Rehber

Yoga Salonlarında Olması Gereken Ekipmanlar

Günümüz koşullarında çoğu insanın ortak derdi stres, gerginlik ve olumsuz koşullardır. Bu durumlardan etkilenmek istemeyen kişilerin birçoğu ise yogaya başvuruyor. Hindistan’da başlayan, sonra da tüm dünyaya yayılan yoga, aslında zihinsel, fiziksel ve manevi pratiklerin yapılmasıdır.

Sağlık açısından da oldukça faydalı sonuçları gözlenen yoga sayesinde sizler de olumsuzlukları üzerinizden atabilirsiniz. Bunun için ister ev ortamında ister profesyonel salonlarda yoga yapabilirsiniz. Ortamın da son derece etkili olduğu bu tarz egzersizler esnasında ilk dikkat edilmesi gereken, yoga salonlarının ekipmanları olmalıdır.

Uygun ortamın sağlanmasıyla daha da etkili olan yogada en temel aktivite nefes egzersizleridir. Bu egzersizler, yoganın farklı türlerindeki çeşitli fiziksel hareketleri de kapsar. Yoga, gündelik hayatın getirdiği olumsuzlukları hem ruhsal hem de fiziksel açıdan giderdiği için sizler de en kısa sürede bu egzersizlere başlayabilirsiniz.

Yoga salonlarının ekipmanlarını detaylı bir şekilde incelendikten sonra sizler de bu egzersizlere evde ya da profesyonel salonlarda başlayabilirsiniz. İşte, yoga esnasında en çok ihtiyaç duyulan ekipmanlar!

Yoga Matları

Yoga salonlarının ekipmanları yakından incelendiğinde en çok ihtiyaç duyulan matlardır. Spor yaparken de kullanılabilen bu matlar, kişilerin alanını belirler. Yumuşak dokularıyla kişilerin rahatça hareket edebilmelerine zemin hazırlayan bu matlar, aynı zamanda zeminde zorlaşan hareketleri kolaylaştırır.

Öte yandan alet kullanılarak yapılan yoga çeşitlerinde de yine bu matların kaymaz yapıları fayda sağlar. Günümüzde hemen hemen her yerden temin edilebilen böylesine kullanışlı matlar, pilates yapanların da ihtiyacıdır.

Hava Temizleme Cihazları

Yoga, en temel mantığı ile nefes egzersizlerini doğru yaparak hem bedensel hem de ruhani gücü sağlayabilmektir. Hâl böyle olunca yoga yapılan alanın genel havası çok önemli olur. Kötü kokan, kasvetli ve iç karartıcı ortamlar yerine daha ferah ve temiz kokan alanlar tercih edilir. Sizler de yoga salonlarının ekipmanları için araştırma yaparsanız ortam için vazgeçilmez ekipmanın hava temizleme cihazları olduğunu görebilirsiniz.

Havadaki kötü ve zararlı kokuyu temizleyerek daha rahat ve kolay nefes alabilmeyi sağlayan bu cihazlar yogayı kolaylaştırır. Günümüz koşullarında pek çok alanda kullanılan Jonix Steel serisi gibi ürünlerle bulunduğunuz her ortamı temizleyebilirsiniz. Ciğerlere tamamen temiz bir hava girişi sağlayan bu cihazlar, yoga sırasında odaklanmaya da etki eder. Şimdi de yoga sırasında gerekli olan ekipmanlara yakından bakalım.

Yoga Giysileri

Bol egzersiz yapılan yoga sırasında kullandığınız ekipmanlar kadar giysiler de önemlidir. Sıkmayan ya da hareketleri kısıtlamayan kıyafetler kullanılır. Yoga için özel olarak üretilen bu giysilerin yelpazesi oldukça geniş olsa da aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • Tayt
  • Tişört
  • Badi
  • Çorap
  • Saç bandı

Yukarıdaki gibi birçok ürünün yer aldığı yoga giysilerinin en önemli özelliği terletmemeleridir. Ev ya da profesyonel salonlarda yoga yaparken buna da dikkat edilmelidir.

Yoga Çemberi

Profesyonel olarak yoga yapılan ve farklı yoga çeşitlerinin uygulandığı salonlarda mutlaka yoga çemberi kullanılır. Genellikle bacak arasına koyularak egzersiz desteği sağlayan bu çemberler, yoga salonlarının ekipmanları arasında yer alır. Eğer evde yoga yapacaksanız bir adet yoga çemberi edinebilirsiniz. Bacak kaslarının güçlendirilmesinde faydalı olan bu tarz ürünler, aynı zamanda pilates gibi sporlarda da tercih edilir.

Yoga Roller

Oldukça kullanışlı olan yoga roller çeşitleri, yoga salonlarının ekipmanları arasında yer alır. Hem ısınırken hem de yoga sonrasında sıkça kullanılan bu ekipman, küçük ve tırtıklı yapısıyla dikkat çeker. Sürtme işlevinde kullanılan yoga roller, başlangıç aşamasında kasların gevşetilmesine ve egzersizlere başlarken ısınmaya yarar.

Öte yandan yoga sonrasında oluşan kas ağrılarının atılması da işte bu küçük ve kullanışlı aletle yapılır. Kimi zaman kas ağrılarında masaj için de tercih edilebilir çünkü kan dolaşımın hızlanmasına zemin hazırladığı bilinir.

Yoga Tekerleği

Kadın ve erkeklerin zaman içerisinde profesyonelleştiği yoga, sadece nefes egzersizinden oluşmaz. Vücut ve zihin esnekliği de bu sayede sağlanır. Çeşitli egzersizlerle yürütülen yoga çeşitlerinde yoga tekerleği olmazsa olmazlardandır. Özellikle profesyonel olarak destek almayı düşünüyorsanız yoga salonlarının ekipmanları içerisinde bu ürünün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Tırtıklı ve yuvarlak bir formdan oluşan yoga tekerleği, genellikle bel hareketlerinde tercih edilir. Üzerine yatılarak istenen pozisyonun elde edilmesinde kullanılır. Öte yandan ayak açma hareketlerinde de bu tarz ekipmanlar, ilerleyen süreçlerde faydalı olacaktır.

Yoga Kayışı

En kullanışlı ve farklı egzersizlerde tercih edilen ekipmanlardan biri de yoga kayışıdır. Yoga kemeri ismiyle de bilinen bu kayış, esnek dokusuyla dikkat çeker. Bel, bacak, kol gibi birçok alanın çalışmasına destek veren bu tarz kayışlar, profesyonel eğitimlerde sıkça kullanılır.

Bel ve sırt ağrılarının hafifletilmesine ve o bölgenin esnemesine de ayrıca etkisi vardır. Renkli ya da renksiz olarak satılan yoga kayışları, profesyonel yoga salonlarında mutlaka bulunmalıdır.

Yoga Blokları

Yoga blokları, egzersizler için doğru pozisyon alabilmeyi sağlar. Hareketlerin doğru ve zararsız bir şekilde yapılabilmesini sağlayan bu ürünler, yoga salonlarının ekipmanları arasında yer alır. Öte yandan evde yoga yapmayı düşünen kişilerin de bu tarz kullanışlı ekipmanlardan destek almaları gerekir. Çünkü yanlış yapılan bir hareket ya da herhangi bir bölgeye fazla kuvvet uygulamak, küçük sakatlanmalara neden olabilir.

Yoga Salonlarında Hava Kalitesinin Önemi

Farklı hareketler ve nefes egzersizleriyle hem vücut hem de ruh sağlığına etki eden yoga, zihin temizliği açısından da önemlidir. Günümüz koşullarında stresli iş hayatından bunalan kişilere küçük bir kaçış kapısı sunan yoga için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunların başında yoga salonlarının ekipmanları geldiği gibi ortamın genel havası da önem arz eder. Öyle ki havanın uygunluğu bu tarz nefes egzersizlerinin ağırlıklı olduğu tüm etkinliklerde önemlidir.

Doğru nefes alıp vermeyle yapılan yogadan etkili sonuçlar almak için ortamda mutlaka Jonix hava temizleyicilerden destek alınmalıdır. Bu cihazlar, oda içerisindeki koku, küflenme ve virüs gibi durumların yok edilmesini sağlar. Gözle görülmeyen ve genellikle etrafta uçuşan bu bakteriler, nefes yoluyla vücut içerisine yerleştikleri için özellikle dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca çevre kirliliğinin son derece arttığı düşünülürse sadece yoga ortamında değil, toplu olarak kullanılan eğitim sınıfları, iş yerleri, mağazalar, hastaneler ya da aktivite alanlarında da hava temizleme cihazlarının kullanılması gerekir. Sizler de ister ev ortamında ister salonlarda yoga ya da egzersiz yapmak isteyin, buralardaki havayı en iyi şekilde temizleyebilecek bir hava temizleyicisinin olup olmadığına dikkat edin.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/masaj-salonlarinda-bulunmasi-gereken-ekipmanlar/ linkinden ulaşabilirsiniz.