Rehber

Şehirler Arası Otobüslerde Havalandırmanın Hava Kalitesine Etkisi

Şehirlerarası Otobüslerde Havalandırmanın Hava Kalitesine Etkisi

İnsanların bir arada yolculuk yaptığı şehirler arası otobüslerde hava kalitesi sağlık açısından çok önemlidir. Çünkü yolcular uzun saatlerini oturarak geçirdikleri gibi birçok insanla aynı havayı soluyarak seyahat ederler. Bu durumda yeterli hava sirkülasyonu olmadan kalabalık bir ortamda sürdürülen seyahat, tüm yolcular için rahatsızlık verici olabilir.

Konforlu bir yolculuk için ısıtma, soğutma ve nem uygun şekilde muhafaza edilmeye çalışılsa da en önemli konu iç ortam hava kalitesidir. Çünkü otobüslerde insan kalabalığının etkisiyle havadaki virüslerin bulaşması oldukça kolaydır.

Yolcular arasındaki mesafe virüslerin bulaşmasını engelleyecek düzeyde değildir. Peki şehirler arası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi nedir? Yazımızda konforlu bir yolculuk için şehirler arası otobüslerdeki havalandırma sistemini ele alıyoruz. Böylelikle yolculuklarda havalandırmanın etkisi ve hava temizleyicilerin rolü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Şehirlerarası Otobüslerde Havalandırma Sistemi

Şehirlerarası otobüs kullananlar tavanda bulunan düğmeleri hatırlayabilir. Havalandırmanın açılması, kapatılması gibi ayarları yolcu koltuğunda yapmak mümkündür. Bugünkü teknolojiler ve sistemler vasıtası ile kullanılan havalandırma sistemlerinde amaç insanların konforlu ve temiz iç ortam havası ile seyahat etmesidir.

Bununla birlikte enerji tüketiminin de minimum olması çaba gösterilen unsurlar arasındadır. Şehirlerarası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi ile son yıllarda HEPA filtreli ya da UV ışınlı hava temizleme cihazlarının da kullanılmaya başlandığını görebilirsiniz.

Şehirlerarası otobüslerde kullanılan klima sistemi bazı kriterlere dikkat edilerek tasarlanmalıdır. Otobüste kullanılan havalandırma ve klima sistemleri için aşağıdaki unsurlara dikkat edilmelidir:

 1. Dış ortam sıcaklığı ve içerdiği kirleticileri gösteren tasarım şartları,
 2. Klima sisteminin motor üzerindeki etkisi,
 3. Araç gövde yapısı, esnek ve sağlam olması,
 4. Güneş ışınlarının ve gürültünün etkisi,
 5. Bunlara ek olarak gerekli olan elektrik gücü ve soğutma kapasitesi,
 6. Yolcuların konforu için araç içinde hava kaçaklarının olmaması,
 7. Isı yalıtımı.

Yukarıda sıralanan özellikler dikkate alınmadan kurulan havalandırma sistemleri şehirler arası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi açısından başarısız sonuçlanabilir. Seyahat firması tercih ederken yolcuların öncelik verdiği konulardan biri hijyen ve iç ortam hava kalitesidir. Bu yüzden otobüs firmaları iç ortam hava kalitesini iyileştiren teknolojileri yakından takip etmelidir.

Şehirlerarası Otobüslerde Havalandırma İç Hava Kalitesini Nasıl Etkiler?

İç ortam hava kalitesi yaşanan ortamın hacmi ile teneffüs edilen havanın kalitesi ile ilgilidir. İç ortam hava kalitesini etkileyen birçok etmen bulunur. Hava kalitesini bozan ve hava kirliliğe sebep olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İnsanların solunumları neticesi ortaya çıkan karbondioksit miktarı,
 • İnsanlardan kaynaklanan koku,
 • Çevreden ve insandan kaynaklanan mikroorganizmalar,
 • Eşya ve bina kaynaklı organik buharlar,
 • Çevreden ve eşyadan kaynaklanan toz,
 • Alerjen maddeler ve canlılar,
 • Sigara dumanı,
 • Elektronik kirlenme, radyasyon gibi diğer kirleticiler.

Otobüslerde kullanılan döşem ve iç malzemelerin ham maddeleri, dezenfekte için kullanılan ürünlerin uçucu kimyasallar da iç ortam hava kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bütün bu etmenlere karşı şehirler arası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi, önemli sorunlardan biridir. Otobüslerin havalandırma sistemleri tam kapasiteli yolcu sayısı ve uzun seyahatlerde yetersiz kalabilmektedir. Yetersiz havalandırma sisteminin hava yolu ile bulaşan hastalıklar için risk oluşturduğu bilinmektedir.

Otobüslerde İç Ortam Hava Kalitesi Nasıl Sağlanır?

Şehir içi ve şehirler arası otobüslerle ilgili yapılan çalışmalar virüslerin ve hastalıkların çok kolay bulaştığını gösteriyor. İç ortam hava kalitesini artırmak için kirletici kaynağın yok edilmesi, azaltılması ya da kontrol edilmesi en etkili yöntemdir. Ancak bunun sağlanması özellikle yolculuklarda mümkün olmamaktadır. Bu yüzden havanın temizlenmesi ve doğru iklimlendirme koşulları ön plana çıkmaktadır.

İç ortam hava kalitesini sağlamak için gelişmiş teknolojilerin uygulandığı yeni havalandırma sistemlerinin daha etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca alınabilecek bazı önlemler ile şehirler arası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi daha da iyileştirilebilir. Bazı püf noktaları otobüslerde iç ortam hava kalitesini iyileştirmek için faydalı olabilir:

 • Uzun yolculuklarda mola duraklamaları esnasında kapı ve pencereler açık bırakılarak dışarıdan temiz hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.
 • Bununla birlikte şehirler arası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi dışardaki havayı sirküle eden bir sistem olmalıdır.
 • Havalandırma sistemlerinin periyodik bakımlarının ihmal edilmemesi önemlidir.
 • Şehirlerarası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi yetersiz kaldığında hava temizleyici kullanılması önerilir. Bu şekilde şehirler arası otobüslerinin iç ortam hava kalitesi ve hijyeni konusunda daha etkili sonuçlar almak mümkün olabilir.

Otobüslerde Klima ve Havalandırma Sistemlerinin Sağlık Üzerindeki Etkisi

Otobüslerde yolcuların konforunu sağlayacak iklimlendirme sistemleri için farklı çözümler bulunsa da klima sistemi çalışma prensibi görülür. Şehirlerarası otobüslerde havalandırma sistemleri dışardaki havayı içeri alma sistemine dayansa da tam anlamıyla temiz hava sirkülasyonunun sağlanabildiği söylenemez.

Özellikle küresel salgın döneminde şehirler arası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi çok daha fazla gündeme gelmiştir. Çünkü toplu taşıma araçları ve otobüslerde kimin virüsü taşıdığı bilinmediği için havalandırma sistemlerinin tasarımlarının tekrar gözden geçirilmesi gündeme gelmiştir. Havada asılı kalan virüslerin otobüslerde havalandırma ve klima etkisi ile daha kolay yayılabileceği ihtimali de gündeme getirilmiştir.

Şehirlerarası Otobüslerde Hava Temizleyici Kullanmanın Önemi

Kapalı ortamlarda havada asılı kalan ve insan sağlığına zararlı partikülleri yok eden cihazlar hava temizleme cihazı olarak tanımlanıyor. Günümüzde kullanılan teknolojiler göz önüne alındığında hava temizleme sisteminin oldukça fazla geliştiğini söyleyebiliriz. Özellikle havalandırma ve klima sistemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda hava temizleme cihazları daha işlevsel hale gelmektedir.

Şehirlerarası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi ile kıyaslandığında otobüslerde de hava temizleme cihazı büyük avantaj sağlar. Hava temizleme cihazları ortam havasını kirleten birçok etkene karşı etkilidir. Kötü koku, nem, havadaki virüs ve bakteriler etkili bir şekilde yok edilir. Hava temizleme cihazları arasında yer alan Jonix ürünleri teknolojisi ile şehirler arası otobüslerde de fark yaratır. Özellikle küresel salgın dönemi dikkate alındığında Jonix ürünlerinin Covid-19 üzerindeki %99,9 oranındaki etkisi dikkat çeker. Otobüs gibi küçük alanlarda hastalıklara karşı korunmak için büyük önem taşımaktadır.

Merkezi İtalya olan Jonix, NTP teknolojisini kullanır. Bu teknoloji insan sağlığına zararsızdır. Üstelik kesintisiz hava temizliği sağlar hem yüzey hem hava temizleme birlikte gerçekleşir. Şehirlerarası otobüslerde en büyük sorunlardan biri olan karbondioksit artışı ve kötü kokunun verdiği rahatsızlık Jonix hava temizleme cihazları ile giderilebilir.

Şehirlerarası otobüslerde havalandırmanın hava kalitesine etkisi yolcu sayısı ve seyahat süresine göre değişebilir. Ancak Jonix, şehirler arası otobüslerde bulunan yolcu kapasitesine bakılmaksızın herkes için temiz hava soluma imkanı sağlar. Filtresiz hava temizleme özelliği ise kullanımını pratik bir hale getirir. Ayrıca hava temizleme cihazlarını bir avantajını da şu şekilde belirtebiliriz.

Havalandırma sistemleri dışardaki havayı içeri alma prensibi taşısa da bazen dışarıdan alınan hava da temiz olmayabilir. Aynı şekilde şehirler arası otobüslerin mola sisteminde kapıların açılması ile alınan hava da mola yerine göre yeterli ve temiz olmayabilir. Ancak Jonix hava temizleme cihazı kullanırken cam açma ihtiyacı olmamaktadır.

Hava temizleyici tercihi yaparken kullanılacak alana uygun seçim yapılmalıdır. Jonix ürünlerinin kompakt tasarımı şehirler arası otobüsler için uygundur. Sitemizden hava temizleme cihazı ürünlerini ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/ozon-kirliligi-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.