Rehber

Parfüm Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Alabileceğiniz Önlemler

Parfüm alerjisi olduğunda vücudunuzun bağışıklık sistemi, kokudaki reaksiyonu tetikleyen kimyasal ya da bileşenlerden birine özel olarak yanıt verir. Bu durum, parfüm içeriğinin vücudunuz tarafından yabancı bir madde olarak algılandığını gösterir. Parfüm içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı vücudun alerji reaksiyon göstermesi, kişide oldukça rahatsız edici sonuçlara yol açabilir.

Parfümler her ne kadar güzel bir koku yaysa da bazı insanların doğuştan ya da sonradan gelişen parfüm hassasiyeti bulunabilmektedir. Bu kişilerin parfüm kullanması bir yana, parfüm sıkan birinin yanında bulunmaları bile alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Son derece rahatsız edici bir durum olan parfüm alerjisini tedavi etmek mümkün değildir. Ancak bu durumun önüne geçebilmek için birtakım önlemler alınabilir.

Parfüm alerjisi bulunan kişiler, günlük yaşamlarında sıklıkla bazı sorunlar ile karşılaşabilir. Özellikle kapalı ve kalabalık ortamlarda parfüm sıkılan bir yerde bulunulduğu zaman nefes almakta zorluk çekebilirler. Peki, neden parfüme karşı alerji oluşur? Belirtiler ve alınabilecek önlemler nelerdir?

Parfüm Alerjisi Nedenleri

Parfüm alerjisi, bazen doğuştan bazen de sonradan gelişebilen bir durumdur. Tip 4 alerji adı verilen bu duruma parfüm içerisinde bulunan alerjenik maddeler sebep olmaktadır. Aslında bu alerjiye neden olan, parfümün yanı sıra içerisinde parfüm bulunan kimyasal ve temizlik malzemeleridir. Koku alerjisine sahip olan biri, direkt olarak parfümle temas etmese dahi yeni temizlenmiş bir odadaki kokudan da olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

Parfüm alerjisinin nedenini net bir şekilde belirlemek zordur. Birtakım kalıtsal ya da çevresel etkenler bu duruma yol açabilir. Bazı insanlar, ciğerleri ya da cildi hassas olduğu için bu durumdan etkilenebilir. Bazılarında ise tamamen psikolojik sebeplerden ötürü aynı olumsuz etki gözlemlenebilir. Parfüm alerjisini tetikleyen unsurlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Parfüm
  • Yumuşatıcı
  • Sabun
  • Şampuan
  • Mum
  • Oda kokusu
  • Araba kokusu
  • Islak mendil
  • Temizlik malzemeleri
  • Kolonya

Genel olarak bakıldığında temizlik ürünleri ve parfüm içeren maddelerin bu alerjiyi tetiklediğini görebilmek mümkündür. Parfüm alerjisine sahip olan kişilerin yukarıda yer alan maddelerden uzak durması tavsiye edilir. Ayrıca parfüm alerjisi durumunda kişinin kendisi tarafından konan bir teşhis, yanlış sonuçlara yol açabilir. Dolayısıyla böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman mutlaka alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Koku Alerjisinin Belirtileri

Parfüm bileşenleri, hassas solunum sistemine sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ucuz parfüm türlerine kokusunu yapay aromalar verir. Sonuç olarak bu tür parfümler aşırı kullanıldığında alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Sentetik ve kokulu aromaların sürekli olarak uygulanması sonucunda da vücut alerjik reaksiyonlar göstererek kendini korumak için tepki verir.

Parfüm alerjisi, solunum sisteminizi olumsuz anlamda etkileyebilir. Herhangi bir koku duyarlılığınız ya da alerjiniz varsa söz konusu ürünün kokusu bağışıklık sisteminizin histamin salgılamasına neden olabilir. Burun akıntısı, hapşırma, kaşınan sulu gözler ve baş ağrısı parfüm alerjisi belirtileri arasında yer alır. Ayrıca hırıltı gibi solunum sorunları da bu alerjinin semptomlarındandır.

Parfüm ya da koku alerjisi, birçok farklı belirti ile ortaya çıkabilir. Bunlar kimi zaman çok tehlikeli olmazken kimi zaman ise dikkate alınması gereken sonuçlara yol açabilmektedir. Koku alerjisinin yaygın olarak görülen bazı belirtileri şunlardır:

Yanma

Koku alerjisi bulunan kişiler, parfüm kullandığında ya da parfüme maruz kaldığında cilt veya burunda bir yanma hissi meydana gelebilir. Bu his, parfüm alerjisinin çok net bir belirtisi olmamakla birlikte rastlanabilen bir durumdur.

Astım

Parfüm alerjisinin en büyük belirtilerinden biri olan astım, nefes darlığı olarak tanımlanabilir. Yoğun koku bulunan bir ortamda nefes darlığı çeken birinin parfüm alerjisinden şüphelenmesi muhtemeldir.

Baş Ağrısı

Parfüm alerjisi, yalnızca ciltte ya da solunum yolunda belirti vermez. Bazı kişilerde yalnızca baş ağrısına sebep olabilir. Bazılarında ise baş ağrısı, diğer semptomların yanında görülebilir.

Kızarıklık Kaşıntı

Koku alerjisinin ciltte yol açtığı en büyük belirtilerden bir tanesi, kızarıklık ve kaşıntıdır. Parfümün temas ettiği bir ciltte bu tarz belirtilere rastlamak, kişinin parfüme alerjisi olduğunun yüksek oranda kanıtıdır.

Burun Akması

Burun akması, koku alerjisinde nadir görülen bir belirtidir. Ancak yine de bu durumun meydana gelmesi muhtemeldir.

Parfüm Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Koku alerjisinin birçok belirtisi bulunsa da bunlar hiçbir zaman tek başına yeterli değildir. Bunun için mutlaka bir doktora görünmeniz ve bazı testlerden geçmeniz son derece önemlidir. Parfüm alerjisini tespit edebilmenin en sağlıklı yolu, alerji testidir.

Alerji testi, parfüme veya diğer koku ve kimyasallara karşı hassas olup olmadığınızı belirlemekte kullanılır. Yiyecek ve evcil hayvan tüylerine karşı alerjileri belirlemek için de genellikle alerji testi yapılır. Yama testi sonuçları, parfüm hassasiyetini belirlemede yardımcı olur.

Parfüm, kokulu losyon veya diğer kozmetik ürünler cildinize uygulanan yamaya konulur. Hedeflenen yerlerde kaşıntı belirtileri meydana geliyor ise büyük olasılıkla bir kokuya veya kimyasala karşı alerjiniz var demektir. Yama testi iki gün boyunca yapılır. 48 saat sonra kokuya tepki vermezseniz yüksek ihtimalle alerjinizin olmadığı sonucuna ulaşılır.

Parfüm Alerjisini Önleme için Yapabilecekleriniz

Parfüm alerjisini önlemek için ilk olarak parfümün bileşiminde bulunan hangi elementlerin alerjik reaksiyona neden olduğunun uzman kişiler tarafından tespit edilmesi gerekir. Bu tespitin ardından alerji içeren kokuları ve diğer kozmetik ürünleri kullanmaktan kaçınmak son derece önemlidir.

Parfüm alerjisi meydana geldiğinde bazı ilaçlar yardımıyla bu durum hafifletilebilir. Genellikle ciltte reaksiyon gösteren durumlarda bazı losyonlar ve kremler koku alerjisini önlemeye yardımcı olur. Fakat koku alerjisi en çok solunum yolunda belirti gösteriyorsa böyle bir durum için alınabilecek en iyi önlem temiz havada zaman geçirmektir. Bazı kapalı alanlarda direkt olarak temiz hava ile temas etmek zor olduğundan parfüm alerjisinin önüne geçebilmek için hava temizleme cihazlarından yardım alınabilir.

Hava Temizleme Cihazı

Hava temizleme cihazları; ortamda bulunan toz, bakteri, sigara dumanı ve diğer kötü kokuları çeker ve içerisinde yer alan filtre sayesinde temizlik sağlar. Ardından ise izole olmuş havayı tekrar ortama verir. Parfüm alerjisinin önüne geçebilmek için hava temizleme cihazlarının tercih edilmesi son derece önemlidir.

Jonix olarak hava temizleme sistemleri alanında yapmış olduğumuz çalışmalar ile hava temizleme cihazları geliştirmekteyiz. Alerji ve solunum yolu hastalıklarına sahip kişiler için kurtarıcı nitelikte olan bu ürünler, kapalı alanlarda hava sirkülasyonunun oluşmasına olanak sağlar. Böylece ortamda temiz bir havanın bulunmasına yardımcı olur. Kötü kokuların önüne geçen hava temizleme cihazları sayesinde çok daha ferah ve temiz bir hava solumak mümkün hâle gelir.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/yoga-salonlarinda-olmasi-gereken-ekipmanlar/ linkinden ulaşabilirsiniz.