Rehber

Oda Kokularının Sağlık Açısından Etkileri

İnsanları rahatsız eden ve ortam havasını etkileyen kötü kokular için farklı çözüm yolları aranmaktadır. Oda kokuları bunun için bir alternatif olarak sunulsa da kalıcı değildir ve sağlık üzerindeki etkileri de vurgulanmaktadır. Geçici olarak kokuyu baskılayan oda kokuları ortam havasının hijyeni üzerinde etkisizdir.

Kapalı ortamlarda geçirilen süre dikkate alındığında temiz hava solumak için daha kalıcı çözümlere ihtiyaç vardır. Özellikle küresel salgın döneminde bunun öneminin daha iyi anlaşıldığını söyleyebiliriz. Hava temizleme cihazı kullanmak bunun için sağlıklı bir yöntemdir. Bununla birlikte hava temizleyicilerle ilgili deneyimi olmayanlar oda kokularının geçici ferahlatıcı etkisini tercih edebilir. Bu nedenle yazımızda oda kokularının etkileri neler paylaşıyoruz. Oda kokuları sağlığı nasıl etkiliyor ve kimler bunları kullanmamalı, detaylarıyla okuyabilirsiniz.

Oda Kokuları Zararlı Mı?

Oda kokuları ve sağlık arasında ilişkiyi ele alırken oda spreylerin içeriğine değinmek gerekir. Oda spreyleri ile gözle görülmeyen küçük parçacıklar ve kimyasallar havaya karışır. Alınan nefesle beraber bu parçacıklar akciğerlere ulaşır. Özellikle astım, bronşit ve alerji gibi rahatsızlığı olanlar için bu gazlar rahatsız edicidir. Üstelik sinir sistemini etkileyecek seviyelere ulaşması da mümkündür. Oda kokuları zararlı mı, sorusuna yönelik sağlık için zararlı etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Püskürtme değil yayma üzerine kurulu olan çubuklu oda kokularının çalışma mantığı daha doğal gibi görünse de kapalı alanlarda ihtiyaç duyulan temiz havayı sağlayamaz. Çünkü kapalı alanlarda ortam havasını kirleten birçok etmen bulunur.

Kötü kokular dışında duman, toz, küf, rutubet, kimyasal kirleticiler bunlara örnek verilebilir. Özellikle dışarıdan temiz hava sirkülasyonu sağlanamayan mekanlar için oda kokularının etkileri sadece anlık kokuyu bastıran geçici bir çözüm gibi görünür.

Ortam havasını temizlemek için kullanılan hava temizleme cihazları, havada yayılmış olan ve insan sağlığına zararlı partikülleri yok eder. Havada asılı kalan virüslerin yayılmasını önler. Böylelikle solunan hava temizlenmiş olarak teneffüs edilir.

Hava temizleme cihazları arasında Jonix ürünleri sahip olduğu NTP (termal olmayan plazma) teknolojisi ile kapalı ortamları zararlı kirleticilerden etkili bir şekilde arındırır. İnsan kalabalığının yoğun olduğu eğitim kurumları, hastaneler, otel ya da restoranlar kadar konutlar için de kullanışlıdır. Özellikle cadde üstü konutlarda, yeterli pencere açılamayan yerler için hava temizleme cihazları hava kalitesini sağlamak oldukça idealdir. Jonix hava temizleyicileri arasında yer alan konut hava temizleme ürünleri ile hava kalitesini optimum seviyede tutabilirsiniz.

Oda Kokularının Etkileri

Oda kokularının içerisinde ortama hoşluk veren aroma ile birlikte birçok kimyasal ürün bulunur. İçeriğinde bulunan paradikolorobenzen maddesi gözler ve üreme sistemine zarar vermektedir. Ayrıca bu maddelerin kanserojen özelliği de vardır. Oda parfümlerine limon ya da portakal kokusu veren limonen maddesinin nefes darlığına etkisi olduğu belirtilmektedir. Göz ve burun alerjisini de tetikleyicidir.

Oda kokularının etkileri arasında cilt sağlığını da bozduğu vurgulanmaktadır. Sprey olarak kullanılan oda kokuları ciltte kızarıklık, kaşıntı ve yanma belirtilerine neden olabilir. Görüldüğü gibi oda kokularının etkileri kısa zamanda rahatsızlık vermiyor gibi hissedilirse de uzun vadede birçok sağlık probleminde sebep olmaktadır. Peki kimler oda kokularından daha çok etkilenir? Bu konuyla ilgili önemli bilgileri paylaşalım.

Bebekler Üzerindeki Etkisi

Oda kokuları ile ilgili yapılan araştırmalara bakıldığında özellikle çocuk ve bebekler üzerinde oldukça önemli etkileri olduğu görülür. Çünkü bebeklerin solunum sistemi çok hassastır. Bebek odalarında işlevi olan mobilyadan duvar boyasına ya da oyuncaklara kadar her türlü kimyasal katkılı ürün, bebeklerin solunum sistemi için zararlıdır.

Hayvanlar Üzerindeki Etkisi

Evcil hayvan bulunan evlerde ya da veteriner kliniklerinde ortam kokusunu iyileştirmek için ilk akla gelen oda spreyi kullanmaktır. Ancak hayvanların yaşadığı ortamlarda dışarıdan temiz hava sağlanmasına öncelik verilmelidir. Bu konuda özellikle kokuya hassas hayvanlar için riskli olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle oda kokusu kullananların evcil hayvanlarını veteriner hekimlere kontrol ettirmesi önerilmektedir.

Alerjisi ve Astımı Olanlara Etkileri

Ortam hava kalitesinin bozulması, solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden biridir. Özellikle daha önce astım ve alerji rahatsızlığı geçirenler için daha riskli olmaktadır. Bu nedenle kapalı alanlarda ortam havasının hijyeni çok önemlidir.

Alerji ve astım hastalığını tetikleyen bir unsur da kokulardır. Bu nedenle oda kokularının etkileri arasında solunum yollarına verdiği zarar oldukça fazla dikkat çekmektedir. Oda kokularında yer alan maddeler nefes darlığı ve öksürük gibi etkileri arttırır. Bu durum sağlık açısından önemli bir risktir ve yaşam kalitesinin de bozulmasına neden olmaktadır.

Oda Kokusu Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Ev, ofis ya da yazlık fark etmeksizin yaşam alanımıza dahil olan her yerde ferah ve temiz bir nefes almak isteriz. Bunun için oda kokusu kullanmak gerektiğini düşünüyorsanız belirtmek gerekir. Oda kokularının etkileri arasında kokunun kaynağını yok etmek yoktur. Bu yüzden kısa süreli bir etki yarattığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Oda kokusu kullananlar kendi genel sağlık durumlarını yakından takip etmelidir. Hava temizleyiciler kötü kokulara yol açan etkenleri kaynağından yok eder. Ayrıca oda kokularının etkileri uzun vadede bir maliyet de ortaya çıkarır. Hava temizleme cihazları hem beklentinizi karşılar hem de tasarruf etmenizi sağlar.

Jonix ürünleri filtre değişimi gerektirmeyen yenilikçi bir yaklaşımla ürünlerini sunar. Hava temizleyici kullanan astım ve alerji hastalarının daha az atak geçirdiği görülmektedir. Siz de Jonix hava temizle cihazlarını inceleyerek bulunduğunuz alana uygun hava temizleyiciyi tercih edebilir ve sağlığınız için soluduğunuz havayı iyileştirebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/sehirler-arasi-otobuslerde-havalandirma/ linkinden ulaşabilirsiniz.