Rehber

Sınıf Anneliği Nedir? Sınıf Annesi Ne İş Yapar?

sınıf annesi

Sınıf gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda havanın temizliği için pencere açmanın yeterli olmadığını havanın sürekli olarak temizlenmesi gerektiğini biliyoruz. Bu amaçla sınıf için hava temizleme cihazları çok gerekli. Temiz hava soluma konusunda sınıf annelerine en az okul görevlileri kadar büyük bir ödev düşüyor. Peki, sınıf annesi kime deniyor ve sınıf anneleri ne iş yapıyor?

Jonix hava temizleyici ürünler üretim ailesi olarak; hava ve yüzey temizleme teknolojileri konusundaki uzmanlığımızla okul çağındaki çocukların sağlıklı bir hava teneffüs etmelerinin önemine inanıyoruz. Bu bakış açısıyla sınıf anneleri, okul görevlileri, öğretmenler ve velilerin havadaki bakteriler ve virüsler konusunda bilinçli olması önemli.

Sınıf anneliği kavramı özellikle büyük şehirlerde sıklıkla duyuluyor. Kalabalık mevcutlu sınıflarda öğretmene destek amaçlı görev yapan sınıf anneleri, birçok farklı konu ile ilgileniyor. Sınıf annesinin dikkat ettiği konular arasında sınıfın hijyeni ve eksikleri gibi konular ilk sıralarda yer alıyor. Sınıf annesinin görevleri olarak tanımlanan bazı yükümlülükler bulunuyor. Öğretmen ile veli arasında bir nevi köprü olan sınıf anneleri, ılımlı ve yapıcı bir tavırla çözüm odaklı fikirler üretiyorlar. Sınıf annesi kavramı ile henüz tanışmadıysanız ya da daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız; sınıf anneliği nedir ve sınıf annesi kimdir detaylı şekilde inceleyelim..

Nasıl Sınıf Annesi Olunur ve Görevleri Nedir?

Sınıf annesi okulun açılmasının ardından yapılan ilk veli toplantısında, diğer verilerin oyları ile seçilir. Sınıf annelerinin, okul aile birlikleri ile bir bağlantıları yoktur. Okul yönetmeliklerinde de yer almayan sınıf anneleri, tamamen ihtiyaçlar doğrultusunda seçilir. Sınıf anneleri; okul yönetimi ve sınıf öğretmeni ile işbirliği içinde hareket eder.

Sınıf annelerinin yaptığı işler ihtiyaçlara göre değişkenlik gösteriyor. Kimi zaman çocukların sıkıntılarına kulak veren sınıf annesi kimi zaman da veli beklenti ve taleplerini öğretmene iletiyor. Sınıf annesinin sorumlulukları arasında ayrıca sınıfın fiziki ihtiyaçlarının tedarik edilmesi, etkinliklerin planlaması ve ücretlerinin toplanması gibi çok yönlü konular bulunuyor.

Pandemi ve Sınıf Anneleri

2020 senesinde ortaya çıkan Covid 19 pandemisi sebebi ile sınıf annelerinin görev tanımları arasına yeni başlıklar eklendi. Okulların uzun süre kapalı kalması, ardından yarı zamanlı olarak açılması ve şimdi de tamamen yüz yüze eğitime dönülmesi sınıf annelerinin başta sınıf hijyeni olmak üzere farklı konularda da araştırmalar yapmasına sebep oldu.

Sınıf anneleri; öğrencilerin ve okulun menfaatleri için gerekli uygulamaları ivedilik ile ortaya koymayı hedefler. Pandemi döneminde eğitimin kesintisiz devam edebilmesi ve çocukların sağlıklı bir şekilde okula gidip gelebilmeleri için bir takım önlemlerin alınması gerekiyor. Bu noktada sınıf annesinin, öğretmenlerin ve velilerin el birliği ile hareket etmeleri önemli! Sınıf ve okul hijyeni söz konusu olduğunda, uyulması gereken bazı kurallar mevcut. Ayrıca alınabilecek ekstra önemler için araştırmalar yapılabilir, velilerin bir araya gelmesi ile uygulanması gereken işler planlanabilir.

Sınıf Hijyeni ve Sınıf Anneleri

Sınıf annesi; okulu ve çevreyi iyi tanıyan veliler arasından seçiliyor. Gönüllülük esası ile çalışan sınıf annelerinin ayrıca; empatik düşünebilen, araştırmacı, esnek saatlere uyumlu ve ekip çalışmasına yatkın olması bekleniyor. Sınıf anneleri okulların açılması ile sınıf hijyeni için yapılması gerekenler adına araştırmalar yapabilir ve listeler hazırlayabilir. Bu sürecin ardından, öğretmen ve velilerle yaptığı araştırmaları paylaşarak, genel kurallar haricinde yapılabilecek diğer alternatifleri oraya koyabilir. Öğrenci sağlığı ve sınıf hijyeni için gerekenler arasında öne çıkan birkaç başlık bulunuyor.

  • Sınıf havalandırması ve sınıfta temiz hava olması, pandemi döneminde dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alıyor. İster kalabalık mevcut olsun ister daha az kişi, her durumda sınıfın havasının temiz olması; çocukların sağlıklı bir şekilde okula devam edebilmeleri için çok önemli.
  • Çocuk; sınıf içinde ve kantin ya da yemekhane gibi alanlarda sosyal mesafeye dikkat etmeli.
  • Covid 19 kapsamında alınacak önlemlerin velilere duyurulmalı ve destekleri istenmeli.
  • Sınıf içinde maskenin kurallara uygun biçimde takılması, maskenin nemlenmesi ve kirlenmesi halinde değiştirilmesi gerekiyor.
  • Sınıflarda yedek maske ve el antiseptiği bulundurulmalı.
  • Sınıf içinde sık temas edilen kapı kolları, sıralar ve elektrik düğmeleri sık sık dezenfekte edilmeli.
  • Çocuklar okuldan çıktığında deterjan ve su kullanılarak sınıf temizliği yapılmalı.

Kişisel Temizlik Ve Sınıf Hijyeni

Öğrenci sağlığı için çocukların kişisel hijyenleri ve sınıf temizliği bir bütün içinde değerlendirilmeli. Sınıfta temiz havanın önemi ne kadar çoksa çocukların temas ettiği alanların temizliği de o kadar önemli. Bu noktada çocukların bilinçlenmeleri için ailelerinin yanı sıra sınıf annesinin yapacağı bilgilendirmeler de önemli oluyor. Sınıf annesi nelere dikkat eder ve neler hakkında çocukları bilgilendirirse, çocukların algısı bu konuda daha açık olur ve daha dikkatli olurlar.

Çocuklar uzun saatlerini okulda ve sınıfta geçiriyor. Bulundukları ortamda sadece virüs değil, temizlik için kullanılan maddelerin de tehdidi mevcut. Covit 19’un yayılmasını önlemek ve çocukların sağlıklı koşullarda okula devam etmelerini sağlamak için temiz hava sağlama işlemine ekstra önem gösterilmesi gerekiyor.

Sınıf Havalandırması Neden Önemli?

Eylül ayında okulların açılması ile eğitim hayatına yüz yüze devam eden çocukların sağlıklı bir ortamda olmaları gerektiği herkesçe biliniyor. Peki çocuk için sınıf nasıl sağlıklı hale getirilebilir? Sınıf havalandırması için farklı yöntemler izlemek mümkün! Normal şartlarda camlar açık tutularak sınıf kolaylıkla havalandırılabilir. Ancak eğitim ve öğretim döneminin büyük kısmının sonbahar ve kış dönemine denk geliyor olması, bu durumu zora sokuyor. Peki bu şartlar altında sınıf havalandırması nasıl olmalı?

İyi havalandırmanın öneminin vurgulanması için Almanya’da mühendislerce yapılan bir deney var. Bu deneye bağlı olarak sunulan simülasyonda, yeterli oranda havalandırılmamış bir ortamda virüslerin nasıl yayıldığı ortaya çıkıyor.

Colorado Üniversitesi’nde görev yapan Hava Kalitesi Uzmanı Dr. Shelly Miller da sınıfların havalandırılmasının çok önemli olduğunu vurguluyor ve bunu mümkün kılmak için derslerin kısa tutulması gerektiğini söylüyor. Her bir ders süresinin 30 dakikadan uzun olmaması hem virüse maruz kalma süresini kısaltacaktır hem de sınıf havalandırma işleminin sıklaştırılmasına imkan verecektir. Dr. Miller ayrıca sınıf havalandırma cihazlarını işaret ediyor. Sınıfların iç hava kalitesinin arttırılması için yardımcı cihazlardan da yararlanılabiliyor.

Jonix’le Sınıfta Temiz Hava!

Sınıfta temiz hava için Jonix hava temizleme cihazları güvenle tercih ediliyor. Jonix sınıf hava temizleme makineleri; yeni nesil teknoloji ile destekleniyor. İtalya merkezli Jonix, soğuk plazma teknolojisi ile sınıfları bakteri ve virüsleri yok ediyor. Kesintisiz bir temizlik sunan Jonix; mikroplara karşı koruma sağlarken, çocukların vücutlarına daha fazla oksijen girmesine imkan veriyor. Jonix hava temizleyici ile çocukların sağlığı için ideal ortamı yaratmak kolaylaşıyor.

Eğitim alanları hava temizleme ile ilgili yazımız için https://havamtemiz.com/egitim-alanlari-hava-temizleme/ linkine bakabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere sınıf anneliği nedir ve sınıf annesi ne iş yapar sorularına cevap verdik. Bir önceki yazımıza https://havamtemiz.com/jonix-cube-neden-tercih-edilmeli/ linkinden ulaşabilirsiniz.