küçülmesine neden olur. Uzun süre çalışılan bu odalarda gün içerisinde insan sirkülasyonu da fazladır. Ayrıca masaj salonlarında seans için bekleme alanları da bulunur. İnsanların bir arada olduğu kapalı alanlar için en büyük sorun hava kalitesini yüksek tutmaktır. Bu nedenle masaj salonlarında bulunması gereken ekipmanlar arasında hava temizleyiciler öncelikli olarak yer verilmesi gereken araçlar arasındadır.

Masaj Salonlarında Hava Kalitesinin Önemi

Kapalı alanlarda ortam havasını kirleten birçok etmen bulunur. Toz, küf, rutubet, sigara dumanı ya da kötü kokular bu etkenlerin başında gelir. Masaj salonlarındaki risklerden biri de havada asılı kalan virüsler olabilir. Kullanılan ürünlerin kokuları birbirine karışarak rahatsız edici olabilir.

Oda kokuları ve klima gibi etmenler de hava kalitesini etkiler. Mevcut astım ya da alerjisi olan kişiler için masaj salonları daha riskli hale gelmektedir. Ayrıca dışarıdan temiz hava sağlamak için havalandırma yöntemine yeterli zaman ayırmak da zor olabilir.

Bu durumlar, hava kalitesi üzerinde olumsuz etkileri olan unsurlar olarak memnuniyetsizlik yaratır. Üstelik masaj rahatlamak için yapılan, sağlık için tercih edilen bir yöntemdir. Ortam havasının kirli olması farklı sağlık sorunlarına sebep olacağı için masajın da kalitesini olumsuz etkiler. Bu açıdan masaj salonlarında hava temizleme cihazı kullanmak büyük avantaj sağlar. Kaliteli bir ortam havasında yapılan doğru bir masaj size şu faydaları sağlar:

  • Vücudunuzu oluşturan dokular ve organlar düzenli olarak çalışmaya başlar. Bunun için masaj kadar temiz hava solumak da önemlidir.
  • Kasları güçlenir.
  • Vücutta biriken toksinler atılır.
  • Kan dolaşımı hızlanır.
  • Eklemlerin hareket kabiliyeti artar.

Masajın faydalarını tamamlayan en önemli etkenin solunan temiz hava olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Masaj Salonlarında Hava Kalitesini Artırmak İçin Yapılabilecekler

Hava kalitesini yükseltmek ve temiz hava sağlamak için pencere açmak en sık kullanılan yöntemdir. Bununla birlikte bazı alanlar buna uygun olmayabilir. Özellikle masaj salonlarının konumu buna elverişli değildir.

Gürültü açısından rahatsızlık verebilir ve dışarıdaki tozun içerdeki havaya karışmasına neden olur. Kimsenin olmadığı zaman aralıklarında temiz hava sirkülasyonu faydalıdır. Ancak bir masaj salonunda asıl ihtiyaç duyulan gün boyu kesintisiz temiz hava ve hijyendir.

Masaj salonlarında bulunması gereken ekipmanlar planlanırken hava temizleyiciyi dahil etmek hava kalitesini artırmak için en etkili yöntemdir. Bunun için Jonix hava temizleme cihazlarını inceleyebilirsiniz. Jonix NTP (termal olmayan plazma) teknolojisi ile masaj salonu gibi yoğun ve sınırlı alanlarda oldukça etkili bir temizlik sağlar.

Ürünleri arasında bulunan Jonix Mate hava ve yüzeylerdeki tüm kirleticileri yok eder. Havayı tamamen filtreleyerek temiz havayı ortama verir. Klima maliyetlerini düşürerek büyük avantaj sağlar. Tasarımı küçük alanlarda bile kullanıma uygundur.

Küresel salgın dönemi kapalı alanlarda daha çok dikkat etmek gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Jonix hava temizleme cihazlarının virüs ve bakteriler üzerindeki %99,9 etkisi, size sağlıklı nefes alabileceğiniz ortamı size sunar. Siz de Jonix ürünlerini tercih ederek soluduğunuz hava üzerindeki etkisini fark edebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/oda-kokularinin-etkileri/ linkinden ulaşabilirsiniz.