Rehber

Yemek Kokusu Nasıl Giderilir? 

Yemek Kokusu Nasıl Giderilir? 

Koku; çok güçlü bir duyu. Ayrıca bir ortamın iyi ya da kötü olduğu fikrini de insan zihnine ileten bir etkiye sahip. Hatta kokunun dekorasyona olan etkisi de biliniyor. İç mimari alanında yapılan araştırmalar, bir mekanın insana vereceği etkinin eşyalardan ve duvarlardan ibaret olmadığını gösteriyor. Eşya, duvar ve mekan şekli dışında ışık, müzik ve kokunun de dekorasyonu tamamladığı biliniyor. Öyle ise kötü kokular, en trend şekilde dekore edilmiş bir mekanı bile gölgeleyebiliyor. Bazen iştah açsa da kötü kokular kapsamında yemek kokusu da giriyor.

Yemek kokusu bazen iştah açıcı bir etki bırakırken bazen de rahatsız edici olabiliyor. Evde ya da hizmet sektöründe bulunan birçok yerin mutfağında hissedilen yemek kokusu, hava kalitesini ve insanların psikolojisini de etkiliyor. Kötü ve ağır kokulara maruz kalarak çalışmak, hayat standardında olumsuz etkiler yaratıyor. Mutfağın ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde yemek kokusunu gidermek de aynı oranda önem kazanıyor. Bu yüzden yazımızda mutfaktaki kötü kokuları mercek altın alıyor ve yemek kokusu nasıl giderilir sorusuna yanıt veriyoruz.

Kokuların İnsan Üzerindeki Etkileri 

Kokular söz konusu olduğunda, insanlar üzerinde birçok farklı etkiye sebebiyet verdiklerini söylemek mümkün. Kokuların ne kadar etkili olduğunu gösteren birçok çalışma da bulunuyor. Zihni, bedeni ve hatta ruh halini dahi etkileyebilen kokular aynı zamanda insan davranışını da yönlendiriyor. İşte kokunun insan üzerinde neden olduğu etkiler:

 • Kokular, para harcama davranışını etkiliyor. Güzel kokuların olduğu ortamlarda insanların alışveriş yapma ile ilgili eğilimi artıyor.
 • Kişinin gördüğü rüyalar üzerinde etki gösteriyor. Uyumadan önce güzel kokulara maruz kalmak kişilerde uyku sırasında pozitif rüya görme oranını artırıyor.
 • Uykusuzluk ve stres üzerinde kokuların etkisi büyük. Bazı kokular uyku kalitesini etkiliyor. Lavanta, kahve ya da vanilya, gül gibi kokuların etkili olduğu vurgulanıyor. Hatta gül kokusunun kan basıncını düşürerek rahatlatıcı etkisi olduğu belirtiliyor.
 • Kokular hafızayı da etkiliyor. Beyinde kokuyu işleyen bölümün hafıza üzerindeki etkisi dikkat çekiyor. Kokuların anıları tetikleyen önemli bir araç olması onun hatırlama ve hafıza üzerindeki etkisini ortaya çıkarıyor.
 • Bazı kokuları konsantrasyon üzerinde güçlü etki gösteriyor. Nane, çilek ve lavanta kokusu konsantrasyon ve dikkat üzerinde kokuların etkisini ortaya çıkarıyor.

İnsan üzerinde olumlu etkileri olan kokular kadar olumsuz etkileri olan kokular da bulunuyor. Özellikle bir yerde vakit geçirirken ortamdaki kokunun etkisi büyük. Kapalı alanlarda geçirilen zamanın kalitesi ortam havasının kalitesiyle oldukça ilişkili. Bu açıdan en etkili olan kokulardan biri de yemek kokusu. Yemek kokuları özellikle iç mekanlarda ortam havasını bozabiliyor. Hatta kıyafetler üzerine sinen bu kokular insan psikoloji kadar sosyal hayatı da oldukça fazla etkiliyor.

Mutfakta Neden Kötü Kokular Oluşur? 

Yemek pişirmek için ayrılan zaman mutfakta geçirilen süreyi arttırıyor. Bununla beraber yemek pişirirken mutfakta oluşan yemek kokusu evin diğer alanlarına da kolaylıkla ulaşıyor. Bu kokuların rahatsız edici etkisi insanları da direkt olarak etkiliyor. Dolayısı ile “Mutfaktaki kötü koku nasıl giderilir?” sorusu oldukça fazla merak ediliyor. Mutfakta oluşan ağır kokunun tek sorumlusu yemekler değil. Sizi rahatsız eden kötü kokular, pek çok farklı unsurdan kaynaklanabiliyor. İşte mutfaktaki kötü kokunun sebepleri:

 • Çöp kovasından kaynaklanan kokular
 • Yemek artıkları
 • Kirli bırakılan bulaşıklar
 • Islak ya da nemli kalan plastik kaplar
 • Mutfak lavabosunun giderinden gelen kokular
 • Kesme tahtalarının iyi yıkanmaması sonucunda oluşan kokular
 • Pişen balık ya da ağır kokusu olan farklı yiyecek kokuların karışması
 • Kızartma ile oluşan koku
 • Temizlenmeyen aspiratör filtresi

Evlerde, restoran ya da kafelerde, birçok yerin mutfağında pişen yemekler ya da farklı nedenlerle kötü kokular oluşabiliyor. Bu kokuların önlenmesindeki ilk önemli adım hijyene dikkat edilmesi. Bununla birlikte en etkili yöntemlerden biri de kokuları yok eden hava temizleyicilerinden faydalanmak oluyor.

Evdeki Yemek Kokusu Nasıl Çıkar?

Evin büyüklüğüne göre mutfaktan sinen yemek kokularının etkileri değişebiliyor. Ancak birçok yemeğin pişerken ortaya çıkardığı yemek kokusu genel olarak evin tamamını etkiliyor. Özellikle sebze haşlamak, balık pişirmek, kavurma yöntemiyle pişirilen yemekler ya da yüksek ateşte yapılan pişirme yöntemleri kokuyu arttırıyor. Mutfakta yemek kokusu nasıl çıkar merak edenler, öncelikle doğal yöntemlerle bu sorunu çözmeyi deniyor. Limon ve sirke gibi kokusu kuvvetli ürünlerden faydalanmaktan başlayıp, dışardan hava sirkülasyonu sağlamaya kadar birçok farklı yöntem denenebiliyor. Ancak dışarıdan temiz hava sağlamanın mümkün olmadığı mutfak ortamlarında yemek kokusunu çıkarmak zorlaşıyor. Pişirilen yemek ne kadar lezzetli olursa olsun eğer kokular birbirine karışıyorsa yeme isteği konusunda olumsuz etki oluşturabiliyor.

Evdeki yemek kokularını önleyebilmek için mutfakta güçlü aspiratör ve havalandırma sisteminin olması önemli. Ancak tüm eve yayılabilen yemek kokusu için en etkili yöntem, hava temizleyicilerinden yararlanmak oluyor. Çünkü hava temizleme cihazları solunan havayı temizlerken ortamdaki kötü kokuları da temizliyor.

Restoranlarda Yemek Kokusu Konforu Etkiliyor 

İnsanların vakit geçirdiği kapalı ortamlar arasında restoran ve kafeler ilk sıralarda yer alıyor. Bu yerlerde insanların daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayan ve konforunu etkileyen en önemli etken de hava kalitesi. Hava kalitesi ne kadar iyiyse gelen kişiler de kendini o kadar rahat hissediyor.

Gıda sektöründe tercih edilen bir mekan olabilmek rekabet ortamında büyük önem taşıyor. Bu yüzden restoranlarda hava temizleme cihazları ile ortam havasını temizlemek fark yaratıyor.

Jonix, NTP (Termal olmayan plazma) teknolojisi ile restoranlarda sürekli temiz havaya imkan veriyor. Restoranlarda herhangi bir alana havalandırma cihazına kuruluyor. Bu şekilde kirleticileri yok ederken, özellikle solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için sağlıklı ve temiz bir hava sağlanıyor.

Restoranlarda hava temizleyici kullanmanın önemli bir faydası da çalışanların sağlığı üzerindeki etkisi. Ortam havasının temizliği personelin hasta olma riskini azaltıyor, böylelikle iş gücü kaybı engelleniyor. Ayrıca restoran mutfaklarındaki yemek kokusu orada çalışan personel için de önemli. Yemek kokularının hava temizleyicileri ile giderilmesi mutfakta çalışan personele konforlu bir alan yaratıyor.

Yemek Kokusunu Gidermede Hava Temizleyicilerin Önemi 

Kapalı ortamlarda hava temizleme cihazı kullanmanın önemi gittikçe artıyor. Çünkü bu ortamlarda solunan havanın kirlenmesine neden olan birçok etkiyi hava temizleme cihazları yok ediyor. Cam ve pencere ile havalandırmanın mümkün olmadığı ya da kullanılan havalandırma sistemlerinin yetersiz kaldığı yerlerde yemek kokusu daha baskın hale geliyor. Yemek kokusunu gidermeye çalışırken oda kokusu gibi ürünlerden yararlanmak daha rahatsız edici hale geliyor. Üstelik kullanılan kokunun kimyasal kalıntıları, ilerde birçok sağlık sorunun oluşmasına da neden oluyor. Bu yüzden yemek kokusunu giderirken sağlıklı bir hava temizleme yöntemi bulmak gerekiyor.

İşte Jonix hava temizleme cihazları tüm kötü kokuları yok ettiği gibi yemek kokusu gidermede de etkisini gösteriyor. Kullandığı soğuk plazma teknolojisi ile kirletici tüm bileşenleri ortadan kaldırırken, yemek kokusunu da yok ediyor. Üstelik bu işlemi kimyasal bir kalıntı bırakmadan, insan sağlığına zararsız bir şekilde gerçekleştiriyor. Bununla birlikte Jonix ürünlerinde tercih edilen geri dönüştürülebilir ambalaj kullanımı, sürdürülebilir yaşama da katkı sağlıyor. İşte yemek kokularını gidermede tercih edebileceğiniz Jonix ürünleri:

 • Jonix Cube serisi, ev ve diğer tüm profesyonel ortamlarda havayı sürekli temizleyerek kötü kokuları yok ediyor. Kötü kokuların kaynağı olabilen yemek kokularının giderilmesinde etkili oluyor. Ne kadar fazla yemek pişirilse ya da kokuları birbirine karışsa da temiz hava hissini yaratabiliyor.
 • Jonix Mate ve Minimate serisi insan kalabalığının yoğun olduğu ortamlarda kesintisiz hava temizliği sağlıyor. Restoran ve kafeler gibi insanların sürekli bulunduğu yerlerde mutfaktan gelebilecek kötü kokuları önlemesinin yanı sıra, gelenlerin memnuniyetini de olumlu etkiliyor.

Jonix ürünleri her ortama uyum sağlayabilecek bir tasarıma sahip. Siz de ihtiyacınıza uygun olan hava temizleme cihazını kolaylıkla seçebilirsiniz. Yemek kokusu ve diğer tüm kötü kokuları yok eden Jonix hava temizleyicileri ile bulunduğunuz her yerde ihtiyacınız olan temiz havayı güvenle soluyabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://havamtemiz.com/restoranda-hava-temizleyici-kullanmak-icin-5-sebep/ linkinden ulaşabilirsiniz.